Бєлєнська Лариса Миколаївна. Удосконалення організації медичної допомоги ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД та обгрунтування профілактичних заходів : Дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 322арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 172-199.
Анотація до роботи:
Бєлєнська Л.М. Удосконалення організації медичної допомоги ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД та обґрунтування профілактичних заходів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03. – соціальна медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Київ, 2006.
Дисертація присвячена вивченню розвитку розповсюдження ВІЛ-інфекції в Донецькій області, обґрунтуванню та розробці заходів, спрямованих на удосконалення медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД. Визначено, що поширеність ВІЛ/СНІД серед населення та кількість померлих від СНІД в Донецькій області неухильно зростає; існуюча система надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД не відповідає вимогам сьогодення. Обгрунтувана якісно нова модель медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД та профілактична робота, скерована на попередження розповсюдження ВІЛ/СНІД, що дозволило, зберігаючи певні елементи існуючої системи допомоги, ввести до неї і функціонально поєднати між собою як нові структури, так і нові організаційні технології: на першому рівні – дільничні лікарні, лікарські амбулаторії, абмулаторії сімейних лікарів з визначенням функцій щодо медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та профілактики розповсюдження ВІЛ-інфекції з залученням до профілактичної роботи вчителів загальноосвітних шкіл, підприємств і установ різних форм власності; на другому рівні – спеціалізованих закладів медико-соціальної допомоги хворим на СНІД в термінальних стадіях та спеціалізованого будинку дитини; на третьому – навчальні заклади III-IV рівнів акредитації і на кожному – недержавні організації та засоби масової інформації. Дані, отримані в результаті дослідження, знайшли своє втілення на державному, міжгалузевому та регіональному рівнях.
Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням на підставі вивчення особливостей розповсюдження ВІЛ-інфекції в промисловому регіоні; виконання заходів протидії епідемії ВІЛ/СНІД та оцінки доступності та якості медичної допомоги встановлено неадекватність наявних організаційних форм надання медичної допомоги, що потребувало наукового обґрунтування та розробки якісно нової моделі надання медичної допомоги з ВІЛ/СНІД.
1. Отримані результати стали підставою обґрунтування удосконаленої організаційно-функціональної моделі медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД та профілактичної роботи, скерованої на попередження розповсюдження ВІЛ/СНІД, що дозволило, зберігаючи певні елементи існуючої системи спеціалізованої допомоги, ввести до неї і функціонально поєднати між собою як нові структури, так і їх нові функції: на першому рівні – дільничні лікарні, лікарські амбулаторії, амбулаторії сімейних лікарів з визначенням функцій щодо медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та профілактики розповсюдження ВІЛ-інфекції з залученням до профілактичної роботи вчителів загальноосвітніх шкіл, підприємств і установ різних форм власності; на другому рівні – спеціалізованих закладів медико-соціальної допомоги хворим на СНІД в термінальних стадіях та спеціалізованого будинку дитини і на кожному рівні – недержавні організації. У навчальних закладах I-IV рівнів акредитації забезпечити підготовку кадрів для надання медичної допомоги з ВІЛ/СНІД.
2. Встановлено неухильне зростання рівня вперше зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції з 1,62±0,19 на 100 тис. населення у 1995 р., до 57,06±1,10 на 100 тис. (р<0,01) населення у 2003 році зі зміною статевого спектру ВІЛ-інфікованих (20,00±4,0% жінки, 80,00±4,0% чоловіки у 1987 році і 36,43±0,87% та 63,57±0,87% відповідно у 2003 році), з ураженням всіх вікових категорій та зміною переважнихшляхів передачі ВІЛ-інфекції: парентерального з 85,12% до 51,48%, статевого з 9,70% до 44,14%, від ВІЛ-інфікованої матері до дитини з 0,21% до 0,71% відповідно у 1987 та 2003 роках. Незалежно від коливань кількості вперше зареєстрованих ВІЛ-інфікованих, неухильно зростає кількість померлих ВІЛ-інфікованих, яка в 2003 р. склала 632 особи з рівнем смерті 31,25±0,96% померлих через рік після встановлення факту інфікування.
3. Встановлено, що на регіональному рівні недостатня увага приділяється виконанню “Декларації відданості справі боротьби з ВІЛ/СНІД”, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН в 2001 р. Програми профілактики ВІЛ/СНІД мають лише 76,20% державних та 12,50% приватних установ та підприємств, тільки 18,00% із них відповідають вимогам ЮНЕЙДС. Вчителі загальноосвітних шкіл не підготовлені до проведення освітньої роботи з профілактики ВІЛ/СНІД на основі життєвих навичок, а в шкільних програмах на дану роботу виділяється лише по 2 години на рік, при 30 необхідних; надання підліткам необхідної інформації починається тільки з 7 класу. Молоді люди, які ознайомлені з питаннями профілактики ВІЛ/СНІД, складають 22,25±2,08% шкільної, студентської молоді. Питома вага споживачів ін’єкційних наркотиків, що прийняли для себе поведінку, яка знижує рівень передачі ВІЛ, складає 37,32±2,58% серед усіх споживачів.
4. Показано, що існуюча система надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД не повністю задовольняє потреби86,91±1,95% хворих, 88,37±4,89% членів сімей ВІЛ-інфікованих та 63,5±2,48% медичних працівників, що їх обслуговують. 83,72±5,63% померлих від ВІЛ/СНІД в термінальній стадії не одержали спеціалізованої медичної допомоги. На першому рівні надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД та профілактики ВІЛ/СНІД не залучаються сімейні лікарі; 90,27±2,76% із них зазначили, що не готові до даної роботи, це також зазначили 83,40% медичних працівників стаціонарних та поліклінічних підрозділів закладів охорони здоров’я.
5. Встановлена висока ефективність діяльності недержавних організацій у питаннях проведення профілактичної і, в першу чергу, інформаційно-просвітницької роботи у сфері профілактики розповсюдження ВІЛ-інфекції та психологічної, медичної і правової підтримки ВІЛ-інфікованих і членів їх сімей, а також реабілітації ВІЛ-інфікованих вказує на можливість запровадження практики державних соціальних замовлень недержавним організаціям в частині надання певних видів послуг з питань ВІЛ/СНІД.
6. Доведена першочергова значимість при формуванні моделі безпечної поведінки, скерованої на попередження ВІЛ-інфікування, принципу пріоритету сім’ї, як основного об’єкту профілактичної роботи. Перевагами цього принципу є можливість вчасного початку інформаційно-просвітницької роботи, охоплення населення всіх віко-статевих груп, реалізація індивідуального підходу до кожної особи та безперервність профілактичної роботи. Провідна роль у реалізації принципу пріоритету сім’ї приділяється сімейному лікарю, який для вирішення конкретних питань, пов’язаних з ВІЛ/СНІД на рівні сім’ї залучає до співпраці ті чи інші елементи запропонованої якісно нової моделі надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД.
7. Ефективність запропонованої системи медичної допомоги, включаючи профілактичні заходи, з ВІЛ/СНІД підтверджується позитивною оцінкою моделі експертами.
Публікації автора:
Монографії:
Слабкий Г.О., Бєлєнська Л.М., Петренко Т.Г. Розвиток епідемії ВІЛ/СНІД. - Донецьк, 2004. – 192 с. (Бєлєнська Л.М.: збір даних та написання 2 розділу).
Бєлєнська Л.М. Розділ 7. Молодь і проблема ВІЛ/СНІД//Стан епідемії ВІЛ/СНІД в Донецькій області та аналіз заходів протидії / За ред. Г.О. Слабкого, Т.В. Проценко. – Донецьк, 2006. – С. 105-117.
Бєлєнська Л.М. Розділ 11. Як забезпечити ефективну протидію епідемії ВІЛ/СНІД//Стан епідемії ВІЛ/СНІД в Донецькій області та аналіз заходів протидії / За ред. Г.О. Слабкого, Т.В. Проценко. – Донецьк, 2006. – С. 133-141.
У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:
Беленская Л.Н. Дозорный эпиднадзор как форма прогноза заражённости населения ВИЧ-инфекцией // Український медичний альманах. – Т. 3. - № 6. – 2000. – С. 27 – 29.
Беленская Л.Н., Слабкий Г.А. Характеристика поражённости населения крупного промышленного города ВИЧ-инфекцией//Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2003. - Т. 7. - № 2. – С. 161 – 165. (Бєлєнська Л.М.: збір даних та написання статті; Слабкий Г.О.: наукове редактування).
Беленская Л.Н., Слабкий Г.А. Декларация приверженности делу борьбы с ВИЧ/СПИД: ключевые показатели действий//Медико-социальные проблемы семьи. – 2004. – Т.9. – С. 135 – 139. (Бєлєнська Л.М.: збір даних та написання статті; Слабкий Г.О.: наукове редактування).
.М. Бєлєнська, Г.О. Слабкий. Деякі питання виконання на регіональному рівні показників Декларації відданості справі боротьби з ВІЛ/СНІДом//Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2005. – Т. 9, - № 1. – С.18 – 23. (Бєлєнська Л.М.: збір даних та написання статті; Слабкий Г.О.: наукове редактування).
Беленская Л.Н., Слабкий Г.А. Поражённость детей крупного помышленного региона ВИЧ/СПИДом//Современная педиатрия. – 2005. - № 3 (8). – С. 176 – 178. (Бєлєнська Л.М.: збір даних та написання статті; Слабкий Г.О.: наукове редактування).
У інших наукових виданнях:
Беленская Л.Н. Особенности функционирования обследбюро городских центров профилактики СПИД. - Вопросы здравоохранения Донбасса. Сб. науч. раб. - Вып. 4, Т. 1, Донецк. – 2000. – С. 82 – 88.
Беленская Л.Н. Организационно-функциональные особенности деятельности городских центров профилактики СПИД. - Вопросы здравоохранения Донбасса. Сб. науч. раб. - Вып. 4, Т. 2, Донецк. – 2000. – С. 45 - 52.
Беленская Л.Н. К вопросу об организации медицинского обслуживания ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом//Вестник гигиены и эпидемиологии. – Т. 4. - № 1. – 2000. – С. 109.
Бєлєнська Л.М. Стан репродуктивного здоров’я ВІЛ-інфікованих жінок. - Науково-практична конференція “Репродуктивне здоров’я: проблеми та перспективи” 18.05.01 р., м. Донецьк. – С.34.
Бєлєнська Л.М. Динаміка епідеміологічної ситуації з ВІЛ/СНІД у великому промисловому місті. – Тези доповідей, IX конгрес світової федерації українських лікарських товариств. Луганськ - Київ – Чикаго, 2002 р. – С. 362 – 363.
Беленская Л.Н. Дети, рождённые от ВИЧ-инфицированных матерей как медико-социальная проблема. – “Здорова мати – здорова дитина”. Матеріали науково-практичної конференції., м. Донецьк, 2002 р. – С. 98 – 104.
Бєлєнська Л.М. Співдружність державної медицини та позадержавних організацій у боротьбі з ВІЛ/СНІД. – Вопросы здравоохранения Донбасса. Сб. науч. раб.– Донецк. – 2002. – Вып. 6. – С. 103 – 107.
Бєлєнська Л.М. Інформаційне забезпечення в удосконаленні організації роботи міського центру з боротьби та профілактики СНІДу. – Актуальні проблеми сучасної здоровоохорони. Матеріали науково-пракичної конференції 20 січня 2003 р. – С. 66 – 67.
Беленская Л.Н. Профилактика заражения ВИЧ-инфекцией среди наиболее уязвимых категорий населения. – Медицина сьогодні і завтра. Матеріали науково-практичної конференції. Київ. 10 березня 2003 р. – С. 20 – 24.
Бєлєнська Л.М. Контроль за розповсюдженням ВІЛ-інфекції в сучасних умовах. – Українські медичні вісті. Тези доповідей VII з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства. м. Тернопіль, 16 – 17 травня 2003 р. – Січень-Червень. – 2003. – Т. 5, число 1 (63). – С 144.
Бєлєнська Л.М. Програми профілактики ВІЛ у середовищі споживачів ін’єкційних наркотиків. - Вопросы здравоохранения Донбасса. Сб. науч. раб. - Выпуск. 10. Том 1. Донецк, 2005. – С. 56-58.
Бєлєньська Л.М. Проблеми медичної допомоги з ВІЛ/СНІД в контексті збереження репродуктивного здоров’я населення//Національні громадські слухання з питань виконання національної програми “Репродуктивне здоров’я 2001-2005”. 25 березня 2005 р., Київ: Київ. Видавництво Раєвського, 2005. – С. 82 – 83.
Бєлєнська Л.М., Слабкий Г.О., Стаценко О.Б. Рівень ВІЛ-інфікованості жінок великого промислового міста, перспективи. – Науково-практична конференція “Репродуктивне здоров’я: проблеми та перспективи” 18.05.01 р., м. Донецьк. – С.30.
Беленская Л.Н., Теряева Е.Г., Стаценко А.Б., Слабкий Г.А. Эпидситуация по ВИЧ/СПИД, проблемы репродуктивного здоровья. – Стан репродуктивного здоров’я України та шляхи його покращення. – Збірка наукових праць. – Київ. – 2002. – С. 114 – 116.
Бєлєнська Л.М., Успенський Б.А., Слабкий Г.О. Деякі аспекти удосконалення профілактичної роботи міських центрів профілактики СНІДу. - Актуальні проблеми сучасної здоровоохорони. Матеріали науково-пракичної конференції 20 січня 2003 р. – С. 52 - 53.
Бєлєнська Л.М., Слабкий Г.О. Деякі аспекти виконання Декларації прихильності справі боротьби з ВІЛ/СНІДом на рівні великого промислового міста. – X конгрес світової федерації Українських лікарських товариств. 26 – 28 серпня 2004 р., Чернівці – Київ – Чикаго.- С.27.
Бєлєнська Л.М.. Слабкий Г.О. Проблема профілактики ВІЛ-інфекції у середовищі молодих ін’єкційних наркоманів//Українські Медичні Вісті. Ювілейний VIII з’їзд ВУЛТ. Січень – червень 2005 р. – Т. 6, число 1-2 (64 – 65). – С. 213 – 214.
Бєлєнська Л.М., Слабкий Г.О. Актуальні питання необхідності відкриття хоспісів для хворих на СНІД.- Вопросы здравоохранения Донбасса. Збірник наукових робіт. - Выпуск II. – Донецк. – 2005. – С. 19 – 21.
Бєлєнська Л,М., Слабкий Г.О. Деякі питання виконання на регіональному рівні показників Декларації відданості справі боротьби з ВІЛ/СНІДом//Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2005. – Т. 9, - № 1. – С.18 – 23.
Картавцев Р.Л., Слабкий Г.А., Беленская Л.Н. К вопросу о профилактике среди девочек-подростков заболеваний, которые передаются половым путём. – Гігієнічна наука та практика на рубежі столітть. Матеріали XIV з’їзду гігієністів України. – Дніпропетровськ. – 2004. – С. 331 – 334.
Картавцев Р.Л.. Слабкий Г.А., Беленская Л.Н. К вопросу об этнопсихологической профилактике заболеваний, которые передаются половым путём. – Актуальні питання клінічної медицини та післядипломної освіти. Тези доповідей науково-практичної конференції. Ялта, 13. – 14 травня 2004 р. – 135 – 136.
Лобас В.М., Слабкий Г.О.. Дорохова О.Т., Бєлєнська Л.М. Про необхідність створення та задачі спеціалізованих хоспісів для хворих на СНІД. - X конгрес світової федерації Українських лікарських товариств. 26 – 28 серпня 2004 р., Чернівці – Київ – Чикаго.- С. 114 - 115.
Лобас В.М., Слабкий Г.О., Дорохова О.Т., Картавцев Р.Л., Бєлєнська Л.М. Поведінка високого ризику підлітків як фактор зараження хворобами, що передаються статевим шляхом та ВІЛ/СНІДу//Тезисы международной научно-практической конференции “Актуальные проблемы тяжёлых дерматитов и инфекций, передающихся половым путём. Журнал дерматологии и косметологии им. Н.А. Торсуева. – 2004. – № 1-2 (8). – С 165 – 166.
Слабкий Г.А., Беленская Л.Н. Состояние здоровья ВИЧ-инфицированных и их потребность в различных видах медицинской помощи. – Торсуєвські читання. – Вип. 3. – 2000. – С. 237 – 244.
Слабкий Г.О., Бєлєнська Л.М. Динаміка шляхів передачі ВІЛ-інфекції серед мешканців великого промислового міста. – Сучасні питання дерматокосметології та естетичної медицини. II національний конгрес дерматологів 16 – 17 лютого 2001 р., м. Донецьк. – С. 99 – 100.
Слабкий Г.О., Кибрик Л.А., Бєлєнська Л.М. Жінки секс-бізнесу, як реальне джерело розповсюдження ВІЛ-інфекції. – Українські медичні вісті. VI з’їзд Всеукраїнського лікарського товариства 18 – 19 травня 2001 р. м. Чернівці. – Т.4, число 1 (62). – С. 103.
Слабкий Г.А., Беленская Л.Н. Дорохова Е.Т.К вопросу обеспечения достойной смерти больных СПИДом//Матеріали другого національного конгресу з біоетики з міжнародною участю. 29 жовтня 2004 року, Київ. – С.141 – 142.
Слабкий Г.О., Бєлєнська Л.М. До питання медичного обслуговування хворих на СНІД//Національні громадські слухання з питань виконання національної програми “Репродуктивне здоров’я 2001-2005”. 25 березня 2005 р., Київ: Київ. Видавництво Раєвського, 2005. – С. 82 – 83.
Інформаційні листи:
Методи активної роботи з профілактики хвороб, які передаються статевим шляхом та ВІЛ/СНІДу серед учнівської молоді. № 19 – 2005.
Удосконалення організаційних заходів з профілактики ВІЛ-інфекції. № 20 – 2005.
Методика опанування міжгалузевою системою медичного забезпечення населення з ВІЛ/СНІД. № 250 – 2005.