Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Долішня Мар'яна Мар'янівна. Удосконалення механізмів управління розвитком венчурного бізнесу в Україні : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Інститут регіональних досліджень НАН України. — Л., 2005. — 214арк. — Бібліогр.: арк. 196-205.



Анотація до роботи:

Долішня М.М. Удосконалення механізмів управління розвитком венчурного бізнесу в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Ужгород: Ужгородський національний університет, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методичних основ організації венчурного бізнесу в Україні та зарубіжних країнах, розробленню рекомендацій з питань підвищення ефективності управління венчурною діяльністю. Розроблена в дисертації класифікація форм і видів венчурної діяльності є підґрунтям у виборі найбільш доцільних моделей венчурного бізнесу на рівні держави, регіонів, великих корпорацій.

В дисертації обґрунтована доцільність створення спеціалізованих венчурних фондів (СВФ), основними функціями яких є акумуляція заощаджень фізичних осіб з метою використання їх у високоефективних галузях економіки для фінансування науково-дослідних робіт з метою прискорення інноваційних процесів та використання їх результатів в системі господарювання.

В дисертації обґрунтована необхідність вдосконалення правової бази для функціонування суб'єктів венчурного бізнесу.

Проведені дослідження в сфері становлення та перспектив розвитку венчурного бізнесу в Україні дозволяють зробити наступні висновки:

1. В світовій економіці венчурний бізнес відіграє активну роль в реалізації інноваційної політики. В розвинутих державах існують різні моделі організації венчурного бізнесу, які у сукупності створюють венчурне середовище, венчурні ринки, основними суб'єктами яких виступають: венчурні фонди, венчурні та інноваційні підприємства (фірми), приватні венчурні інвестори, посередники та споживачі венчурних продуктів і послуг.

В Україні венчурний бізнес робить лише перші кроки. Реально функціонує декілька венчурних фондів, засновниками яких у більшості випадків виступають іноземні інвестори.

2. На основі розроблених методичних підходів до аналізу і оцінки ефективності функціонування суб'єктів венчурних структур в зарубіжних державах і в Україні виявлені наступні тенденції та особливості їх розвитку:

венчурний бізнес в розвинутих державах світу активно впливає і забезпечує інноваційний характер розвитку національних економік;

держава (в усіх розвинутих країнах) приймає активну участь в сприянні розвиткові венчурного бізнесу, надаючи пільги в оподаткуванні, субсидії, різні форми нематеріальної допомоги;

серед розвинутих держав безумовним лідером у формуванні венчурного бізнесу та використанні його послуг для активізації розвитку новітніх технологій та інноваційних конкурентоспроможних продуктів на теперішній час є США. При цьому прослідковується пряма залежність між темпами створення і реалізації новацій та розвитком венчурного бізнесу;

в Україні (як і в інших постсоціалістичних країнах) венчурний бізнес розвивається при підтримці іноземних інвестиційних фондів, які спрямовують їх діяльність в галузі із швидким обертом капіталів при невисокій ризикованості. Таким чином існує принципова відмінність в напрямах розвитку і використання венчурного бізнесу в розвинутих державах і країнах з перехідною економікою.

3. Аналіз етапів становлення та оцінка перспектив розвитку венчурного бізнесу в Україні показали, що у вітчизняній економіці існує досить широке коло потенційних і реальних учасників венчурного ринку. Однак їх діяльність в умовах відсутності правового поля є хаотичною і некерованою. Відсутність офіційної статистики, що має висвітлювати результати діяльності суб'єктів венчурного бізнесу, негативно впливає на становлення і розвиток венчурного бізнесу у вітчизняній економіці.

4. Дослідження показали, що для української економіки важливим і водночас специфічним напрямком підвищення ефективності інноваційної діяльності та активізації венчурного бізнесу є створення нових організаційних форм, на базі використання інноваційного потенціалу вітчизняної економіки та залучення венчурного капіталу для його реалізації.

5. З метою усунення дії виявлених негативних факторів, що гальмують розвиток венчурного бізнесу в Україні, в дисертаційній роботі запропоновано:

виділити венчурний бізнес в окремий специфічний вид підприємницької діяльності;

структуроутворюючим елементом у формуванні венчурного середовища виділити венчурні фонди (ВФ), венчурний капітал (ВК), які здійснюють не тільки функції інвестора, а й менеджера в управлінні інноваційними процесами;

класифікацію форм і видів венчурної діяльності за ознаками, що визначають характер і обсяги робіт, форми власності та управління нею. Запропонована класифікація є науковим підґрунтям при обґрунтуванні та виборі стратегії управління венчурним бізнесом, враховуючи реальну ситуацію у вітчизняній економіці.

6. Напрями вдосконалення механізмів управління процесами розвитку венчурного бізнесу в Україні передбачають зниження венчурних ризиків на базі посилення стимулюючих, координуючих і контролюючих функцій держави та її активної ролі в створенні правової основи для розвитку суб'єктів венчурної діяльності.

7. З метою створення в Україні правового поля для розвитку цивілізованих фінансово-економічних відносин в сфері венчурного бізнесу в дисертації обґрунтована необхідність прийняття Законів України "Про малі венчурні підприємства в Україні", "Про венчурний бізнес в Україні", "Про венчурні фонди", "Про спеціальні венчурні фонди". Останні спрямовані на акумуляцію заощаджень фізичних осіб та спрямування їх у розвиток високоефективних інноваційних напрямів національної економіки.

Публікації автора:

  1. Принципи формування і механізми реалізації фінансової політики приватизованих підприємств: Монографія / ІРД НАН України; За наук. ред. д.е.н., проф. Козоріз М.А. – Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – 357 с.
    Особистий внесок автора: дослідження ролі венчурного капіталу в реалізації політики інноваційного розвитку приватизованих підприємств.

  2. Долішня М.М. Посилення ролі податків в забезпеченні ефективності функціонування малого підприємництва в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України. Вип. XXIV. – Львів, 2001. – С. 64-65.

  1. Долішня М.М.Проблеми і перспективи інвестування підприємництва в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми формування та реалізації політики сприяння розвитку підприємництва в Україні. Вип. 1 (XXXII). – Львів, 2002. – С. 155-158.

  2. Долішня М.М. Напрями вдосконалення процесів управління розвитком підприємництва в Україні // Регіональна економіка. – 2002. – №1. – С. 276-280.

  3. Долішня М.М.Особливості забезпечення розвитку венчурного бізнесу в Україні // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. Вип. I. – 13-14 травня 2004 р. – Чернівці: Ант Лтд, 2004. – С. 366.

  4. Долішня М.М. Напрями вдосконалення механізмів управління суб'єктами венчурного бізнесу в Україні // Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції "Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні". Львів, 11-12 листопада 2004 р.

  5. Долішня М.М. Обґрунтування напрямів підвищення ефективності управління процесами розвитку венчурного бізнесу в Україні // Регіональні суспільні системи. – Вип. 3 (XLVII). – 2004. – С. 255-260.