Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Бєляєва Світлана Станіславівна. Удосконалення організаційно-економічного механізму у сфері поводження з промисловими відходами (на прикладі Черкаської області): дисертація канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Інститут проблем ринку та економіко- екологічних досліджень. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Бєляєва С.С. Удосконалення організаційно-економічного механізму у сфері поводження з промисловими відходами (на прикладі Черкаської області).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01.- Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. Одеса, 2003.

В дисертаційній роботі досліджені теоретичні, методичні та практичні питання вдосконалення організаційно-економічного механізму у сфері пово-дження з промисловими відходами.

В дисертації на концептуально-методологічному рівні розроблені нові схеми регулювання процесами у сфері поводження з відходами виробництва на прикладі Черкаської області, проаналізовано адаптивно-відносний характер взаємодії між всіма ланками управлінських організаційних процесів щодо питань визначення теоретико-методологічних підходів та практичних дій з метою модернізації та оптимізаційно-регулюючих нововведень в промисловій сфері діяльності.

Акцентовано увагу на обовязковості врахування всіх існуючих ієрархічних вертикальних та горизонтальних звязків у їх комплексному вимірі відносно до сфери поводження з виробничими відходами, для чого на основі системного аналізу здійснено оригінальне трактування всієї структури взаємозвязків (технічних, соціальних, економічних, суспільно-політичних тощо).

Враховуючи існуючі фактори ринкових процесів у сфері поводження з виробничими відходами, запропоновано певну функціонально регулюючу теоретико-методичну концепцію з метою вдосконалення організаційно-економічного механізму управління токсичними промисловими відходами.

В дисертації представлене теоретичне узагальнення та рішення наукової задачі, що полягає в удосконаленні існуючих і пропозиції до нових підходів формування стратегії організаційно-економічного механізму у сфері поводження з промисловими відходами за умов становлення ринкових відносин. Визначені та конкретизовані напрямки вдосконалення організаційно-економічного механізму управління промисловими відходами.

З метою розробки нових підходів до методологічної оцінки ситуації у сфері поводження з відходами та теоретичного обгрунтування можливих до запровадження інтегрованих рішень проведено аналіз стану поводження з токсичними твердими промисловими відходами як в Україні, на світовому рівні, так і у конкретному регіоні, яким визначена для дисертаційного дослідження Черкаська область.

В дисертації визначено певні важелі зацікавленості щодо екологізації виробництва в Україні, враховані відповідні методологічні, теоретичні та практичні підходи до системи економічної оцінки збитків від наявності токсичних відходів.

Грунтуючись на сучасних теоретико-методологічних уявленнях щодо створення комплексної системи забезпечення та управління ресурсно-екологічною безпекою, досліджено та запропоновано нові, більш досконалі (ефективні) розробки стратегії розвитку сфери поводження з відходами виробництва як окремо розглянутого підприємства, так і на рівні територіально-промислових комплексів, промислових регіонів, України в цілому.

Взявши за основу дослідження узагальнену схему розвитку підприємств в Україні, в дисертаційній роботі поглиблено та розширено сферу досліджень щодо важелів стимулювання сучасного промислового виробництва до впровадження оптимізаційних заходів для мінімізації кількості утворення та накопичення виробничих відходів. При цьому такі функціональні стратегії, як стратегія виробництва, маркетингова, фінансова, науково-дослідна, раціоналізаторська, соціальна, стратегія структурних перетворень, доповнені стратегією освітньо-виховною та морально-етичною, доцільного стимулювання, привабливого еколого-економічного розвитку тощо, які мають розглядатися водночас як окремі стратегічні екологоприйнятні характеристики процесу виробництва, так і у взаємодії (комплексно).

Запропоновано при аналізі впливу токсичних відходів на стан природних сфер при користуванні відомими методами системного та багатофакторного аналізу акцентувати увагу на інтегративних показниках як вертикальних та горизонтальних систем взаємодії, так і доцільності комплексного підходу до соціально-еколого-економічних процесів. Запропоновано структуру факторів ринкового процесу у сфері поводження з виробничими відходами в Україні.

В дисертації досліджено та теоретично обгрунтовано методологічні концептуальні підходи щодо впровадження інноваційних проектів у сфері поводження з відходами. Проаналізовані критерії стимулювання інвестиційних процесів, створення привабливого інвестиційного клімату стосовно активізації введення в дію сучасних ефективних технологічних методів поводження з промисловими відходами.

Покладені в основу досліджень дисертації загальна теорія систем відносно до проблеми стійкого розвитку, загальна теорія розвитку ринкової економіки знайшли своє відображення під час розгляду закономірностей системних взаємодій зі всіма існуючими важелями регулювання відносин у системоутворювальній компоненті (природа-суспільство-людина).

Запропоновано розширити мережу адаптації найбільш характерних принципів стійкого розвитку, зокрема принципу регіоналізму, забезпечення стійкості розвитку регіону, превентивності, інтегрованого управління, “паблік рілейшнз” до вирішення як концептуально- методологічних, теоретичних, так і суто практичних питань у сфері поводження з відходами.

Проаналізовано динаміку капітальних вкладень в економіку України, позитивні та негативні аспекти впливу організаційно-економічних важелів регулювання під час надходження та використання коштів на оновлення існуючих основних фондів у провідних галузях економіки країни, шляхи впливу амортизаційної політики на стан технологічного обладнання вітчизняного виробництва, зокрема того, що функціонує у сфері поводження з відходами.

Запропоновані можливі критерії вибору варіанту розрахунку нормативу плати за розміщення відходів на території України із врахуванням існуючої системоутворювальної схеми у сфері поводження з відходами. Проаналізовано існуючі, а також запропоновано нові методологічні та методичні підходи до вибору регіональних стратегій розвитку організаційно-економічного управління сферою поводження з відходами. Акцентовано увагу на необхідності вдосконалення облікової функції щодо відходів виробництва, важливості врахування якісних, кількісних та вартісних характеристик відходів, особливо тих, що можливо оцінити як ресурсноцінні.

Вміти аналізувати реалії сьогодення, зокрема економічні, екологічні, соціальні тощо, навчитися використовувати існуючі переваги регіональної структури природних показників та факторів виробництва і використання природних ресурсів – крок на шляху до здійснення умов сталого розвитку суспільства як у конкретному регіональному географічному вимірі, так і у глобальному масштабі.

Публікації автора:

  1. Бєляєва С. С. Функціональні звязки в системі управління відходами // Регіональна економіка. Науково-практичний журнал.- 2001.- № 2.- С. 141-146.

  2. Бєляєва С.С. Важелі еколого – економічної політики регіонів (на прикладі поводження з відходами виробництва) // Економіка: проблеми теорії та практики.- Дніпропетровськ: ДНУ.- 2001.- С. 50 -57.

  3. Бєляєва С.С. Еколого-економічні проблеми накопичення та переробки відходів // Экономические инновации. - Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины. - 1998.- Вып.2.- С. 44-52.

  4. Бєляєва С.С. Місцеві еколого-економічні питання: безконфліктність вирішення // Продуктивні сили і регіональна економіка. - К.: РВПС України НАН України. - 2002. – Част. 2. - С. 9-18.

  5. Бєляєва С.С. Механізми регуляторних дій економіки природокористування // Економіка природокористування і охорони довкілля.- К.: РВПС України НАН України.- 2001.- С. 96-100.

6. Бєляєва С.С. Пошук альтернативи (промислові відходи та проблеми планування території) // Науковий вісник аграрної науки Причорноморя Миколаївської державної аграрної академії. У двох томах. Т. 2.- 552 с. Спец. вип. 3 (12) “Соціально-економічні проблеми природокористування та екології”.- Миколаїв: 2001.- С. 482-490.

  1. Бєляєва С.С. Економічні аспекти екологізації виробництва (на прикладі поводження з відходами машинобудівної галузі) // Збірник матеріалів конференції “Нові технології та обладнання по переробці промислових відходів і їх медико-екологічне забезпечення”. Наукове видання.- К.: Тов-во “Знання” України.- 2001.- С. 8-17.

  2. Бєляєва С.С. Еколого-економічні проблеми регіональної політики України (на прикладі поводження з токсичними відходами виробництва) // Ма-теріали виступів учасників міжнародної конференції “Екологічні проблеми: шляхи та перспективи їх вирішення в регіонах України”.- Черкаси: Черкаський держ. ун-т ім. Б. Хмельницького.- 2001.- С. 100-114.

9. Бєляєва С. Достатність взаємоприйнятності державних та громадських звязків (на прикладі поводження з відходами в Черкаській області) // Матеріали Першої всеукраїнської конференції екологічної громадськості “Погляд громадськості: Екологічна політика в Україні”.- К.: “Інфотерра”.- 2001.- С.149-152.

  1. Бєляєва С.С. Про результативність постанов // Матеріали Першої всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова, 2001”. Том 9.- Дніпропетровськ: Наука і освіта.- 2001.- С. 4-6.

  2. Бєляєва С.С. Чинники, що регулюють вплив на стан довкілля (еколого-економічні основи формування екологобезпечних територій України) // Матеріали науково-практичної конференції “Шляхи розвязання екологічних проблем Карпатського регіону в контексті спільної діяльності державних установ та громадських організацій”.- Закарпаття: Всеукр. екол. Ліга.- 2000.- С. 29-34.

  3. Бєляєва С.С. Аспекти стимулювання інноваційних процесів (на прикладі токсичних відходів виробництва) // Матеріали Першої всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова, 2001”. - Том 1. Економічні науки. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2001. - С. 27- 29.

13. Бєляєва С.С. Регіональні проблеми забруднення грунтів відходами виробництва // Збірник доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Стан земельних ресурсів в Україні: проблеми, шляхи вирішення”.- К.: Центр екологічної освіти та інформації.- 2001.- С. 111- 115.

  1. Бєляєва С.С. Запорука покращання стану довкілля // Матеріали семінару “Розвязання

проблем, повязаних зі зберіганням, утилізацією та переробкою відходів: участь громадськості та ЗМІ”.- К.: Всеукр. екол. Ліга.- 2001.- С. 8-10.

15. Бєляєва С.С. Пріоритети фінансування екологічної галузі//Матеріали Другої Всеукраїнської конференції екологічної громадськості “Екологічна політика та впровадження принципів сталого розвитку в Україні і участь громадськості”. – К.: Центр екологічної освіти та інформації, Фенікс. – 2002. – С.194-196.