Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Потєєва Марина Артурівна. Удосконалювання державного регулювання транспортної інфраструктури : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Потєєва М.А. Удосконалювання державного регулювання транспортної інфраструктури. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2009.

В дисертації досліджено проблеми вдосконалювання державного регулювання транспортної інфраструктури як однієї з пріоритетних галузей національної економіки. Автор подав новий аспект державного регулювання у вигляді блокового компонента організаційно-господарського механізму разом із ринковим саморегулюванням, монопольним впливом, впливом соціальних інститутів і міжнародних організацій. Проведено аналіз показників транспортної системи України. Беручи до уваги особливу роль морського транспорту та морських портів у розв'язанні проблем інтеграції економіки країни в Європейське співтовариство, в дисертації подано обґрунтовані пропозиції щодо вдосконалювання механізму державного регулювання діяльності підприємств морського транспорту. Розроблені здобувачем методичні основи оцінки кон'юнктури ринку транспортних послуг дозволяє здійснити оперативний моніторинг ринкового середовища і вжити конкретних адресних заходів державного регулятивного впливу на транспортний процес.

Виконане дослідження показало, що сталий розвиток транспортної інфраструктури України потребує більш досконалого державного регулювання. Комплексний підхід до розв'язання цього завдання дозволив зробити наступні висновки:

  1. В умовах трансформації національного господарства зміст ефективного державного регулювання розкривається більш повно як структурний блок усього організаційно-господарського механізму. Його еволюція відбувається у взаємозв'язку з ринковим саморегулюванням, з механізмами управління підприємствами і монополіями. Векторність змін державного регулювання визначається конкретними історичними внутрішніми та міжнародними умовами. Вдосконалювання системи регулювання досягається на основі комплексного використання більш ефективних методів впливу на економічні процеси, за умови раціонального вибору пріоритетів розвитку.

  2. Нині функціонування економіки України характеризується нестабільністю, що ускладнює державне регулювання транспортної інфраструктури. В національному господарстві посилилась роль найбільших монополій, сформувалася впливова державно-монополістична система. Змінилася блокова кооперація в міжнародному поділі праці. Це вимагає використання адекватних методів державного регулювання та визначення як його генеральної мети – забезпечення сталого шляху розвитку національного господарства.

  3. Поглиблене дослідження ролі та функцій транспортної інфраструктури дозволило виявити ряд важливих для сучасних умов функцій транспортної інфраструктури, в числі яких стабілізаційна, зовнішньоекономічна, інвестиційна, інформаційна та інноваційна. Обґрунтовано науковий висновок про необхідність пріоритетного розвитку транспорту, дотримання його випереджального лагового дистанціювання в динаміці загальної народногосподарської структури. Транспортна інфраструктура країни повинна мати, як оптимум, двократний резерв провізної та пропускної спроможності.

  4. Динаміка виробничих, технологічних, фінансово-економічних показників транспорту України за 2000–2007 роки характеризується як нестійка. Було досягнуто зростання обсягів перевезення вантажів на всіх основних видах транспорту. Однак короткочасне зростання обсягів перевезень змінилось істотним спадом у 2008 році. Помічено значні коливання темпів приросту обсягів транспортної роботи. Коефіцієнт стабільності вантажообігу за вказаний період коливався в значеннях від -0,013 до +0,112.

Високими темпами застарівають виробничі фонди на всіх видах транспорту. Ступінь зносу основних фондів транспортних підприємств становить від 50 до 70 відсотків, а коефіцієнт їх оновлення коливається в межах 2,0-2,3 %.

Нестабільним зберігався фінансово-економічний стан підприємств транспорту. Рівень рентабельності у відзначеному періоді змінювався в межах від 2,4 % у 2000 р. до 11,7 % у 2005 р. і потім знизився до 9,8 % у 2007 р. Позначено значне зростання видатків у морських портах України, що призвело до скорочення чистого прибутку з 339,7 млн. грн. у 2005 р. до 307,1 млн. грн. у 2006 р.

  1. Ґрунтуючись на висновках широкого кола експертів, а також на аналізі оперативної та статистичної звітності підприємств морського транспорту, в дослідженні встановлені та класифіковані стримуючі та стимулюючі фактори сталої роботи морських портів України. Їх значущість рангована за ваговим коефіцієнтом (kj). Так, найбільші вагові коефіцієнти відзначені за наступними факторами: нестійкість і висока динамічність вантажної бази морських портів k1 = 0,131; низькі темпи оновлення виробничих потужностей k2 = 0,127; недосконалість структури управління портами k3 = 0,098; невизначеність у розв'язанні проблем приватизації портового майна k5 = 0,069; відсутність галузевої координації в перспективному розвитку морських портів k6 = 0,069.

  2. Для забезпечення раціонального поєднання методів державного регулювання діяльності транспортних підприємств і механізму ринкового саморегулювання з урахуванням стану ринку транспортних послуг у дисертації розроблені та подані методичні основи визначення кон'юнктури ринку вантажно-розвантажувальних послуг морських портів. Стан ринку запропоновано визначити за 10 критеріями. Оцінка ринкової ситуації дозволить цілеспрямовано та результативно впливати на транспортні процеси методами державного регулювання.

  1. У структурно-логічній схемі вдосконалювання державного регулювання морських торговельних портів України поданий алгоритм розв'язання всієї позначеної в темі дисертації глибокої та багатобічної наукової проблеми та практичних завдань. Механізм державного регулювання транспортної інфраструктури (в цьому випадку на прикладі морських портів) включає розв'язання проблем, починаючи з поглиблення пізнання об'єктивних економічних законів до практичного перерозподілу функцій між суб'єктами державної структури різних рівнів, удосконалювання методів регулювання, згрупованих у чотири блоки. Цикл удосконалювання завершується контролем і оцінкою соціально-економічної ефективності проведених удосконалень, поставленням нових завдань для мінливих умов і, нарешті, коригуванням механізму державного регулювання.

Таким чином, процес удосконалювання системи державного регулювання транспортної інфраструктури набирає характер, з одного боку, завершений на певний період, а, з іншого, безперервно мінливий у міру зміни внутрішніх і зовнішніх умов функціонування національного господарства.

8. В механізмі державного регулювання транспортної інфраструктури провідну роль виконує стратегічне планування. Воно координує в загальнонаціональному масштабі інноваційну діяльність, визначає перспективи в забезпеченні національного господарства всіма видами ресурсів, виявляє стабілізаційний ефект поведінки суб'єктів економіки. В дослідженні доведено, що новий підхід до стратегічного плану транспортної інфраструктури на віддалену 10-15-річну перспективу дозволить значно підвищити управлінський ефект.

  1. Підсумковим результатом проведеного дослідження є наведені в науковій праці концептуальні основи Комплексної програми вдосконалювання системи державного регулювання транспортної інфраструктури. Щодо кожного блокового компоненту механізму державного регулювання (економічного, правового, організаційного та інформаційного) вироблені окремі рекомендації з поліпшення методів державного управління транспортними процесами.

Використання запропонованих нами основних напрямків удосконалювання державного регулювання транспортної інфраструктури дозволить успішніше інтегрувати транспорт країни в загальноєвропейську інфраструктуру, забезпечити сталий розвиток національного господарства України.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях та розділи в колективних монографіях:

  1. Потеева М.А. Эффективность рыночной экономики Украины на современном этапе / М.А. Потеева, А.Т. Потеев // Формирование рыночных отношений в Украине: некоторые вопросы теории и практики. Кол. монография / Под ред. д.э.н., проф. А.П. Кудряшова. – 7.1. – Симферополь: Таврия, 2004. – С. 227-236.

Особистий внесок. Потєєвою М.А. обґрунтовано важливий науковий висновок про те, що подальше зростання ефективності національної економіки можливе лише за рахунок використання нетрадиційних ресурсів, активізації банківської політики та формування нової економічної культури громадянського суспільства. Її авторські сторінки у вказаній публікації наступні: 227-232; 234-236.

  1. Потеева М.А. Структурные изменения факторов повышения эффективности производства в современных условиях / М.А. Потеева, А.Т. Потеев // Экономика и управление. Симферополь, 2004. – № 2-3(45,46). – С. 8-13.

Особистий внесок. Потєєвою М.А. сформульовані пропозиції щодо розширення ринкового попиту за рахунок зміни цін і зниження процентної ставки (ставки рефінансування), визначені найважливіші напрямки підвищення ефективності національної економіки ринковими методами. У вказаному виданні Потєєвій М.А. належать сторінки 8-19, 11-13.

  1. Потеева М.А. Роль транспортной системы в устойчивом развитии экономики Крыма / М.А. Потеева // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. – № 56. – Т.2. – Симферополь, декабрь 2004. – С. 123-131.

  2. Потеева М.А. Ноосферный производственно-транспортный комплекс Крыма: проблемы формирования / М.А. Потеева // Экономика Крыма. Научно-практический журнал. – Симферополь, 2005. – № 13. – С. 54-58.

  3. Потеева М.А. Резервы производственно-пропускной способности морских портов АР Крым / М.А. Потеева // Экономика Крыма. Научно-практический журнал. – Симферополь, 2005. – № 14. – С. 34-39.

  4. Потєєва М.А. Забезпечення стабільності роботи морських портів Криму / М.А. Потєєва // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Випуск 209. – Том IV. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 997-1000.

  5. Потеева М.А. Влияние производственной инфраструктуры на трансформацию экономики Украины / М.А. Потеева // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. – Симферополь, 2006. №74. – Т.2. – С. 158-163.

  6. Потеева М.А. Эластичность экономической структуры в контексте устойчивого развития Украины / М.А. Потеева // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Научный журнал. – Т.19(58). – № 1. – Симферополь, 2006. – С. 200-217.

  7. Потеева М.А. Эффективность экономического механизма экологического регулирования / М.А. Потеева // Инвестиционные проблемы предприятий. Кол. монография / Под ред. д.э.н., проф. С.П. Наливайченко. – Симферополь, 2007. – С.108 – 132.

  8. Потеева М.А. Приоритеты государственного регулирования транспортной системы Украины / М.А. Потеева // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. – Симферополь, 2007. №103. – С. 102-105.

  9. Потеева М.А. Критерии оценки и факторы устойчивого эволюционного развития морских портов Украины / М.А. Потеева // Економіка : проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. в 4-х т. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – Т. 2. Вип. 234. – С. 535-553.

  10. Потеева М.А. Обеспечение устойчивой и эффективной работы предприятий (на примере морских портов Крыма) / М.А. Потеева / под ред. С. П. Наливайченко. – Симферополь, 2008. – С. 164-180.

  11. Потеева М.А. Методика определения конъюнктуры рынка услуг морских портов / М.А. Потеева // Экономика Крыма. – 2008. – № 24. – С. 80-86.

  12. Потеева М.А. Совершенствование механизма государственного регулирования транспортной инфраструктуры Украины / М.А. Потеева // Продуктивні сили і регіональна економіка: зб. наук. пр. / РВПС України НАН України. – К., 2008. – С. 166-172.

Друковані праці наукових конференцій

  1. Потеева М.А. Информационный ресурс в региональной экономике / М.А. Потеева // Обеспечение доступности информации: проблемы науки, образования, практики. Международная научно-практическая конференция, Ялта, 2004. – С. 106-107.

  2. Потеева М.А. Функции транспорта в экономической системе региона / М.А. Потеева // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины. IV Международная научно-практическая конференция, Алушта, 28-30 сентября 2005. – С. 108-110.

  3. Потеева М.А. Влияние производственной инфраструктуры на трансформацию экономики Украины / М.А. Потеева // Актуальні проблеми управління розвитком об'єктів і процесів ринкової економіки. Міжнародна науково-практична конференція. Запоріжжя, 5-6 жовтня 2006. Збірник тез доповідей. Том 1. – С.105-107.

  4. Потеева М.А. Анализ устойчивости производственно-транспортного комплекса Крыма и проблемы ее обеспечения / М.А. Потеева // Проблемы формирования инновационных механизмов в современных условиях. Социально-экономическое развитие Крыма на основе кластеров. Научно-практическая конференция. Симферополь: Минэкономики АРК, 2007. – С. 162-167.

  5. Потеева М.А. Государство как субъект хозяйственного механизма общества / М.А. Потеева // Интеграционные процессы и социально-экономическое развитие. Материалы международной научно-практической конференции ученых и специалистов, г. Симферополь, 25-26 апреля 2007. – Симферополь: Таврия, 2007. – С. 74-76.

  6. Потеева М.А. Стратегия инновационного развития / М.А. Потеева // Развитие инновационной культуры общества: проблемы и перспективы. Материалы II научно-практической конференции. Симферополь. – 2007. – С. 229-232.

  7. Потеева М.А. Оптимизация сочетания государственного регулирования и рыночных механизмов хозяйствования на морском транспорте / М.А. Потеева // Реалізація національних економічних інтересів України в рамках Євроінтеграційних процесів. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених та спеціалістів. 24-25 квітня. – Сімферополь. – 2008. – С. 102-104.