Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Волохов Володимир Анатолійович. Удосконалення ціноутворення на вантажні залізничні перевезення на основі логістичного підходу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Волохов В.А. Удосконалення ціноутворення на вантажні залізничні перевезення на основі логістичного підходу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.00.04. – економіка і управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Українська державна академія залізничного транспорту, 2008.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному і методичному обґрунтуванню концепції побудови залізничних тарифів на перевезення вантажів в Україні в умовах конкурентного середовища й інтеграції в загальноєвропейську транспортну систему, а також розробці методичних підходів формування удосконаленої системи тарифоутворення шляхом задоволення комерційних інтересів вантажовласників і забезпечення необхідного рівня рентабельності залізниць.

У роботі виявлені недоліки існуючої системи тарифоутворення на вантажні залізничні перевезення та обґрунтовано необхідність удосконалення методичних підходів до ціноутворення у сфері вантажних залізничних перевезень. З цією метою переглянуті і уточнені принципи побудови вантажних залізничних тарифів. Розроблено оптимізаційні моделі побудови тарифів на вантажні залізничні перевезення з урахуванням факторів ринкового середовища, які дозволяють досягти оптимальності середньої дохідної ставки через урахування функцій попиту і пропозиції на ринку транспортних послуг.

У дисертаційній роботі розроблено теоретичні, методичні та прикладні аспекти вирішення проблеми формування гнучкої системи ціноутворення на вантажні залізничні перевезення в Україні. Узагальнення отриманих результатів дослідження дало змогу сформулювати наступні висновки.

1. Виконано аналіз світового і вітчизняного досвіду ціноутворення на вантажні перевезення, який показав, що тарифна політика, яка проводиться на залізницях світу в умовах реформування, враховує попит та пропозицію на ринку транспортних послуг, рівень інфляції, терміни доставки вантажів, платоспроможність вантажів і інші ринкові фактори, що дозволяють гнучко реагувати на зміни в ринковому середовищі. Аналіз існуючої методики побудови вантажних залізничних тарифів показав, що на сьогодні діючі вантажні залізничні тарифи не виконують сукупність основних функцій ціни в умовах ринку і не є конкурентоспроможними.

2. Обґрунтовано необхідність удосконалення методичних підходів до ціноутворення на вантажні залізничні перевезення, в основу яких повинні бути закладені ринкові вимоги. Тарифи мають бути зрозумілими і прозорими для користувачів транспортних послуг, а також забезпечувати самооплатність залізниць і розширене відтворення. Розроблено методичний підхід до визначення оптимальних вантажних залізничних тарифів в умовах конкурентного середовища, де протистоять один одному попит та пропозиція, а тариф на перевезення вантажів формується шляхом знаходження рівноважної ціни. Вирішення такого завдання досягнуто внаслідок використання апарату економіко-математичного моделювання.

3. Розроблено модель логістичної системи ціноутворення на вантажні перевезення з урахуванням логістичних вимог вантажовласників до рівня тарифів на транспортні послуги, що включає три етапи. Перший етап - порівняльний аналіз різних видів транспорту з метою виявлення якісних відмінностей або подібностей в тенденціях перевезень. Другий - економетричний аналіз середньої дохідної ставки; розробка моделі, яка найбільш точно описує залежність середньої дохідної ставки від обсягу і дальності перевезення, рівня інфляції, сезону і місяця. Третій етап - планування оптимальних тарифів на перевезення вантажів з урахуванням логістичних вимог до перевізного процесу.

4. За результатами дослідження сучасного ринку транспортних послуг були визначені ціноутворюючі фактори на вантажні залізничні перевезення в умовах конкурентного середовища для обґрунтування методичних підходів до визначення збалансованої дохідної ставки, яка враховує як інтереси споживача транспортних послуг і перевізника, так і потреби економіки в оптимізації народногосподарських зв’язків. До них належать співвідношення між попитом та пропозицією на ринку вантажних залізничних перевезень для різних видів вантажів; умови, за яких обов’язковим є державне регулювання ціноутворення; логістичні вимоги до забезпечення перевізного процесу; рівень інфляції; сезонність; місяць року.

5. Визначено умови використання домінування функції попиту або пропозиції на ринку вантажних перевезень. Для різних вантажів і різних умов перевезення спостерігається прояв лише одного з законів (закону попиту або пропозиції). За допомогою простих економетричних моделей будуються функції попиту або пропозиції на транспортні послуги. У якості залежного фактору використана середня дохідна ставка, а незалежного – обсяги перевезень. Для побудови функцій попиту або пропозиції були використані дані про середні дохідні ставки і наявні обсяги перевезень вантажів при однаковій середній дальності перевезення.

6. Запропоновано метод визначення тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом на підставі генерування функцій попиту та пропозиції. Величину оптимальної середньої дохідної ставки визначено на основі рівноважної точки, яка була знайдена в результаті перетину функцій попиту і пропозиції.

7. Обґрунтовано методичні основи гнучкого планування вантажних залізничних тарифів з використанням номограм, що дозволить визначити величину середньої дохідної ставки на перевезення вантажів з урахуванням факторів: обсягу і відстані перевезень, рівня інфляції, фактору часу, сезонності, місяця року.

Оптимальність середньої дохідної ставки була досягнута внаслідок урахування функції попиту та функції пропозиції на ринку вантажних залізничних перевезень. Отримані формалізовані математичні моделі дозволяють встановити оптимальні значення середньої дохідної ставки при заданих умовах перевезення вантажу залізничним транспортом. Розробка оптимальних вантажних залізничних тарифів спрямована на залучення додаткових вантажопотоків, збільшення прибутку залізниць, що буде використано для інвестування в модернізацію і розвиток їх матеріально-технічної бази.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

1. Волохов В.А. Некоторые подходы к оптимизации грузовых железнодорожных тарифов //Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Ефективність економіки промисловості і її вплив на транспорт. – 2002. - №565. – С. 59– 60.

2. Волохов В.А. Анализ существующего ценообразования на перевозки и пути его совершенствования //Науково – технічний збірник „Комунальне господарство міст”. Серія: Економічні науки. К.: Техніка, 2003. – Вип.48. – С. 215 – 221.

3. Волохов В.А. Построение грузовых железнодорожных тарифов с учетом факторов рыночной среды //Вісник економіки транспорту і промисловості. – Харків: УкрДАЗТ, 2003 - Вип. 2. – С.12 – 14.

4. Дубровина Н.А., Колесникова Н.М., Волохов В.А. Разработка логистических моделей планирования грузовых железнодорожных тарифов на основе эконометрического анализа //Вісник економіки транспорту і промисловості. – Харків: УкрДАЗТ, 2004 - Вип. 8. – С.82 – 86.

5. Волохов В.А. Логистические модели планирования тарифов на грузовые перевозки на железнодорожном транспорте //Вісник економіки транспорту і промисловості. – Харків: УкрДАЗТ, 2004, - Вип. 9-10. – С.128 – 134.

6. Волохов В.А. Модели определения равновесной цены на перевозки грузов железнодорожным транспортом //Вісник економіки транспорту і промисловості. – Харків: УкрДАЗТ, 2005 - Вип. 12. – С.106 – 112.

  • тези доповідей:

    7. Волохов В.А. Совершенствование грузовых железнодорожных тарифов на основе логистического подхода //Матеріали першої всеукраїнської науково – практичної конференції „Україна наукова 2001” Дніпропетровськ.: Наука і освіта 2001. – Т. 10. С. 28 – 29.

    8. Волохов В.А. Необходимость оптимизации грузовых железнодорожных тарифов //Труды ІІІ – й международной научно – практической конференции. Исследование и оптимизация экономических процессов «Оптимум – 2001». - Харьков, 2001. – С. 55 – 56.

    9. Волохов В.А. До питання про необхідність вивчення попиту на вантажні перевезення //Проблеми економіки транспорту в умовах реструктуризації. ІІ Міжнародна наукова конференція. Тези доповідей. - Дніпропетровськ: ДІІТ, 2002 - С. 114 – 115.

    10. Волохов В.А. Экономико – математическая модель для оптимизации грузовых железнодорожных тарифов на основе логистического подхода //Проблеми економіки транспорту. ІІІ Міжнародна наукова конференція. Тези доповідей. – Дніпропетровськ.: ДІІТ. – 2003 - С. 148 – 149.

    11. Дубровіна Н.А., Волохов В.А. Логістичні моделі планування тарифів на вантажні перевезення на залізничному транспорті //Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління: Тези доп. другої наук. – практ. Конф. – К.: КУЕТТ, 2004. – С. – 48 – 49.

    12. Волохов В.А. Вплив тарифної політики на оптимізацію народногосподарських зв’язків //Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України: Вісник економіки транспорту і промисловості. – Харків: УкрДАЗТ, 2006. - Вип. 14. – С.17 – 18.

    13. Волохов В.А. Шляхи побудови конкурентоспроможних вантажних залізничних тарифів //Проблеми економіки транспорту V Міжнародна наукова конференція. Тези доповідей. - Дніпропетровськ: ДІІТ, 2006 - С. 17.