Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Охорона праці


Костенко Олена Михайлівна. Удосконалення методів і засобів з комплексного аналізу, прогнозу та попередження виробничого травматизму у сільськогосподарському виробництві: Дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / Полтавський держ. сільськогосподарський ін-т. - Полтава, 2001. - 231арк. - Бібліогр.: арк. 164-175.



Анотація до роботи:

Костенко О. М. Удосконалення методів і засобів з комплексного аналізу, прогнозу та попередження виробничого травматизму у сільськогосподарському виробництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.26.01 - охорона праці. – Національний науково-дослідний інститут охорони праці, Київ, 2002.

Дисертація присвячена питанням зниження рівня виробничого травматизму в АПК на основі розробленої та впровадженої комплексної системи управління охороною праці та автоматизованої системи обліку, аналізу і попередження нещасних випадків, яка є її підсистемою.

Розробка профілактичних заходів з охорони праці базується на основі однофакторного та багатофакторного кореляційно-регресивного аналізу і прогнозу показників виробничого травматизму. Методика розрахунку втрат від виробничого травматизму розкриває резерви для усунення як самих нещасних випадків, так і їх економічних наслідків .

В основу виконання роботи покладені принципи комплексної оцінки безпеки праці, математичне моделювання, методи теорії управління виробництвом та теорії дослідження операцій.

В роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної науково-технічної задачі з удосконалення методів і засобів для комплексного автоматизованого аналізу, прогнозу та попередження виробничого травматизму у сільськогосподарському виробництві при використанні математичних методів аналізу, прогнозу та критеріїв оцінки безпеки праці. Ця задача має важливе значення для розробки теорії та практики вирішення проблеми зниження рівня виробничого травматизму та усунення його негативних соціально-економічних наслідків у державі.

Декомпозиція мети дослідження дозволила сформулювати множину взаємопов’язаних задач, у результаті вирішення яких:

  1. Знайшли подальший розвиток методологічні аспекти дослідження виробничого травматизму з деталізацією методів однофакторного і багатофакторного кореляційно-регресивного аналізу і прогнозу показників виробничого травматизму на основі ПЕОМ. Використання методики багатофакторного аналізу і прогнозу дозволяє не тільки виявити вплив психофізіологічних (48,7%), організаційних (25,5%) факторів на кількість нещасних випадків, але і оцінити причинно-наслідкові зв’язки виробничого травматизму при виборі факторних та результативних ознак.

  2. Удосконалена структура КСУОП і відповідний їй збірник робочих нормативних документів [1] є основою для розробки та впровадження СУОП підприємств. Важливим елементом КСУОП є розроблена АСОАП–НВ, яка виконує інформаційне, програмне, технічне і організаційне забезпечення управлінських функцій з обліку, контролю, аналізу та прогнозу показників виробничого травматизму, а також розробку профілактичних заходів та керівних рішень. Вона дозволяє вирішувати ці завдання оперативно і в повному обсязі.

  3. Виконане інформаційне забезпечення АСОАП-НВ, оброблено більше 9,5 тис. актів Н-1 з їх кодуванням по класифікаторах та введенням у пам’ять ПЕОМ, що дозволило створити банк даних про нещасні випадки по загальному і смертельному травматизму в АПК Полтавської області з 1986 р. по даний час. Створений банк даних відповідає ряду вимог: простий в роботі, надійний, універсальний, функціонує в діалоговому режимі, передбачає зміни в системі.

  4. Створені засоби програмного комплексу в якому обробка вхідної інформації, аналіз показників виробничого травматизму проводився за допомогою програм TRAVMA, STRAVMA; послідуючий кореляційно-регресивний аналіз, побудова та вибір адекватних математичних моделей значимих показників, розрахунок їх прогнозних характеристик проводився за допомогою програм STADIA, MKOR, а економічні розрахунки по програмі EKAN. Комплект робочих та прикладних програм дає можливість для проведення послідовного чи паралельного вирішення завдань аналізу і прогнозу, вироблення профілактичних заходів з видачею результату по будь-якому показнику.

  5. Запропоновані додаткові оціночні показники, такі як, коефіцієнт травмовтрат, втрат трудового ресурсу при нещасних випадках, імовірна та комплексна оцінки безпеки праці, які дають змогу провести більш повний аналіз виробничого травматизму, одержати оцінку безпеки праці на кожному робочому місці, дільниці, галузі та створюють наукову основу для аналізу потенційних небезпек і планування профілактичних заходів.

  6. Проведене експериментальне комплексне дослідження показників виробничого травматизму на підприємствах АПК Полтавської області за 1986-1998-2000 роки показало, що технологія виробництва сільськогосподарської продукції практично не змінилася в останні роки. Спостерігається тенденція стабілізації більшості показників травматизму, а по деяких - і зниження. Але слід звернути увагу на ріст наступних: за віком - від 30 до 40 та 40-50 років; за загальним стажем роботи - 15-20 і більше років; по виду події – падіння та ушкодження в результаті контакту з тваринами; на роботи у тваринництві; на джерело нещасного випадку – сільськогосподарські тварини; на причину – недоліки в навчанні безпечним методам праці; на порушників нормативних актів з охорони праці – керівники структурних підрозділів і спеціалісти та ін.

  1. Розроблений комплекс адекватних математичних моделей показників виробничого травматизму, які дозволяють не тільки передбачити їх розвиток (прогноз) у залежності від обставин, але є основою у виробленні оптимальних управлінських рішень по створенню безпечних умов праці.

  2. Результати розрахунків за розробленою методикою багатофакторного кореляційно-регресивного аналізу та прогнозу показали, що кількість смертельних нещасних випадків Nс, в першу чергу, залежить від психофізіологічного фактору (Ф1), а потім від організаційного (Ф2). Критерієм оптимальності значущих факторів є відношення Ф1 + Ф2 = const при Копт = Ф2 /Ф1 = 0,67, що відповідає значенням цих факторів Ф1 =42%, Ф2 =28%.

  3. Виконаний розрахунок оптимальних витрат з охорони праці для реальних умов сільськогосподарського виробництва показав, що його рівень повинен складати Кsопт = 0,41% від валового прибутку. Щоб довести існуючий рівень до оптимального, його необхідно збільшити у 1,3-1,4 рази.

  4. Виконана оцінка результатів експерименту та впровадження АСОАП-НВ у практику СОП області, відділу охорони праці облдержадміністрації, державної інспекції по нагляду за охороною праці на основі якісних і кількісних критеріїв, розглянуті перспективи її подальшого розвитку.

Публікації автора:

  1. Збірник матеріалів по комплексній системі управління охороною праці на підприємствах агропромислового комплексу Полтавської області /ГришкоВ.В., Тютюнник М.Ф., Бурдим А.М., Писаренко П.В., Федоров М.І., Сидоренко М.О., Дорогань О.С., Костенко О.М.,Дрожчана О.У. -Полтава: Полтавський регіональний навчально-науковий виробничий центр з охорони праці, екологічної безпеки та енергозбереження, 2000. –322с.

  2. Практичні рекомендації щодо застосування положення про систему управління охороною праці на підприємствах агропромислового комплексу Полтавської області /ГришкоВ.В., Тютюнник М.Ф., Андрієнко В.В., Писаренко П.В., Зайцев В.П., Дорогань О.С., Федоров М.І., Костенко О.М. -Полтава: Полтавський регіональний навчально-науковий виробничий центр з охорони праці, екологічної безпеки та енергозбереження,1998. –73с.

  3. Практичні рекомендації до розслідування нещасних випадків у сільськогосподарських підприємствах Полтавської області /Гришко В.В., Тютюнник М.В., Тещин Г.М., Зайцев В.П., Дорогань О.С., Костенко О.М. -Полтава: Полтавський регіональний навчально-науковий виробничий центр з охорони праці, екологічної безпеки та енергозбереження, 1997. –28с.

  4. Інформаційний бюлетень про наслідки роботи навчально-наукового виробничого центру з охорони праці, екологічної безпеки та енергозбереження /Гришко В.В., Тютюнник М.Ф., Кулько А.М., Писаренко В.М., Федоров М.І., Костенко О.М.–Полтава: Камелот, 1999. –20с.

  5. Костенко О.М. Вибір та обгрунтування методу прогнозування травматизму у сільськогосподарському виробництві //Актуальні проблеми природних і гуманітарних наук. –Полтава: Зб. наук. пр. молодих учених ПДСГІ.-1997. -№19 -C.284-288.

  6. Костенко О.М., Дрожчана О.У. Інформаційна база автоматизованої системи попередження виробничого травматизму в сільському господарстві //Актуальні проблеми природних і гуманітарних наук. –Полтава: Зб. наук. пр. молодих учених ПДСГІ.-1997. -№19 -C. 289-291.

  7. Костенко О.М. Визначення порівнюючого показника травмонебезпеки сільськогосподарських машин застосовуємих при вирощуванні цукрового буряка //Наукові праці Національного аграрного університету “Перспективні технології вирощування і збирання цукрових буряків”. -Том 2.–К.:Вид-во НАУ. -1997. -С.39-41.

  8. Костенко О.М., Дегтяренко Г.Є. Імовірні показники оцінки травмонебезпеки //Проблеми охорони праці в Україні: Зб. наук. пр.-К:ННДІОП.-1999.-С.50-53.

  9. Кошовий М.Д., Костенко О.М. Комплексна система управління охороною праці на підприємстві //Питання електрифікації сільського господарства: Зб. наук. пр. –Харків:ХДТУСГ. -1999. –С.117-122.

  10. Кошовий М.Д., Костенко О.М. Модель автоматизованої системи управління охороною праці //Открытые информационные и компютерные интегрированные технологии: Сбор.науч.трудов. Вып.5. –Харьков:Государственный аэрокосмический университет “ХАИ”. –1999. –С.93-95.

  11. Кошовий М.Д., Костенко О.М. Математичні методи дослідження динаміки та прогнозу виробничого травматизму в АПК //Радиоэлектроника и информатика. –2000. –№1. –С.143-146.

  12. Костенко О.М. Комплексна оцінка умов праці в сільськогосподарському виробництві //Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. –2000. - №4. С.88-89.

  13. Костенко О.М., Кошовий М.Д. Комп'ютерна система обліку, аналізу та прогнозу виробничого травматизму в АПК //Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства. Вип.6. -Харків:ХДТУСГ. -2001. –С.60-62.

  14. Костенко О.М. Структура автоматизованої системи обліку, аналізу та попередження нещасних випадків (АСОАП-НВ) //Труды международного симпозиуму "Наука и предпринимательство". Приложение к Всеукраинскому научно-техническому журналу "Вибрация в технике и технологии". -Винница-Львов. -1998. -C.186-189.

  15. Федоров М.І., Костенко О.М. Прогнозування показників травматизму в сільськогосподарському виробництві. //Труды международного симпозиуму "Наука и предпринимательство". Приложение к Всеукраинскому научно-техническому журналу "Вибрация в технике и технологии". -Винница-Львов. -1998. -C.182-185.

  16. Костенко О.М. Обгрунтування переходу до автоматизованої системи попередження виробничого травматизму //Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції “Технічний прогрес у сільськогосподарському виробництві". – Глеваха: ІМЕСГ УААН. -1997. –С.53-54.

  17. Костенко О.М. Аналіз факторів безпеки праці //Ученые записки Симферопольского государственного университета. -Винница-Симферополь. -1998. -C.144-148.

  18. Костенко О.М., Федоров М.І. Методологічні аспекти аналізу виробничого травматизму //Ученые записки Симферопольского государственного университета. -Винница-Симферополь. -1998. -C.141-143.

  19. Костенко О.М., Федоров М.І. Методика побудови багатофакторних регресивних моделей виробничого травматизму //Труды филиала МГТУ им.Баумана в г.Калуге. Материалы международной научно-технической конференции “Приборостроение-99”. -Калуга: Из-во Н.Бочкаревой. -1999. –С.114-117.

  20. Костенко О.М., Федоров М.І. Методика проведення економічного аналізу втрат від виробничого травматизму //Труды филиала МГТУ им.Баумана в г.Калуге. Материалы международной научно-технической конференции “Приборостроение-99”. -Калуга: Из-во Н.Бочкаревой. -1999. –С.110-113.

  21. Костенко О.М. Виробничий травматизм – сільськогосподарське виробництво //Матеріали доповідей конференції, присвяченої 30-річчю факультету механізації. -Полтава. –1996. -C.55-56.

  22. Зайцев В.П., Костенко О.М. Формалізація попереджувально-захисних заходів в системі "Людина-Машина-Середовище" //Матеріали доповідей конференції, присвяченої 30-річчю факультету механізації. -Полтава. -1996. -C.51-52.

  23. Федоров М.І., Костенко О.М. Інтерпретація економічних показників збитку від виробничого травматизму та захворювань //Матеріали доповідей науково-виробничої конференції, присвяченої 30-річчю факультету механізації. –Полтава. -1996. -С.53-54.

  24. Костенко О.М. Загальна характеристика звітної документації по виробничому травматизму //Труды второй научно-производственной конференции “Перспективы развития механизации, автоматизации и технического сервиса сельскохозяйственного производства”. -Полтава. -1997.-C.35-38.

  25. Костенко О.М. Виробничий травматизм та методи оцінки умов праці //Труды второй научно-производственной конференции “Перспективы развития механизации, автоматизации и технического сервиса сельскохозяйственного производства”. -Полтава. -1997. -C.39-40.

  26. Костенко О.М. До питання нових економічних підходів забезпечення безпечних умов праці //Труды второй научно-производственной конференции “Перспективы развития механизации, автоматизации и технического сервиса сельскохозяйственного производства". -Полтава. -1997.-C.40-42.