Самойленко Анна Сергіївна. 1. Удосконалення технології прискореної переробки тарно-штучних вантажів на терміналах в умовах ринку транспортних послуг : Дис... канд. наук: 05.22.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Самойленко А.С. Удосконалення технології прискореної переробки тарно-штучних вантажів на терміналах в умовах ринку транспортних послуг.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук по спеціальності 05.22.01 – «Транспортні системи». – Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Харків, 2009.
Дисертація присвячена удосконаленню технології прискореної переробки тарно-штучних вантажів на терміналі в умовах ринку транспортних послуг. В роботі представлений новий підхід до розробки надбавки при сплаті послуг на переробку тарно-штучних вантажів на терміналі за застосування технології прискореної переробки та виборі раціональної технології прискореної переробки вантажів на терміналі. Використання запропонованих моделей дозволяє врахувати взаємодію відразу двох логістичних потоків на терміналі: матеріальний та документально-інформаційний. Запропоновано оцінювати ефективність використання технології прискореної переробки вантажів на терміналі на підставі теорії векторної оптимізації. Отримані результати говорять про доцільність впровадження технології прискореної переробки вантажів на терміналі при застосуванні додаткових капітальних вкладень та без них. За допомогою векторної оптимізації також розрахована надбавка за надання послуг покращеної якості.
Розроблені на підставі аналізу рекомендації із застосування розробленої технології прискореної переробки тарно-штучних вантажів на терміналі мають практичну цінність і були використані при прийнятті оперативних управлінських рішень на підприємствах ТОВ «МЕТРО Кеш енд Керрі Україна», ТОВ «АСС» та ТОВ «Авангард М» (м. Харків).
Аналіз існуючих теоретичних розробок і практичних підходів по підвищенню ефективності функціонування терміналів при переробці тарно-штучних вантажів в умовах транспортного ринку показав, що вони не враховують взаємодію вантажовласників і терміналу, тобто їх проблеми вирішуються як окремі задачі і не розглядались в цілому як система. Також не вирішується проблема тарифікації послуг, що надаються терміналами в умовах транспортного ринку. Процеси, що відбуваються на терміналі з вантажами розглядаються окремо, а не як взаємовпливові, що не дає змогу чітко врахувати всі параметри технологічного процесу на терміналі. Взагалі не розглядаються такі критерії ефективності як час переробки вантажів на терміналі, а також витрати на цей процес.
Запропоновано розглядати термінал як множину взаємопов’язаних фаз, через які проходить вантаж. Також процес переробки тарно-штучних вантажів на терміналі запропоновано розглядати як переробку двох паралельних потоків – матеріального та документально-інформаційного, що дозволяє виявити наднормативні простої із-за неузгодженості процесів.
Для раціоналізації взаємодії вантажовласників і терміналу запропонована методика оцінки доцільності впровадження заходів технології прискореної переробки вантажів з урахуванням вимог споживачів, які запропоновано визначати по запропонованій методиці на основі теорії нечітких множин.
За критерії оптимальності функціонування терміналу при переробці тарно-штучних вантажів обрано час та витрати на переробку вантажів на терміналі, що є найвагомішими показниками для споживачів.
Запропоновано методики вирішення задач по вибору варіанта раціональної технології прискореної переробки вантажів на терміналі та обґрунтування величини надбавки за послуги підвищеної якості на основі векторної оптимізації з використанням методу невизначених множників Лагранжа.
Удосконалена та набула подальшого розвитку математична модель, яка враховує вплив на час переробки тарно-штучних вантажів таких параметрів технологічного процесу на терміналі, як: операційні, технологічні, параметричні та економічні. Запропонована математична модель враховує паралельність функціонування матеріального та інформаційно-документального потоків, та враховує вплив часу переробки вантажів в кожній фазі терміналу на витрати на цей процес. Для реалізації математичної моделі розроблено програмний продукт, який дозволяє моделювати функціонування терміналу при переробці тарно-штучних вантажів.
На основі проведеного експерименту встановлена функціональна залежність між найбільш впливовими параметрами технологічного процесу та часом переробки вантажів на терміналі. Найбільш впливовими показниками в даному випадку виявились: маса однієї одиниці вантажу, відстань переміщення вантажу по ділянкам терміналу, продуктивність механізму та параметрична складова – паралельність. В результаті були отримані регресійні моделі в залежності від виду НРМ та вигляду упаковки. Також отримані регресійні моделі залежності витрат на переробку вантажів від часу переробки.
На основі опитування вантажовласників та оцінки ступеню важливості окремих ознак якості взаємодії вантажовласників з терміналом, яке було проведено серед клієнтів підприємства ТОВ «МЕТРО Кеш енд Керрі Україна» установлено, що найбільш вагомими для них є час та витрати на переробку тарно-штучних вантажів.
7. Вирішено задачу вибору раціональної технології прискореної переробки вантажів на терміналі. Методика рішення заснована на застосуванні методу векторної оптимізації, що дозволило отримати залежність витрат на переробку вантажів від часу переробки при різних варіантах технології прискореної переробки вантажів. Також застосування даної методики дозволило обґрунтувати надбавку за надання послуги підвищеної якості. Для розглянутого варіанта надбавка склала 4,5 грн за год.
8. Розрахований річний економічний ефект терміналу від провадження заходів технології прискореної переробки тарно-штучних вантажів на ТОВ «МЕТРО Кеш енд Керрі Україна» склав 183052,8 грн.
Застосування технології прискореної переробки вантажів дозволяє скоротити час на весь процес переробки вантажів на терміналі, але несе за собою додаткові витрати. Для компенсації таких витрат запропоновано використовувати надбавку за надання послуги підвищеної якості. Також скорочення часу переробки вантажів дозволяє переробити більшу кількість партій вантажів за добу. А це, в свою чергу, надає змогу отримати більше прибутків в кінцевому результаті.
Практична реалізація результатів роботи апробована на підприємствах ТОВ «МЕТРО Кеш енд Керрі Україна», ТОВ «АСС» та ТОВ «Авангард М» (м. Харків). На підприємствах впроваджено вище вказане методичне та програмне забезпечення при оперативному управлінні та організації роботи терміналу при переробці тарно-штучних вантажів.
Публікації автора:
1. Самойленко А.С. Критерії ефективності функціонування термінальних систем / Нагорний Є.В., Самойленко А.С. // Автомобільний транспорт. – 2004. – Вип. 15. – С.66-69. Автором досліджені існуючі критерії ефективності функціонування термінальних систем, і для застосування в роботі запропоновані такі: час переробки тарно-штучних вантажів та витрати на переробку на терміналі.
2. Самойленко А.С. Впровадження радіочастотної ідентифікації об’єктів в процес доставки вантажів / Є.В. Нагорний, В.О Андросенко, А.С. Самойленко // Вісник ХНАДУ. – 2005 р. – Вип. 30. – С. 64-68. Автором визначена доцільність впровадження RFID-технології у процес доставки вантажів на прикладі термінальних перевезень та використана теорія нечітких множин для задачі підвищення якості переробки вантажів за рахунок максимального використання можливостей транспондерів.
3. Самойленко А.С. Порівняння RFID та Barcode систем для впровадження їх при термінальних перевезеннях / Є.В.Нагорний, В.О.Андросенко, А.С.Самойленко // Вісник ХНАДУ. – 2006 р. – Вип. 32 – С. 70-73. Автором визначений комплекс технологічних операцій на терміналі де існує можливість впровадження RFID та Barcode систем.
4. Самойленко А.С. Методика визначення часу переробки тарно-штучних вантажів на терміналі / Є.В.Нагорний, А.С.Самойленко // Автомобільний транспорт. – 2006 р. – Вип. 19. – С.72-76. Автором розроблена математична модель визначення часу переробки вантажів на терміналі, яка відображає паралельність процесів, що відбуваються на терміналі, та включає технологічну лінію документальних потоків, що не було включено у вже існуючі моделі.
5. Самойленко А.С. Оцінка ефективності прискореної переробки тарно-штучних вантажів на терміналі / Є.В.Нагорний, А.С. Самойленко // Восточно-Европейский журнал передовых технологий – 2008 р. – Вип.1/2 (31). – С. 1-53. Автором розроблена методика для розрахунку значення мінімального та нормативного часу переробки тарно-штучних вантажів в терміналі, а також за допомогою отриманих методик та залежностей визначена надбавка за технологію прискореної переробки тарно-штучних вантажів на терміналі