Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Лукашевич Надія Володимирівна. Удосконалення протиепідемічних і профілактичних заходів щодо холери у зв'язку з епідемічними особливостями її поширення в Україні: дисертація канд. мед. наук: 14.02.02 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Лукашевич Н.В. Удосконалення протиепідемічних і профілактичних заходів щодо холери у зв’зку з епідемічними особливостями її поширення в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.02.02 – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, м. Київ, 2003 р.

Дисертація присвячена виявленню шляхів удосконалення протиепідемічних і профілактичних заходів щодо холери на сучасному етапі в Україні. Встановлено основні характеристики епідемічного процесу холери на прикладі епідемій у Миколаївській області в 1994 і 1995 роках. Визначена ефективність протиепідемічних заходів, проведених в осередках холери. Встановлено причини низької ефективності таких заходів, як масова антибіотикопрофілактика, подвірні обходи, дезинфекція, підготовка медичного персоналу. Обґрунтовано необхідність зменшення обсягу бактеріологічних обстежень хворих на холеру і контактних з трьох досліджень до однократного.

За допомогою методу картографування встановлені території інтенсивного прояву епідемічного процесу холери в Україні. До них відносяться всі приморські області півдня України й АР Крим.

За результатами проведеного епідеміологічного і статистичного аналізу епідемічного процесу холери на трьох раніше існуючих типах територій встановлено, що територію країни можна розподілити на два типи за проявом епідемічного процесу.

Надано епідеміологічну оцінку ефективності і доцільності проведених лабораторних обстежень населення на територіях країни, що відносяться до різних типів прояву епідемічного процесу холери. На територіях першого типу (інтенсивного прояву епідемічного процесу) було виявлено 97,5% осіб від усіх інфікованих у країні, а велика бактеріологічна робота, проведена на територіях другого типу, майже не принесла результатів. Обґрунтовано скорочення обсягу бактеріологічного обстеження населення на холеру. Це дозволить заощадити сили персоналу і матеріальні ресурси, і буде сприяти оптимізації епідеміологічного нагляду за інфекцією.

Основні положення дійсного дослідження ввійшли до “Інструкції по організації та проведенню протихолерних заходів, клініці та лабораторній діагностиці холери”, затвердженої наказом МОЗ України № 167 від 30.05.97 р. і наказ Міністерства Охорони здоров'я України № 188 від 17.05.01 р. “Про зміну обсягу досліджень на холеру”.

  1. На моделі Миколаївської області встановлено, що епідеміологія сучасної холери в Україні характеризується: розвитком епідемій при залученні в епідемічний процес відкритих водоймищ, які забруднюються незнезараженими стоками господарсько-фекальної каналізації; харчовим та контактно-побутовим шляхами передачі збудника інфекції; значною тривалістю (до 5 місяців); виникненням локальних осередків у медичних установах і установах закритого типу; великою питомою вагою хворих на холеру та вібріононосіїв серед дітей та населення старшого віку.

  2. Децентралізована (районна) організація протиепідемічних заходів у місті Миколаєві призвела до несвоєчасного проведення цих заходів в осередках холери, що, ймовірно, послужило причиною тривалості епідемії в 1995 році.

  3. При проведенні триразового бактеріологічного обстеження осіб з клінічними ознаками холери позитивний результат отримували при першому обстеженні в 97,5% випадків, при другому та третьому – у 98,0%, серед контактних відповідно цей показник - 10,0%, 10,5% і 10,5%. Зазначене дозволило рекомендувати зменшення кратності бактеріологічного обстеження хворих і контактних з 3 до 1 разу.

  4. Відсутність ефективності масової антибіотикопрофілактики серед контактних під час епідемії в Миколаївській області була пов'язана з низькою чутливістю до використаних антибіотиків циркулюючих холерних вібріонів, з недоліками організаційних заходів: запізнення з проведенням цієї роботи при порівнянні з темпами поширення інфекції, не одночасне охоплення всього населення, відсутність строгого контролю за дотриманням схеми прийому антибіотика. Це дозволяє рекомендувати застосування даної міри тільки для контактних, що знаходяться під наглядом лікаря, після контролю чутливості до антибіотиків штаму збудника, виділеного від джерела інфекції.

  5. Ефективність подвірних обходів щодо виявлення хворих на дисфункції кишкового тракту в сільській місцевості в середньому в 30 разів вище в порівнянні з містом, що свідчить про недоцільність проведення зазначеного заходу в умовах міста.

6. Науковим обґрунтуванням для проведення диференційованого обсягу профілактичних протихолерних заходів стало районування території України на 2 типи з урахуванням небезпеки виникнення спалахів і поширення інфекції з масовою реалізацією водного шляху передачі збудника інфекції.

Публікації автора:

  1. Бережнов С.П., Могилевский Л.Я., Лукашевич Н.В. Районирование территории Украины с целью эпидемиологического надзора за холерой // Експериментальна і клінічна медицина. - Харків. - 2001.- № 2. – С. 16-19.

Збір та узагальнення матеріалів за результатами бактеріологічного обстеження населення на інфікованість холерним вібріоном за період з 1989 по 1999 роки з усіх регіонів України, статистична обробка результатів, обґрунтування висновків, оформлення роботи.

  1. Лукашевич Н.В. О возможности укоренения холеры на территории Украины // Вісник Сумського державного університету. – Сер. “Медицина”, Суми. - 2001.- №11(32). - С. 174-176.

  2. Лукашевич Н.В., Могилевский Л.Я. Организация эпидемиологического надзора за современной холерой в Украине на основе районирования территории // Сучасні інфекції. – 2002. - № 3. – С. 53-58.

Узагальнено та проаналізовано матеріали щодо лабораторного контролю за холерою та особливостей епідемічного процесу в Україні в період 7-ї пандемії, оформлення роботи.

  1. Могилевский Л.Я., Лукашевич Н.В., Лауген Э.А. Оптимизация эпидемиологического надзора за холерой в новых социально-экономических условиях // Епідеміологічний нагляд за карантинними і паразитарними захворюваннями та їх профілактика в Україні. Мат. наради-семін. - Одеса, 2000. – С. 95-103.

Зібрані матеріали за результатами бактеріологічного обстеження населення на інфікованість збудником холери за вивчаємий період з усіх регіонів України, їх статистична обробка.

  1. Могилевский Л.Я., Лукашевич Н.В., Емец М.А., Нестеренко Л.П. Тактика проведения противоэпидемических мероприятий в очагах холеры в современный период // Епідеміологічний нагляд за карантинними і паразитарними захворюваннями та їх профілактика в Україні. Мат. наради-семін. - Одеса, 2000. – С. 103-105.

Оцінено ефективність протиепідемічних заходів в осередках холери за період 1991-1996 роки.

  1. Могилевский Л.Я., Лукашевич Н.В. Мировое распространение холеры и ее эпидемиологические особенности в Украине в период 7-й пандемии // Епідеміологічний нагляд за карантинними і паразитарними захворюваннями та їх профілактика в Україні. Мат. наради-семін. - Одеса, 2000. – С. 105-109.

Проведено огляд даних ВООЗ по холері і літературних даних за період сьомої пандемії.

  1. Могілевський Л.Я., Хабло З.А., Карпова Н.В. (Лукашевич Н.В.) До питання про організацію протиепідемічних заходів у вогнищах холери у сучасний період // Мат. VІ конгресу світової федерації українських лікарських товариств. Одеса, 1996. – С.15.

Участь в організації протиепідемічних заходів в осередках холери в 1995 році в Миколаївській області в складі медичного штабу.

  1. Могилевский Л.Я., Бощенко Ю.А., Лукашевич Н.В. Роль открытых водоемов Северо-Западного Причерноморья в распространении возбудителя холеры // Управленние и охрана побережий С.-З. Причерноморья. Межд. симпоз. Одесса, 1996. – С.49.

Проведено огляд літературних даних, звітних матеріалів по холері з архіву МОЗ України за період сьомої пандемії холери на території України.

  1. Могилевский Л.Я., Лукашевич Н.В., Хабло З.А., Падченко А.Г., Егорова Е.А., Лауген Э.А. К вопросу об организации противоэпидемических мероприятий в очагах холеры // Санитарная охрана территории Украины и профилактика особо опасных инфекций. Мат. науч.-практ. конф., посв. 60-летию Укр. госуд. противочумной станции. - Одесса. 1997. – С. 128.

Проаналізовано власні результати епідеміологічних досліджень, які проводила в осередку холери в Миколаївській області.

  1. Могилевский Л.Я., Лукашевич Н.В. Организация эпидемиологического надзора за холерой в Украине на основе районирования территории (тезисы) // Актуальні проблеми профілактичної медицини. Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених. Тези доповідей. – Київ, 2000. – С. 87-88.

Зібрані матеріали за результатами бактеріологічного обстеження населення України на холеру, статистична обробка результатів.