Андрющенко Володимир Олексійович. Удосконалення форм і методів економічного управління промисловими підприємствами : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2002.
Анотація до роботи:
Андрющенко В.О. Удосконалення форм і методів економічного управління промисловими підприємствами. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка підприємства і організація виробництва. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2002.
Дисертацію присвячено питанням удосконалення форм управління промисловими підприємствами в умовах становлення та розвитку ринкових відносин. У дисертації розроблено нові методичні підходи щодо удосконалення форм управління господарюючими суб’єктами, які базуються на врахуванні вітчизняного та зарубіжного досвіду управління промисловими підприємствами, узагальненні теоретичних положень та особливостей трансформаційного періоду. Складовою частиною обґрунтованих підходів є регулююча роль держави, її взаємодія з регіонами і підприємствами, однаковий ступінь зацікавленості всіх учасників господарювання в позитивних результатах, особливості форм власності, галузей та економіки України, методи формування нових виробничо-управлінських структур промислових підприємств.
Основні результати дослідження впроваджено у Бердянському міськвиконкомі (Запорізька область) та у ВАТ “Азовкабель” (м. Бердянськ).
У дисертації виконано теоретичне узагальнення і практичне вирішення актуальної задачі удосконалення форм і методів управління промисловими підприємствами в умовах становлення і розвитку ринкових відносин. Головні наукові і практичні результати дослідження полягають у такому.
Сучасна економіка характеризується нестабільністю зовнішнього середовища та посиленням загальної кризи, що негативно впливає на господарську діяльність підприємств. Вони вимушені самостійно вирішувати свої проблеми. Проте саме підприємства забезпечують економічну незалежність і безпеку держави, формують основу і дають можливість для вирішення всіх соціальних проблем. Принципово важливим є визначення напрямів, які сприяють найбільш ефективному управлінню господарюючими суб’єктами. Перш за все, необхідно здійснювати узгоджені дії підприємств і держави у створенні цілісної господарської системи, що є необхідними умовами ефективної роботи. По-друге, слід постійно вдосконалювати управління підприємством, його технічні, технологічні, економічні, інформаційні, правові та структурні форми.
В умовах становлення ринкових відносин є цілий ряд проблем у трансформації існуючої системи господарювання. Це стосується різних темпів удосконалення структури і форм управління підприємствами та змін умов зовнішнього ринкового середовища, а також порушення цілісності й єдності у функціонуючій економічній системі, відсутності умов для формування економічного механізму централізованого і ринкового регулювання з боку держави.
Для вирішення проблем трансформації управління обґрунтовано положення про те, що в перехідний період діяльність держави і регіонів повинна відображатися у проведенні роздержавлення, приватизації, ефективної податкової політики, цінової, амортизаційної, що стимулює реструктуризацію і сприяє підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної продукції.
У процесі аналізу результатів роздержавлення і приватизації виявлено, що вони займають центральне місце у формуванні управління господарюючими суб’єктами. Було встановлено, що зміна власника не є самоціллю. Головне полягає у формуванні нових відносин власності, у залученні до виробництва додаткових інвестицій.
У дисертації визначено чинники, які враховують вплив зовнішнього середовища (загальнополітична й загальноекономічна ситуація, рішення законодавчої влади, стан ринку сировини, матеріалів, палива та збуту продукції, діяльність конкурентів, взаємовідносини з посередницькими структурами, інвестиційний клімат, лідерство й стиль керівництва підприємством, інформаційне середовище і потоки) і внутрішнього середовища (техніка, технологія, організація виробництва і праці, підготовка кадрів, форма власності, економічний механізм господарювання, інноваційні та інвестиційні процеси, ступінь використання менеджменту і маркетингу, формування зацікавленого власника).
У роботі критично оцінено використання з метою реформування організаційної структури управління підприємством таких методичних підходів: функціональноорієнтованих, системно-цільових і програмно-цільових. Виявлено їх особливості й дано рекомендації по використанню.
Одним із напрямів реформування управління господарюючими суб’єктами є їх розукрупнення. При цьому сфера розукрупнення обмежується підприємствами, які не мають стратегічного значення для економічної і оборонної безпеки країни і можливістю здійснення цього розукрупнення цілісними комплексами. Дослідження можливостей і умов розукрупнення дозволило аргументувати методичний підхід до визначення економічної доцільності поділу промислових підприємств, яка полягає в зіставленні результатів аналізу їхньої господарської діяльності з критеріями раціональності і економічності до і після розукрупнення.
Апробація розроблених положень на підприємстві з виробництва кабельної продукції – ВАТ “Азовкабель” (м. Бердянськ) – свідчить про раціональність і економічність розукрупнення: знижуються витрати на виробництво продукції, зростає продуктивність праці, створюються передумови для залучення інвесторів, стабілізуються соціальні умови.
Публікації автора:
1. Андрющенко В.А. Оценка эффективности управления производственными системами// Экономика промышленности.- Донецк: ИЭП НАН Украины.- 1999.- С. 328-337.
2. Андрющенко В.А. Насущные проблемы промышленных предприятий при переходе к рыночным отношениям// Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины.- Донецк: ИЭП НАН Украины.- 1999.- Т. 2.- С. 323-331.
3. Андрющенко В.А. Проблемы совершенствования существующих форм управления промышленными предприятиями// Экономика промышлен-ности.- Донецк: ИЭП НАН Украины.- 2000.- С. 235-252.
4. Андрющенко В.О. Регіональна політика держави// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності (Щорічник наукових праць).- Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України.- 2000.- Вип. ХІХ.- С. 450-456.
Андрющенко В.О. Зміна промислової і структурної політики держави – необхідна умова економічної інтеграції України до Європейського союзу// Матеріали п’ятої міжнар. наук. конф.- літньої школи “Проблеми економічної інтеграції України в Європейський союз: європейські студії”.- Тернопіль: Економічна думка.- 2000.- Ч.5.- С. 169-172.
Андрющенко В.А. Развитие производительных сил при переходе к рынку// Матеріали Всеукр. науково-практ. конф. “Регіоналізація економіки і здійснення адміністративної реформи в Україні”.- Дніпродзержинськ: Дніпродзержинський державний технічний університет.- 2000.- Ч.1.- С. 75-77.