Ужва Алла Миколаївна. Удосконалення економічного механізму функціонування регіонального ринку цукру : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Ужва А.М. Удосконалення економічного механізму функціонування регіонального ринку цукру. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Миколаївський державний аграрний університет, Миколаїв, 2008.
У дисертації досліджено теоретичні, методичні та практичні основи економічного механізму функціонування ринку цукру в умовах ринкової економіки. Проведено аналіз та систематизацію поглядів науковців відносно сутності економічного механізму функціонування ринку цукру. Визначено показники оцінки розвитку та функціонування ринку цукру.
Проаналізовано сучасний стан та економічну ефективність виробництва цукрових буряків в Причорноморському регіоні, оцінено діяльність цукрових заводів регіону, охарактеризовано формування ціни, попиту та пропозиції на ринку цукрових буряків і цукру.
За результатами проведених досліджень розраховано оптимальні виробничі параметри цукробурякового підкомплексу регіону з метою задоволення потреб ринку цукру, визначено систему заходів вдосконалення напрямів державного регулювання ринку цукру, обґрунтовано основні напрями покращення економічних взаємовідносин між партнерами цукробурякового підкомплексу, розроблено пропозиції щодо формування інфраструктури регіонального ринку цукру.
У дисертаційній роботі зроблено теоретичне узагальнення та наведено нове вирішення наукових завдань, що полягають у розробці практичних рекомендацій та пропозицій щодо вдосконалення економічного механізму функціонування регіонального ринку цукру. Це дозволило визначити основні заходи вдосконалення економічного механізму функціонування регіонального ринку цукру. На основі узагальнення наукових матеріалів дослідження запропоновано наступні наукові та практичні результати роботи.
Ефективний розвиток ринку цукру потребує вдосконалення існуючого економічного механізму його регулювання, який передбачає поєднання ринкових і державних важелів та методів управління цукробуряковим підкомплексом.
Результати дослідження показують, що у Причорноморському регіоні протягом 2001-2006 років виробництво цукрових буряків в усіх категоріях господарств зменшилось з 591 тис. т у 2001 році до 563 тис. т у 2006 році, зібрана площа коренеплодів скоротилась на 15 тис. га, проте врожайність культури зросла з 148,5 ц з 1 га в 2001 році до 229,7 ц з 1 га в 2006 році.
Економічна ефективність вирощування цукрових буряків у сільськогосподарських підприємствах за досліджуваний період мала тенденцію до зниження. Так, у господарствах Миколаївської області повна собівартість продукції збільшилась на 41,5 %, сума витрат на 1 га посіву – на 76,8 %, внаслідок чого сума прибутку на 1 ц цукрових буряків зменшилась на 39,7 %, а на 1 га посіву – на 9,8 %, рівень рентабельності зменшився до 8,3 % в 2006 році.
Зниження пропозиції цукросировини є основною причиною зменшення обсягу виробництва бурякового цукру з 77,08 тис. т у 2001 році до 48,9 тис. т у 2006 році. Виробничі потужності цукрових заводів були забезпечені сировиною в середньому на 70 %, внаслідок чого тривалість сезону сокодобування скоротилась до 25 діб. Збільшення втрат сировини у процесі переробки і зберігання на 25,5 %, зменшення цукристості солодких коренів на 1,3 % стали причиною зниження виходу цукру на 9,5 %. Збільшення собівартості 1 т переробленої сировини до 145 грн. за 1 т в 2005 році, підвищення вартості палива та електроенергії у 2 рази, допоміжних матеріалів в 4 рази призвело до зростання собівартості 1 т цукру на 36 %. Прибуток від операційної діяльності заводів зменшився на 25 %.
З метою більшого завантаження потужностей цукрових заводів Причорноморського регіону, створення робочих місць населенню протягом 2001-2006 років здійснювався імпорт цукру-сирцю тростинного та цукровмісних продуктів. За досліджуваний період заводами перероблено 974,9 тис. т тростинної сировини та вироблено з неї 929,4 тис. т цукру.
Основними напрямами державного економічного регулювання цукробурякового підкомплексу є: бюджетна підтримка, що включає лізинг технічних ресурсів, бюджетні інвестиції, субвенційні виплати; кредитно-фінансова система, яка передбачатиме впровадження механізму взаємного кредитування учасників агропромислового формування за рахунок їх власних вільних грошових ресурсів; цінова політика, спрямована на підтримку паритетного співвідношення цін на промислову і сільськогосподарську продукцію, використання ф’ючерсних операцій; податкова політика, яка має забезпечити “лояльний” податковий режим.
З метою вдосконалення економічних взаємовідносин між партнерами цукробурякового підкомплексу нами рекомендовано створити в межах Первомайського району Миколаївської області на базі цукрового заводу асоціацію виробників цукру, яка сприятиме забезпеченню поєднання інтересів бурякосійних господарств, цукрових заводів, торгових і обслуговуючих підприємств для покращення результатів господарювання. Прогнозний обсяг виробництва цукру для асоціації визначено на рівні 35,4 тис. т, при урожайності цукрових буряків 250 ц з 1 га. Очікуваний прибуток від реалізації коренеплодів складе 8845,2 тис. грн., прибуток від продажу цукру – 11328 тис. грн., рівень рентабельності вирощування цукрових буряків - 11,1 %, виробництва цукру – 12,6%. Розподіл кінцевих результатів виробничої діяльності формування запропоновано проводити за розробленою нами методикою.
Для збільшення випуску продукції та підвищення ефективності діяльності заводу розроблений бізнес-план на залучення банківського капіталу для впровадження автоматизованої системи управління виробничим процесом випарної установки. Вартість проекту становить 200 тис. грн., термін реалізації 4 роки, починаючи з 2008 року. АТВТ “Гілея” під час впровадження намічених заходів матиме можливість своєчасно розрахуватись з кредиторами за рахунок отриманого прибутку.
З метою визначення оптимальних виробничих параметрів цукробурякового підкомплексу для забезпечення потреб ринку цукру нами розроблена економіко-математична модель оптимізації виробничо-галузевої структури цукробурякового підкомплексу, результати розв’язку якої показують, що за умови повного завантаження виробничих потужностей заводів, раціонального розподілу цукру за каналами реалізації, використання продуктивних сортів цукрового буряку, ми одержимо прибуток цукрових заводів регіону в розмірі 23289 тис. грн.
Публікації автора:
У фахових наукових виданнях:
Ужва А.М. Формування ринку сировини в цукробуряковому підкомплексі Миколаївської області / А.М. Ужва // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2005. – С. 153-156. – 0,25 д.а.
Ужва А.М. Ефективність виробництва цукрових буряків у Миколаївській області / А.М. Ужва // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2006. – С. 141-144. – 0,29 д.а.
Ужва А.М. Проблеми функціонування ринку цукру в Миколаївській області / А.М. Ужва // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: економічні науки. – Харків, 2006. – С. 285-288. – 0,25 д.а.
Ужва А.М. Економічні результати діяльності цукрових заводів Південного регіону / А.М. Ужва // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. –Дніпропетровськ, 2006. – С. 476-481. – 0,43 д.а.
Ужва А.М. Аналіз кон’юнктури ринку цукросировини та цукру в Причорноморському регіоні / А.М. Ужва // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць. – Одеса, 2007. – С. 279-282. – 0,21 д.а.
Ужва А.М. Вдосконалення механізму взаємовідносин між учасниками в інтегрованому цукробуряковому підкомплексі Причорноморського регіону / А.М.Ужва // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. - Херсон: Айлант, 2007. – С. 249-253. – 0,36 д.а.
Ужва А.М. Цукробуряковий підкомплекс на порозі інтеграції України до СОТ / А.М. Ужва // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. – Спец. вип. 3(42) – 2007. – С. 194 -198. – 0,32 д.а.
В інших виданнях:
Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці: матеріали міжнар. наук.-теор. конф. [”Дослідження стану цукробурякового підкомплексу Миколаївської області”], (Житомир, 3-5 березн. 2005 р.) / М-во аграр. політики, Держ. агроекологіч. ун-т. – Ж.: Держ. агроекологіч. ун-т, 2005. – 252 с. – 0,18 д.а.
Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених [”Формування інфраструктури регіонального ринку цукру”], (Тернопіль, 23-24 лютого 2006р.) / М-во аграр. політики, Терноп. держ. економ. ун-т. – Т.: Економічна думка, 2006. – 639 с. – 0,14 д.а.
Фінансування та кредитування аграрного сектора: проблеми та перспективи: матеріали І міжнар. наук.-практ. конф. [”Законодавче забезпечення розвитку бурякоцукрового комплексу в Україні”], (Мелітополь, 4-6 вересн. 2006р.) / М-во аграр. політики, Таврійська держ. агротехнічн. академія, – З.: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – 147 с. – 0,12 д.а.
Сучасний стан та проблеми інноваційного розвитку держави: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [”Сучасні проблеми розвитку цукробурякового підкомплексу Миколаївської області”], (Луцьк, 6-7 жовтн. 2006 р.) / М-во аграр. політики, Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки, - Л.: РВВ ”Вежа”, 2006. – 360 с. – 0,14 д.а.