Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історіографія, джерелознавство та методи історичного дослідження


Середенко Юлія Василівна. Творча спадщина А.В.Ніковського як джерело дослідження громадсько-політичного та культурного життя України першої третини ХХ ст. : Дис... канд. наук: 07.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Середенко Ю. В. Творча спадщина А. В. Ніковського як джерело дослідження громадсько-політичного та культурного життя України першої третини ХХ ст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю: 07.00.06 – історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни. – Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України. – Київ, 2008.

У дисертації вперше здійснено комплексне джерелознавче дослідження всього масиву творчої спадщини А. Ніковського – відомого українського громадсько-політичного діяча, публіциста, літературного критика та мовознавця. Проведена велика евристична робота, атрибуція, систематизація і видова класифікація доробку А. Ніковського як цілісного джерельного комплексу. На основі численних та різноманітних джерел реконструйовано життєвий і творчий шлях А. Ніковського, показана джерельна цінність його публікацій для дослідження історії українського національного руху означеного періоду. В результаті аналізу творчої спадщини А. Ніковського встановлено, що вона служить важливим джерелом для осмислення процесу розвитку української літератури та розгортання мовних дискусій першої третини ХХ ст. Джерелознавчий аналіз епістолярної спадщини А. Ніковського довів, що її можна розглядати як самостійний компонент джерельного комплексу, в якому зафіксовані відомості про події як громадсько-політичного та культурно-мистецького життя України, так і просопографічні сюжети, що дозволяють повніше відтворити біографії та риси характеру не лише самого А. Ніковського, але й деяких інших діячів України початку ХХ ст. У додатках відображені кількість та місця зберігання виявлених листів, подані біографічні довідки про адресатів та кореспондентів А. Ніковського, а також складено найповнішу бібліографію його творів (807).

Публікації автора:

1) Документи особового фонду Андрія Ніковського як історичне джерело // Архівознавство. Археографія. Джерелознавство: Міжвід. зб. наук. праць. Вип. 7/ Редкол.: Г. В. Боряк (голова), І. Б. Матяш (заст. голови) та ін. – К., 2005. – С. 176–184.

2) Джерела до вивчення біографії А. Ніковського // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Вип. 16 / НАН України. Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. АБУ; Редкол.: О.С. Онищенко (гол.) та ін. – К., 2006. – С. 448–457.

3) Джерела для дослідження видавничої діяльності А. Ніковського // Бібліотечний вісник. – 2006. - № 2. – С. 35–40.

4) Андрій Ніковський у документальних свідченнях // Українознавство. – 2006. – № 4. – С. 114–120.

5) Джерельне значення публікацій Андрія Ніковського в газеті “Рада” // Історичні засади українознавства / Зб. наук. праць. НДІУ. – Т. ХVI. – К., 2007. – С. 200–208.