Фурсов Олександр Іванович. Удосконалення системи управління основними засобами в умовах реструктуризації (на прикладі машинобудівних і металургійних підприємств) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Фурсов О.І. Удосконалення системи управління основними засобами в умовах реструктуризації (на прикладі машинобудівних і металургійних підприємств). – Рукопис.
18
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2008.
Дисертація присвячена проблемі управління основними засобами машинобудівних і металургійних підприємств в умовах реструктуризації. Показано, що реструктуризація є найбільш радикальним і ефективним способом перетворення підприємств у процесі антикризового управління ними. Розроблено новий показник оцінки технічного рівня підприємства – коефіцієнт розвитку, який визначається відношенням обсягів введення в експлуатацію нових об'єктів основних засобів з урахуванням вартості ремонтів та інших поліпшень, що збільшують балансову вартість діючих об'єктів, до нарахованих сум зносу. Досліджено методи обліку амортизації основних засобів у бухгалтерському обліку, які застосовують машинобудівні і металургійні підприємства. Розроблено метод, що дозволяє планувати вартість основних засобів в умовах податкового методу обліку їх амортизації. Запропоновано більш досконалий організаційно-економічний механізм управління основними засобами машинобудівних і металургійних підприємств. Показано недоліки функціонального підходу до управління основними засобами, замість якого запропоновано більш прогресивний, так званий продуктовий, або процесний підхід. Подано переваги процесного підходу, його роль у вдосконаленні управління основними засобами промислового підприємства. У результаті досліджень встановлено вплив технічного рівня металургійних і машинобудівних підприємств на фінансові результати їх операційної діяльності. По конкретних підприємствах встановлено лаги часу, що визначають швидкість реакції фінансових показників на зміну технічного рівня виробництва.
У дисертації здійснено вирішення науково-практичної задачі створення системи управління основними засобами підприємства і розроблено організаційно-економічний механізм її функціонування в сучасних економічних умовах України.
Основні наукові і практичні результати роботи полягають у такому:
Як засіб та інструмент у процесі антикризового управління підприємством може і має використовуватися найбільш радикальний спосіб перетворення підприємства – реструктуризація. Реструктуризація має бути постійною функцією підприємства, за допомогою якої воно забезпечуватиме постійну адаптацію до кон'юнктури і вимог ринку і залишатиметься конкурентоспроможним і прибутковим.
Ключовим моментом реструктуризації підприємства має бути оновлення його основних засобів. У результаті дослідження доведено, що, враховуючи сучасний
стан зносу основних засобів і рівень їх використання в металургії і машинобудуванні,
оновлення основних засобів на підприємствах даних галузей стає головним напрямом їх реструктуризації.
Розроблено концепцію системи управління основними засобами металургійних і машинобудівних підприємств в умовах їх реструктуризації (СУОЗ), засновану на процесному підході, що передбачає додатковий контроль за функціонуванням системи з боку власників бізнес-процесів СУОЗ (менеджерів), яка дозволяє підвищити ефективність як всієї системи управління основними засобами в цілому, так і окремих її складових, а також оперативно реагувати на будь-які зміни, що відбуваються в ході реструктуризації підприємств;
У рамках наукового дослідження розробленоі застосовано на практиці відносно досліджуваних підприємств методику комплексної оцінки динаміки технічного рівня виробництва. Для більш об'єктивної оцінки технічного рівня промислових підприємств розроблено новий показник – коефіцієнт розвитку, який визначається відношенням обсягів введення нових об'єктів основних засобів з урахуванням вартості ремонтів та інших поліпшень, що збільшують балансову вартість діючих об'єктів, за певний період часу і суми зносу основних засобів, нарахованої за даний період. За допомогою одержаного коефіцієнта відображено динаміку технічного рівня досліджуваних підприємств.
Здійснено оцінку всіх потенційних джерел фінансування капітальних вкладень підприємств, визначено найважливіші з них, вдосконалено методику вибору найбільш оптимальних джерел. У зв'язку з останніми змінами податкового законодавства вдосконалено формули розрахунку грошових потоків при фінансовому та операційному лізингу, що дозволить підприємствам значно знизити вірогідність помилок при виборі джерел фінансування оновлення основних засобів.
16
У ході проведеного дослідження проаналізовано недоліки і переваги існуючих методів оцінки основних засобів. Розроблено пропозиції щодо застосування оптимальних методів оцінки для будівель і споруд (нерухомості), машин і устаткування у конкретних ситуаціях. Удосконалено існуюча методологія розрахунку вартості оцінюваних об'єктів основних засобів за ціною однорідних об'єктів при витратному підході.
Удосконалено організаційно-економічний механізм управління основними засобами, що містить додатковий елемент моніторингу змін, що відбуваються в ході реструктуризації підприємств і коректування нормативного забезпечення, що дозволяє підтримувати високу ефективність управління основними засобами підприємств. З метою істотного підвищення рівня управління основними засобами підприємств запропоновано впровадження в структуру управління процесного підходу. Схематично показано функціонування бізнес-процесів управління основними засобами підприємства. Наведено переваги і недоліки існуючого функціонального методу і пропонованого процесного.
Обґрунтовано важливість здійснення підприємствами оптимальної амортизаційної політики. Проведено аналіз використовуваних методів нарахування амортизації основних засобів на підприємствах металургії і машинобудування. Розроблено новий метод визначення балансової вартості основних засобів, що дозволяє будь-якому підприємству, яке застосовує податковий спосіб нарахування амортизації основних засобів у бухгалтерському обліку, прогнозувати балансову вартість своїх основних засобів і суми нарахованого за ними зносу в будь-якому з майбутніх періодів.
За допомогою методу парної кореляції на прикладі ВАТ «ММК ім. Ілліча» і
ВАТ «Азовзагальмаш» доведено зв'язок між технічним рівнем виробництва, вираженим через ступінь оновлення основних засобів, і фінансовими результатами операційної діяльності металургійних і машинобудівних підприємств. Встановлено лаги часу реагування фінансових результатів операційної діяльності на оновлення основних засобів за кожним із цих підприємств.
Публікації автора:
Опубліковано у фахових виданнях
Фурсов А.И. Основные фонды будут стареть?! // Бухгалтерский учет и аудит. – 1998. – №9. – С.8-9.
Фурсов О.І. Оновлення основних засобів – основа реструктуризації машинобудівних і металургійних підприємств // Економічні науки. Сер. “Економіка та менеджмент”: Зб. наук. праць Луцького держ. техн. ун-ту. – Вип. 3(10) – Ч. 1. – Луцьк, 2006. – С. 241-250.
Фурсов А.И., Коляда Ю.Е. Определение сроков амортизации основных средств в условиях налогового метода ее начислення // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць Дніпропетровського нац. ун-ту – Вип. 219. – Т. III. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 734-741.
17
Особистий внесок здобувача: розроблено метод, що дозволяє здійснювати розрахунки термінів амортизації основних засобів в умовах податкового методу її нарахування.
Фурсов О.І. Джерела фінансування оновлення основних засобів металургійних і машинобудівних підприємств // Схід. – 2007. – № 1(79). – С. 12-16.
Фурсов А.И., Коляда И.Ю. Влияние обновления основных средств на повышение эффективности производства металлургических предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць Дніпропетровського нац. ун-ту – Вип. 222. – Т. III. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 481-493.
Особистий внесок здобувача: визначення впливу оновлення основних засобів на підвищення ефективності виробництва металургійних підприємств.
Опубліковано за матеріалами науково-практичних конференцій
Фурсов О.І. Удосконалювання обліку амортизації основних засобів металургійних і машинобудівних підприємств на сучасному етапі // – Матеріали Всеукраїнської наук. практ. конф. „Держава та ринок: стратегія розвитку промислових регіонів (9-11 черв. 2006 р.) – Маріуполь: Вид-во ПДТУ, 2006. – С.102-104.
Фурсов О.І. Амортизаційна політика металургійних і машинобудівних підприємств в умовах їх реструктуризації // Зб. тез доповідей Міжнар. наук.-практ. конф. „Особливості соціально-економічного розвитку України і регіонів” (5-6 жовт. 2006 р.): У 4 т. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – Т.2. – С. 115-116.
Опубліковано у інших виданнях:
Фурсов А.И. Основные средства в бухгалтерском и налоговом учете после 1 июля 2000г. // Бухгалтерия. – 2000. – №27. – С.50-56.
Фурсов А.И. Время уценять: переоценка основных средств // Вестник бухгалтера и аудитора Украины. – 2000. – №19. – С.12-17.
Фурсов А.И. Налоговый учет основных фондов при изменении системы налогообложения // Бухгалтерия. – 2001. – №17/2. – С.26-27.
Фурсов А.И. Налоговый учет основных фондов в 2002 году: ловля рыбы в мутной воде // Вестник бухгалтера и аудитора Украины. – 2002. – №12. – С.4-6.
Фурсов А.И. Налоговый учет расходов на ремонт: лимит увеличится // Все о бухгалтерском учете. – 2003. – №18. – С.10-12.
Фурсов А.И. Обмен подобными объектами основных средств // Вестник бухгалтера и аудитора Украины. – 2004. – №3-4. – С.32-35.
Фурсов А.И. А так ли уж необходим субсчет № 112? // Вестник бухгалтера и аудитора Украины. – 2004. – №5-6. – С.28-31.
Фурсов А.И. Новые изменения в учете основных средств // Вестник бухгалтера и аудитора Украины. – 2004. – №17-18. – С.24-25.