Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Електричні машини і апарати


Соскова Інна Олексіївна. Удосконалення методик розрахунку нестаціонарних процесів у напівпровідникових ключах електронних апаратів : Дис... канд. наук: 05.09.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Соскова І.О. Удосконалення методик розрахунку нестаціонарних процесів у напівпровідникових ключах електронних апаратів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук із спеціальності 05.09.01 - електричні машини і апарати. - Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Харків, 2001.

Дисертація присвячена дослідженню нестаціонарних електромагнітних і теплових процесів, що протікають у напівпровідникових ключах (НК) силових електронних апаратів (ЕА) і розробці удосконалених методик їхнього розрахунку. У результаті проведених автором теоретичних і експериментальних досліджень розроблено удосконалені методики розрахунку нестаціонарних електрофізичних процесів у НК, які дозволяють на високому науково-технічному рівні проектувати сучасні ЕА. Розроблено також обладнання і методи для експериментальних досліджень нестаціонарних теплових процесів у СНП при впливі на них потужних короткочасних імпульсів струму та комутаційних перенапруг на НК в умовах їхньої роботи у складі ЕА. Результати цих досліджень підтвердили коректність запропонованих методик розрахунку.

Розроблені методики використані при створенні різних типів ЕА в ОКБ НВО «ХЕМЗ» і АТ «ЕНАС», що підтверджено актами впровадження результатів дисертаційної роботи.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці й удосконаленні методик розрахунку нестаціонарних електрофізичних процесів у НК, які є головною частиною гібридних і безконтактних ЕА і визначають основні техніко-економічні показники останніх. Розв’язання зазначеної задачі забезпечує проектування НК на сучасному рівні і дозволяє створювати на їхній основі конкурентоспроможні апарати.

1. Проведений аналіз стану питання показав, що головною складовою частиною ЕА є безконтактні і гібридні НК, що не тільки забезпечують надійну комутацію електричних кіл, але і дозволяє значно розширити функції ЕА. При цьому було встановлено, що особливості роботи НК ЕА, обумовлені складністю нестаціонарних електромагнітних та теплових процесів, що протікають у них, і специфікою роботи СНП, що входять до їхнього складу, не дозволяють застосовувати за прямим призначенням існуючі методики розрахунку НК, розроблені в основному для умов роботи у складі пристроїв силової електроніки без їхнього удосконалення та подальшого розвитку.

2. Проведено аналіз особливостей навантаження струмом на СНП гібридних НК змінного струму в повторно-короткочасному режимі роботи і безконтактних НК змінного струму в умовах їхньої роботи в аварійних режимах, у результаті якого отримано аналітичні вирази для розрахунку навантаження на СНП з урахуванням специфіки токових імпульсів і дано рекомендації щодо їхнього використання. При цьому встановлено, що навантаження струмом на СПП гібридних НК має циклічний характер, причому тривалість імпульсу струму в процесі роботи безупинно змінюється і підпорядковується закону ймовірностей з рівномірною щільністю розподілу. Запропоновано також сімейства характеристик керування регульованих НК змінного струму, які визначаються тим, що дозволяють не тільки вибирати СНП для цих ключів з урахуванням їх типу і режиму роботи, але і використовувати їх (сімейства) для вибору раціонального режиму роботи споживача.

3. Розроблено удосконалену інженерну методику розрахунку основних елементів схеми примусової комутації НК постійного струму з урахуванням використання заряду комутуючого конденсатора і динамічних характеристик тиристорів. Показано, що схема примусової комутації із запиранням основного тиристора імпульсом струму перевершує інші схеми за рівнем використання заряду комутуючого конденсатора.

4. Результатами досліджень нестаціонарного теплового режиму СНП, виконаних на основі запропонованої автором багатошарової теплової моделі, що адекватно відбиває конструкції СНП виявлено, що тепло за час короткочасного (порядку 10 мс) імпульсу навантаження не виходить за межі випрямного елемента СНП. Це дозволило, використовуючи спрощену теплову модель, створити інженерну методику розрахунку теплового режиму СНП в умовах їхньої специфічної роботи у складі ЕА. Коректність цієї методики підтверджена результатами експериментальних досліджень партії тиристорів типу Т161-160 в кількості 98 шт., оброблених за допомогою методів математичної статистики.

5. Розроблено обладнання і методи для експериментальних досліджень нестаціонарних теплових процесів СНП при впливі на них короткочасних імпульсів струму, які на відміну від відомих дозволяють вимірювати перевищення температури напівпровідникової структури не тільки силового тиристора, але й діода, причому в будь-який момент впливу імпульсу довільної форми й амплітудою до 3 кА при виключенні впливу комутуючих елементів обладнання на власні теплові процеси в СНП завдяки застосуванню в їхній якості швидкодіючих IGBT - транзисторів.

6. Отримано у результаті подальшого розвитку відомих досліджень основні розрахункові співвідношення для визначення таких найважливіших параметрів ЕА, як номінальний струм, номінальний робочий струм, перевантажувальна характеристика в найбільш характерних режимах їхньої роботи, а також запропоновано технічні заходи щодо підвищення номінального струму.

7. Проведено з урахуванням узагальнень відомих досліджень комплексні дослідження комутаційних перенапруг на СНП НК, в результаті яких розроблено такі удосконалені методики розрахунку: узагальнена методика розрахунку комутаційних перенапруг на СНП і параметрів захисних RC - ланцюгів для всіх типів НК змінного струму з урахуванням їх режиму роботи в ЕА (у тому числі аварійних), схеми включення (у тому числі реверсивної), характеру навантаження і динамічних характеристик СНП, що визначають процеси включення і відключення СНП; методика розрахунку перенапруг у НК постійного струму при наявності лінійного обмежувача перенапруг з урахуванням попередньо включеної індуктивності мережі.

Правильність запропонованих методик була підтверджена результатами експериментальних досліджень.

8. Результати роботи використані в ОКБ НВО «ХЕМЗ», м. Харків і в АТ «ЕНАС», м. Харків, що підтверджено актами впровадження результатів дисертаційної роботи.

Публікації автора:

1. Сосков А.Г., Елфимова Л.В., Соскова И.А., Савченко А.В., Юрченко С.М. Определение перенапряжений на тиристорах полупроводниковых аппаратов при отключении активно-индуктивной нагрузки // Низковольтные аппараты защиты и управления: Сб. науч. тр. - Харьков: АО ЭНАС. - 1993 - С. 65-76.

2. Гапоненко Г.Н., Сосков А.Г., Елфимова Л.В., Соскова И.А., Юрченко С.М. Выбор типа силового тиристора бесконтактного коммутационного устройства (БКУ) // Низковольтные аппараты защиты и управления: Сб. науч. тр.- Харьков: АО ЭНАС. - 1993. - С. 101-108.

3. Соскова И.А., Сосков С.А. Характеристики управления трехфазными электронными ключами // Коммунальное хозяйство городов: Науч.- техн. сб.- К.: Техніка. - 1997. - Вып.12. - С. 111-112.

4. Соскова И.А. Исследование нагрева полупроводниковой структуры силового тиристора в импульсном режиме на основе упрощенной модели // Информационные технологии: наука, техника, технология, образование, здоровье: Сб. науч. тр. ХГПУ. - 1999. - Вып. 7. - Ч.3. - С. 160-165.

5. Соскова И.А. Исследование нагрева силовых тиристоров в полупроводниковых ключах электронных аппаратов // Вестник ХГПУ. - 1999. - Вып. 45. - С. 61-63.

6. Соскова И.А. Токовая нагрузка на силовые полупроводниковые приборы гибридных электронных ключей переменного тока в повторно-кратковременном режиме их работы // Вестник ХГПУ. - 1999. - Вып. 66. - С. 125-130.

7. Сосков А.Г., Соскова И.А. Экспериментальные исследование нагрева силовых тиристоров при воздействии одиночных синусоидальных импульсов тока // Вестник ХГПУ. - 2000. - Вып. 77. - С. 78-80.

8. Соскова И.А., Сосков С.А. Расчет перенапряжений на тиристорах полупроводниковых ключей при отключении нагрузки // Вестник ХГПУ. - 2000. - Вып. 79. - С. 71-73.

9. Сосков А.Г., Соскова И.А., Форкун Я.Б. Современные направления разработки низковольтных электронных контакторов постоянного тока // Вестник ХГПУ. - 2000. - Вып. 84. - С. 176-178.

10. Сосков А.Г., Соскова И.А., Лысойван Я.А. Тиристорный дискретный регулятор мощности для осветительных установок с регулируемым световым потоком // Вестник ХГПУ. - 2000. - Вып. 118. - С. 61-62.

11. Сосков А.Г., Соскова И.А., Форкун Я.Б., Ягуп В.Г. Основные направления развития низковольтных электронных аппаратов и их анализ // Вестник ХГПУ. - 2000. - Вып. 128. - С. 158-164.

12. Соскова И.А., Алаев П.Н. Расчет перенапряжений в полупроводниковых ключах электронных аппаратов постоянного тока с учетом предвключенной индуктивности сети // Вісник Національного технічного університету “ХПІ“. - 2001. - № 14. - С. 322 - 329.

13. Лысойван Я.А., Сосков А.Г., Соскова И.А. Анализ коммутационных процессов в быстродействующих устройствах автоматического включения резерва питания // Тезисы докладов ХХХ науч. - техн. конф. преподавателей, аспирантов и сотрудников ХГАГХ. - Ч.2. – Харьков. - 2000. - С. 31-32.

14. Соскова И.А. Нестационарные электрические процессы в электронных аппаратах постоянного тока // Праці I Всеукраїнської науково-технічної конференції аспірантів та студентів у м. Донецьку 15-16 травня 2001 р. “Автоматизація технологічних об’єктів і процесів. Пошук молодих” - Донецьк: ДонДТУ. - 2001. - С. 204-205.