Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Базиволяк Світлана Михайлівна. Удосконалення технології виробництва м'яса бройлерів : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Національний аграрний ун-т. — К., 2004. — 139арк. — Бібліогр.: арк. 117-135.



Анотація до роботи:

Базиволяк С.М. Удосконалення технології виробництва м’яса бройлерів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва.

Національний аграрний університет, Київ, 2004.

У дисертації викладені результати досліджень з порівняльного вивчення продуктивності м’ясних курей кросів “Кобб- 500” і “Арбор Айкрес”. Встановлено, що вищі показники продуктивності в умовах України має крос “Кобб- 500”.

Удосконалено технологічні режими вирощування курчат-бройлерів, а саме, режим освітлення і щільність посадки. Експериментально обґрунтовано, що щільність посадки курчат кросу “Кобб- 500” доцільно підвищити до 16 гол/м2, а кросу “Арбор Айкрес” - до 14 гол/м2. Розроблено новий переривчастий режим освітлення, який передбачає чергування однієї години світла і двох годин темряви протягом доби.

Розроблені технологічні параметри дають змогу одержувати в 1,4 – 1,6 раза більше м’яса бройлерів з одиниці корисної площі та знизити використання електроенергії на освітлення кожного пташника на суму 5,5 тис. грн. за рік.

  1. Запропоновано способи підвищення ефективності виробництва м’яса бройлерів шляхом удосконалення окремих елементів технології з урахуванням генотипових і паратипових факторів. Проведено комплексну оцінку курей м’ясних кросів “Кобб- 500” і “Арбор Айкрес” і встановлено їх адаптивну здатність в умовах сучасних бройлерних підприємств України.

  2. Експериментально встановлена перевага за основними господарсько-корисними ознаками батьківських стад кросу “Кобб- 500” над кросом “Арбор Айкрес”. Кури кросу “Кобб- 500” мають вищі показники несучості на 10,6 %, виходу добових курчат – на 12,4 %, збереженості поголів’я – на 2,6 % при менших на 3,6 % затратах корму на виробництво одиниці продукції .

  3. Бройлери кросу “Кобб- 500” у 42-добовому віці характеризувалися вищими показниками продуктивності порівняно з бройлерами кросу “Арбор Айкрес” за живою масою на 7,5 %, збереженістю за період вирощування – на 3,8 %, але затрати корму на кг приросту були більші на 5,4 %.

  4. У бройлерів досліджених кросів змінюються показники продуктивності із підвищенням щільності посадки. Збільшення щільності посадки курчат-бройлерів кросу “Кобб-500” до 16 гол/м2 сприяє підвищенню передзабійної маси на 9,4 % порівняно з рекомендованою фірмами-постачальниками. У бройлерів кросу “Арбор Айкрес” при щільності посадки 16 гол/м2 жива маса була аналогічною з рекомендованою фірмою-постачальником.

  5. У курчат-бройлерів кросу “Арбор Айкрес” більші показники довжини тулуба і кіля, тоді як у бройлерів кросу “Кобб- 500” – ширини, глибини та обхвату грудей, що зумовило кращу м’ясну продуктивність бройлерів цього кросу і відображає специфіку селекції досліджуваних кросів.

  6. Підвищення щільності посадки та зменшення тривалості світлового дня при вирощуванні курчат-бройлерів, починаючи з 14- добового віку, з 23 до 8 годин на добу (використання переривчастого режиму освітлення, який передбачає 1 годину світла та 2 години темряви протягом доби) не впливає на якість м’яса та гематологічні показники.

  7. На підставі даних дисперсійного аналізу встановлено, що продуктивність птиці в значній мірі залежить від генотипової належності. Найбільший вплив на мінливість живої маси мало поєднання “крос х режим освітлення” (33,72 % у факторіальній або 10,84% у загальній дисперсії), що відповідно на 8,5 і 26,4 % більше, ніж вплив взаємодії “крос х щільність посадки”.

  8. Експериментально доведено, що ефективність виробництва м’яса бройлерів в Україні можна суттєво підвищити за рахунок використання більш продуктивних і краще адаптованих кросів м’ясних курей, зокрема “Кобб-500”, а також використання удосконаленої технології вирощування курчат-бройлерів, яка передбачає застосування переривчастого режиму освітлення та збільшеної щільності посадки. Це дасть змогу одержувати в 1,4 – 1,6 раза більше м’яса бройлерів з кожного квадратного метра корисної площі, а також знизити затрати електроенергії на суму 5,5 тис грн. в рік в кожному пташнику.

Публікації автора:

  1. Базиволяк С.М., Бородай В.П. Вплив взаємодії “генотип - середовище” на енергію росту молодняку бройлерних кросів. // Птахівництво: Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Борки, 2001. Вип. 51. – С. 23 – 26. (Дисертантом проведено досліди, статистичну обробку даних, підготовано літературний огляд).

  2. Базиволяк С.М., Бородай В.П. Оцінка впливу паратипових і генотипових факторів на живу масу курчат-бройлерів. // Птахівництво: Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Борки, 2003, Вип. 53. – С. 379 – 381

  3. Базиволяк С.М. Оцінка курей м’ясних кросів // Вісник аграрної науки. - № 7. – 2004. – С. 80 – 81.

  4. Базиволяк С.М. Оцінка інкубаційних яєць м’ясних кросів //Таврійський науковий вісник. – Херсон,2004. Вип. 33. – С.79 - 80.

  5. Базиволяк С.М. Оптимальні параметри освітлення і щільності посадки при вирощуванні курчат – бройлерів кросу “Кобб – 500” // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 2001. Вип.17.- С. 3-7.