Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Література зарубіжних країн


Казакова Людмила Миколаївна. Творча еволюція Джозефа Хеллера-романіста : Дис... канд. наук: 10.01.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Казакова Л.М. Творча еволюція Джозефа Хеллера-романіста. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.01.04 – література зарубіжних країн. – Дніпропетровський національний університет. – Дніпропетровськ, 2006. – 188 с.

В дисертації вперше в українському літературознавстві повністю досліджується творчий доробок американськог описьменника Дж. Хеллера(1923 – 1999), розглядаються в аспекті концептуального синтезу сім його романів, здійснено аналіз поетики творів, висвітлено напрямок, етапи й специфіку розвитку художньо-філософської концепції письменника. Гіпертема творчості Дж. Хеллера складається у процесі аналізування письменником взаємовідносин людини та суспільства, які він розглядає в історичному та в морально-етичному аспектах. Дж. Хеллер у своїй романній творчості доказує, що гармонійне існування людини та суспільства є головною метою їх повноцінного розвитку, який, згідно з баченням письменника, не може бути без розвитку духовного. Важливе місце посідає тема Бога, яка теж набуває морально-філософського значення. Ствердження традиційних гуманістичних цінностей, поступовий характер розвитку авторської думки та загальної концепції є характерними ознаками романів письменника.

У роботі представлено та проаналізовано головні сегменти концептуального синтезу, що забезпечує розвиток художньо-філософської концепції Дж. Хеллера. Своєрідність художньо-філософської концепції Дж. Хеллера полягає в тому, що її основу формують гуманістичні цінності, втілені в романистикі митця на основі концептуального синтезу принципів різних естетичних концепцій ХХ століття, перш за все напрямів модернізму, постмодернізму та школи „чорного гумору”. Критичне ставлення до реальності вражене в наявності сатиричних засобов, в тенеденції скептичного та універсально-історичного (об’єктивного) осмислення проблем сучасності. Важливе місце в художньо-філософської концепції письменника посідають принципи сатири, автобіографічної й філософської оповіді; глибина проблем, які митець розглядає у своєї творчості, його критичне ставлення до сучасності наближує художню манеру Дж. Хеллера до достовірного зображення.

Створюючи власну концепцію світу та людини, митець прагне до філософського аналізу дійсності, до її переосмислення з точки зору індивідуального досвіду та цінності особистості в історії, що сприяє достовірності романів. Еволюція творчості Джозефа Хеллера-романіста трактується як розвиток його художньо-філософської концепції до повного розкриття внутрішнього „я” автора, його власного мислення та інтенцій. Період 60 – 70-х років характеризується переважанням інтелектуалізму як наслідку впливу естетичних принципів модернізму. В цей же час у творчості письменника активно розвивається й у 80-ті роки домінує філософічність. В останній період домінантною ознакою знову стає інтелектуалізм, природу якого визначають критерії постмодернізму.