Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія цукристих речовин


Салавор Оксана Мирославівна. Удосконалення способів очищення транспортерно-мийної води та дезинфекції екстрактора з метою зменшення втрат цукрози від розкладання: дисертація канд. техн. наук: 05.18.05 / Національний ун-т харчових технологій. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Салавор О.М. Удосконалення способів очищення транспортерно-мийної води та дезинфекції екстрактора з метою зменшення втрат цукрози від розкладання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.05 – Технологія цукристих речовин. – Національний університет харчових технологій, Київ, 2003.

Робота присвячена проблемі зменшення втрат цукрози від розкладання в бурякопереробному відділенні цукрового заводу шляхом застосування вітчизняних реагентів для додаткового очищення транспортерно-мийної, живильної води та дезинфекції дифузійної установки.

Розроблено два способи очищення транспортерно-мийної води: сумісно осадом І сатурації та коагулянтом “Полвак” і дигідроксосульфатом алюмінію, на які отримано патенти України. Запропоновані способи забезпечують підвищення ефекту очищення і знезараження транспортерно-мийної води, зниження її піноутворюючої здатності.

Встановлено оптимальні параметри процесу очищення води для живлення дифузійної установки гідроксохлоридом алюмінію (коагулянт “Полвак”). Встановлено ефективність застосування нового вітчизняного антисептика “Фітосайд” для інактивації мікроорганізмів в дифузійному апараті. Досліджено його вплив на якісні показники дифузійного і очищеного соків та активність по відношенню до різних фізіологічних груп мікроорганізмів.

На підставі системного аналізу літературних даних, теоретичних та експериментальних досліджень розроблено способи очищення транспортерно-мийної води бурякоцукрового виробництва та живильної води для процесу екстрагування цукрози, встановлено ефективність використання нового вітчизняного антисептика “Фітосайд” для пригнічення життєдіяльності мікроорганізмів в дифузійній установці. Комплексна реалізація запропонованих заходів забезпечить значне підвищення ефективності бурякоцукрового виробництва та зниження втрат цукрози від розкладання в бурякопереробному відділенні цукрового заводу.

1. Встановлено, що піноутворювальна здатність транспортерно-мийної води залежить від ступеню її загальної забрудненості та концентрації піноутворювачів. В рідинній фазі піни, що утворюється при її руйнуванні, хімічна окиснюваність води в 1,5 раза, а висота шару піни в 5,6 раза вищі, порівняно з цими показниками для транспортерно-мийної води.

2. Доведене зростання піноутворювальної здатності транспортерно-мийної води в лужному середовищі, мінімальна спінюваність води спостерігається в діапазоні 5,5 < рН < 7,5.

3. Встановлено, що застосування осаду І сатурації в кількості 0,3% та коагулянту “Полвак” в кількості 0,01% до маси води для очищення транспортерно-мийної води, забезпечує ефект очищення по завислих речовинах 96,5%, по ХПК – 36,8% та значне освітлення води за рахунок адсорбції та процесів гетерокоагуляції дисперсних домішок.

4. Встановлено доцільність очищення транспортерно-мийної води дигідроксосульфатом алюмінію у кількості 0,01% до маси води, при цьому забезпечується ефект очищення води по завислих речовинах 91,3%, по ХПК – 46,0%, при цьому рН транспортерно-мийної води знаходиться в слабо-кислій області, що забезпечує низьку спінюваність води.

5. Доведено значну антимікробну активність гідроксохлориду алюмінію та дигідроксосульфату алюмінію по відношенню до всіх фізіологічних груп мікроорганізмів. Встановлено, що використання основних солей алюмінію для очищення транспортерно-мийної води забезпечує ефект знезараження 65,5-85% та зниження втрат цукрози від розкладання.

6. Доведено, що новий вітчизняний антисептик “Фітосайд” проявляє широкий спектр антимікробної дії по відношенню до всіх фізіологічних груп мікроорганізмів бурякоцукрового виробництва, ефект знезараження складає 83,3-100%. Оптимальні витрати антисептика “Фітосайд” для інактивації мікроорганізмів при проведенні процесу екстракції складають: при переробленні буряків гарної якості 0,002-0,004% до маси буряків, низької якості – 0,012-0,013% до маси буряків.

7. Встановлено, що антисептик “Фітосайд” не погіршує технологічних показників дифузійного та очищеного соків. Сік ІІ сатурації, отриманий із дифузійного соку, обробленого “Фітосайдом”, має меншу, порівняно із соком ІІ сатурації, отриманим із дифузійного соку без оброблення антисептиком, масову частку нецукрів: молочної кислоти – на 47%, солей кальцію – на 40,6%, що забезпечує підвищення чистоти соку » на 1%, ефекту його очищення – на 6,26%.

8. Встановлено, що для оброблення живильної води для екстракції цукрози з бурякової стружки доцільно застосовувати коагулянт “Полвак” у кількості 0,01% до маси води, який забезпечує ефективність знезараження по всіх групах мікроорганізмів 80,6-91,2% та підвищення ефекту очищення в процесі екстракції цукрози з бурякової стружки.

9. Виробничі дослідження способу очищення транспортерно-мийної води осадом І сатурації у кількості 0,3% та коагулянтом “Полвак” у кількості 0,01% до маси води на Лучанському цукровому заводі підтвердили його переваги перед типовим. Використання запропонованого способу забезпечує ефект очищення води по завислих речовинах 94,4%, по ХПК – 29,7% та зниження її спінюваності без додаткових капітальних витрат.

10. За результатами проведених виробничих випробувань встановлено, що втрати цукрози від розкладання внаслідок життєдіяльності мікроорганізмів в дифузійній установці при використанні нового вітчизняного антисептика “Фітосайд” знижуються на 0,09% до маси перероблюваних буряків, порівняно з нормативними. Річний економічний ефект від впровадження антисептика “Фітосайд” на Лохвицькому цукровому заводі складає 249075 грн (виробнича потужність заводу 9 тис. тонн перероб. буряків на добу).

Новизна технічних рішень підтверджена 2 деклараційними патентами на винахід.

Публікації автора:

1. Антисептичний препарат «Фітосайд» / Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко, О.М. Салавор, К.М. Лукашевич, В.І. Качан, С.С. Гусєва // Харчова та переробна промисловість. – 1998. – №11. – С. 26-27.

Особистий внесок: приймала участь у підборі і теоретичному аналізі літературних джерел, проведенні досліджень та оформленні статті.

2. Салавор О.М., Штангеєва Н.І., Клименко Л.С. Вплив антисептика «Фітосайд» на технологічні показники дифузійного та очищеного соків // Харчова промисловість / Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – К.: УДУХТ. – 2000. – Вип.45. – С. 40-43.

Особистий внесок: приймала участь в організації та проведенні досліджень, обробці еспериментальних даних і написанні статті.

3. Салавор О.М., Штангеєва Н.І., Клименко Л.С. Дослідження вмісту кислот в дифузійному соку, обробленому вітчизняним антисептиком “Фітосайд” // Наукові праці УДУХТ. – К.:УДУХТ. – 2000. – №6. – С. 61-63.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, обробці експериментальних даних та оформленні статті.

4. Дослідження піноутворення у воді оборотної системи гідротранспорту та миття буряків / Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко, О.М. Салавор, А.І. Сорокін // Наукові праці УДУХТ. – К.:УДУХТ. – 2000. – №7. – С.59-62.

Особистий внесок: провела експериментальні дослідження, приймала участь в обробці експериментальних даних та оформленні статті.

5. Антисептик «Фитосайд» для дезинфекции процесса экстрагирования / В.М. Герасименко, И.Н. Хоменко, О.А. Кириченко, А.И. Литус, А.Б. Рикберг, В.И. Качан, Н.И. Штангеева, О.М. Салавор, Л.Г. Белостоцкий, Л.И. Чернявская // Сахар. – 2000. – №3. – С.17-18.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, узагальненні їх результатів та написанні статті.

6. Sztangieewa N.I., Salawor O.M., Klimenko L.S. Badania nad dziaaniem antyseptykw na mikroflor w aparаtach dyfuzyjnych i na technologiczne waciwoci soku // Gazeta Cukrownicza. – 2000. – №6. – S. 117-119.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, обробленні експериментальних даних та оформленні статті.

7.Салавор О.М, Клименко Л.С., Штангеєва Н.І. Очищення води оборотної системи гідротранспорту та миття буряків з використанням вітчизняного коагулянту “Полвак” // Цукор України. – 2001. – №1-2(21). – С. 44-45.

Особистий внесок: приймала участь у підборі і теоретичному аналізі літературних джерел, плануванні та проведенні досліджень, підготовці матеріалів до друку.

8. Вплив антимікробної дії основних солей алюмінію на втрати цукрози на дифузії / О.М. Салавор, Н.І. Штангеєва, А.А. Ліпєц, Л.С. Клименко, Н.А. Гусятинська // Цукор України. – 2001. – №5(24). – С. 11-12.

Особистий внесок: провела експериментальні дослідження, приймала участь в узагальненні отриманих результатів та написанні статті.

9. Вплив дигідроксосульфату і гідроксохлориду алюмінію на мікрофлору в дифузійному апараті / О.М. Салавор, Н.І. Штангеєва, А.А. Ліпєц, Л.С. Клименко, Н.А. Гусятинська // Наукові праці УДУХТ.– К.:УДУХТ. – 2001. – №10. – С.14-15.

Особистий внесок: приймала участь у плануванні та проведенні досліджень, обробці отриманих результатів, оформила тези доповіді.

10. Деклараційний патент на винахід 38799А України, МПК7 С13D3/00, С02F1/66. Спосіб очищення транспортерно-мийної води бурякоцукрового виробництва // Салавор О.М., Штангеєва Н.І., Клименко Л.С., Мількевич В.М., Острейко Є.О., Константинов О.П., Лівшиць Л.М. – №2000105765; Заявл. 11.10.2000; Опубл. 15.05.2001, Бюл. №4.

Особистий внесок: провела патентний пошук, приймала участь у експериментальних дослідженнях, узагальненні їх результатів, підготовці матеріалів та написанні заявки на патент України.

11. Деклараційний патент на винахід 46485А України, МПК7 С13D3/00, С02F1/66. Спосіб очищення транспортерно-мийної води бурякоцукрового виробництва // Салавор О.М., Гусятинський М.В., Клименко Л.С., Гусятинська Н.А., Штангеєва Н.І., Ліпєц А.А., Сорокін А.І. – №2001075307; Заявл. 25.07.2001; Опубл. 15.05.2002, Бюл. №5.

Особистий внесок: провела патентний пошук, приймала участь в організації та проведенні експериментальних досліджень, обробці отриманих даних та написанні заявки на патент України.

12. Дослідження впливу антисептика «Фітосайд» на мікробіологічні і технологічні показники дифузійного соку / С.П. Ковальчук, О.М. Салавор, Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко // Тези доповідей 65-ї студентської наукової конференції УДУХТ. – К.: УДУХТ. – 1999. – С. 50.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні експериментальних досліджень, обробці отриманих даних та написанні тез доповіді.

13. Дослідження вмісту кислотних радикалів у дифузійному соку, обробленому вітчизняним антисептиком “Фітосайд / С.П. Ковальчук, О.М. Салавор, Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко // Тези доповідей 65-ї студентської наукової конференції УДУХТ. – К.: УДУХТ. – 1999. – С. 50.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, узагальненні отриманих результатів та оформленні тез доповіді.

14. Вплив антисептика «Фітосайд» на технологічні показники дифузійного та очищеного соків / О.М. Салавор, Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко, В.А. Лагода // Тези доповідей 6-ї Міжнародної науковотехнічної конференції “Проблеми та перспективи створення і впровадження нових ресурсо- та енергоощадних технологій, обладнання в галузях харчової і переробної промисловості”. – Ч.2. – К.:УДУХТ. – 2000. – С. 9-10.

Особистий внесок: приймала участь у плануванні та проведенні досліджень, проаналізувала їх результати та оформила тези доповіді.

15. Дослідження піноутворення у воді оборотної системи гідротранспорту та миття буряків / Н.Ю. Позняк, Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко, О.М. Салавор // Тези доповідей 66-ї студентської наукової конференції УДУХТ. –Ч.1. – К.: УДУХТ. – 2000. – С. 93.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, узагальненні отриманих даних та написанні тез доповіді.

16. Салавор О.М., Штангеєва Н.І., Клименко Л.С. Порівняльні дослідження фізико-хімічних показників транспортерно-мийної води, очищеної коагулянтами та флокулянтами // Тези доповідей 67-ї студентської наукової конференції УДУХТ. – Ч.2. – К.: УДУХТ. – 2001. – С. 7.

Особистий внесок: провела дослідження, приймала участь в обробці експериментальних даних і написанні тез доповіді.

17. Визначення оптимальних витрат коагулянту “Полвак” для очищення транспортерно-мийної води / Н.Б. Товстоп’ят, О.О. Трифутіна, О.М. Салавор, Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко, В.О. Мірошник // Тези доповідей 67-ї студентської наукової конференції УДУХТ. – Ч.2. – К.: УДУХТ. – 2001. – С. 8.

Особистий внесок: приймала участь в організації та проведенні досліджень, оформила тези доповіді.

18. Дослідження мікробіологічних показників очищеної транспортерно-мийної води / Н.М. Бурда, О.М. Салавор, Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко // Тези доповідей 67-ї студентської наукової конференції УДУХТ. – Ч.2. – К.: УДУХТ. – 2001. – С. 8.

Особистий внесок: провела експериментальні дослідження, проаналізувала їх результати, приймала участь в оформленні тез доповіді.

19. Визначення оптимальних витрат коагулянту “Полвак” для очищення живильної води на дифузію // Т.О. Клубніцька, Е.А. Жданова, О.М. Салавор, Н.І. Штангеєва, Л.С. Клименко, В.О. Мірошник // Програма і матеріали Міжнародної наукової конференції молодих вчених, аспірантів і студентів “Сучасні методи створення нових технологій та обладнання в харчовій промисловості”. – К.: НУХТ. – Ч.2. – 2002. – С. 6-7.

Особистий внесок: приймала участь у проведенні досліджень, узагальненні отриманих результатів та написанні тез доповіді.