Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Фізичні процеси гірничого виробництва


Блінков Володимир Віталійович. Удосконалення конструкцій набійок зарядів вибухових речовин для підвищення ефективності та безпеки вибухових робіт : Дис... канд. наук: 05.15.11 - 2007.



Анотація до роботи:

Блінков В.В. Удосконалення конструкцій набійок зарядів вибухових речовин для підвищення ефективності та безпеки вибухових робіт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.11 – Фізичні процеси гірничого виробництва – Кременчуцький державний політехнічний університет імені Михайла Остроградського, м. Кременчук, 2007 р.

Метою роботи є підвищення ефективності та безпеки вибухових робіт при руйнуванні гірських порід за рахунок удосконалення конструкцій набійок зарядів вибухових речовин.

Обгрунтування виконано теоретичним, експериментальним та дослідно- промисловими методами. У роботі вперше було досліджено вплив розмірів частинок матеріалу набійки на коефіцієнт передавання енергії вибуху в оточуюче середовище.

Вперше теоретично обгрунтовано методику розрахунку параметрів буровибухових робіт при проведенні гірничих виробок у шахтах небезпечних щодо газу та пилу з урахуванням створення пиловибухозахисних заслонів з полум'ягасних компонентів набійки.

Основні результати досліджень впроваджено на кар'єрах Кременчуцького регіону та прийняті для використання в паспортах буровибухових робіт у шахтах небезпечних щодо газу та пилу.

На підставі виконаних наукових досліджень у дисертаційній роботі викладено нове рішення актуальної науково-технічної задачі – підвищення інтенсивності вибухового дроблення скельних порід на кар'єрах і ефективності формування пиловибухозахисних заслонів під час проведення гірничих виробок у шахтах, небезпечних щодо газу та пилу. В основу роботи покладено теоретичні й експериментальні дослідження особливостей і закономірностей поведінки різних конструкцій набійок при вибуху для розробки науково обґрунтованих методик проектування оптимальних параметрів їх конструктивних елементів.

Основні наукові положення і практичні рекомендації, одержані в процесі досліджень і дослідно-промислової перевірки представлених розробок, дозволили сформулювати наступні висновки:

1. Теоретично і експериментально встановлено, що від величини частинок матеріалу набійки залежить коефіцієнт передачі енергії вибуху у гірський масив.

В умовах експерименту збільшення величини частинок матеріалу набійки від 30 – 40 мкм (пилоподібні) до 0,2 – 0,5 мм (пісок) коефіцієнт передачі енергії вибуху в матеріал зразків зростає в 1,3 разу (з 13 % до 17 %).

Застосування набійки зарядів ВР призводить до збільшення в
1,71 – 2,24 рази частки енергії, що передається під час вибуху зразкам з гірських порід.

2. Одержана кореляційна залежність середньої швидкості вильоту набійки зі шпуру від вологості пластичних матеріалів набійки (глина).

Збільшення вологості пластичного матеріалу (глини) набійки з 3 – 5 % до 13 – 15 % приводить до відсутності бічного розльоту матеріалу набійки після вильоту його зі шпуру. При вологості 13 – 15 % після вильоту зі шпуру набійка рухається деякий час як суцільне тіло. Рух набійки в осьовому напрямку незалежно від вологості її матеріалу є коливальним, що обумовлено динамікою розширення газоподібних продуктів детонації і хвильовими процесами в зарядній порожнині.

3. Набійка із сипких матеріалів являє собою дисперсне середовище, властивості якого залежать від розмірів складових фракцій матеріалу набійки. При переважанні в матеріалі набійки великих фракцій розмірами 0,04 – 0,05 діаметра свердловини (шпуру) і більше у замкнутому об'ємі зарядної порожнини при достатній довжині набійки під дією силових впливів формується жорсткий каркас за рахунок розклинювання частинок.

Залежно від міцності та стійкості утвореного каркаса і властивостей заповнювача на кожен компонент набійки активні сили передаються різними способами, з яких переважаючими є:

– хвильові впливи, на утворений каркас;

– газодинамічні впливи на заповнювач і каркасне утворення.

4. Експериментально визначені кінематичні параметри руху набійок різних конструкцій та їх вплив на інтенсивність дроблення матеріалу моделей у зонах розміщення заряду ВР і матеріалу набійки.

Інтенсивність дроблення моделей з гірських порід за інших рівних умов залежить від конструкції набійки. Найбільш ефективні набійки зарядів ВР із сипких матеріалів, розосереджені повітряними проміжками або інертними жорсткими вставками.

5. Досліджено особливості і характер сил діючих на різні конструкції набійок свердловинних зарядів ВР і визначено найбільш ефективні з них, які забезпечують збільшення тривалості замикання продуктів детонації в зарядній порожнині та підвищення інтенсивності дроблення гірських порід у кар'єрах.

6. Використання для формування набійки свердловинних зарядів ВР грубозернистого матеріалу набійки (наприклад, щебеню фракцій 5 – 20 мм) дозволяє поліпшити дроблення верхньої частини уступу й понизити вихід негабаритних фракцій, на 8 – 10 %, а діаметр середнього шматка гірської маси на 6 – 7 % за рахунок проникнення продуктів детонації в набійку і створення додаткового тиску на стінки свердловини.

7. Застосування комбінованих набійок у свердловинних зарядах ВР збільшує герметичність замикання продуктів детонації в зарядній порожнині за рахунок зменшення їх фільтрації крізь пористі матеріали набійки, що призводить до посилення вибухової дії на масив і підвищення інтенсивності дроблення гірської маси. Діаметр середнього шматка гірської маси при відбої необводнених порід свердловинними зарядами ВР з використанням комбінованих набійок зменшується на 9,7 – 11,5 % при у необводнених умовах.

8. В обводнених свердловинах висока герметичність зарядної порожнини досягається при формуванні набійок з грубозернистого матеріалу (наприклад, щебеню фракцій 5 – 20 мм), оскільки вода, що заповнює порожнечі в щебені, ускладнює прорив крізь набійку продуктів детонації із зарядної порожнини. У цьому відношенні вода виконує функції пластичного прошарку в набійці, забезпечуючи збільшення тривалість вибухової дії і підвищення інтенсивності дроблення гірської маси.

9. Формування в сипких набійках повітряних порожнин, сполучених із зарядними порожнинами подовжніми каналами (діаметри каналів 50 мм при діаметрі свердловин 220 і 250 мм) змінює параметри газодинамічних потоків у зарядній порожнині, силові дії на масив і покращує якість дроблення відбитої гірської маси. Діаметр середнього шматка гірської маси при використанні таких конструкцій набійок свердловинних зарядів ВР зменшується на 12 – 15 %.

10. Властивості матеріалу набійки та її конструкція зумовлюють ефективність і надійність розпилювання його в атмосфері гірсничих виробок при вибуху. Для підвищення безпеки вибухових робіт, попередження і локалізації осередків займання або вибухів у шахтах, небезпечних щодо газу та пилу, доцільно використовувати водяні, пастоподібні, гелеві й пилоподібні набійки з подовжніми каналами в патронах набійок. Діаметр каналу в патронах набійки повинен складати 1/6 – 1/5 діаметра шпуру, а його довжина – 1/2 – 1/3 його довжини.

11. Для шахт, небезпечних щодо газу та пилу розроблені конструкції набійок з флегматизуючих матеріалів і розроблена методика розрахунку параметрів буровибухових робіт при проведенні гірничих виробок. Запропоновані параметри БВР забезпечують у забоях гірничих виробок створення надійних пиловибухозахисних заслонів за рахунок розпилювання матеріалу набійки при вибуху. Створення таких заслонів запобігає або локалізує осередки займання метаноповітряних сумішей у шахтах, небезпечних щодо газу та пилу.

12. Розроблені рекомендації та конструкції набійок передані ПП "Акватол" і впроваджені при проведенні масових вибухів на Мало-Кохнівському і Рижевському гранітних кар'єрах, розрізах Редутського щебзавода і Крюківського кар'єроуправління. За рахунок підвищення коефіцієнта передачі енергії вибуху у відбивану частину масиву вихід негабариту на зазначених підприємствах знизився з 8 – 11 %, до 5 – 6 %, що дозволило одержати сумарний економічний ефект 48,7 тис. грн. в 2005 – 2006 р.

Рекомендації щодо вибору раціональних конструкцій набійок з флегматизуючих матеріалів і методика розрахунку параметрів БВР при проведенні гірничих виробок в шахтах небезпечних щодо газу і пилу передані для впровадження в об'єднання "Донецькшахтопрохідка", що підвищило безпеку праці.

Публікації автора:

1. Блинков В.В. Исследование особенностей движения сыпучих и пластичных материалов в цилиндрической полости при действии статических нагрузок // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету: Наукові праці КДПУ. – Кременчук: КДПУ, 2004. – Вип. 1/2004(24). – C. 68 – 71.

2. Блинков В.В. Влияние влажности материала забойки на характер ее движения при взрыве // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету. – Кременчук: КДПУ, 2005. – Вип. 1/2005(30). – C. 89 – 91.

3. Комир В.М., Блинков В.В. Эффективность применения пылевидных забоек шпуровых зарядов при взрывных работах в шахтах опасных по газу и пыли // Наукових вісник Національного гірничого університету: Науково-технічний журнал. – Дніпропетровськ, – № 3, 2005. – C. 14 – 16.

4. Блинков В.В., Назаренко С.В. Влияние забойки зарядов взрывчатых веществ на коэффициент трансформации энергии взрыва в горные породы // Науковий вісник Національного гірничого університету: Науково-технічний журнал. – Дніпропетровськ, – №10, 2005. – C. 10 – 13.

5. Комир В.М., Блинков В.В., Мыслицкий С.М., Пеева И.Э., Сокуренко В.А. Методика оценки механического эффекта при импульсных нагрузках // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету. – Кременчук: КДПУ, 2006. – Вип. 1/2006(36). – C. 81 – 83.

6. Комир В.М., Блинков В.В., Манжос Ю.В. Формирование пылевидных и аэрозольных завес при проведении взрывных работ в подготовительных выработках шахт опасных по газу и пыли // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету. – Кременчук: КДПУ, 2006. – Вип. 2/2006(37) частина 2. – C. 63 – 65.

7. Комир В.М., Блинков В.В., Ромашко А.М., Сокуренко В.А. Влияние конструкции забойки на интенсивность дробления моделей из горных пород // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету імені Михайла Остроградського. – Кременчук: КДПУ ім. Михайла Остроградського, 2007. – Вип. 1/2007(42) – С. 90 – 92