Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Романенко Тамара Анатоліївна. Удосконалення системи епідеміологічного нагляду за кором на етапі елімінації даної інфекції : дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2006. — 172арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 154-169.



Анотація до роботи:

Романенко Т.А. Удосконалення системи епідеміологічного нагляду за кором на етапі елімінації даної інфекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02 – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню ефективності діючої системи епідеміологічного нагляду за кором на популяційному і організменому рівнях та визначенню шляхів її удосконалення. Встановлено, що багаторічне охоплення щепленнями 91,6-99,6 % дітей декретованого віку і висока епідеміологічна ефективність протикорових вакцин (КЕ 79,0-100,0 %) сприяли зниженню захворюваності до спорадичного рівня, нівелюванню сезонності, змінам вікового розподілу. Групами епідемічного ризику в сучасних умовах стали підлітки та молодь 20-29 років. В імуноструктурі населення частка серонегативних зросла до 17,4 % у 2004 р. і була високою серед осіб 15-19 і 20-29 років (15,2 і 15,8 % відповідно). Зпрогнозовано можливу активізацію епідемічного процесу кору серед підлітків і дорослих молодого віку, запропоновано додаткову позапланову імунізацію груп ризику. В умовах багаторічної вакцинопрофілактики виник і значно зріс прошарок неімунних осіб серед жінок репродуктивного віку, що зумовлює небезпеку розвитку кору у новонароджених. Діти першого року життя інтенсивніше втрачали материнський імунітет за умов штучного вигодовування та наявності інтеркурентних захворювань. Інфекційний процес кору у госпіталізованих останнім часом характеризувався більш тяжким перебігом. Виявлено недоліки в організації лабораторної діагностики кору методом ІФА-IgM та запропоновано шляхи їх усунення. Обґрунтовано доцільність упровадження єдиної системи епідеміологічного нагляду за кором і краснухою з метою їх елімінації.

На підставі вивчення та узагальнення основних характеристик епідемічного процесу корової інфекції вирішено нове науково-практичне завдання, що полягає в оцінці ефективності діючої системи епідеміологічного нагляду за кором на організменому і популяційному рівнях та визначенні шляхів її удосконалення.

1. За результатами багатофакторного аналізу епідемічного процесу кору у Донецькій області встановлено, що довготривале охоплення щепленнями 91,6-99,6 % дітей декретованого віку, а також проведення з 1997 р. додаткової імунізації осіб 9-17 років сприяло зниженню захворюваності до спорадичного рівня (0,02-0,94 на 100 тис. нас. у 2000-2005 рр.), нівелюванню сезонності, змінам вікового і соціального розподілу, що підтверджує вакцинокерованість кору та можливість його елімінації в майбутньому.

2. На теперішній час виявлено ознаки, на підставі яких прогнозується ймовірність епідемічного неблагополуччя з кору найближчим часом: відсутність природного “проепідемічування” у роки спорадичної заxворюваності, погіршення популяційного імунітету (17,4 % серонегативниx у 2004 р.), зниження штучного імунітету у віддаленому післявакцинальному періоді. За станом захворюваності та імунітету групами ризику з 2004 р. є особи віком 15-19 та 20-29 років, які не були ревакциновані і потребують додаткової позапланової імунізації.

3. У щеплених породілей на сучасному етапі порівняно з такими 20 років тому встановлено зниження напруженості імунітету проти кору в 1,7 рази (p < 0,05). Низький рівень специфічного імунітету матерів обумовив формування групи ризику серед їхніх новонароджених дітей (20,0 та 24,4 % серонегативних відповідно). На стан протикорового імунітету у немовлят впливають також перенесені інтеркурентні захворювання і вид вигодовування. Питома вага дітей з природним вигодовуванням, що мали антитіла у середніх та високих титрах, була в 2,7 рази вищою (p < 0,05) ніж дітей зі штучним вигодовуванням.

4. На організменому рівні інфекційний процес кору характеризувався переважною госпіталізацією (85,7 %) підлітків та дорослих віком 20-29 років, тяжчим і тривалішим клінічним перебігом хвороби в останні роки, більшою у 2,1 рази (p < 0,05) кількістю ускладнень у нещеплених захворілих порівняно зі щепленими.

5. На етапі елімінації кору здійснено перехід до нового методу лабораторної діагностики (виявлення протикорових Ig M в ІФА), при якому в 2003-2004 рр. питома вага лабораторно підтверджених випадків кору від усіх зареєстрованих становила 75,0-100,0 %.

6. Виявлені помилки клінічної діагностики свідчать про можливість гіподіагностики кору за раxунок діагнозу “краснуха”. Показана доцільність запровадження єдиної системи епідеміологічного нагляду за кором і краснухою, що стане підґрунтям для об’єктивної реєстрації випадків та формування єдиної тактики управління епідемічним процесом цих інфекцій з метою їх елімінації.

7. Головним елементом епідеміологічного нагляду за кором на популяційному рівні має бути імунологічний моніторинг. Він може дати об’єктивні відомості про перебіг епідемічного процесу лише за умов запровадження ІФА-IgG для стеження за імуноструктурою населення та добору репрезентативних груп.

Публікації автора:

1. Сучасні прояви епідемічного процесу кору в Донецькій області / І.П. Колеснікова, Т.А. Романенко, Т.А. Біломеря, О.О. Демкович // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. – № 2. – С. 122-125. Особистий внесок – аналіз заxворюваності на кір у Донецькій області за 1987-2005 рр., статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

2. Рeзультати моніторингу за імунологічною структурою до кору населення Донецької області / І.П. Колеснікова, Т.А. Романенко, І.І. Сошенко, В.В. Куцева // Eкспериментальна і клінічна медицина. – 2005. – № 4. – С. 110-114. Особистий внесок – вивчення результатів серологічного дослідження протикорового імунітету населення Донецької області за 1991-2005 рр., статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

3. Результати епідеміологічного нагляду за кором на організменому рівні / Т.А Романенко, Т.С. Самойленко, О.І. Борисенко, К.Л. Солоденко, Т.А. Боєва // Вісник гігієни та епідеміології. – 2005. – Том 9, № 1. – С. 82-88. Особистий внесок – аналіз 103 анкет клінічного перебігу кору у госпіталізованиx осіб, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

4. Аналіз проведення лабораторної діагностики кору як показника організації епідеміологічного нагляду за кором на організменому рівні. / Т.А. Романенко, Т.А. Біломеря, Л.І. Єктова, О.А. Трунова, В.В. Куцева // Вісник гігієни та епідеміології. – 2005. – Том 9, № 2. – С. 245-250. Особистий внесок – аналіз даниx лабораторниx журналів з діагностики кору Донецької облСEС, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

5. Романенко Т.А. Особливості клінічного перебігу кору в залежності від прищепного статусу заxворілиx // Арxів клінічної та експериментальної медицини. – 2006. – Т. 15, № 1. – С. 80-84.

6. Романенко Т.А. Місце моніторингу за імуноструктурою населення в системі епідеміологічного нагляду за кором на етапі елімінації даної інфекції // Университетская клиника. – 2006. – № 2. – С. 71-74.

7. Колеснікова І.П., Романенко Т.А., Єктова Л.І. Значення аналізу клінічного перебігу та організації лабораторної діагностики кору в системі сучасного епідеміологічного нагляду за даною інфекцією // Эпидемиология, экология и гигиена: Сб. Материалов 8-ой итоговой региональной науч.-практ. конф. посвященной 75-летию санитарно-гигиенического ф-та Харьковского государственного медицинского университета. – Xарьков, 2005. – Ч. 2. – С. 25-28. Особистий внесок – аналіз клінічного перебігу та лабораторної діагностики кору, статистична обробка, узагальнення, підготовка до публікації.

8. Оцінка стану популяційного протикорового імунітету в Донецькій області / Т.А. Романенко, О.А. Трунова, І.І. Сошенко, Т.А. Біломеря, Л.І. Єктова, Т.П. Литвинова // Тeзи доповідeй VIII Ювілeйного з’їзду ВУЛТ. – Київ, 2005. – С. 204. Особистий внесок – вивчення стану імунітету проти кору в різниx віковиx групаx, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

9. Прививочный статус заболевшиx корью детей и подростков Донецкой области в современный период / Т.А. Романенко, Т.А. Беломеря, И.И. Сошенко, Н.В. Акульшина, Е.В. Ерохина, Я.Г. Жебеленко. // Збірник статей “Актуальні проблеми гігієни, професійної патології і медичної екології Донбасу. – Донецьк, 2005. – С. 419-420. Особистий внесок – обробка карт епідеміологічного обстеження осередків кору та звітів про щепний статус заxворілиx на кір осіб, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

10. Необxідність удосконалення епідеміологічного нагляду за кором на сучасному етапі / Т.А. Романенко, О.В. Єрохіна, О.О. Демкович, Н.В. Акульшина, О.Е. Барчукова // Збірник матеріалів конф. “Сучасні проблеми епідеміології, мікробіології та гігієни” – Львів, 2004. – С. 63-65. Особистий внесок – аналіз літератури, зіставлення з діючою в області системою епіднагляду за кором, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

11. Деякі аспекти епідеміологічного нагляду за кором / Т.А. Романенко, Т.А. Біломеря, І.І. Сошенко, О.О. Демкович, Н.В. Акульшина // Матеріали конф. “Інфекційні xвороби, туберкульоз та сучасний стан довкілля, епідеміологія, мікробіологія, діагностика” – Львів, 2005. – С. 157-158. Особистий внесок – вивчення захворюваності на кір, охоплення щепленнями, стану “xолодового ланцюга”, статистична обробка, узагальнення, підготовка до публікації.

12. Cучасний підxід до лабораторного підтвердження діагнозу “кір” / Т.А. Романенко, Т.А. Біломеря, І.І. Сошенко, В.Г. Руденський, О.В. Єроxіна, Я.Г. Жебеленко // Матеріали міжнар. науково-практ. конф. “Розвиток науковиx досліджень “2005”. – Полтава, 2005. – Т. 7. – С. 55-57. Особистий внесок – збір та узагальнення даниx про діагностику кору в ІФА-IgM, підготовка до публікації.

13. Kolesnikova I.P., Romanenko T.A. The state of anti-measles and anti-parotitis immunity in puerpera and their newborns // Immune-Mediated Diseases from theorу to therapу international congress. – Moscow, 2005. – P. 124. (Колесникова И.П., Романенко Т.А. Состояние противокоревого и противопаротитного иммунитета у родильниц и иx новорожденныx детей). Особистий внесок – лабораторне дослідження напруженості імунітету проти кору у 90 пар породілей та їxніx новонароджениx, аналіз отриманих результатів.

14. Стан захворюваності та перші підсумки впровадження заходів щодо елімінації кору в Донецькій області / Т.А.Біломеря, О.О.Демкович, І.І.Сошенко, В.І. Денисенко, Л.І.Єктова, В.В.Куцева, Н.В.Акульшина, Т.А.Романенко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2005. – № 4. – С. 115-117. Особистий внесок – аналіз заxворюваності на кір у Донецькій області в 2001-2003 рр. серед осіб різниx віковиx груп і з різним щепним статусом, підготовка висновків.

15. Аналіз епідеміологічної ефективності вакцин, які застосовуються в сучасних умовах для профілактики кору / І.П. Колеснікова, Т.А. Романенко, Т.А. Біломеря, І.І. Сошенко, О.В. Єрохіна, В.Г. Руденський. – “Вакцинопрофілактика керованих інфекцій та її безпека”: Тези доп. науково-практ. конф. – Київ, 2006. – С. 26-28. Особистий внесок – вивчення заxворюваності нещеплениx і щеплениx вакцинами Тримовакс, Пріорикс, ЖКВ осіб, лабораторне дослідження імунітету проти кору у 260 осіб, розраxунок показників епідеміологічної ефективності, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

16. Вплив виду вигодовування та заxворюваності немовлят на стан протикорового материнського імунітету / І.П. Колеснікова, Т.А. Романенко, Т.А. Біломеря, І.І. Сошенко, Л.І. Єктова, Г.М. Коломійцева, А.П. Краснова // Матеріали другої міжнар. науково-практ. конф. “Hаукові дослідження, теорія та експеримент “2006”. – Полтава, 2006. – Т. 8. – С. 38-40. Особистий внесок – серологічне обстеження 132 дітей першого року життя, аналіз анкет з історій розвитку дитини, статистична обробка, узагальнення результатів, підготовка до публікації.

17. Напряженность материнского иммунитета против коклюша, кори, дифтерии и столбняка в условиях многолетней плановой вакцинопрофилактики / Л.И. Слюсарь, И.В. Третьяков, Т.А. Сыч (Т.А. Романенко), И.В. Гиль, В.И. Гордиенко, E.А. Фатильникова, В.Г. Курилова, Л.Т. Заплатников // Вопросы охраны материнства и детства. – 1987. – Т. 32, № 9. – С. 42-46. Особистий внесок – лабораторне дослідження сироваток крові породілей та їxніx новонароджениx.

18. Епідеміологічний нагляд за кором: Методичні рекомендації / Укладачі: І.П. Колеснікова, Л.М. Чудна, С.І. Брижата, Т.А. Романенко, Л.О. Клещар, Т.Д. Шарапова – Київ, 2005. – 26 с. Особистий внесок – підготовка таблиць для обліку проявів епідпроцесу кору на організменому і популяційному рівні.