Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Кравченко Сергій Олександрович. Удосконалення механізму планування наукових досліджень у державних організаціях і установах : Дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Українська академія держ. управління при Президентові України. — К., 2003. — 255 арк. — Бібліогр.: арк. 190-214.



Анотація до роботи:

Кравченко С.О. Удосконалення механізму планування наукових досліджень у державних організаціях і установах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 - механізми державного управління. - Українська Академія державного управління при Президентові України. - Київ, 2002.

У дисертації розроблено і теоретично обгрунтовано нові методологічні засоби, що спрямовані на вдосконалення механізму планування наукових досліджень у державних організаціях і установах. Ці засоби реалізують принцип об’єктивності, розвивають ідею морфологічного методу систематичного покриття поля та базуються на моделюванні дисциплінарної структури науки, сукупності можливих форм, процесів створення й розвитку наукових знань. На основі наукових результатів дисертаційного дослідження розроблено методику й рекомендації щодо вдосконалення механізму планування наукових досліджень у державних організаціях і установах України.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в аналізі системи планування наукових досліджень у державних організаціях і установах з метою розроблення і теоретичного обгрунтування шляхів та методологічних засобів удосконалення відповідного механізму планування. Результати дослідження підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, і полягають у наступному.

1. Забезпечення розвитку та ефективного використання національного наукового потенціалу вимагає формування ефективного механізму планування наукових досліджень. Переважна більшість останніх в Україні на сьогодні здійснюється в державних організаціях і установах за рахунок коштів державного бюджету, що зумовлює особливу актуальність проблеми вдосконалення механізму їх планування. Зазначений механізм з урахуванням впровадження нових управлінських технологій залишається об’єктом, що потребує поглибленого теоретичного аналізу. На практиці процеси планування ще є не досить чіткими, прозорими та регламентованими, а серед методологічних засобів систематично використовуються лише методи експертних оцінок.

2. Обгрунтовано, що системно-діяльнісний підхід доцільно покласти в основу аналізу системи планування наукових досліджень у державних організаціях і установах, оскільки він найбільш повно відображає структуру цієї системи, яка складається із суб'єкта, об'єкта, мети, результату, засобів і процесу планування. Механізм планування є поєднанням останніх двох компонентів, зв’язок між якими обумовлений вимогою відповідності засобів завданням планування.

3. Відомі на сьогодні схеми процесу планування, розроблені в межах теорії соціального управління і наукознавства, мають різний ступінь деталізації та відмінності в послідовностях етапів планування. Разом з тим для потреб практики необхідно сформувати однозначну, універсальну та деталізовану схему, яку можна використовувати на базових рівнях системи державного планування в Україні. З цією метою створено деталізовану схему процесу планування наукових досліджень у державних організаціях і установах, що включає дві стадії: цілепокладання і цілезабезпечення. При розробці схеми обгрунтовано важливість етапів: систематизованого формування множини раціональних напрямів наукових досліджень; чіткої й конкретної постановки відповідних цілей і завдань; розподілу ресурсів на досягнення раціональних цілей виходячи з їх пріоритетності; визначення найбільш доцільних шляхів наукових досліджень. Виявлено потреби створення методологічних засобів достатнього рівня ефективності для здійснення зазначених етапів планування.

4. Розкрито можливість удосконалення механізму планування наукових досліджень у державних організаціях і установах шляхом розроблення і впровадження нових методологічних засобів, що базуються на моделюванні дисциплінарної структури науки, сукупності можливих форм, процесів створення й розвитку наукових знань.

Визначено, що моделювання поля наукових досліджень відображає дисциплінарну структуру науки і дає змогу систематизовано виявляти наукові напрями, які можливо та доцільно розвивати у період планування. Побудова й конкретизація зазначеної моделі є основою розробленого методу формування множини раціональних напрямів наукових досліджень у державних організаціях і установах. Модель поля наукових досліджень пропонується будувати шляхом аналізу класифікаторів науки та паспортів спеціальностей її галузей. Конкретизацію моделі передбачається здійснювати на основі результатів дослідницького прогнозування науки, а також аналізу стратегій, концепцій, програм та планів у сферах суспільної діяльності.

5. Доведено, що чітка й конкретна постановка цілей і завдань наукових досліджень у державних організаціях і установах забезпечується при їх визначенні як очікуваних результатів у вигляді форм наукових знань. Для реалізації такого підходу створено сукупність морфологічних моделей можливих результатів таких досліджень. На основі моделей розроблено метод постановки цілей і завдань наукових досліджень, що передбачає побудову моделі поля форм наукових знань, які, в принципі, можливо отримати про конкретний об’єкт дослідження, та виявлення форм, в яких наукові знання відсутні або потребують удосконалення. Цілі й завдання визначаються як отримання або вдосконалення наукових знань у таких формах.

6. Унаслідок багатоваріантності та структурної невизначеності процесів наукових досліджень у державних організаціях і установах при плануванні необхідно розробляти множину їх доцільних шляхів, що пропонується здійснювати на основі систематизованого виявлення можливостей розвитку наукових знань. Ефективним засобом для цього є сформований у дисертації комплекс типових моделей імовірного розвитку наукових знань, що базуються на закономірностях такого розвитку та є основою розробленого методу визначення множини доцільних шляхів наукових досліджень. Метод передбачає виявлення потреб і стану пізнання об’єктів досліджень та вибір відповідних моделей імовірного розвитку наукових знань. Конкретизація моделей за допомогою морфологічних моделей можливих результатів наукових досліджень у державних організаціях і установах дає змогу визначити доцільні шляхи таких досліджень.

7. На основі розроблених у дисертації підходів, моделей та методів створено методику, що дає змогу систематизовано формувати множину раціональних напрямів, чітко і конкретно ставити цілі й завдання, визначати доцільні шляхи наукових досліджень у державних організаціях і установах.

8. Визначено й обгрунтовано напрями, а також розроблено рекомендації щодо вдосконалення механізму планування наукових досліджень у державних організаціях і установах України, що передбачають впровадження:

- узгодженого формування множини раціональних напрямів наукових досліджень шляхом систематизованого виявлення перспективних можливостей та потреб розвитку суспільства і самої науки на основі моделювання поля наукових досліджень;

- чіткої й конкретної постановки цілей і завдань наукових досліджень за допомогою сукупності морфологічних моделей їх можливих результатів, визначення доцільних шляхів наукових досліджень з використанням комплексу типових моделей імовірного розвитку наукових знань;

- принципу повного ресурсного забезпечення пріоритетних цілей наукових досліджень, що визначаються на основі критерію ефективності шляхом зіставлення передбачуваної цінності запланованих результатів досліджень з витратами ресурсів на їх одержання, для чого необхідне розроблення відповідних систем критеріїв та методик.

9. Впровадження розроблених у дисертації методологічних засобів у плануванні наукових досліджень Міністерства екології та природних ресурсів України, державного департаменту - Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Української Академії державного управління при Президентові України засвідчило про ефективність таких засобів для вдосконалення механізму планування наукових досліджень у державних організаціях і установах.

Публікації автора:

1. Кравченко С.О. Концептуально-понятійне визначення науки як об’єкта управління // Вісн. УАДУ. - 2000. - № 2.- С. 58-70.

2. Кравченко С.О. Формування системи критеріїв вибору пріоритетних цілей наукової діяльності // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2000. - Вип. 2. - Ч. 3. - С. 235-251.

3. Кравченко С.О. Теоретичне моделювання процесу планування наукової діяльності // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - Вип. 1. - С. 441-460.

4. Кравченко С.О. Методологічний підхід до вдосконалення планування наукової діяльності // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 1.- С. 362-375.

5. Кравченко С.О. Концептуальні підходи до аналізу планування наукової діяльності // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. - О.: ОФ УАДУ, 2001. - Вип. 5. - С. 105-114.

6. Кравченко С.О. Теоретичне узагальнення моделей процесу визначення пріоритетних цілей наукової діяльності // Держава та регіони. -
2001. - № 1.- С. 107-113. - (Сер. "держ. упр.").

7. Кравченко С.О. Порівняльний аналіз систем державних органів планування наукової діяльності в Україні та розвинених країнах світу // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. - Х.: ХарРІ УАДУ, 2002. - № 1 (12). - С. 173-183.

8. Кравченко С.О. Аналіз механізму планування наукових досліджень в державних організаціях і установах України // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. - О.: ОРІДУ УАДУ, 2001. - Вип. 11. -
С. 55-70.

9. Кравченко С.О. До питання визначення шляхів удосконалення механізму планування наукових досліджень // Ефективність державного управління в контексті становлення громадянського суспільства: Матеріали щоріч. наук.-практ. конф. - Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2002. - С. 61-64.

10. Кравченко С.О. Удосконалення методологічного забезпечення планування наукових досліджень в державних організаціях і установах України в контексті європейської інтеграції // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Т. 2. -
С. 137-138.