Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Порівняльно-історичне і типологічне мовознавство


Собков Юрій Вікторович. Типологія криптонімів англійської та української мов. : Дис... канд. наук: 10.02.17 - 2008.



Анотація до роботи:

Собков Ю.В. Типологія криптонімів англійської та української мов. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальністі 10.02.17 – порівняльно-історичне і типологічне мовознавство. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2008.

Дисертація присвячена типологічному дослідженню криптонімів англійських та українських письменників, літераторів і публіцистів. Як і псевдоніми, криптоніми функціонують у більшості антропосистем і становлять помітний сектор ономастичного простору в обох досліджуваних мовах. Опрацьовано 2115 криптонімів англійської мови та 6787 – української. У роботі здійснено аналіз структури, особливостей походження (від імен, імен по батькові, прізвищ, псевдонімів тощо), мотивів творення досліджених криптонімів. Коректності результатів наукових пошуків посприяли кількісні підрахунки у відсотках та за кількістю структурних форм криптонімів досліджуваних мов, що наочно представлені у вигляді рисунків і графіків. Визначено спільні й відмінні риси криптонімії досліджуваних мов.

Аналіз праць вітчизняних і зарубіжних дослідників засвідчує наявність терміна криптонім в основному у слов’янській ономастиці й відсутність його в англомовному світі, де криптоніми визначаються терміном “псевдонім” і не виокремлюються в самостійну категорію. Урахування статусу криптоніма у слов’янському мовознавстві та наявність відповідників криптоніма в англійській і українській мовах дають змогу кваліфікувати його як самостійну антропонімну одиницю в системі власних назв досліджуваних мов.

Криптонім є різновидом самоназв прихованого авторства, але, на відміну від псевдоніма, має на меті приховування реального імені автора шляхом подачі його у скороченому або зашифрованому вигляді. Під криптонімом у пропонованій праці розуміється будь-яке скорочення автором одного, кількох чи всіх складників власного імені у вигляді літер, неповних слів самостійно або в поєднанні з різного роду графічними знаками (зірочками, крапками, рисками, дужками), цифрами та приписами, які подаються у вигляді літер, сполук слів, окремих слів або їх частин.

Спільні та відмінні риси у криптонімії порівнюваних мов виявлено на основі методики зіставного аналізу за кількісними показниками, принципами та мотивами номінації, а також структурою.

На підставі кількісних показників, отриманих під час дослідження, зроблено припущення про домінування криптонімних одиниць в українській мові, оскільки досліджуваний матеріал англійської мови об’єднує 2115 одиниць, української мови – 6787 одиниць.

Із погляду структурного розмаїття дослідженого матеріалу українські криптоніми мають перевагу над англійськими. Їм притаманний ширший спектр утворення різноманітних структурних форм.

Аналіз структурних складників досліджених криптонімів дає підстави виділити шість спільних груп: літерні криптоніми, криптоніми з літер і слів, криптоніми з неповних слів і літер, криптоніми з неповних слів, криптоніми з неповних слів і слів, криптоніми із неповних слів, слів і літер.

Специфікою криптонімії англійської мови є поширене використання авторами так званих комбінованих криптонімів, до складу яких належить, окрім власне криптоніма, повне слово. Натомість досліджені криптоніми української мови формуються переважно шляхом використання літер, неповних слів у різних комбінаціях. В англійській мові не виявлено форм криптонімів, утворених із приписів, в українській – зі слів і чисел.

Серед усіх досліджених криптонімів англійської мови за продуктивністю найбільша кількість структурних форм (різновидів) притаманна групі утворень із літер і слів (71). Другою є група літерних криптонімів (47 структурних утворень), третьою – криптонімів із неповних слів, до якої належать 10 структурних форм. Незначними виявились об’єднання одиниць, утворених із неповних слів і слів (6 структурних форм), із неповних слів, слів і літер та зі слів і чисел (по 5 структурних форм). В українській мові за продуктивністю переважають криптоніми з неповних слів (134 структурних форми), з неповних слів і літер (119 структурних форм), із літер (67 структурних форм), із неповних слів і слів (31 структурна форма). Незначною кількістю представлені структурні форми з літер і слів (5), із неповних слів, слів і літер (2), приписів (1).

Визначення принципів творення криптонімних одиниць базується на походженні від основних антропонімних назв, тобто на функціональному навантаженні криптоніма – збереження у шифрі елементів прізвища, імені, імені по батькові. Аналіз досліджуваних криптонімів за принципами творення виявляє їх залежність від особливостей прізвищевої системи порівнюваних мов – наявності в українській системі прізвищ імені по батькові, в англійській – одного або кількох імен і прізвищ. Окрім того, специфіка принципів походження українських криптонімів полягає в утворенні деяких одиниць від справжнього імені автора, поданого шляхом давньоукраїнського правопису.

На основі узагальнення принципів творення криптонімів серед усього дослідженого матеріалу в обох мовах виділено 9 спільних груп за походженням від імені; прізвища; імені і прізвища; імені і псевдоніма; псевдоніма; прізвища і псевдоніма; прізвища, імені і псевдоніма; імені, імені по батькові і псевдоніма, а також криптоніми невідомого походження.

У досліджених криптонімах англійської мови домінує принцип творення від псевдоніма окремо або в поєднанні з прізвищем, ім’ям, подвійним ім’ям та додатковим прізвищем. У досліджуваному матеріалі української мови переважна більшість криптонімних одиниць утворена за принципом збігу з прізвищем, іменем та іменем по батькові автора разом або в різних комбінаціях.

За принципом творення з-поміж усіх досліджених англійських криптонімів найпродуктивнішою є група самоназв, які походять від псевдоніма (35,1%). Значною кількістю представлені похідні від імені і прізвища (18,6%), імені і псевдоніма (15,5%) та криптоніми невідомого походження (14%). Менш регулярні криптоніми, які походять від прізвища, імені і псевдоніма (6,2%), прізвища (3,4%), імені (3%). Незначними є криптоніми, які походять від псевдоніма та імені по батькові (0,1%), від імені, імені по батькові і псевдоніма (0,1%). Слід зауважити, що наявність в англійській криптонімії двох останніх груп пов’язана з поданням у джерелах фактичного матеріалу криптонімів авторів, які мають слов’янське походження. Серед досліджених українських криптонімів найпродуктивніша група, яка об’єднує похідні від імені і прізвища (40,1%). Достатньо вагомі групи, до яких належать утворення від імені і псевдоніма (18,7%) та псевдоніма (12,6%). Рідше простежується утворення криптонімів за походженням від імені (9%), від прізвища (8,8%), від прізвища, імені та імені по батькові (4,3%), а також криптонімів невідомого походження (3,8%). Нечисленні групи, які об’єднують похідні від прізвища і псевдоніма (1%), від імені та імені по батькові (0,7%), від імені, імені по батькові і псевдоніма (0,5%), від імені по батькові (0,3%), від прізвища та імені по батькові (0,1%), від прізвища, імені і псевдоніма (0,1%).

Серед усього проаналізованого матеріалу в обох досліджуваних мовах виявлено криптоніми, утворені за мотивами повного або часткового приховування справжнього імені автора. Спільне для досліджених криптонімів обох мов – це перевага мотиву часткового приховування авторства, незначне (51%) в англійській мові і вагоме (82%) – в українській. Проте в досліджених криптонімах англійської мови на 31% більшим, ніж в українських, є показник повного приховування авторства, що пояснюється частішим, порівняно з українською мовою, походженням криптоніма від псевдоніма.

Здійснене дослідження не є вичерпним. Розроблену методику можна використовувати у вивченні криптонімії англійської або української мов у порівнянні з іншими криптонімними системами.

Список опублікованих статей за темою дисертації:

  1. Собков Ю.В. До питання прихованих імен в англійській та українській мовах / Ю.В. Собков // Сучасні наукові дослідження: друга міжнародна конф., 20-28 лютого 2006 р. : матеріали. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – С. 85-88. – (Філологічні науки; т. 3).

  2. Собков Ю.В. Криптоніми як особливі одиниці у системі антропонімів / Ю.В. Собков // Актуальні проблеми германської філології в Україні та Болонський процес : друга міжнародна наукова конф., 20-21 квітня 2007р. : матеріали. – Чернівці, 2007. – С. 322-325.

  3. Собков Ю.В. Особливості структурного складу криптонімів англійської мови / Ю.В. Собков // Буковинський журнал. – 2007. – № 2-3. – С. 237-246.

  4. Собков Ю.В. Порівняльна характеристика кількісного складу криптонімів англійської та української мов / Ю.В. Собков // Лінгвістичні дослідження : зб. наук. праць. – Вип. 23. – Харків, 2007. – С. 40-47.

  5. Собков Ю.В. Порівняльний аналіз структури англійських та українських криптонімів / Ю.В. Собков // Науковий вісник Чернівецького університету : зб. наук. праць. Вип. 356-359. – Чернівці, 2007. – С. 359-365. – (Слов’янська філологія).

  6. Собков Ю.В. Склад і структура криптонімів української мови / Ю.В. Собков // Ономастика і апелятиви. – [Ювілейний випуск на пошану 80-річчя від дня народження професора Володимира Олександровича Горпинича]. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 371-377.

  7. Sobkov Y. Quantitative analysis of cryptonymic units of the English language / Yuriy Sobkov // Науковий вісник Чернівецького університету : зб. наук. праць. – (Германські мови. – Вип. 370-371) – Чернівці, 2008. – С. 190-197.