Вишневська Анастасія Вікторівна. Удосконалення механізму визначення економічної доцільності використання основних виробничих фондів промислових підприємств : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний гірничий ун-т. — Д., 2005. — 184арк. — Бібліогр.: арк. 167-179.
Анотація до роботи:
Вишневська А.В. Удосконалення механізму визначення економічної доцільності використання основних виробничих фондів промислових підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – “Економіка, організація і управління підприємствами.” – Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2005.
Дисертація присвячена актуальній проблемі оптимізації управління основними фондами, що складають основну частку в структурі активів промислових підприємств, в умовах сучасних ринкових відносин в Україні.
Науково обгрунтовано складові та оригінальну структуру механізму визначення економічної доцільності використання основних виробничих фондів. Зазначений механізм адаптовано до вимог Міжнародних стандартів оцінки і фінансової звітності та діючого українського законодавства. Розроблено алгоритм оптимального управління активами, спрямований на максимізацію вартості підприємства, що дозволяє підвищити ефективність його функціонування. Порівняльний аналіз сучасних підходів до переоцінки і зменшення (відновлення) корисності основних фондів дозволив виявити, який із зазначених підходів в найбільшій мірі інтегрується з методикою оптимального управління ними. Обгрунтовано вибір вартості основних фондів і методичних підходів до їх оцінки для визначення економічної доцільності їх подальшого використання.
У дисертації, що є завершеною науковою працею, розв’язано важливе наукове завдання теоретичного обгрунтування та удосконалення механізму визначення економічної доцільності використання основних виробничих фондів промислових підприємств, елементи якого здійснюють формування управлінської інформації на основі обгрунтованого вибору видів вартості основних засобів та методичних підходів до їх оцінки для цілі оптимального управління ними, що дало змогу сформулювати такі висновки:
1. Більшість вчених розглядають оцінку основних фондів і управління ними як дві самостійні категорії. При цьому для ефективного управління основними фондами, які складають основну частку в структурі активів промислових підприємств, вельми важливим є об’єднання вказаних категорій в єдиний механізм визначення економічної доцільності використання основних виробничих фондів, який підпорядковує оцінку активів конкретним цілям управління.
2. Механізм визначення економічної доцільності використання основних виробничих фондів трансформує певні види вартості активів у відповідні економічні рішення: вартість у використанні у вартість економічного рішення “продовжити контроль над активом”, чисту вартість реалізації у вартість економічного рішення “припинити контроль над активом”, що забезпечує оптимізацію управління основними фондами та сприяє підвищенню ефективності функціонування промислових підприємств і, як наслідок, збільшенню вартості їх власного капіталу.
3. З метою оптимального управління основними фондами підприємства, для визначення економічної доцільності їх подальшого використання необхідно обчислити дві вартості активів: “вартість у використанні” при найефективнішому варіанті експлуатації активів та їх “чисту вартість реалізації”, розраховану на основі ринкової або ліквідаційної вартості. При обчисленні вказаних видів вартості необхідно використовувати відповідні методичні підходи до оцінки майна: “вартість у використанні” доцільно визначати на основі доходного підходу до оцінки майна, “чисту вартість реалізації” – на основі порівняльного підходу до оцінки майна.
4. Підтримка економічних рішень щодо управління активами (основними фондами) здійснюється на основі інформації, що надається у фінансовій звітності підприємства. Від того, за якою вартістю відображені активи у фінансовій звітності, залежать управлінські рішення, що приймаються по відношенню до них. Активи необхідно відображати за вартістю у використанні, оскільки саме цей підхід сприяє адекватному відображенню фінансового стану підприємства, змін його фінансового стану та результатів діяльності.
5. Застосування удосконаленого механізму визначення економічної доцільності використання основних виробничих фондів може бути здійснено як в рамках Міжнародних стандартів оцінки і фінансової звітності, так і в рамках діючого українського законодавства. Впровадження вказаного механізму сприяє покращенню прибутковості діяльності підприємства, рентабельності його активів і власного капіталу та інших показників фінансово-господарської діяльності підприємства.
Публікації автора:
У фахових виданнях:
Вишневська А.В. Основні аспекти методики управління активами компаній// Економічний вісник Національного гірничого університету.-2003.-№4.-С.95-101.
Галасюк В.В., Вишневська-Галасюк А.В., Галасюк В.В. Принципово новий підхід до оптимального управління активами компанії на базі концепції CCF//Ринок цінних паперів України.-2002.-№11-12.-С.91-99.
Галасюк В.В., Вишневська-Галасюк А.В., Галасюк В.В. Як відображати активи в бухгалтерському обліку відповідно до міжнародних стандартів, що регулюють фінансову звітність, і на базі концепції ССF// Ринок цінних паперів України.-2003.-№1-2.-С.49-60.
Галасюк В.В., Вишневська-Галасюк А.В., Галасюк В.В. Основні методи оцінки активів, передбачених міжнародними стандартами, що регулюють фінансову звітність, у світлі концепції ССF// Ринок цінних паперів України.-2003.-№3-4.-С.73-81.
Вишневская А.В. Оценка активов для целей оптимального управления ими// Академічний огляд: економіка та підприємництво.-2004.-№1.-С.73-79.
Вишневская А.В. Использование существующих методических подходов к оценке имущества для оптимального управления активами компании // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Випуск 194: В 5 т. Том ІІ.– С.523-531.
Вишневська А. Практичне застосування методики оптимального управління активами компаній в умовах національного законодавства// Ринок цінних паперів України.-2004.-№3-4.-С.59-67.
В інших виданнях:
Вишневская А.В. Основные положения методики оптимального управления активами компании в стратегическом аспекте на основе их оценки // Матеріали Міжвузівської науково-методичної конференції “Проблеми економічної освіти і науковий прогрес”. – Кривий Ріг: Мінерал, 2003.- С.148-152.
Галасюк В.В., Вишневская А.В., Галасюк В.В. Тенденции развития финансовой отчетности и VALUE-BASED REPORTING //Збірник тез і текстів доповідей на міжнародній науково-практичній конференції з аудиту “Незалежний аудит в Україні та міжнародний досвід”. – Київ: НЦОА, 2003.–С.174-181.
Вишневская А.В. Практические аспекты внедрения методики оптимального управления активами компании // Збірник тез і текстів доповідей на науково-практичній конференції з аудиту “10 років Національному центру обліку та аудиту України”.– Київ: НЦОА, 2003. – С.135-139.
У працях, опублікованих у співавторстві, особисто автору належить:
[2] - розкриття сутності впливу процесу управління активами на ефективність функціонування підприємства та розробка правил використання активів певних типів у залежності від відповідних їм співвідношень конкретних видів вартості з метою підвищення ефективності експлуатації активів;
[3,4,9] - обгрунтування вибору методу оцінки і виду вартості активів для їх відображення з метою підвищення рівня інформативності фінансової звітності;
[4] - аналіз економічної сутності різних видів вартості активів і обгрунтування вибору видів вартості для оптимального управління активами підприємства.