Малецька Ольга Євгенівна. Удосконалення підсистеми нормативної бази державної метрологічної системи для калібрування засобів вимірювальної техніки : Дис... канд. наук: 05.01.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Малецька Ольга Євгенівна “Удосконалення підсистеми нормативної бази державної метрологічної системи для калібрування засобів вимірювальної техніки”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.01.02 – стандартизація, сертифікація і метрологічне забезпечення. Національний науковий центр “Інститут метрології”, Харків, 2008.
Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності стандартизації в галузі метрології. Розроблена концепція створення нормативної бази державної метрологічної системи на принципах побудови її підсистем та встановлення цілей технічного регулювання для системи і часткових цілей стандартизації для її підсистем, що дало можливість розробити методологію створення та удосконалення цієї нормативної бази на підставі системного підходу. Дано наукове обґрунтування можливості розглядання нормативної бази як системи, моделі якої можуть бути побудовані на основі матриці зв'язків окремих її елементів і використання теорії графів. Використано процесний підхід для визначення елементів моделей цієї системи та її підсистем, що дозволяє визначати складові об’єкту стандартизації. У результаті досліджень установлено, що необхідно ураховувати цілі технічного регулювання та часткові цілі для стандартизації окремих об’єктів та визначати складові цих об’єктів, що необхідно стандартизувати, на підставі порівняння чинної та бажаної моделей нормативної бази державної метрологічної системи. Розроблено метод складання переліку нормативних документів за визначеними складовими, які необхідно стандартизувати. Розроблену методологію апробовано для калібрування засобів вимірювальної техніки, яке розглянуте як процес. Запропоновані переліки нормативних документів для національного рівня та рівня підприємства в залежності від вибраних часткових цілей стандартизації.
Розроблено метод визначення кількості спостережень при проведенні вимірювань в одній досліджуваній точці на основі застосування теорії порядкових статистик, виходячи з необхідної точності вимірювання контрольованого параметра, та розроблена методика визначення похибки при проведенні метрологічної атестації та калібрування вимірювальних каналів програмно-технічних комплексів.
Ключові слова: державна метрологічна система, модель системи, нормативна база, нормативні документи, процес, системний підхід, теорія графів, технічне регулювання.
В дисертаційній роботі розроблені наукові методи удосконалення нормативної бази державної метрологічної системи, які сприяють підвищенню ефективності робіт із стандартизації в галузі метрології, упорядкуванню нормативних документів, що стосуються окремих метрологічних робіт, у тому числі і калібрування засобів вимірювальної техніки, а саме:
Визначено концепцію побудови нормативної бази державної метрологічної системи на підставі системного і процесного підходів з урахуванням залежності цієї бази від установленої мети стандартизації.
Розроблено методологію формування ієрархічної нормативної бази державної метрологічної системи, в якій:
- нормативна база розглядається як система, що має системну мету, складається з окремих взаємопов’язаних підсистем, має властивості, які дозволяють побудувати її модель та моделі її підсистем;
- побудова підсистем нормативної бази здійснюється на підставі задач державної метрологічної системи;
- удосконалення нормативної бази здійснюється на підставі побудови чинної та бажаної математичних моделей, які дозволяють порівняти наявну базу з перспективною базою, що відповідає сучасним вимогам законодавчої та практичної метрології;
- для встановлення елементів бажаної моделі застосовується процесний підхід, при якому деталізація процесів дозволяє розширювати модель в ширину та глибину, що дає можливість аргументовано встановлювати структуру та зміст нормативних документів.
Розроблена методологія реалізована на прикладі підсистеми „калібрування засобів вимірювальної техніки”.
Запропоновано метод побудови математичних моделей системи нормативної бази та її підсистем, який дозволяє визначати складові об’єктів стандартизації та складати перелік нормативних документів, що підлягають розробленню, скасуванню або перегляду.
Розроблено методику удосконалення нормативної бази, яка дозволяє систематизувати структуру нормативної бази, обґрунтовано підготовлювати пропозицій до планів національної стандартизації, встановлювати зміст нормативних документів. Методику апробовано для калібрування засобів вимірювальної техніки на національному рівні та на рівні підприємства (організації) для різних часткових цілей стандартизації.
Запропоновано метод установлення кількості спостережень для оцінки похибки вимірювальних каналів сучасних програмно-технічних комплексів на основі застосування теорії порядкових статистик, та розроблена відповідна методика, яка дозволяє значно скоротити час на проведення оцінки похибки вимірювальних каналів. Ця методика експериментально перевірена.
Публікації автора:
1. Марков Б.Ф., Аникин В.В., Малецкая О.Е. Применение информационного моделирования в процессе разработки комплекса СТП по метрологическому обеспечению//Стандарты и качество.- 1979.- №12.
2.Марков Б.Ф., Аникин В.В., Малецкая О.Е. Разработка комплекса НТД по метрологическому обеспечению отрасли//Измерительная техника.- 1983.- №10.- С.6-7.
3. Марков Б.Ф., Аникин В.В., Малецкая О.Е. О взаимодействии ведомственных метрологический служб и метрологических институтов//Измерительная техника.- 1987.- №6. – С. 67-68.
4. Марков Б.Ф., Малецкая О.Е. Основные направления создания нормативных основ национальной системы обеспечения единства измерений //Український метрологічний журнал.-1995.-Вып.1.-С.14-16.
5. Жиромский В., Малецкая О. Система сертифікації персоналу вимірювальних та калібрувальних лабораторій//„Стандартизація, сертифікація, якість”.- 2002. - №4(19).-С.28-30.
6. Мачехин Ю.П., Малецкая О.Е., Неежмаков П.И., Мусил С., Кромкова Е. Функционирование системы управления качеством как необходимое условие взаимного признания национальных эталонов //Український метрологічний журнал.-2003.-Вып.4.-С.7-10.
7. Малецька О., Неєжмаков П. Форум якості КООМЕТ в Україні// Стандартизація, сертифікація, якість.- 2002. - №4(19).-С.45.
8. Малецька O.Є. Шляхи реалізації вимог до компетентності випробувальних і калібрувальних лабораторій на підставі положень державної метрологічної системи //Стандартизація, сертифікація, якість.-2005.-№5.-С.38-40.
9. Малецкая О.Е. Формирование системы нормативных документов по оценке неопределенности измерений//Системи обробки інформації. – випуск 6(64).- Харьков - 2007. – С.63-64.
10. Трищ Р.М., Малецька О.Є. Оцінювання метрологічних характеристик вимірювальних каналів каналов програмно-технічних комплексів//Вістник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Технології в машинобудуванні.-:НТУ „ХПІ”:- 2008.- №4.-С.104-111.
11. Малецька О.Є. Державна метрологічна система. Розвиток нормативної бази//Стандартизація, сертифікація, якість.-2008.- №2.- С.29-31.