Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Експлуатація та ремонт засобів транспорту


Лючков Дмитро Степанович. Удосконалення організації вагонопотоків на мережі залізниць при міжнародних перевезеннях вантажів : Дис... канд. наук: 05.22.20 - 2008.



Анотація до роботи:

Лючков Д.С. – Удосконалення організації вагонопотоків на мережі залізниць при міжнародних перевезеннях вантажів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.22.20 – експлуатація та ремонт засобів транспорту, Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2008 р.

Дисертація присвячена питанню вдосконалення технології вантажних перевезень у міжнародному сполученні.

Згідно з поставленою метою в роботі розроблено моделі й методи, що забезпечують раціональне обслуговування та оптимальний розподіл ресурсів при організації вантажних перевезень у міждержавному сполученні.

Для урахування більш впливових факторів при вдосконаленні технології розроблено такі моделі: технології роботи прикордонної передаточної станції, технологічної лінії з пріоритетним обслуговуванням при організації вантажних перевезень у міждержавному сполученні.

На відміну від існуючої, запропонована технологія міжнародних перевезень враховує особливості, які починаючи з 90-х років минулого сторіччя виникли при обслуговуванні вагонопотоків міжнародних сполучень та управління ресурсами залізничних станцій.

Отримані наукові результати дисертаційної роботи дозволяють зробити висновок, що розроблена технологія надання пріоритету та роботи технологічних ліній обслуговування міжнародних перевезень та впровадження оптимального розподілу ресурсів при організації міжнародних вагонопотоків на основі розроблених нових моделей та методів оцінки економічної ефективності дозволяє удосконалити технологію міжнародних перевезень, а тим самим скоротити експлуатаційні витрати, пов’язані з організацією міжнародних перевезень в умовах ресурсозберігаючого використання рухомого складу та інших ресурсів станцій.

На підставі проведених досліджень маємо можливість зробити такі висновки:

1 Аналіз обсягів вагонопотоків у міжнародному сполученні показав, що за період 2000-2008 років обсяг вантажних перевезень збільшився в середньому на 9.8%. Сама динаміка росту обсягів має нерівномірність через велику конкуренцію автомобільного транспорту й недостачі транспортних засобів вагонного парку на мережі залізниць.

Основна структура вантажів, які перевезено в міжнародному сполученні склала: руда, вугілля - 24%, нафта - 29%, металопрокат - 16%, зернові - 15%, тарно-штучні - 14% та інші - 12%. Найбільш затребуваними транспортними засобами є напіввагони, цистерни та платформи. Це підтверджує доцільність застосування різних варіантів обслуговування вагонопотоку на залізниці: комбіновані перевезення, застосування колісних пар зі змінною геометрією ширини колії, без перевантажувальні перевезення.

2 Проведено аналіз вітчизняних та закордонних теоретичних розробок і практичного досвіду, технології міжнародних перевезень. Розрахунковий ступінь завантаження основних пристроїв при організації вагонопотоків у міжнародному сполученні показав, що наявні резервні потужностіі становлять близько 12% від використовуваних ресурсів.

3 Розроблено моделі підсистем прикордонно-передаточної та технічної станції, яки дозволять оптимізувати організацію вагонопотоків за рахунок застосування комплексного критерію перерозподілу ресурсів технологічних ліній (число бригад ПТО, ПКО, кількість маневрових локомотивів тощо), на основі співвідношень видів транспортних засобів і застосовувати різні варіанти для їхньої обробки з урахуванням нерівномірності процесів у технологічних лініях залізничних станцій.

4 Проведено обґрунтування вибору варіантів з надання пріоритету при обслуговуванні в залежності від категорії вагонопотоку при міжнародних перевезеннях на основі дворівневої моделі перерозподілу ресурсів на технологічних лініях. У результаті встановлено, що при наданні пріоритету в обслуговуванні середньодобового составу в 50 вагонів з маршрутом проходження середньомереживою довжиною 900 км і співвідношенням частки вагонів W1=W2=W3+W4, економія експлуатаційних витрат - 171985 грн/рік на один состав.

5 Окупність варіантів технології функціонування ліній із пріоритетним обслуговуванням, при середньому значенні вантажопотоку майже Q=85 тис тон, складає близько 1.2 року. Простій вагонів під технічними операціями, за існуючою технологією, складає відповідно 9.8 і 11.4 години на прикордонно-передаточній станції. При технології, яка пропонується, цей показник складає в середньому близько 6.3 і 8.7 години.

6 Удосконалено метод оцінки пріоритетного обслуговування міжнародних перевезень залежно від маршруту прямування на мережі залізниць України. Запропоновано новий підхід щодо обслуговування вантажних поїздів на залізничних лініях при організації міжнародних сполучень на основі реалізації пріоритетності в обслуговуванні та оптимальному перерозподілі ресурсів технологічних ліній. На основі цього здійснено оцінку та встановлення мінімуму експлуатаційних витрат за новою технологією організації вагонопотоку за рахунок економії на експлуатаційному штаті працівників перевантажувальних станцій, та на вантажно-перевантажувальних операціях. Економія експлуатаційних витрат так само відбувається при зменшенні часу простою поїздів під технічними, митними й вантажними операціями.

7 Проведено обґрунтування економічної ефективності запропонованих заходів щодо вдосконалення організації вагонопотоків при міжнародних перевезеннях вантажів. Економічний ефект відповідно склав 3.863 млн. грн. за рік, що свідчить про доцільність застосування такої схеми розміщення пріоритетних ліній обслуговування на залізницях України, надання категорії пріоритету та розподілу ресурсів на передаточно–прикордонних станціях. Практичні пропозиції призначені для використання в навчальному процесі УкрДАЗТ, для корегування технологічних процесів роботи як передаточно-прикордонних станцій, так і теничних станцій іншого призначення.

Публікації автора:

1 Лючков Д.С. Анализ математических методов, применяемых при моделировании транспортных процессов // Зб. наукових праць.-Х.: ХарДАЗТ, 1998.- Вип №38. –С.34-37.

2 Шиш В.А., Креймер В.Ю., Лючков Д.С. Особенности работы железнодорожных линий, размещенных в международных транспортных коридорах // Зб. наукових праць.- Х.: ХарДАЗТ,. 2000. - Вип. №42. - С.57-63.

3 Крячко В.И., Лючков Д.С. Применение метода средних для совершенствования параметров канала транзитного вагонопотока в железнодорожных узлах, включенных в международные транспортные коридоры // Зб. наукових праць. –Х.: ХарДАЗТ, 2001.- Вип. №44. –С.55-60.

4 Лючков Д.С. Анализ опыта Российской Федерации в разработке инфраструктуры международных транспортных коридоров // Зб. наукових праць. –Х.: ХарДАЗТ, 2001.- Вип. №47. –С.80-83.

5 Лючков Д.С., Миргородская Е.Ю. Аналіз розвитку контрейлер них перевезень в України// Восточно-европейский журнал передовых технологий. Вип. №3. – 2007. – С. 4-7.