Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Міланко Ганна Олексіївна. Удосконалення методів діагностики моно- та асоційованих бактеріальних пневмоній свиней : Дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / Сумський національний аграрний ун-т. — Х., 2003. — 159арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 123-146.



Анотація до роботи:

Міланко Г.О. Удосконалення методів діагностики моно- та асоційованих бактеріальних пневмоній свиней. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук зі спеціальності 16.00.03 – ветеринарна мікробіологія та вірусологія. – Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН, Харків, 2003.

Респіраторні хвороби свиней на території північно-східного регіону України посідають друге місце (після шлунково-кишкових) у загальній їх патології.

При дослідженні патологічного матеріалу з 19 господарств Сумської, Полтавської та Чернігівської областей України було виділено всього 260 культур, у тому числі культури пастерел (27,7 %), бордетел (20,8 %), мікоплазм (19,2 %) та ін.

Разом з тим, у деяких випадках із дослідженого матеріалу хворих на пневмонію свиней ізолювали культури сальмонел, ешерихій, дипло- та стафілококів, актинобацил та інших мікроорганізмів, патогенних і апатогенних для лабораторних тварин.

З метою попереднього визначення епізоотичного статусу поголів’я по пневмоніях сироватки хворих свиней досліджували в СКРА та в РА для уточнення діагнозу і загальної епізоотичної ситуації, проводили бактеріологічні дослідження

Встановлено, що серед 19 господарств Сумської, Полтавської та Чернігівської областей України пневмонії свиней найчастіше всього перебігають в асоційованій формі і складають 63,2 % від загального числа пневмоній бактеріальної етіології.

1. Результати клініко-епізоотологічних (п=62771), патологоанатомічних (п=167), бактеріологічних (п=167) та серологічних (п=1425) досліджень різних вікових груп свиней 19 господарств Сумської, Полтавської та Чернігівської областей впродовж 1998-2003 років свідчать про ензоотичне розповсюдження та етіопатогенетичне значення мікоплазм, пастерел та бордетел у виникненні пневмоній. Значне поширення захворювання на інфекційні пневмонії бактеріальної етіології зумовлено недосконалістю існуючої системи лабораторної діагностики, специфічної профілактики та протиепізоотичних заходів. Визначено етіологічний спектр збудників бактеріальних пневмоній свиней; ізольовано та типовано культури збудників; систематизовано та удосконалено систему діагностики та методологічні критерії оцінки благополуччя господарств на інфекційні пневмонії свиней.

Від свиней з неблагополучних на інфекційні пневмонії господарств з досліджених 167 проб патологічного матеріалу ізольовано, ідентифіковано і типізовано 260 культур збудників, зокрема: 50 (19,2 %) ізолятів мікоплазм та ахолеплазм (М. hyorhinis, M. suipneumoniae; А. granularum; А. Laidlavii); 72 (27,7 %) - пастерел (Р. Multocida, серовари А і Д та Р. haemolytica); 54 (20,8 %) - бордетел (Bordetella bronchiseptica, штами 8341, 8101, 8342) та інших агентів, патогенних і апатогенних для лабораторних тварин.

3. При дослідженні сироваток крові у СКРА з мікоплазменними та
бордетельозними антигенами найбільшу кількість позитивно реагуючих тварин виявляли з антигенами культур М. Hyorhinis (до 59,8 %) та В.bronchiseptica, штам 8341(до 31,7 %) від кількості досліджених проб. З культур епізоотичних штамів мікоплазм (М. hyorhinis, M. Suipneumoniae), бордетел (Bordetella bronchiseptica, штами 8341, 8101, 8342) виготовлено антигени для реакції аглютинації. При дослідженні в РА 1386 проб "парних" сироваток крові виявлено 2-3 кратне наростання титру антитіл до мікоплазменних антигенів у 590 пробах (65,8±16,3 %) та бордетельозних антигенів у 419 пробах (27,3±10,6%).

Діагноз на мікоплазменну пневмонію вважали встановленим, якщо було виділено та типізовано збудника (М. hyorhinis, M. suipneumoniae), спостерігали високу ураженість серед поросят-сисунів (захворюваність 20-25%, летальність 10-15 %), посилений прояв кашлю і прогресуюче відставання у рості і розвитку; виявлено на розтині ознаки катаральної пневмонії та зростання титру антитіл в сироватках крові хворих в РА 1:8 і вище.

Діагноз на пастерельозну пневмонію вважали встановленим, якщо було виділено і типовано збудника (Р. Multocida, серовари А і Д та Р. haemolytica), встановлено високу контагіозність, гострий перебіг (захворюваність 35-40 %, летальність до 25-30 %); виснажливий кашель, задуху, виявлено "замірки" у двомісячному віці, а на розтині ознаки серозно-катаральної пневмонії.

Діагноз на бордетельозну пневмонію вважали встановленим, якщо було виділено збудника (Bordetella bronchiseptica, штами №№ 8341, 8101, 8342 (за класифікацією Інституту ім. Гамалеї №№ 152, 141, 153); встановлено високу контагіозність, гострий перебіг (захворюваність до 65-80 %, летальність до 35-40 %); виснажливий кашель (задуху); "замірки" у 30-40 % хворого поголів'я, а на розтині ознаки слизово-гнійної пневмонії та зростання титру антитіл в сироватках крові хворих в РА 1:40 і вище.

На підставі комплексних обстежень свинопоголів'я неблагополучних господарств, патологоанатомічних, бактеріологічних, серологічних та біологічних досліджень патматеріалу встановлено, що превалюючими збудниками пневмоній свиней інфекційної етіології в господарствах північно-східного регіону України є: Р. multocida (серовари А і Д), Bordetella bronchiseptica (штами: 8341, 8101, 8342) та мікоплазми (М. Hyorhinis, М. suipneumoniae), а також їх різні поєднання (асоційовані пневмонії, які становили 63,2 % від пневмоній бактеріальної етіології).

8. В порівняльному аспекті з існуючими методами при діагностиці інфекційних бактеріальних пневмоній свиней слід надавати комплексним клініко-епізоотологічним обстеженням неблагополучного поголів'я; ізоляції, типуванні та ідентифікації збудника захворювання; визначення його патогенності для лабораторних тварин і курячих зародків, а також серологічним дослідженням "парних" проб сироваток крові з антигенами мікоплазм, пастерел та бордетел.

Публікації автора:

Міланко Г.О. Комплексна діагностика пневмоній свиней інфекційної етіології // Вісник Сумського державного аграрного університету. – Суми, 1999. -№ 4. – С. 5-6.

Міланко Г.О. Пневмонії свиней інфекційної етіології // Зб. наук. пр.: Ветеринарна медицина. – Х., 1999. - № 76. – С. 74-76.

Міланко Г.О. Методи діагностики пневмоній свиней асоційованої етіології // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2002. - № 7. – С. 61-63.

Міланко Г.О. Диференційна діагностика пневмоній свиней бактеріальної етіології // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2002. - № 8. – С. 57-59.

Міланко Г.О. Проблеми діагностики пневмоній свиней бактеріальної етіології // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2002. - № 9. – С. 70-73.

Міланко О.Я., Панікар І.І., Міланко Г.О., Авраменко Н.О. Вивчення основних властивостей бактеріальних збудників респіраторних хвороб свиней // Вісник Сумського державного аграрного університету. – Суми, 1998. - № 2. – С. 177-180. Здобувачка, провела бактеріологічні та біологічні дослідження.

Міланко Г.О., Авраменко Н.О. Лабораторна діагностика респіраторних хвороб свиней // Вісник Сумського державного аграрного університету. – Суми, 1999. - № 3. – С. 60-63. Здобувачка дослідила патологічний матеріал бактеріологічними та біологічними методами.

Міланко Г.О., Авраменко Н.О. Комплексна диференційна діагностика пневмоній свиней бактеріальної етіології // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – Полтава, 2003. - № 1-2. – С. 45-47. Здобувачка дослідила патологічний матеріал бактеріологічними та серологічними методами, діагностувала пневмонію асоційованої етіології.

Міланко Г.О., Авраменко Н.О., Міланко О.Я., Діагностика, терапія та специфічна профілактика респіраторних хвороб свиней // Зб. наук. пр.: Ветеринарна медицина. – Харків, 2003. - № 82. – С. 396-398. Здобувачка дослідила патологічний матеріал біологічними методами.