Кравченко Наталія Олександрівна. Трансоваріальна передача мікобактерій різних видів, адаптованих до організму ку-рей : Дис... канд. наук: 16.00.03 - 2004.
Анотація до роботи:
Кравченко Н.О. Трансоваріальна передача мікобактерій різних видів, адаптованих до організму курей. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.03 - ветеринарна мікробіологія та вірусологія. Національний аграрний університет, Київ, 2003.
Дисертація присвячена вивченню питання трансоваріальної передачі адаптованих до організму курей мікобактерій туберкульозу людського й бичачого видів, збереження стабільності набутих ними ознак в організмі невластивого хазяїна. Встановлено, що M. tuberculosis (штам 1848) та M. bovis (штам 8), восьмиразово послідовно пасажовані протягом 720 діб в організмі курей, поряд з набутими культурально-морфологічними та біохімічними ознаками, характерними для M. avium, виявляють ряд видових для M. tuberculosis та M. bovis властивостей. Адаптовані до організму курей M. tuberculosis та M. bovis, крім здатності викликати туберкульозні ураження внутрішніх органів у курей, володіють зниженою вірулентністю для морських свинок.
Експериментально показано, що мікобактерії туберкульозу людського й бичачого видів за умов адаптації їх до організму курей зумовлюють інфікованість яєць, а при їх інкубації - високий відсоток загибелі ембріонів і персистують в організмі курчат.
У дослідах на лабораторних тваринах доведено, що при трансоваріальному виділенні адаптовані до організму курей M. tuberculosis (штам 1848) та M. bovis (штам 8) виявляють патогенність для курей і кролів, не втрачаючи її для морських свинок. У кролів адаптовані мікобактерії туберкульозу бичачого виду, виділені з яєць, викликають септичний процес та їх загибель протягом місяця.
При неодноразовому послідовному пасажуванні через організм морських свинок у адаптованих до організму курей M. tuberculosis (штам 1848) та M. bovis (штам 8) проявляється тенденція до відновлення властивостей, характерних для типових культур мікобактерій туберкульозу цих видів. За результатами досліджень розроблені пропозиції виробництву.
У адаптованих до організму курей M. tuberculosis та M. bovis в результаті восьмиразового пасажування в їх організмі поряд з характерними для M. avium властивостями обґрунтована можливість збереження ознак, характерних для М. tuberculosis та M. bovis. Експериментально показано, що при послідовному пасажуванні їх через організм морських свинок відновлюються властивості, характерні для типових представників цих видів мікобактерій туберкульозу. При адаптації до організму курей M. tuberculosis та M. bovis зумовлюють інфікованість яєць, а при інкубації таких яєць – загибель ембріонів, що доводить їх небезпеку як для цих видів птахів, так і для інших видів тварин, а також людей.
M. tuberculosis (штам 1848) та M. bovis (штам 8), восьмиразово послідовно пасажовані протягом 720 діб в організмі курей, поряд з набутими культурально-морфологічними та біохімічними ознаками, характерними для M. avium, виявляють ряд видових властивостей, характерних для M. tuberculosis та M. bovis.
Адаптовані до організму курей M. tuberculosis та M. bovis, крім здатності викликати туберкульозні ураження внутрішніх органів у курей, володіють зниженою вірулентністю для морських свинок та підвищеною - для кролів.
M. tuberculosis (штам 1848), адаптовані до організму птиці, при експериментальному зараженні курей у дозі 1 мг зумовлюють інфікованість яєць у 28,5% випадків, з яких у 17,8 % збудник локалізується у білку, а у 10,7 % - в жовтку. Інфікованість яєць при експериментальному зараженні курей адаптованими до їх організму M. bovis (штам 8) становить 13 %, з яких у 9,7 % збудник локалізується у жовтку, а у 3,3 % - у білку.
При інкубації яєць, штучно заражених адаптованими до організму курей мікобактеріями туберкульозу людського й бичачого видів, встановлена загибель ембріонів відповідно у 80-100 % та 60-80 % випадків.
Адаптовані до організму курей мікобактерії туберкульозу ссавців персистують в організмі курчат, виведених з експериментально інфікованих ембріонів, та виділяються назовні, що може сприяти поширенню туберкульозу.
Виділені трансоваріальним шляхом адаптовані до організму курей M. tuberculosis (штам 1848) та M. bovis (штам 8) зумовлюють у курей інфекційний процес, який супроводжується патолого-анатомічними змінами, інколи їх загибеллю, та володіють зниженою вірулентністю для морських свинок.
Мікобактерії туберкульозу людського виду, адаптовані до організму курей, які виділяються з яйцем, володіють новими, характерними для мікобактерій туберкульозу пташиного виду, ознаками (відсутність нітратредуктазної активності та поява термостабільності каталази у культур, виділених із жовтка, та зміна уреазної та дегідрогеназної активності у культур, виділених з білка).
В організмі морських свинок адаптовані до організму курей M. tuberculosis (штам 1848) і M. bovis (штам 8) вже після третього пасажу на цих тваринах поступово відновлюють вихідні ознаки. Відновлення культурально-морфологічних (форма колоній, швидкість та температурний діапазон їх росту) та біохімічних ознак (здатність до редукції нітратів та термолабільність каталази у M. tuberculosis, уреазна та дегідрогеназна активність у M. bovis) виявляється одночасно з підвищенням вірулентності мікобактерій для морських свинок.
Публікації автора:
Романенко В.П., Дяченко Г.М., Кравченко Н.О. Трансоваріальна передача збудників туберкульозу різних видів, адаптованих до організму птиці // Науковий вісник Національного аграрного університету.- Вип. 36.- Київ, 2001.-С.136-140. (Проведення експериментів на курах, бактеріологічне дослідження яєць, аналіз та узагальнення результатів, написання статті).
Кравченко Н.О. Романенко В.П., Вербицький П.І., Дяченко Г.М. Трансоваріальна передача збудників туберкульозу ссавців, адаптованих до організму курей, та їх порівняльна характеристика // Ветеринарна медицина України.-2002.-№ 10.- С. 12-14. (Проведення експериментів на курах, бактеріологічне дослідження яєць, вивчення властивостей у виділених культур мікобактерій, написання статті).
Романенко В.П., Кравченко Н.О. Патогенні властивості виділенних з яєць мікобактерій туберкульозу різних видів, адаптованих до організму курей // Міжвідом.темат. наук. зб. ”Ветеринарна медицина 80”.-Вип. 80.-Харків, 2002.-С. 518-521. (Експериментальні дослідження на тваринах, лабора-торні дослідження, аналіз результатів, підготовка статті до друку).
Кравченко Н.О., Романенко В.П. Трансоваріальна передача адаптованих до організму курей мікобактерій різних видів в експерименті // Вісник Білоцерків. держ. аграр. універ. - Вип. 21.- Біла Церква, 2002. - С. 124-127. (Експерименти на курячих ембріонах, лабораторні дослідження, аналіз результатів, підготовка статті до друку).
Романенко В.Ф., Вербицкий П.И., Дяченко А.М., Кравченко Н.А. Харак-теристика адаптированных к организму птицы M.tuberculosis и M. bovis // Ветеринария.-2002.- № 8.- С. 24-26. (Проведення досліджень, підготовка статті до друку).
Романенко В.Ф., Вербицкий П.И., Дяченко А.М., Кравченко Н.А. Эпидемиологическое значение трансовариальной передачи возбудителя туберкулеза разных видов, адаптированных к организму птицы // Пробл. туберк. - 2002. - № 7.- С. 36-38. (Проведення досліджень, аналіз результатів, написання статті).
Романенко В.Ф., Дяченко А.М., Кравченко Н.А, Микитин О.О. Экспериментальные данные по изучению роли куриных яиц в эпидемиологии туберкулеза // Пробл. туберк.- 2001.- № 6. - С. 40-41. (Проведення експериментів на курах, бактеріологічне дослідження яєць, підготовка статті до друку).