Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Горбенко Руслан Олександрович. Удосконалення способів оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Горбенко Р.О. Удосконалення способів оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2008.

У дисертаційній роботі обґрунтовано доцільність застосування цільового підходу до оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства за результатами статистичної обробки даних про фінансовий стан підприємства порівняно з конкурентами з використанням факторного та кластерного аналізу.

Розглянуто можливість застосування системного, ситуативного, процесного та цільового підходів до розуміння сутності конкурентоспроможності підприємства та її оцінювання, доведено необхідність дослідження конкурентоспроможності з позиції цільового підходу. Проаналізовано способи оцінювання конкурентоспроможності підприємств. Визначено, що вдосконалення способів оцінювання конкурентоспроможності підприємств полягає у використанні статистичних способів оцінювання. Обґрунтовано доцільність оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства за показниками його фінансового стану. Вдосконалено спосіб багатовимірного факторного аналізу за головними компонентами конкурентоспроможності. Використано кластерний аналіз для оцінювання конкурентоспроможності підприємств при визначенні відстані до конкурентів і розробці можливих управлінських дій щодо наближення фінансових показників підприємства до найкращих з вибраних для порівняння об’єктів. Використано розроблені рекомендації щодо використання статистичних способів оцінювання конкурентоспроможності в діяльності машинобудівних підприємств.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження вирішено актуальне науково-практичне завдання щодо вдосконалення способів оцінювання конкурентоспроможності машинобудівних підприємств. Основні висновки та результати, одержані в ході дослідження, зводяться до такого:

1. У результаті дослідження можливостей застосування системного, ситуативного, процесного та цільового теоретичних підходів до розуміння сутності конкурентоспроможності підприємства доведено необхідність вивчення конкурентоспроможності з позиції цільового підходу. Це дозволяє визначити цільову орієнтацію цієї характеристики, яка проявляється в комплексності й адресності виконуваних завдань і контролю за їх виконанням, котрі спрямовані на досягнення результатів. На основі цього було визначено розуміння конкурентоспроможності машинобудівного підприємства як досягнутої на певний момент часу цільової характеристики машинобудівного підприємства, що забезпечує одержання кращих економічних результатів, ніж у конкурентів, і проявляється в сукупності його цільових показників.

2. На основі аналізу способів оцінювання конкурентоспроможності підприємств (за товарними ознаками, матричних, способів, що ґрунтуються на теорії ефективної конкуренції) з метою вивчення їх переваг та недоліків, а також можливостей їх застосування при реалізації цільового підходу до оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства доведено, що оцінювання конкурентоспроможності підприємства необхідно розглядати як процес визначення оцінок, які відображають економічні результати роботи підприємства порівняно з відповідними цільовими показниками конкурентів.

3. Обґрунтовано, що для оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства в межах цільового підходу слід використовувати показники фінансового стану. Це забезпечує зіставність та цільову спрямованість отримуваних оцінок конкурентоспроможності підприємства.

4. Дослідження можливості використання способів оцінювання конкурентоспроможності підприємства показало, що їх використання недостатньо узгоджується із сучасними умовами господарювання та практикою управління підприємством, а саме: використання експертних оцінок не відповідає вимогам щодо об’єктивності інформаційної бази; матричні способи оцінювання ґрунтуються на використанні показників, розрахунок яких пов’язаний з невизначеністю багатьох складових; інтегральні способи оцінювання не дають уявлення про напрями можливого застосування управлінського впливу. Названі недоліки існуючих способів оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства дозволили визначити вимоги для отриманої оцінки та довести, що для оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства за показниками фінансового стану необхідно використовувати способи статистичного аналізу даних – багатовимірний факторний аналіз і кластерний аналіз.

5. Для забезпечення формування цільової оцінки позиції підприємства щодо основних конкурентів застосовано спосіб багатовимірного факторного аналізу за головними компонент. У ході використання способу багатовимірного факторного аналізу його вдосконалено шляхом доповнення послідовності факторного аналізу етапами ідентифікації основних конкурентів (за напрямами діяльності), формування вхідних даних (сукупності фінансових показників) та представлення результатів (ранжирування значень факторних навантажень).

6. Визначено, що для оцінювання відстані до конкурентів і розробки можливих управлінських дій щодо наближення фінансових показників підприємства до найкращих з вибраних для порівняння об’єктів можна використовувати спосіб кластерного аналізу. Використання кластерного аналізу дозволило виконати розбиття множини об'єктів на задане число класів на основі критерію якості класифікації. Застосування кластерного аналізу щодо оцінювання конкурентоспроможності підприємств дало можливість визначити відстань до найкращих з вибраних для порівняння об’єктів за фінансовими показниками підприємства.

7. Для практичного застосування розроблених рекомендацій щодо оцінювання конкурентоспроможності машинобудівного підприємства за показниками фінансового стану на основі використання багатовимірного факторного аналізу за головними компонентами конкурентоспроможності та кластерного аналізу в діяльності машинобудівних підприємства було здійснено їх апробацію. Результати апробації показали, що вдосконалені способи оцінювання дають змогу виявити цільову орієнтацію характеристики конкурентоспроможності, визначити чинники конкурентоспроможності, за якими підприємство має гірший стан, ніж конкуренти, тобто значно посилити інформованість керівників підприємства.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Горбенко Р.А. Теоретические аспекты конкуренции // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 2000. – № 5(27). – С. 22-26.

2. Горбенко Р.А. Оценка конкурентоспособности автошин // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – № 10(80). Ч.2. – С. 240-248.

3. Горбенко Р.О. Конкуренція як передумова існування конкурентоспроможної продукції: теоретичний аспект //Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Дніпропетровського національного університету. Вип. 194. Т. I. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.80-85.

4. Горбенко Р.А. Показатели оценки уровня конкурентоспособности предприятия // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – № 4(98). Ч. 2. – С. 35-39.

5. Горбенко Р.О. Условия и факторы повышения конкурентоспособности предприятия // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – №12 (106). – С. 74-77.

6. Максимов В.В., Горбенко Р.А. Методические аспекты оценки конкурентоспособности предприятия // Прометей: регіональний зб. наук. праць з економіки. Вип. 2(20). – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, ЛТД”, 2006. – С.116-121.

Особистий внесок здобувача: визначено способи оцінювання конкурентоспроможності промислових підприємств, які є найбільш перспективними з точки зору подальшої методичної розробки.

7. Горбенко Р.А. Методы обеспечения конкурентоспособности предприятия // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2007. – № 2(108). Ч. 1. – С. 169-173.

8. Горбенко Р.А. Оценка конкурентоспособности предприятий с помощью модели факторного анализа // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2007. – № 1(107). – С. 109-113.

Друковані матеріали наукових конференцій

9 Горбенко Р.А. Обзор рынка шинной продукции в Украине: конъюнктура и тенденции // Тези доповідей II Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетингові дослідження в Україні”. – Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2002. – С.49-50.

10. Горбенко Р.А. Формирование критериев и факторов конкурентоспособности продукции в условиях рыночной конкуренции // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова ’2003”. Т.16. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 21.

11. Горбенко Р.А. Радар конкурентоспособности автошин // Матеріали IX Міжнародної науково-практичної конференції з проблем вищої школи “Університет і регіон”.– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2004. – С. 38-39.

12. Горбенко Р.А. Факторный анализ конкурентоспособности предприятия // Матеріали XI Міжнародної науково-практичної конференції “Фінанси України”: –Дніпропетровськ. ДНУ, 2007. – С.25-26.