Скрипник Наталія Євгенівна. Удосконалення механізму антикризового управління через інструментарій економічної діагностики : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.
Анотація до роботи:
Скрипник Н. Є. Удосконалення механізму антикризового управління через інструментарій економічної діагностики. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Дніпропетровськ, 2008.
У дисертації досліджено проблему діагностики результатів управлінської діяльності в контексті попередження прояву кризових явищ, розроблено концептуальні основи оцінки патологій у розвитку різного роду об’єднань виробничих структур та надання змінам в національній економіці керованого позитивного характеру. Досліджено генезис наукових ідей щодо терміна „діагностика” та розроблено теоретичні положення щодо сутності та природи такої економічної категорії, як „економічна діагностика результатів управлінської діяльності”, удосконалено типологізацію видів діагностики, понятійно-категорійний апарат щодо антикризової діагностики. Здійснено моніторинг стану та розвитку суб’єктів господарювання в контексті форм власності, видів економічної діяльності, регіонів України та розмірів продуцентів. Виявлено осередки зародження криз, які залишаються поза увагою дослідників, і обґрунтовано інструментальні можливості визначення симптомів деструкцій до і за наслідками їх формування. Обґрунтовано концептуальну структурно-класифікаційну модель антикризової діагностики, науково-методичні засади здійснення діагностики управлінської діяльності, обґрунтовано методичні основи антикризової діагностики, в межах яких запропоновано симптомокомплекси (набір індикаторних показників). Практична цінність і ефективність рекомендацій і методичних розробок обґрунтована теоретично і підтверджена результатами апробації та впровадження.
Одержані в ході дослідження результати свідчать про здійснення теоретичних узагальнень і практичного вирішення актуального питання сучасної економічної науки щодо обґрунтування можливостей і створення організаційно-методичних передумов до здійснення економічної діагностики управлінської діяльності на рівні вищому від окремо взятого підприємства.
Основні висновки концептуального, теоретичного, методичного та науково-практичного характеру й результати, одержані на підставі проведених досліджень і особистих розробок автора та винесені на захист, є такі:
Управлінська діяльність матеріалізується в управлінських рішеннях і діях. Результати попередньої управлінської діяльності, як підвалин прийняття нового рішення і переходу до наступної її фази, мають бути обов’язково усвідомленими. Потрібен лише певний інструментарій об’єктивного відтворення управлінської діяльності, відштовхуючись від якого за принципом зворотного зв’язку легко дійти до джерел формування небажаних тенденцій і прийняття без їх врахування хибних рішень. В цьому контексті не викликає сумнівів необхідність здійснення діагностики результатів управлінських рішень. Тим не менше, до останнього часу термін „діагностика” прив’язаний до конкретних суб’єктів господарювання, а не до економіки країни (регіону), блокових об’єднань продуцентів, які більшою мірою є відтворенням викликів, зумовлених формуванням „людиноцентричної” концепції розвитку і можливістю реалізації державою свого соціального призначення.
Економічна діагностика управлінської діяльності являє собою процес ідентифікації результатів управлінських впливів з нормативними віхами, встановленими в ході продукування управлінських рішень і фіксацією причин небажаних змін стану об’єкта управління та конструювання організаційно-регулюючих дій. Ті управлінські впливи, які здійснюються на підставі діагностичного аналізу є не стільки актом передачі системі управління інформації, скільки складним соціально-економічним процесом суб’єктно-об’єктної взаємодії. Загальні принципи такої діагностики передбачають інтегрованість у загальну систему аналізу, науковий характер, комплексність, системність, об’єктивність, конкретність, точність, активність, своєчасність, ефективність.
Наявний інструментарій діагностики управлінської діяльності є недосконалим і вимагає модифікації. Методологічна система економічної діагностики має включати комплексний, системний, кількісний, якісний, редукційний, поведінковий, адміністративний, маркетинговий, відтворювальний, екстраспективний, інтроспективний, нормативний, функціональний, предметний, процесний, інтеграційний, історичний, соціальний, динамічний, ситуаційний аналіз. Всі можливі види діагностування управлінської діяльності можуть бути зведеними і тому розглядатися в контексті предмета дослідження (стан, процес, явище, розвиток), його структури (система, комплекс, сукупність елементів, елемент) та рівнів економіки (макроекономіка, мезоекономіка і мікроекономіка). Залежно від природи проблем, які виникають, і терміновості їх вирішення розрізняють комплексну (поглиблену) діагностику, експрес-діагностику та функціональну діагностику.
Методом діагностики управлінської діяльності слід вважати сукупність прийомів і способів, які дозволяють зробити точні висновки про стан та розвиток будь-якого процесу, явища на конкретний або за певний період часу відповідно до поставленої мети. Аналіз наявних методик діагностики стану соціально-економічних систем дозволяє констатувати, що вони не вирішують питання формування нормативного середовища критеріїв і показників, їх динаміки.
Успіх управління в цілому визначається результатами діяльності окремих продуцентів. Останні уособлюються певними організаційними формуваннями (трудові колективи), які спільно докладають зусилля для досягнення певної мети на основі діючих в суспільстві правил і процедур. Причин, які провокують несприятливі зміни позицій діючих суб’єктів багато і діють вони в сукупності. Багато які симптоми існування кризових явищ залишаються поза увагою. Вони мають прояв в середовищі продуцентів різних форм власності, видів економічної діяльності, розмірів підприємств та регіонів.
Симптоми виявляються в показниках і, що дуже важливо, в тенденціях їх змін. Динаміка кількості підприємств-суб’єктів підприємницької діяльності з розрахунку на 10 000 наявного населення засвідчує некеровані зміни. Розвиток підприємств з таким показником мав регресивний характер. З переходом у ХХІ ст., коли експлерентний етап формування підприємницьких структур закінчився і перейшов у фазу патієнтності та віолентності, вважати, що подібні прояви суттєво не зачіпають загальну ринкову ситуацію в країні та регіонах кваліфікується як недолік системи управління.
В Україні саме концентрація суб’єктів господарювання в приватному секторі, який не переходить до інноваційного розвитку, є джерелом постійного зародження кризових станів. Співвідношення між секторами економіки за валовою доданою вартістю і розподілом суб’єктів ЄДРПОУ не збігається і навіть суперечить логіці. Особливо дисонансу щодо прагнень підприємців до організації бізнесу у вторинному секторі економіки. Виокремлена деструкція провокує кризові ситуації на тільки в галузях промисловості та будівництва, а й у первинному та третинному секторах економіки через недостатнє використання потенції нарощування пропозиції товарів та послуг. Комплекс малих підприємств за результатами дослідження саме і є осередком криз. Окрім того, в усіх регіонах без винятку процеси приросту суб’єктів підприємницької діяльності не мали будь-якого порядку, а щорічні зміни суб’єктного наповнення підприємницького середовища були неупорядкованими і мали ентропійний характер. Нерозпізнані, невиявлені вчасно ознаки кризового процесу загрожують сталому розвитку виробничих систем.
Концептуальною основою превентивних діагностичних досліджень функціонування складних соціально-економічних систем і забезпечення процесу антикризового управління є наскрізна модель діагностики, яка встановлює зв’язок між трьома ієрархічними рівнями, а саме: діагностикою кризового стану підприємств різних форм власності та розмірів, діагностикою видів економічної діяльності та регіональною діагностикою.
Інформаційне діагностичне поле, яке створюється інформаційним комплексом, утворює інформаційні горизонти, або інтервали, в межах яких відбувається встановлення діагнозу та формування аналітичних висновків. Упорядкування процесу формування інформаційного поля економічної діагностики методологічно надає можливість отримати в системі моніторингової діагностики кризових процесів якісну інформаційну базу. Результати економічної діагностики (діагноз, трансформована діагностична інформація) є необхідним складовим елементом системи інформаційно-аналітичного забезпечення управління.
У контексті реалізації завдань діагностики кризових процесів щодо формування інформаційної бази передбачено визначення й обґрунтування оптимального набору індикаторних показників, що характеризують економічну систему через симптоми кризового процесу на різних його стадіях. Процес встановлення діагнозу спирається на сформовану, необхідну і достатню систему критеріїв і класифікацію можливих відхилень базових параметрів досліджуваних об’єктів від їх нормальних значень, визначення характеру відхилень і причин їх виникнення.
Розроблена методика антикризової діагностики суб’єктів господарювання, яка ґрунтується на авторському концептуальному підході та складається з дослідження конкурентоспроможності, зовнішнього середовища, розвитку економічного потенціалу, фінансової діагностики, інвестиційної привабливості, інноваційного розвитку, стратегічного розвитку підприємства. Вона припускає використання даних публічної статистичної звітності. Технологія проведення діагностики економічного потенціалу окремого підприємства доповнена системою взаємопов’язаних діагностичних індикаторів, які сигналізують про появу дисфункцій у його економічному організмі.
Результати апробації методик економічної діагностики управлінської діяльності за наслідками функціонування різного роду об’єднань продуцентів регіонів дозволяють на підставі визнаної різними інститутами державної влади їх ефективності стверджувати про створення тим самим обґрунтованих організаційно-методичних основ для започаткування нового типу державного менеджменту здатного діагностувати виникнення кризових явищ у регіональному розвитку і не тільки віддаляти їх, а й зводити нанівець негативні впливи.
Публікації автора:
І.Статті у фахових періодичних наукових виданнях та збірниках наукових праць:
Скрипник Н. Є. Використання комплексних однокритеріальних методів оцінки ймовірності банкрутства в антикризовій діагностиці / Н. Є. Скрипник // Вісник Львівської державної фінансової академії : зб. наук. ст. : Економічні науки / редкол. : П. Ю. Буряк (гол. ред.) [та ін.]. – Львів : ЛДФА, 2005. - № 8. - С. 380-387.
Скрипник Н. Є. Методологічні аспекти регіональної економічної діагностики / Н. Є. Скрипник // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії.: зб. наук. пр. : Економічні науки / редкол. : В. В. Прядко (гол. ред.) [та ін.]. – Чернівці : ПВКФ „Технодрук”, 2006. - №. 7. - С.268 – 273.
Скрипник Н. Є. Особливості формування системи діагностики підприємства / Н. Є. Скрипник, І. Ю. Калмикова // Вісник Львівської державної фінансової академії: зб. наук. ст. : Економічні науки / редкол. : П. Ю. Буряк (гол. ред.) [та ін.]. – Львів : ЛДФА, 2006. – №10. – С. 165–172. (особисто автору належить розробка концептуальної схеми проведення комплексної економічної діагностики управлінської діяльності).
Скрипник Н. Є. Принципи організації діагностики в антикризовому управлінні / Н. Є. Скрипник, І. Ю. Калмикова // Управління розвитком: зб. наук. ст. / редкол. : В. С. Пономаренко (гол. ред.) [та ін.]. – Х. : ХНЕУ, 2006. – № 7. – С.92–96. (особисто автору належить розробка структурно-логічної схеми технології економічної діагностики в антикризовому управлінні).
Скрипник Н. Є. Особливості діагностики управлінського потенціалу в сучасних умовах господарювання / Н. Є. Скрипник, І. Ю. Калмикова // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – 2006. – №11 (105). – С. 94–100. (особисто автору належить розробка концептуальних засад проведення діагностики управлінського потенціалу суб’єктів підприємницької діяльності).
Скрипник Н. Є. Сучасні технології діагностики потенціалу підприємства / Н. Є. Скрипник // Вісник Хмельницького національного університету : у 2 т. – 2007. – Т.2, № 3. - С. 184-189.
Скрипник Н. Є. Антикризова діагностика в системі стратегічного планування розвитку підприємств Дніпропетровського регіону / Н. Є. Скрипник // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. : Вип. 231 : у 9 т. / редкол. : А. А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. - Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – Т.1. – С. 93-104.
Скрипник Н. Є. Методологічні проблеми антикризової діагностики регіонального розвитку / Н. Є. Скрипник // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. : Вип. 237 : у 6 т. / редкол. : А. А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. - Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – Т.3. – С. 767-775.
Скрипник Н. Є. Реалії та перспективи щодо стійкості функціонування і розвитку національних суб’єктів господарювання / Н. Є. Скрипник // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. : Вип. 241 : у 6 т. / редкол. : А. А. Покотілов (гол. ред.) [та ін.]. - Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – Т.3. – С. 718-726.
ІІ.Публікації в матеріалах науково-практичних конференцій:
Скрипник Н. Є. Особливості формування виробничого потенціалу підприємства / Н. Є. Скрипник // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики : Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених, 25 лютого 2003 р. : тези доп. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2003. – С. 109–111.
Скрипник Н. Є. Роль регіональної економічної діагностики та цільова орієнтація в сучасних умовах господарювання / Н. Є. Скрипник // Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні: 3-я міжнар. наук.-практ. конф., 27 жовтня 2004 р. : тези доп. – Львів : ЛДФА, 2004. – С. 52–54.
Скрипник Н.Є. Діагностика в інформаційно-аналітичному забезпеченні управління / Н. Є. Скрипник // Проблеми інформаційного та статистичного забезпечення управління економікою : Всеукр. наук.-прак. конф., 31 жовтня – 1 листопада 2005 р. : тези доп. – Дніпропетровськ : Пороги, 2005. – С. 161–164.
Скрипник Н. Є. Діагностика як економічна категорія: генезис та пріоритетні напрямки дослідження / Н. Є. Скрипник // Економіка і управління в промисловості : Всеукр. наук.-практ. конф., 26–28 жовтня 2005 р. : тези доп. – Дніпропетровськ : НМАУ, 2005. – С. 205–207.
Скрипник Н. Є. Регіональна економічна діагностика : пріоритетні напрями дослідження / Н. Є. Скрипник // Економіка і менеджмент 2007: сучасні проблеми управління розвитком підприємства : ІV міжнар. наук.-практ. конф., 24–27 жовтня 2007 р. : тези доп. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – С. 35–38.
Скрипник Н. Є. Концептуальні підходи до визначення антикризової діагностики / Н. Є. Скрипник // Новітня цивілізація : проблеми становлення і трансформації : міжнар. наук. конф., 22–23 травня 2008 р. : тези доп. – Дніпропетровськ : ДУЕП, 2008. – С. 126–128.
Скрипник Н. Є. Концептуальна модель економічної діагностики в антикризовому менеджменті / Н. Є. Скрипник // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України : міжнар. наук.-практ. конф., 22–24 травня 2008 р. : тези доп. – Дніпропетровськ : НГУ, 2008. – Т.1. – С. 117–120.
ІІІ. Навчальні посібники та методичні видання:
Скрипник Н. Є. Методика виконання курсової роботи з дисципліни „Економічний аналіз” / Н. Є. Скрипник, І. Ю. Калмикова – Дніпропетровськ : РВВ ДНУ, 2004. – 72 с. (особисто автору належить розробка методичних засад вивчення господарських процесів, проведення аналізу використання ресурсів і забезпечення ефективного управління діяльністю підприємства).
Скрипник Н. Є. Посібник до вивчення курсу „Економічна діагностика” / Н. Є. Скрипник, І. Ю. Калмикова – Дніпропетровськ : РВВ ДНУ, 2006. – 76 с. (особисто автору належить розробка комплексної методики економічної діагностики управлінської діяльності).