Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Скоробогатова Наталя Євгенівна. Удосконалення системи оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Скоробогатова Н.Є. Удосконалення системи оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена розробці методологічних та практичних засад оцінки ефективності інвестиційних проектів промислового підприємства. З метою обґрунтованого визначення впливу ризику і невизначеності на інвестиційний проект запропоновано відокремлене визначення ризикованості проекту по етапах життєвого циклу на основі встановлення суб’єктивних та об’єктивних факторів ризику. Удосконалено механізм формування інвестиційних витрат на основі диференційного підходу до кожного інвестиційного проекту. Удосконалена система взаємопов’язаних збалансованих показників оцінки інвестиційного проекту промислового підприємства шляхом доповнення показників та їх структуризації, а саме: виділені фінансові, економічні, технічні та соціальні показники. На основі системи збалансованих показників розроблено та обґрунтовано імітаційну модель оцінки і вибору інвестиційних проектів, яка дозволяє комплексно оцінювати інвестиційний проект з врахуванням його фінансових, економічних, технічних та соціальних аспектів. Результати дисертаційної роботи впроваджено на ВАТ „Запоріжсталь”, ВАТ „Запоріжкокс”, ДП „Діпропром”, ЗДІА.

У дисертації, яка є завершеною науковою працею, на базі проведених наукових досліджень вирішена актуальна наукова задача, що полягає в комплексній оцінці ефективності інвестиційних проектів на промислових підприємствах на основі імітаційної моделі, побудованої на системі взаємопов’язаних збалансованих показників. Науково обґрунтовані методичні підходи до управління інвестиційними витратами, визначення ефективності проекту на основі релевантної інформації та багатокритеріальності, що має суттєве значення для розвитку науки економіки підприємств, практики підвищення ефективності використання фінансових ресурсів інвесторів.

Основні наукові висновки, що отримані на основі використання наукових методів дослідження, зводяться до такого:

1. Інвестиційні проекти існують в межах життєвого циклу, який, як показали дослідження, доцільно розподіляти на сім фаз (передінвестиційна фаза, основні капітальні інвестиції, додаткові інвестиції на доведення об’єкту, початок реалізації проекту, повна експлуатація проекту, скорочення масштабів експлуатації проекту, підготовка до ліквідації та ліквідація інвестиційного проекту) на основі визначення обсягів та спрямованості грошових потоків. При цьому притоки слід визначати надходженнями в результаті вивільнення коштів від економії ресурсів в процесі експлуатації проекту, відтоки – витратами на розробку і впровадження проекту та підтримку його в робочому стані. Запропонований підхід дозволяє визначити інтегральну вартість інвестиційного проекту промислового підприємства.

2. На базі аналізу існуючих підходів до визначення ризикованості інвестицій встановлено, що на протязі життєвого циклу інвестиційний проект підданий впливу ризику і невизначеності, викликаних як зовнішніми, так і внутрішніми факторами. Оцінку ризикованості інвестиційного проекту промислового підприємства запропоновано визначати відокремлено на кожному з етапів життєвого циклу на основі розподілу об’єктивних та суб’єктивних факторів ризику та невизначеності для більш ґрунтовного врахування їх впливу на проект.

3. Встановлено, що формування витрат на розробку і впровадження проекту здійснюється на основі усередненого підходу до формування накладних витрат, що призводить до необґрунтованого визначення їх суми та неможливості відстеження під час фактичного впровадження. Запропонований механізм визначення інвестиційних витрат, заснований на диференційному підході до кожного проекту, згідно якого визначається економічно обґрунтована сума витрат, розрахована на основі регульованих та нерегульованих витрат на проект. Розроблений порядок формування інвестиційних витрат надає можливість здійснювати моніторинг фактичних витрат на впровадження проекту та своєчасне управління витратами у випадку їх відхилення від запланованої суми.

4. Доведено, що у сучасних дослідженнях та практиці оцінка ефективності інвестицій орієнтована на визначення показників окупності та прибутковості інвестицій і не враховує всіх аспектів інвестиційного проекту промислового підприємства. Запропоновано удосконалення системи оцінки інвестиційних проектів шляхом розширення та структуризації критеріїв на чотири взаємопов’язаних блоки: фінансові (чиста приведена вартість, внутрішня ставка доходності), економічні (інвестиційні витрати, доход від інвестиційного проекту, період окупності, ризик інвестиційного проекту на етапі його розробки і впровадження, ризик неповернення інвестицій), технічні (прогресивність інвестиційного проекту, період розробки та впровадження проекту, період експлуатації проекту) та соціальні показники (зайнятість населення, вплив на навколишнє середовище) на основі виявлення причинно-наслідкових зв’язків між зазначеними факторами, що сприяє комплексній оцінці інвестиційного проекту промислового підприємства.

5. На основі системного підходу розроблена імітаційна модель оцінки і вибору оптимального варіанту інвестиційного проекту промислового підприємства, яка заснована на системі взаємопов’язаних збалансованих показників (фінансових, економічних, технічних та соціальних), вирішення якої базується на багатокритеріальній оцінці альтернатив проектів та виборі оптимального варіанту. Для оцінки вагомості кожного критерію слід використовувати експертну оцінку, що враховує диференційний підхід до кожного інвестиційного проекту.

6. Реалізація розроблених наукових положень, висновків і рекомендацій у процесі їх впровадження на промислових підприємствах Запорізької області підтвердила їх достовірність. Наукові положення, висновки, рекомендації, розроблена на їх основі імітаційна модель оцінки і вибору оптимального варіанту інвестиційного проекту промислового підприємства рекомендуються для використання фінансово-економічними службами промислових підприємств, науково-дослідними організаціями, проектними інститутами, будівельно-монтажними організаціями, інвестиційними фондами.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Холодная Н.Е., Максишко Н.К., Шик Л.М. Математическая модель использования векселя как финансового инструмента управления денежными потоками предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. - Вип. 136. – С.120-130.

(Особистий внесок: Математична формалізація моделі управління грошовими потоками підприємства на базі багатокритеріального аналізу і вибору рішення).

2. Сахарцева І.І., Скоробогатова Н.Є. Методологічні аспекти визначення ефективності капіталовкладень в основні фонди // Держава і регіони. – 2004. – № 4. - С.219-224.

(Особистий внесок: Аналіз існуючих методичних підходів щодо визначення ефективності інвестиційних проектів та показників ефективності інвестицій).

3. Сахарцева І.І., Скоробогатова Н.Є. Дослідження проблеми визначення економічної ефективності науково-технічного проекту в умовах сучасної української економіки // Вісник економічної науки України. – 2006. – №1 (9). – С.123-126.

(Особистий внесок: Аналіз концептуальних підходів статичних та динамічних методик визначення ефективності інвестиційних проектів, пропозиції щодо удосконалення існуючої методичної бази оцінки ефективності інвестицій)

4. Скоробогатова Н., Сахарцева І. Методологія визначення економічної ефективності впровадження нової техніки і технології на металургійних підприємствах // СХІД. – 2006. – №3 (75). – С. 39-43.

(Особистий внесок: Розроблена методика оцінки ефективності інвестиційних проектів та результати її впровадження на металургійному підприємстві).

5. Скоробогатова Н.Є. Проблеми визначення життєвого циклу інвестиційного проекту // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: „Інтеграція та інноваційна трансформація”: Зб. наук. праць. – Рівне: НУВГП, 2006. – Випуск ХІІ. – Т.1. – С. 141-147.

6. Скоробогатова Н.Є., Шик Л.М. Методика визначення ефективності інвестиційних проектів // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип.225. – Т.1. – С.38-47.

(Особистий внесок: Розроблена імітаційна модель оцінки інвестиційних проектів промислового підприємства).

7. Скоробогатова Н.Є. Методи оцінки впливу невизначеності та ризику на інвестиційний проект // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип.223. – Т.2. – С. 437-444.

8. Скоробогатова Н.Є. Проблеми визначення вартості інвестиційного проекту // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 2 – С.249-254.

9. Скоробогатова Н.Є. Деякі підходи до оцінки інвестиційних проектів з врахуванням їх ризикованості // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”. Проблеми економіки та управління: Зб. наук. праць. – 2007. - № 579. – С.555-559.

У матеріалах наукових конференцій:

10. Сахарцева І.І., Скоробогатова Н.Є. Проблеми визначення економічної ефективності капітальних вкладень // Матеріли ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень’2004”. - Т.45. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.44-47.

(Особистий внесок: Визначено проблеми, пов’язані з оцінкою капітальних інвестицій).

11. Сахарцева І.І., Скоробогатова Н.Є. Ефективність використання інноваційних проектів // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. „Економіка і управління у промисловості”. – Дніпропетровськ: НМетАУ, 2005. – Т.1. – С.80-81.

(Особистий внесок: Результати від впровадження інвестиційного проекту для бюджету).

12. Сахарцева І.І., Скоробогатова Н.Є. Удосконалення методики оцінки економічної ефективності науково-технічного проекту // Труды Междунар. научно-практ. конф. «Развитие учета и аудита как основы информационно-аналитической системы предприятия». – Харьков: НТУ „Харьковский политехнический институт, 2005. – С.25-26.

(Особистий внесок: Запропоновано модель визначення ефекту від реалізації загальнодержавних інвестиційних проектів).

13. Скоробогатова Н.Є. Оцінка ефективності капітальних інвестицій в діяльності корпоративного металургійного підприємства // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „Корпоративне управління в Україні: менеджмент, фінанси, аудит”. – Рівне: НУВГП, 2006. – С.193-196.

14. Скоробогатова Н. Є. Проблеми впливу невизначеності інформації на прийняття рішення про інвестиційний проект // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики”. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2006. – С.427-428.

15. Скоробогатова Н.Є. Вплив амортизаційної політики на інвестиційну діяльність підприємства // Матеріали 7-ї Міжнар. наук. конф. студентів і молодих учених „Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі”. – Донецьк: ДРУК-ІНФО, 2006. – Т.2. – С.115-117.

16. Скоробогатова Н.Є. Модель оцінювання економічної ефективності інвестиційного проекту // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. „Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки”. – Запоріжжя: ГУ „ЗІДМУ”, 2006. – Т.1. – С. 334-336.