Детальний аналіз літературних джерел і досвід роботи швейної промисловості показав, що традиційні методи створення пакетів матеріалів в умовах ринкової конкуренції не можуть забезпечити одягу високу формостійкість. Відсутні прості і достовірні методи визначення формостійкості одягу.
Тому сучасний стан і методи вирішення проблеми підвищення формостійкості одягу вимагають нового системного науково-обґрунтованого підходу до вирішення цієї проблеми. Встановлена залежність міцності клейового з’єднання пакетів від температури і тиску дублювання напіввовняних тканин і прокладкових матеріалів, розроблені раціональні параметри їх дублювання. Розроблено комплексний показник формостійкості напіввовняних тканин різної будови (полотняного, саржевого (саржа 2/1 і саржа 2/2) і атласного переплетень). На основі результатів досліджень впливу цих тканин, способу їх взаємоорієнтації з прокладковими матеріалами при дублюванні на механічні властивості дубльованих матеріалів встановлена можливість цілеспрямованого створення пакетів матеріалів з необхідною анізотропією в’язкопружних властивостей у різних напрямках прикладання зовнішніх сил.
4. Конфігурація пружної поверхні і орієнтація осей пружної деформації напіввовняних тканин суттєво не змінюються після їх дублювання за варіантом «основа – основа», що підтверджує тісний взаємозв’язок анізотропії вихідних і дубльованих матеріалів. Доведено, що між динамічним модулем пружності напіввовняних тканин і пакетів матеріалів на їх основі, незалежно від виду прокладкового матеріалу, існує щільний кореляційний зв’язок (r = 0,7 – 1,0) і лінійна регресійна залежність. Отримані адекватні математичні моделі залежності динамічного модуля пружності тканин різної будови і пакетів матеріалів від напрямку їх деформування. 5. Наукові принципи цілеспрямованого створення пакетів матеріалів з заздалегідь заданими пружними властивостями дадуть можливість на стадії проектування визначити спосіб одержання пакетів матеріалів, які будуть гарантувати необхідну формостійкість окремих деталей виробу і одягу в цілому. Запропонований науково-обґрунтований метод створення деталей одягу з прогнозованою формостійкістю пройшов успішну апробацію на швейному підприємстві ВАТ КШФ «Желань». 6. Розроблений спосіб цілеспрямованого створення пакетів матеріалів на основі вовнополіефірних тканин з прогнозованою формостійкістю може бути використаний для створення одягу з інших текстильних матеріалів з необхідною формостійкістю, що дозволить покращити його якість при одночасному зменшенні матеріальних і трудових витрат. |