Кириченко Анна Володимирівна. Удосконалення економічних методів управління інноваційною діяльністю вуглевидобувного підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.
Анотація до роботи:
Кириченко А.В. Удосконалення економічних методів управління інноваційною діяльністю вуглевидобувного підприємства. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2009.
Обґрунтований зміст активності менеджменту до впровадження нововведень на вугільних шахтах та визначені напрями розвитку їх інноваційної діяльності з метою підвищення економічної ефективності гірничопідготовчих робіт як одного з важливіших виробничих процесів видобування вугілля. Систематизовані економічні ефекти, яких досягає вуглевидобувне підприємство при проведенні інноваційних заходів та розроблені аналітичні моделі планування економії виробничих витрат на видобувні роботи внаслідок реалізації цих заходів. Удосконалені методичні засади визначення вартості підземних гірничих виробок як чинника їх інноваційно-інвестиційної привабливості. Встановлені теоретичні та методичні підходи до мотивації учасників інноваційного процесу на вуглевидобувному підприємстві, згідно з якими визначений організаційно-управлінський механізм активізації інноваційної діяльності науково-виробничих центрів. Удосконалений метод планування обсягів впровадження інноваційного продукту на основі дослідження його життєвого циклу та експлуатаційної надійності. Запропонований теоретичний підхід до визначення інтенсивності амортизації підготовчих виробок у взаємозв’язку з їх експлуатаційною надійністю.
У дисертації, яка є завершеною науковою роботою, отримані нові результати, що полягають у теоретичному обґрунтуванні, узагальненні й удосконаленні економічних методів та практичних рекомендацій щодо управління інноваційною діяльністю вуглевидобувних підприємств на підставі науково обґрунтованих автором підходів до мотивації розробників нововведень. Ця діяльність спрямовує наявні ресурси шахти на збільшення обсягу видобутку вугілля за найменших витрат, що є суттєвим для розвитку економіки вугледобувної галузі України. За результатами досліджень сформульовані наступні висновки і рекомендації.
Необхідність інноваційного розвитку вугільних шахт обумовлена сильним зносом основних засобів виробництва, 60 ... 70% вартості яких складають гірничі виробки. Значна частка (26,3 ... 32,8%) собівартості вугілля спричинена витратами на гірничопрохідницькі роботи. Тому одним з ефективних шляхів поліпшення економіки вуглевидобувних підприємств є розроблення та впровадження інноваційних продуктів для забезпечення видобувних робіт підготовчими
та магістральними виробками.
При плануванні обсягу ремонтних робіт, пов’язаних з експлуатацією інноваційних продуктів, слід використовувати розроблений в дисертації методичний підхід, згідно з яким цей обсяг встановлений, виходячи з показників ймовірності безвідмовної експлуатації та ймовірності виконання ремонтів продукту, які визначають коефіцієнт його готовності до функціонування. Протягом 10 років названий коефіцієнт знижується для традиційного кріплення виробки до 0,3, для інноваційного – до 0,5.
Економічний ефект вуглевидобувного підприємства від інноваційних заходів, що приводять до більш продуктивної та ощадливої роботи видобувної дільниці, а також додатково й достроково видобутого обсягу вугілля, доцільно визначати на підставі запропонованої автором аналітичної залежності можливої економії виробничих витрат на видобування вугілля від реалізації зазначених ефектів. При видобутку 1 млн. т вугілля на рік повсюдна заміна на шахті традиційного кріплення на інноваційне дозволяє заощадити від 8,5 до 20,6 млн. грн відповідно підвищенню рівня складності умов праці шахтарів.
При визначенні рівня амортизаційних відрахувань та залишкової вартості гірничих виробок протягом часу відпрацювання запасів вугілля необхідно використовувати методичний підхід автора, де відновна вартість планується згідно із коефіцієнтом готовності виробки до експлуатації, а залишкова – за відніманням ліквідаційної вартості виробки. Такий підхід сприяє впровадженню інноваційного кріплення виробок, оскільки приводить до вищих показників їх готовності та ліквідаційної вартості, а в підсумку – до нижчої собівартості вугілля.
Організаційно-управлінський механізм інноваційної діяльності вугільних шахт з метою її активізації має спиратися на результати дисертаційного дослідження, які пропонують таку організацію взаємодії розробника, виробника та замовника інноваційного продукту, коли розробник і виробник отримують роялті від традиційних виробників цього продукту, а не вкладають угод з шахтами безпосередньо, шахти формують центри відповідальності за вибір розробника та постачальника інноваційного продукту.
Під час планування обсягів впровадження інноваційного кріплення гірничих виробок слід брати до уваги розроблений методичний підхід, що передбачає визначення цих обсягів, виходячи з життєвого циклу та експлуатаційної надійності кріплення, причому виділені життєві цикли кріплення як продукту, як засобу утримання гірничої виробки в стійкому стані та як гірничої виробки, яка обладнана цим кріпленням, що дозволяє оцінювати його економічну доцільність для виробника і споживача з урахуванням фактору часу.
Мотивацію учасників інноваційного процесу до розробки нововведень слід базувати на визначенні внеску в економічний ефект від їх впровадження для кожного учасника згідно з додатковою вартістю продукції та її значущістю для нововведення. Для активного впровадження нововведень частка ефекту, що виділена шахті, має розподілятися між виробничими дільницями технологічної лінії видобування вугілля відповідно ступеню участі кожної дільниці у впровадженні, який слід визначати трансфертною ціною її продукції, що дорівнює сумі трансфертної ціни продукції попередньої дільниці, дільничних витрат на продук-
цію та прибутку від її виробництва для наступної дільниці.
При обчисленні собівартості вугілля необхідно використовувати методичні засади щодо визначення амортизації інноваційних засобів виробництва, згідно з якими потонна ставка розраховується за відношенням різниці між залишковою вартістю засобів та їхньою ліквідаційною вартістю до запасів вугілля, які залишилися на початок року. При встановленні суми амортизації гірничих виробок цим методом в умовах шахт Західного Донбасу майбутня вартість вивільнених коштів перевищує майбутній збиток на 30 млн. грн.
Доцільність використання результатів дисертаційного дослідження доведена при їх застосуванні для економічного обґрунтування річної програми введення і трирічної програми освоєння технології анкерно-рамного закріплення гірничих виробок на шахтах ВАТ „Павлоградвугілля”. Очікуваний економічний ефект від впровадження розробок складає 19,73 млн. грн на рік. Частка автора дисертації – 10%, тобто 1973 тис. грн на рік.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Кириченко А.В. Про доцільність впровадження новітнього кріплення для зведення гірничих виробок на вугільних шахтах / А.В. Кириченко // Схід. – 2008. - №4(88). – С. 15-19.
Кириченко А.В. Формування вартості гірничих виробок на вугільних шахтах у часі їх експлуатації / А.В. Кириченко // Зб. наук. праць Черкаського держ. технолог. ун-ту. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2008. – Вип.20. С. 130-136.
Кириченко А.В. Щодо встановлення моделі життєвого циклу інноваційного продукту при його впровадженні на вугільній шахті / А.В. Кириченко // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. - Вип.235. Т.3. – С. 710-723.
Кириченко А.В. Розвиток наукових засад мотивації учасників інноваційного процесу до впровадження нововведень на вугільних шахтах / В.І. Прокопенко, А.В. Кириченко // Економіка: проблеми теорії та практики. - 2008. - Вип.237. Т.4. – С. 1087-1100. Особистий внесок автора: розроблений в аналітичному виді механізм спільної мотивації науковців та виробничників до впровадження нововведень шляхом розподілу між ними економічного ефекту від цього впровадження, наведені приклади розрахунку інноваційного внеску учасників нововведень в цей ефект.
Кириченко А.В. Экономический прогноз эффективности применения анкерно-рамной крепи / Ю.И. Кияшко, А.В. Кириченко // Уголь Украины. – 2008. - №3. - С. 30-32. Особистий внесок автора:розраховані економічні показники вугільних шахт Західного Донбасу при впровадженні кріплень нового технічного рівня на період до 2010 р.
Кириченко А.В. Обґрунтування методу амортизації гірничих виробок для підвищення ефективності інноваційних проектів на вугільних шахтах / В.І. Прокопенко, А.В. Кириченко // Економічний вісник НГУ. – 2007. - №3. - С. 47-54. Особистий внесок автора: визначені в аналітичному виді амортизаційні відрахування при нормативному та запропонованому методах планування потонної ставки, теоретично та на прикладі вугільних шахт показана економічна ефективність вповільненого зменшення залишкової вартості гірничих виробок для впровадження інноваційного кріплення.
Кириченко А.В. Стимулювання інноваційної діяльності вугільних шахт до впровадження нових засобів закріплення гірничих виробок / А.В. Кириченко, В.А. Шаповал // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2007. – Вип.230. Т.3. – С. 633-638. Особистий внесок автора: складений організаційно-управлінський підхід до активізації інноваційного менеджменту на вугільних шахтах шляхом стимулювання науковців та виробничників до створення та впровадження нововведень.
Кириченко А.В. О мотивации к повышению производительности труда проходчиков / Ю.И. Кияшко, Ю.Д. Беликов, А.В. Кириченко, В.В. Косарев // Уголь Украины. - 2007. - №3. - С. 16-20. Особистий внесок автора: викладені економічні принципи мотивації робочих при проведенні підготовчих виробок як фактору, що впливає на продуктивність очисного устаткування та собівартість видобування вугілля.
Кириченко А.В. Об эффективности ввода в работу дополнительных про-ходческих и очистных забоев / Ю.И. Кияшко, А.В. Кириченко, В.В. Косарев // Уголь Украины. - 2006. - №11. - С. 15-18. Особистий внесок автора: запропонований методичний підхід та розрахований економічний ефект від впровадження прохідницьких та очисних інновацій на вугільній шахті.
Опубліковано в інших виданнях:
Кириченко А.В. Проблеми інноваційної діяльності на вугільних шахтах / А.В. Кириченко // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: Міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 21-23 верес. 2005 р. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 44-45.
Кириченко А.В. Инновационная активность НПЦ «Геомеханика» / А.В. Кириченко // Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах: ІІ Міжнар. наук. конф. Черкаси, 28-30 верес. 2005 р. – Черкаси, 2005. - С. 284-288.
Кириченко А.В. Методичні підходи до оцінки ефективності впровадження інноваційних заходів на вугільних шахтах України / А.В. Кириченко // Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки. Дні науки – 2006. Міжнар. наук.-практ. конф. Запоріжжя, 5-6 жовт. 2006 р. – Запоріжжя, 2006. – Т.1. – С. 129-130.
Кириченко А.В. Метод амортизації гірничих виробок як фактор впливу на активність інноваційного процесу на вугільних шахтах / А.В. Кириченко // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: Міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 22-24 трав. 2008 р. – Дніпропетровськ, 2008. – Т.2. - С. 72-74.
Кириченко А.В. Методичний підхід до визначення витрат на впровадження інновацій у виробничу діяльність вугільних шахт / В.І. Прокопенко, А.В. Кириченко // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: Міжнар. наук.-практ. конф. Кривий Ріг, 24 листоп. 2006 р. – Кривий Ріг, 2006. – С. 42-43. Особистий внесок автора: визначений метод планування витрат на видобування вугілля залежно від інтенсивності проведення та експлуатаційної надійності підготовчих виробок.
Кириченко А.В. До обґрунтування критерію ефективності впровадження новітніх технологій виробничих процесів на вугільних шахтах / В.І. Прокопенко, А.В. Кириченко // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: ІV Міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 11-13 квіт. 2007 р. – Черкаси, 2007. - С. 403-404. Особистий внесок автора: запропонована оцінка ефективності впровадження інновацій на основі трансфертної ціни продукції виробничих дільниць, зайнятих в технологічній лінії видобування вугілля.
Кириченко А.В. Формування вартості гірничих виробок при використанні кріплень нового технічного рівня / В.І. Прокопенко, А.В. Кириченко // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: Міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 24-26 трав. 2007 р. - Дніпропетровськ, 2007. – С. 52-53. Особистий внесок автора: систематизовані в аналітичному виді оцінки вартості гірничих виробок, наведені розрахунки вартості виробок в умовах шахт Західного Донбасу.
Кириченко А.В. Формування життєвого циклу новітніх кріплень підготовчих виробок на вугільних шахтах / В.І. Прокопенко, А.В. Кириченко // Теорія і практика сучасної економіки: VІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 26-28 жовт. 2007 р. - Черкаси, 2007. – С. 319-322. Особистий внесок автора: визначені етапи життєвого циклу кріплення гірничих виробок, виділені його категорії як пасивної частини засобів виробництва та запропоновані аналітичні вирази встановлення меж використання інноваційного кріплень різних моделей.
Кириченко А.В. Нагальна проблема інноваційної діяльності вугільних шахт та шляхи її вирішення / Ю.І. Кіяшко, А.В. Кириченко // Форум гірників – 2007: Міжнар. конф. Дніпропетровськ, 11-13 жовт. 2007 р. – Дніпропетровськ, 2007. – Т.1. – С. 256-263. Особистий внесок автора: розглянутий економічний аспект розроблення та впровадження інноваційних засобів виробничих процесів на вугільних шахтах.