Проскурня Сергій Анатолійович. Цитогенетичні та інвазійні особливості різних клініко-морфологічних форм росту плоскоклітинного раку легень : Дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / Українська медична стоматологічна академія. — Полтава, 2004. — 129арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 112-129.
Анотація до роботи:
Проскурня С.А. Цитогенетичні та інвазійні особливості різних клініко-морфологічних форм росту плоскоклітинного раку легень. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальностю 14.03.02 – патологічна анатомія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. – Київ, 2005.
Результати проведених дослідів фаз ракового каскаду при раку легені показує, що не дивлячись на стереотипність морфологічних змін у окремих лімфатичних і кровоносних судинах існують певні особливості, які обумовлені різною їх гістологічною будовою. Безперечно, що особливості інвазивного росту в різних судинах легені, а також латеральна пухлинна трансформація у його центральному і периферичному відділах може визначати різноманітність клініко-морфологічного плину плоскоклітинного бронхогенного раку. Для визначення особливостей апозиційного росту у крупних бронхах нами вивчені латеральні пухлинні трансформації при бляшкоподібному поліподібному, а в респіраторному відділі при ацинозно-нодозному і раковому альвеоліті при різних клініко-морфологічних формах плоскоклітинного раку. Встановлено, що при бляшкоподібній формі апозиційного росту спостерігається потовщення слизової бронхів з порушенням його м'язово-еластичного шару. При цьому атипові клітини розташовуються за ходо. лімфатичних і кровоносних судин в перибронхіальну тканину. У випадку поліпозної форми апозиційного росту у головних бронхах поряд з частковою або повною обтурацією просвіту серед - пухлинних комплексів виявляються знову створені судини, які забезпечують живлення пухлини. Нарешті, кавернозна форма частіше всього спостерігається при переході центральної пухлини на розташовану поряд з бронхом артерію з тромбозом та раковими емболіями в отворі останніх.
У дисертації викладено теоретичне та практичне обгрунтування морфологічної проблеми щодо будови та цитогенетичних особливостей плоскоклітиного раку легень. Виявлено, що питання діагностики та морфологічні особливості плоскоклітинного раку легень за допомогою простих і доступних методів не знайшли в сучасній літературі достатнього відображення.
Високодиференційований плоскоклітинний рак легень зі зроговінням, в інтерфазних клітинах, характеризується каріометрично максимальним ядерним класом lg V 2,35; низьким мітотичним індексом 8,8 %о, патологією мітозу у вигляді набряку та злипання хромосом в профазі, затримкою в метафазі із розсіюванням хромосом, що виявляється по периферії ракової перлини та ендомітозом з появою багатоядерних клітин у її центрі.
Помірно диференційований рак легень без зроговіння в інтерфазних клітинах каріометрично має моду в інтервалі lg V 2,05; дещо більший мітотичний індекс 12,3 %о, патологію мітозу у вигляді пульверизації хромосом в профазі, “Колхіцинову” К-метафазу зі злипанням хромосом.
Малодиференційований рак легень (базальноклітинний) каріометрично характеризується максимальним ядерним класом lg V 1,85, високим мітотичним індексом 17,4%о, патологією мітозу у вигляді трьохгрупової метафази і асиметричним мітозом, нерівномірним розходженням хромосом в анафазу, та формуванням мікроядер.
Каскад інвазивного росту пухлинних клітин при плоскоклітинному раку в різних лімфатичних та кровоносних судинах протікає в три фази: перша характеризується згрупуванням ракових клітин у периваскулярній сполучній тканині, друга - проростанням адвентиції та м'язової оболонки, третя фаза проявляється утворенням у просвіті судини тромбу та формуванням ракового емболу.
Інфільтративний ріст плоскоклітинного раку в бронхах характеризується бляшкоподібним потовщенням слизової оболонки субсегментарних бронхів з утворенням поліпів, ацинозно – нодозною формою росту рака з залучення часточки легені, раковим альвеолітом з руйнуванням пухлинними клітинами міжальвеолярних перетинок.
В залежності від локалізації і ступеня інвазії плоскоклітинного раку в легеневу тканину і судини, розрізняють наступні клініко-морфологічні типи. При центральній локалізації пухлини зустрічається поліпозно-ателектатична, кавернозна або медіастинальна форми, а при периферичному – рак верхівки Пенкоста, инфільтративно - пневмонічна та пахіплевральна форми.
Публікації автора:
Проскурня С.А., Сидоренко І.І., Гасюк А.П., Ваценко А.В. Цитогенетичні особливості плоскоклітинного раку. //Вісник проблем біології і медицини.- Полтава.- Харків.-2003.-№4- С.121-122. (Здобувачем проведені математичні та морфометричні методи дослідження, літературний пошук).
Проскурня С.А., Сидоренко И.И., Гасюк А.П. Особенности митотического режима при плоскоклеточном раке легкого по данням биопсийного материала.// Галицький лікарський вісник.-Івано-Франківськ.- Том 10.- число 4.-2003.-С.121. (Здобувачем проведений патентний пошук вітчизняної та зарубіжної літератури за темою, підготовлено статтю до друку).
Проскурня С.А., Сидоренко И.И. Особенности аппозиционнго роста плоскоклеточного рака.//Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії. -Полтава. -2004. -Т.4,
вип. 1(7) -С.18-20.(Здобувачем проведено набір матеріалу, проведені морфометричні дослідження, проведений патентний пошук вітчизняної та зарубіжної літератури за темою, підготовлено статтю до друку).
Проскурня С.А., Сидоренко И.И., Гасюк А.П. Гистологические и єлектронно-микроскопические особенности при мелкоклеточном раке легкого.// Архив клинической и экспериментальной медицины.- Донецк. 2000.-том 9.-№3.-С.350-352.(Здобувачем проведено набір матеріалу, проведений патентний пошук вітчизняної та зарубіжної літератури за темою, підготовано статтю до друку).