Мацкевич Вячеслав Вікторович. Удосконалені методи оздоровлення картоплі від вірусів та використання отриманого матеріалу в первинному насінництві. : Дис... канд. наук: 06.01.14 - 2004.
Анотація до роботи:
Мацкевич В.В. Удосконалені методи оздоровлення картоплі від вірусів та використання отриманого матеріалу в первинному насінництві. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06. 01.14 – насінництво. – Інститут цукрових буряків УААН, Київ, 2004.
Виконаними протягом 1998-2003 рр. дослідженнями обґрунтовано напрями удосконалення методів оздоровлення картоплі від вірусів та прискореного розмноження вихідного насіннєвого матеріалу.
Встановлена оптимальна репрезентативна вибірка в 20 рослин in vitro для біометричних показників при дослідженнях клонального мікророзмноження картоплі.
Встановлено вплив сортових особливостей та виду меристем на ефективність звільнення від вірусів методом культури меристем.
При звільнені від вірусів сортів Світанок київський, Кобза встановлено перевагу методу добору здорових рослин і введення їх в культуру in vitro бруньками та живцями над культурою меристем. Метод дозволяє прискорити процес оздоровлення та знизити собівартість безвірусного матеріалу.
Встановлено, що при багаторазовому живцюванні в умовах in vitro регенерація рослин картоплі залежить від різноякісності живців вихідної рослини.
Вперше для нових вітчизняних сортів розроблено ресурсозберігаючий метод отримання мікробульб in vitro який дозволяє збільшити вихід мікробульб та зменшити на 93% затрати на освітлення.
Проведено економічну оцінку ефективності удосконалення методів оздоровлення та прискореного розмноження вихідного насіннєвого матеріалу картоплі.
Ключові слові: картопля, вірус, культура меристем, культура in vitro, регенерація, мікробульба.
1. Використання удосконалених методів оздоровлення картоплі дозволяє отримувати вільний від Y, М вірусів вихідний матеріал для первинного насінництва та прискорити його одержання із одночасним зниженням енергетичних затрат.
2. Встановлений вплив сортових особливостей та рівноцінність різноякісного за розміром бульб вихідного матеріалу при оздоровленні методом культури меристем від М та Y вірусів картоплі рослин сортів Світанок київський, Кобза, що проявляється у більшому виході оздоровлених рослин сорту Світанок київський.
3. Встановлено, що при оздоровленні методом культури меристем, апікальні меристеми порівняно із іншими видами забезпечують отримання більшої кількості регенерантів (по сортах Світанок київський, Кобза відповідно 84,7 і 73,0 %) та вищий вихід рослин вільних від вірусів (90,0% і 87,7 %). Верхівкові та базальні види меристем регенерують найменше рослин (по сорту Світанок київський 33,8 % і 33,6 %, по сорту Кобза 35,8 % і 29,3 %) із них вільними від вірусів були по сорту Світанок київський відповідно 84,0 % і 82,5 %, по сорту Кобза 81,0 % і 67,9 %).
4. На сортах Серпанок, Фантазія, Повінь, Веста встановлено, що додавання препарату ДГ-75 в живильне середовище в дозі 1 мг/л збільшує вихід регенерантів із меристем до 91 – 100 % при 74 – 95 % контролі.
5. Встановлена можливість застосування поряд із культурою меристем методу добору здорових рослин в полі і їх культивуванні in vitro, що дозволяє здешевити та прискорити процес оздоровлення. Собівартість одержання оздоровленої лінії по сорту Світанок київський знижується із 897 до 460 грн., по сорту Кобза із 872 до 404 грн. Період регенерації зменшується із 83 до 58 днів по сорту Світанок київський, і з 88 до 60 днів по сорту Кобза.
6. При вивченні різних об’ємів вибірок для біометричних показників (висота рослини, довжина кореневої системи, кількість міжвузль, коренів, приріст стебла та кореня, середня довжина міжвузля, співвідношення стебло-корінь) доведена репрезентативність вибірки в 20 рослин in vitro при дослідженнях клонального мікророзмноження картоплі.
7. Встановлено, що різноякісність живців in vitro картоплі (апікальні, медіальні, базальні) обумовлює відмінність в регенерації рослин, однак не впливає на накопичення вірусів в регенерантах. Найкраща регенерація спостерігається в медіальних та апікальних живців, але у останніх після 4-5 пасажу темпи її вповільнюються. Регенеранти базального походження характеризуються втратою із кожним наступним пасажем регенераційної здатності.
8. Доведено ефективність застосування “культури одного вузла”, як методу прискореного розмноження оздоровленого матеріалу в умовах in vitro. Затрати на освітлення при цьому зменшуються на 93 % порівняно із контролем. Собівартість мікробульб при співставленні з традиційним методом знижується в середньому по сортах Косень–95, Слов’янка на 29,3 %.
Публікації автора:
Мацкевич В.В., Різник В.С., Таран О.П. Регенерація рослин in vitro та градієнт вірусної інфекції в них залежно від онтогенетичного віку живця // Картоплярство. – 1999. - Вип. 29. - С. 99-105. (Обробка експериментальних даних і формування тексту).
Мацкевич В.В., Таран О.П. Прояв онтогенетичної різноякісності та особливості впливу вірусної інфекції на ріст, розвиток і продуктивність рослин картоплі // Картоплярство. - 2000. - Вип. 30.- С. 176-184. (Отримання експериментальних даних і формування тексту).
Мацкевич В.В., Дульнев П.Г., Широконос А.М. Використання сполук з фітогормональною активністю в біотехнології картоплі // Вісник Державної агроекологічної академії України. - 2000.- С. 46-47. (Отримання, обробка експериментальних даних і формування тексту).
Мацкевич В.В. Порівняльна оцінка способів оздоровлення сортозразків картоплі від вірусної інфекції // Картоплярство. - Вип. 31. - С. 111-118.
Мацкевич В.В., Чечітко І.П. Застосування “ культури одного вузла” як елементу ресурсозберігаючої технології одержання мікробульб in vitro // Картоплярство. - 2003. - Вип. 32. С. 113-117. (Отримання, обробка експериментальних даних і формування тексту).
Широконос А.М., Мацкевич В.В., Оптимальні вибірки рослин у дослідженнях картоплі в культурі in vitro // Фізіологія рослин – 2002.- 34, №4. – С. 353-359. (Отримання експериментальних даних і формування тексту).
Методичні рекомендації щодо проведення досліджень з картоплею / Куценко В.С., Осипчук А.А., Подгаєцький А.А., Кононученко В.В., Бугаєва І.П., Верменко Ю.Я., Знаменський О.П., Каліцький П.Ф., Кочура В.Д., Мороз І.Х., Назар С.Г., Олійник Т.М., Починок В.Я., Разкевич М.П., Різник В.С., Руденко Г.С., Рязанцев В.Б., Сидорчук В.І., Свертока В.Є., Тарасенко О.О., Тимошенко Т.В., Хареба В.В., Чередніченко Л.М., Шарапа М.Г., Мицько В.М., Кононученко А.О., Костюк І.І., Маленко І.М., Харченко В.В., Царенко М.І., Бондус Р.О., Кравченко В.В., Петров Є.Є., Сторожук В.А., Таран О.П., Чечітко І.П., Войцешина Н.І., Белошицька Н.Й., Мацкевич В.В., Таращенко Н.І., Захарчук Н.А. Немішаєве. - 2002.- 182с. (формування тексту підрозділу Оздоровлення картоплі методом термотерапії та культури меристем – С. 94-99.)
Мацкевич В.В., Різник В.С., Таран О.П. Вплив онтогенетичного віку живця на регенерацію рослин in vitro та градієнт вірусної інфекції. // Наукові основи стабілізації виробництва продукції рослинництва (Тези доповідей міжнародної конференції, присвяченої 90-річчю від заснування Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва УААН - Харків, 1999. - С. 245-246. (Отримання, обробка експериментальних даних і написання тексту).