Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Епізоотологія та інфекційні хвороби


Шевчук Віктор Миколайович. Туберкульоз молодняку великої рогатої худоби (епізоотологія та діагностика) : дис... канд. вет. наук: 16.00.08 / Національний аграрний ун-т. — К., 2007. — 169арк. — Бібліогр.: арк. 132-162.



Анотація до роботи:

Шевчук В.М. Туберкульоз молодняку великої рогатої худоби (епізоотологія та діагностика). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.08 – епізоотологія та інфекційні хвороби. – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню епізоотологічних особливостей та діагностики туберкульозу у молодняку великої рогатої худоби. Показано, що епізоотичний процес туберкульозу молодняку великої рогатої худоби проявляється: інтенсивністю (захворюваність, інфікованість, патологічний прояв), розподілом в часі (багаторічні коливання, систематичність) та просторі (територіальна нерівномірність прояву напруженості, статистична ендемічність), розподілом серед різних вікових груп тварин.

На інтенсивність прояву спонтанно перебігаючого епізоотичного процесу туберкульозу молодняку впливає активність сонячної радіації (одиниці Вольфа) – із збільшенням активності останньої зменшується частота виявлення інфікованих тварин.

Встановлено прояв алергічної реакції на туберкулін у телят з 16-денного віку, клінічного прояву у 25-денному віці та патолого-анатомічних змін, характерних для туберкульозу в 20-45-денному віці.

Одержані дані щодо епізоотологічних особливостей туберкульозу молодняку великої рогатої худоби та виявлення інфікованих M. bovis телят в період раннього постнатального розвитку змінюють сучасні уявлення про роль тварин цієї вікової групи в епізоотичному процесі туберкульозу.

На основі отриманих результатів досліджень розроблена система оздоровлення молодняку великої рогатої худоби від туберкульозу.

  1. У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукових завдань щодо особливостей ланок епізоотичного процесу і прояву патологічного процесу туберкульозу молодняку великої рогатої худоби, доведено активний прояв гіперчутливості сповільненого типу (ГЧСТ), запропоновано критерії використання внутрішньошкірного алергічного методу діагностики туберкульозу у телят та систему оздоровлення стад молодняку великої рогатої худоби від туберкульозу. Вивчено особливості розвитку епізоотичного і інфекційного процесів, викликаних M. tuberculosis. За даними експерименту спростовано твердження деяких авторів про ППД-туберкулін для ссавців, як фактор передачі збудника мікобактеріальної інфекції сприйнятливим тваринам.

  2. Епізоотологічними особливостями туберкульозу молодняку великої рогатої худоби є:

висока сприйнятливість до M. bovis телят з перших днів життя;

наявність двох груп джерел збудника інфекції – корови і молоді тварини 16-денного і старшого віку;

переважно аліментарний шлях передачі збудника інфекції;

циклічність розвитку епізоотичного процесу;

наявність зворотного зв’язку активності сонячної радіації і напруженості епізоотичної ситуації;

відсутність впливу природно-географічних факторів на розвиток епізоотичного процесу.

  1. За функціональними ознаками джерела збудника туберкульозу великої рогатої худоби, як рушійні сили епізоотичного процесу, мають бінарний тип: хворі на туберкульоз корови активно впливають на епізоотичний процес як серед дорослого поголів’я, так і серед телят (аліментарний шлях зараження); молодняк виступає джерелом збудника інфекції як для молодих тварин, так і для корів.

  2. У телят до двомісячного віку, інфікованих M. bovis, гіперчутливість сповільненої дії проявляється на введення туберкуліну потовщенням складки шкіри: у телят 16-30-денного віку на 3-7 мм; у телят 31-60-денного віку на 3-25 мм.

  3. В умовах спонтанного перебігу епізоотичного процесу туберкульозу інфікованість телят збудником туберкульозу підвищується з віком тварин. Частота прояву алергічної туберкулінової проби та патолого-анатомічних змін, відповідно, досягає: до 30-денного віку - у 33,3% і 33,3% тварин; 31-60-денного віку – у 50,0% і 42,9%; 3-4-місячного віку – у 57,1% і 71,4% тварин.

  4. У телят туберкульозний процес перебігає в трьох формах: хронічній (патологічний процес на початковій стадії розвитку локалізується, переважно, в мезентеріальних, заглоткових і підщелепових лімфатичних вузлах з наступним переходом в генералізації); гострій (швидкий розвиток патологічного процесу з ураженням переважно паренхіматозних органів, лімфатичних вузлів, плеври, кишок); латентній (після прояву ГЧСТ інфекційний процес призупиняється з можливою активізацією через певний проміжок часу).

  5. Епізоотичний процес, викликаний M. tuberculosis, проявляється високою інфікованістю, купчастістю розміщення реагуючих на туберкулін тварин, проявом туберкулоподібних змін у поодиноких тварин та припиненням розвитку після вилучення зі стада і здачі на забій реагуючих тварин і проведення ветеринарно-санітарних заходів.

  6. Шестикратне, з інтервалом у сім днів, внутрішньочеревне введення морським свинкам стандартного розчину ППД-туберкуліну для ссавців в дозі 1 мл, протягом п’ятимісячного спостереження за тваринами, не викликає розвитку ГЧСТ та інфекційного процесу.

Пропозиції виробництву

1. В неблагополучних з туберкульозу господарствах розпочинати проведення діагностичних досліджень на туберкульоз у телят з 30-денного віку.

2. Оздоровлення неблагополучних щодо туберкульозу стад великої рогатої худоби проводити за системою, яка передбачає: виявлення активних і потенційних джерел збудника інфекції внутрішньошкірною та внутрішньочеревною туберкуліновими тестами; паралельне проведення оздоровлення стад корів і молодняку, в т.ч. і телят раннього віку.

3. В оздоровлених і неблагополучних стадах (під час шестимісячного профілактичного контролю) використовувати внутрішньошкірну туберкулінову пробу у телят до двомісячного віку для оцінки наявності в стаді інфікованих збудником туберкульозу корів у стані анергії.

Публікації автора:

  1. Оцінка внутрішньочеревного методу діагностики туберкульозу у великої рогатої худоби / В.О. Бусол, В.П. Постой, В.А. Ситнік, В.М. Шевчук Науковий вісник НАУ. – К, 2004. - Вип. 75.-С.34-37. (Дисертант брав участь у проведенні досліджень та оцінці матеріалів статті).

  2. Бусол В.О., Ситнік В.А., Шевчук В.М. Рушійні сили епізоотичного процесу при туберкульозі великої рогатої худоби // Вісник СНАУ. Серія „Вет. мед.”. – Суми, 2004. - №7 (12). - С. 27-30. (Дисертант брав участь у підготовці та оцінці матеріалів статті).

  3. Бусол В.О., Ситнік В.А., Шевчук В.М. Туберкульоз у телят // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Харків, 2004. - Вип. 84. - С. 160-163. (Дисертантом проведені експериментальні дослідження на телятах та аналіз отриманих даних, брав участь у написанні та опублікуванні статті).

  4. Бусол В.О., Ситнік В.А., Шевчук В.М. Порівняльна оцінка діагностичної цінності туберкулінів різних виробників // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Харків, 2005. – Вип. 85. - С. 183-186. (Дисертант брав участь у плануванні та проведенні досліду, аналізі отриманих даних, написанні статті).

  5. Епізоотологічне значення туберкульозу людей / В. Бусол, В. Постой, В. Ситнік, В. Шевчук, А. Глоба, Т. Рогожникова // Ветеринарна медицина України. - 2006. - №3. – С. 26-28. (Дисертантом проведені експериментальні дослідження на великій рогатій худобі та аналіз отриманих даних, брав участь у написанні та опублікуванні статті).

  6. Бусол В.О., Ситнік В.А., Шевчук В.М. Порівняльна оцінка різних методів діагностики туберкульозу у великої рогатої худоби // Міжнародна науково-практична конференція "Епізоотологія і профілактика інфекційних хвороб великої рогатої худоби" (14-17 березня 2006 р., НАУ, Київ). – К.: Видавничий центр НАУ, 2006. – С. 15.

  7. Бусол В.О., Ситнік В.А., Шевчук В.М. До питання сприйнятливості великої рогатої худоби до М. tuberculosis // Міжнародна науково-практична конференція "Епізоотологія і профілактика інфекційних хвороб великої рогатої худоби" (14-17 березня 2006 р., НАУ, Київ). – К.: Видавничий центр НАУ, 2006. - С. 16.

  8. Шевчук В.М. До питання розвитку туберкульозу у телят до 2-х місячного віку // Міжнародна науково-практична конференція "Епізоотологія і профілактика інфекційних хвороб великої рогатої худоби" (14-17 березня 2006 р., НАУ, Київ). – К.: Видавничий центр НАУ, 2006. - С. 85-86.

  9. Бусол В.О., Ситнік В.А., Шевчук В.М. До питань діагностики туберкульозу у великої рогатої худоби // Конференція професорсько-викладацького складу, наукових співробітників і аспірантів ННІ ветеринарної медицини та якості і безпеки продукції тваринництва (5-6 квітня 2006 р., НАУ, Київ). – К.: Видавничий центр НАУ, 2006. – С. 20.

  10. Бусол В.О., Ситнік В.А., Шевчук В.М. Значення M. tuberculosis в епізоотичному процесі туберкульозу великої рогатої худоби // Конференція професорсько-викладацького складу, наукових співробітників і аспірантів ННІ ветеринарної медицини та якості і безпеки продукції тваринництва (5-6 квітня 2006 р., НАУ, Київ). – К.: Видавничий центр НАУ, 2006. – С. 21.

  11. Шевчук В.М. До питання прижиттєвої діагностики туберкульозу у телят // Матеріали IV Міжнародного конгресу спеціалістів ветеринарної медицини (3-6 жовтня 2006 р., НАУ, Київ). – К. – 2006. - С. - 80-81.