Прибега Дмитро Володимирович. Удосконалення процесу розкроювання та перфорування деталей верху взуття : Дис... канд. наук: 05.19.06 - 2006.
Анотація до роботи:
Прибега Д. В. Удосконалення процесу розкроювання та перфорування деталей верху взуття. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.06 – технологія взуттєвих та шкіряних виробів. – Хмельницький національний університет, Хмельницький, 2006.
Дисертація присвячена дослідженню процесу вирубування та перфорування деталей верху взуття з натуральних шкір, а також розробці науково обґрунтованого методу розрахунку технологічного зусилля, як при розкроюванні на існуючих конструкціях електрогідравлічного пресового обладнання, так на магнітно-імпульсному обладнанні, що забезпечить підвищення якості продукції, зменшення енерговитрат обладнання та підвищення продуктивності праці.
В результаті виробничих спостережень, а також аналітичних та експериментальних досліджень розроблено інженерний метод розрахунку технологічного зусилля операцій вирубування та перфорування, визначено оптимальні режими процесу розкроювання як на існуючих конструкціях електрогідравлічного пресового обладнання, так і на запропонованому магнітно-імпульсному обладнанні; розроблено методику проектування високоефективного магнітно-імпульсного пресового обладнання для виконання технологічних операцій легкої промисловості, що забезпечує вирубування ”до кінця”, сприяє підвищенню продуктивності праці та зменшенню енергетичних витрат обладнання; розроблено рекомендації щодо оптимального співвідношення елементів системи „різак-матеріал-плита”.
Теоретичні та експериментальні дослідження процесу розкроювання та перфорування деталей верху взуття дозволили удосконалити існуючу технологію за рахунок раціонального вибору елементів системи „обладнання-різак-матеріал-плита”, що привело до підвищення якості процесу різання деталей з натуральних шкір, а також зростання продуктивності праці на 21% з одночасним зменшенням енерговитрат.
Вперше, в результаті експериментальних досліджень та комп’ютерного моделювання, знайдено зусилля пружного опору на вістрі різака та напруження стискання матеріалу гранями різака для основних матеріалів верху взуття, що значно уточнює визначення технологічного зусилля вирубування за допомогою математичної моделі.
Розроблено математичну модель процесу різання натуральних шкір з урахуванням їх в’язкопружних властивостей, геометричних параметрів та величини зношення вістря леза різака, а також матеріалу вирубної плити, що дає можливість встановити умови вирубування без випереджаючої тріщини на електрогідравлічному пресовому обладнанні шляхом підбору параметрів різаків та матеріалу вирубної плити.
Вперше в математичній моделі процесу різання натуральних шкір досліджено етап взаємодії ріжучого інструменту з матеріалом вирубної плити, що дозволяє експериментально встановити залежність технологічного зусилля вирубування від матеріалу плити.
Встановлено, що недоцільним є використання алюмінієвих плит, що призводить до зменшення стійкості інструменту та підвищення динамічного навантаження на пресове обладнання. Ефективнішим є використання поліетиленових плит при виконанні технологічних операцій вирубування та перфорування як на електрогідравлічному так і на магнітно-імпульсному пресовому обладнанні. При виконанні технологічної операції перфорування можливе також використання плит з полівінілхлориду.
Встановлено, що застосування магнітно-імпульсного пресового обладнання призводить до покращення якості виконання технологічних операцій, що проявляється в повному вирубуванні без виникнення випереджаючого розриву. Визначено, що циклові витрати електроенергії при виконанні технологічної операції вирубування на магнітно-імпульсній установці в 29 разів менші в порівнянні з енерговитратами при використанні пресу ПВГ –8–2–0.
Розроблені рекомендації по удосконаленню технологгії та обладнання для виконання технологічних операцій вирубування та перфорування деталей верху взуття, що забезпечують передумови створення нового енергозберігаючого обладнання.
Публікації автора:
Кармаліта А.К., Прибега Д.В., Поліщук О.С. Перспективи застосування магнітно-імпульсної обробки для виконання технологічних операцій легкої промисловості // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2002. – №1. –
С. 94 – 97.
Прибега Д.В., Кармаліта А.К., Поліщук О.С. Фізична модель процесу вирубування деталей взуття на магнітно-імпульсній установці // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – №1, Ч. 1. – С. 178 – 180.
Кармаліта А.К., Поліщук О.С., Прибега Д.В. Дослідження процесу вирубування деталей взуття в статичному режимі // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – №6, Ч. 1, Т. 2. – С. 199 – 202.
Прибега Д.В., Кармаліта А.К., Поліщук О.С. Застосування аналого-цифрових перетворювачів при проведенні експериментальних досліджень по визначенню параметрів вирубування взуттєвих матеріалів// Вісник Технологічного університету Поділля. – 2004. – №5. – С. 99 – 103.
Онофрійчук В.І., Драпак Г.М., Прибега Д.В. Експериментальне дослідження специфічних властивостей матеріалів верху взуття // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. – №1. Ч. 1 – С. 139 – 142.
Прибега Д.В. Залежність сили пружного опору матеріалу від геометричних параметрів різаків // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2005. – №5.– С. 144 – 148.
Прибега Д.В., Кармаліта А.К., Алексієнко А.І. Вплив матеріалу вирубної плити на процес вирубування та перфорації деталей взуття // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – №1.– С. 185 – 187.
Пат. 68475А Україна, МКИ А 43 D 8/18. Пристрій для виконання перфорації деталей з м’якого еластичного матеріалу / Д.В. Прибега, А.К. Кармаліта, О.С. Поліщук – № 2002042690; Заявл. 04.04.02; Опубл. 16.08.04, Бюл. №8. – 2 с.
Пат. 9927 Україна, МКИ А 43 D 8/04. Прес для вирубування деталей з листового матеріалу та натуральної шкіри / Д.В. Прибега, А.К. Кармаліта, О.С. Поліщук – № u200503939; Заявл. 25.04.05; Опубл. 17.10.05, Бюл. №10. – 3 с.
У публікаціях 1, 2, 3 здобувачеві у співавторстві з керівником належать основні ідеї, теоретичні обґрунтування процесу занурення різака в матеріал, узагальнення та висновки; 4, 6, 7 автору належать основні положення, теоретичні обґрунтування, результати експерименту, їх обробка і узагальнення в статі, висновки публікації; 5 автору належать основні ідеї щодо створення пристрою для визначення специфічних властивостей матеріалів верху взуття, висновки.