Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Насінництво


Сергієнко Оксана Володимирівна. Удосконалений спосіб отримання гібридного насіння огірка і підвищення його насіннєвої продуктивності в умовах відкритого ґрунту. : Дис... канд. наук: 06.01.14 - 2004.



Анотація до роботи:

Сергієнко О.В. Удосконалений спосіб отримання гібридного насіння огірка і підвищення його насіннєвої продуктивності в умовах відкритого ґрунту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.14 – насінництво. – Інститут овочівництва і баштанництва УААН, Мерефа, 2004.

Вперше в лісостепу України комплексно вивчено успадкування жіночої статі у рослин огірка різних статевих типів, розроблено методику підтримання материнської форми. Встановлено генетичну ідентичність рослин жіночого і проміжного типів цвітіння. Запропоновано спосіб одержання гібридного (94-97%) насіння без сортопрочисток за статтю.

Вивчено ступінь домінантності і ефект гетерозису при різних схемах одержання насіння огірка, встановлено закономірності прояву господарсько-цінних ознак у гібридів F1. Доведено можливість використання насіння з батьківських рослин для вирощування плодів. Виділено рістрегулюючі препарати, що забезпечують збільшення урожайністі насіння на 20-40%. Створено гетерозисний гібрид F1Смак. Удосконалений спосіб одержання гібридного насіння апробовано на гібридах F1 Самородок і Смак.

1. Обґрунтовано і практично удосконалено спосіб одержання гібридного насіння огірка. На прикладі гетерозисних комбінацій, а саме F1 Самородок (Джерело Гейм) і F1 Смак (Джерело Фенікс) доведено можливість отримання насіння з рівнем гібридності 94-97% без трудомістких сортопрочисток за статтю на основі використання вибірковості запліднення і жіночих форм. Виявлено закономірності успадкування прояву статі у огірка залежно від статевого типу вихідних рослин і погодних умов, мінливості урожайності і ступеня гібридності комбінацій залежно від способу їх одержання. Виявлено можливості підвищення насіннєвої продуктивності огірка при використанні рістрегулюючих речовин. Доведено ефективність розробленого способу одержання гібридного насіння.

2. Вивчив 529 потомств від 36 комбінацій схрещування огірка встановлено, що виразність жіночої статі в F1 визначається статевим типом вихідних компонентів, головним чином – материнським. Достовірно характеризувати вихідні рослини за цією ознакою можна тільки після отримання потомства. Чим більше чоловічого компоненту приймає участь у схрещуваннях, тим менше в потомстві буде рослин жіночих і жіночого типу. На прояв жіночої статі окрім статевого типу батьківських компонентів впливали погодні умови. Підвищені температури в період формування генеративних органів зсували прояв статі у чоловічий бік, одночасно вони були гарним фоном для добору генетично жіночих рослин.

3. Для підтримання і розмноження материнської форми гетерозисних гібридів огірка необхідна ретельність, уважність і напруженість при доборі жіночих рослин (Ж0). При формуванні розсадника випробування доборів вихідні рослини оцінюють двічі, вибраковуючи й ті, що утворили хоча б одну чоловічу квітку. Такі рослини запилюють пилком з рослин жіночого типу (Ж1-4) і проміжних (Пр).

4. За маркерними ознаками встановлено, що максимальний рівень гібридності насіння (100%) забезпечували штучні схрещування. Схема вирощування рослин – класична та висів суміші батьківських компонентів 2:1 забезпечили однаково високу гібридність. Заслуговує на увагу економічно доцільний спосіб одержання гібридного насіння висівом суміші батьківських компонентів у співвідношенні 2:1 без сортопрочисток (гібридність 97%). Найвищі абсолютні показники товарної урожайності плодів, скоростиглості та середньої маси плода мали гібриди F1, одержані від штучних схрещувань, за класичною схемою і при посіві суміші батьківських компонентів у співвідношенні материнського матеріалу до батьківського 2:1. Зменшення у суміші кількості батьківського компоненту до 10% не впливало на зниження гібридності комбінацій, але мало тенденцію до зниження урожайності. Можливість використання запропонованих способів необхідно перевіряти для конкретної гібридної комбінації, оскільки у не гетерозисних комбінацій (наприклад F1 Свіжість Джерело) немає вибірковості запліднення і гібридність насіння становить близько 50%.

5. При вивченні ступеня домінантності і ефекту гетерозису у гібридів F1 за типом позитивного наддомінування проявилися ознаки товарна і загальна урожайність (гібридна комбінація F1Джерело Фенікс). Ознака маса плода проявлялась переважно проміжно, а товарність і скоростиглість – проміжно і наддомінантно, залежно від погодних умов року. Ступінь домінантності і ефект гетерозису суттєво виділялися за ознаками загальнальна, товарна урожайність плодів та скоростиглість при одержанні гібридного насіння шляхом штучних схрещувань, за класичною схемою та висівом батьківських компонентів у співвідношенні материнського до батьківського 2:1.

6. Насіння батьківської форми з ділянки гібридизації гібриду F1 Смак на 50% є гібридними і за загальною урожайністю плодів, скоростиглістю і товарниминими якостями перевищує сорт Джерело (стандарт). Аналогічні показники мала батьківська форма гібрида F1 Самородок. Насіння батьківських форм з ділянок гібридизації можна використовувати для вирощування плодів (як репродуковане).

7. Тестуванням ряду рістрегулюючих речовин – похідних піридину і тетрагідротіофенодиксиду – встановлено, що вони чинили певний вплив на урожайність насіння огірка. Виділено препарати Д-2 (20 мг/л), Дг-75М (20 мг/л) і Дг-82А (10 мг/л), які сприяють збільшенню урожайністі насіння на 30-40% і не спричиняють негативної післядії на зниження урожайністі плодів і їх якості. На підставі цього можна рекомендувати Укрдержхімкомісії включити означені препарати та норми їх витрат до „Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні” для підвищення урожайності насіння огірка.

Публікації автора:

1. Сергієнко О.В. Спрощений спосіб одержання гібридного насіння огірка // Овочівництво і баштанництво. – Харків, 2001. – Вип. 45. – С. 11-14.

2. Сергієнко О.В. Визначення генетики статі при створенні материнської форми гетерозисних гібридів огірка // Овочівництво і баштанництво. – Харків, 2001. – Вип. 46. – С. 40-46.

3. Сергієнко О.В. Використання форм з сигнальними ознаками у гібридному насінництві огірка // Селекція і насінництво. – Харків, 2004. – Вип. 88. – С. 191-197.

4. Сергієнко О.В. Прояв кількісних ознак у гібридів F1 в залежності від способу отримання гібридного насіння огірка // Овочівництво і баштанництво. – Харків, 2004. – Вип. 49. – С. 125-130.

5.Сергієнко О.В., Лісіцин В.М., Дульнєв В.Г. Використання нових росторегулюючих препаратів для підвищення урожайності насіння огірка // Овочівництво і баштанництво. – Харків, 2003. – Вип. 48. – С. 260-265. (Особистий внесок 80%. Проведення досліджень, узагальнення даних, формулювання висновків, написання статті).

6. Сергієнко О.В., Лісіцин В.М., Лісіцина Р.П. Визначення післядії обробок рістрегулюючими препаратами на урожайність і якість плодів огірка // Біологічні науки і проблеми рослинництва. Зб. наук. праць Уманського державного аграрного університету. – Умань, 2003. – С. 991-993. (Особистий внесок 70%. Проведення досліджень, узагальнення результатів, формулювання висновків, написання статті).

7. Гібрид огірка Смак F1: А.с. 1629 Україна / Сергієнко О.В., Лісіцин В.М., Лісіцина Р.П., Плужнікова Л.Є., Медведєв А.В. / Заяв. № 99035017 від 1 листопада 1999 р. Зареєстровано в Реєстрі сортів рослин України 2002 р.

8. Сергієнко О.В. Рівень гібридності при вирощуванні гібридного насіння огірка шляхом висіву сумішей батьківських форм // Матеріали міжнар. наук. конф. “Оптимізація селекційного процесу на основі генетичних методів”. – Харків, 1999. – С. 125-126.

9. Сергієнко О.В. Нові гібриди огірка Самородок F1 і Смак F1 та спосіб їх насінництва // Матеріали Всеукр. конф. молод. вчених “Агроекологія як основа стабільності сільського господарства”. – Харків, 2000. – С. 38-39.