Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Релігієзнавство, філософська антропологія, та філософія культури


Докаш Віталій Іванович. Трансформація есхато-хіліастичного концепту протестантської теології. : Дис... д-ра наук: 09.00.11 - 2007.



Анотація до роботи:

Докаш В.І. Трансформація есхато-хіліастичного концепту протестантської теології. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософських наук за спеціальністю 09.00.11 – релігієзнавство. – Інститут філософії ім.Г.С.Сковороди НАН України (Відділення релігієзнавства). – Київ, 2007.

Дисертація є цілісним релігієзнавчим, філософсько-соціологічним, культурологічним та історіософським дослідженням сутності, витоків, типології, структурних компонентів і трансформаційних концептів протестантського есхато-хіліазму.

У дисертації на підставі системно-комплексного релігієзнавчого та екзегетично-герменевтичного аналізу досліджено генезис, специфіку становлення та змін еволюційних форм протестантського есхато-хіліазму, основоположні парадигми його розвитку. Визначено провідні складові есхато-хіліастичних вчень, здійснено їх структурно-функціональний аналіз. З’ясовано специфіку протестантського хіліазму/міленіалізму, проведено класифікацію його основних теорій.

Доведено, що в розвитку системи есхато-хіліастичних ідей прослідковуються певні закономірності, взаємозв’язки та логічна послідовність. У результаті цього зроблено висновок, що засадничі принципи ранньохристиянських есхато-хіліастичних уявлень отримали своє обґрунтування і певну реалізацію в епоху Реформації, знайшли доктринальне оформлення в пізньопротестантських віровченнях та реінтерпретацію в дусі часу в ліберальній теології, неоортодоксії і апокаліптичних теоріях сучасного протестантизму.

Робиться прогноз щодо парадигмальних тенденцій розвитку есхато-хіліазму в умовах глобалізації та загострення соціальних протиріч і духовних криз сучасного суспільства, називаються можливі форми участі релігійних організацій в соціальних проектах.

Дослідження феномену протестантського есхато-хіліазму в його еволюційно-трансформаційних формах дозволило концептуально обґрунтувати його сутнісні характеристики та розкрити з системно-комплексних позицій витоки, історичну типологію, класифікацію, а також довело, що цей феномен змінював функціонально своє призначення в залежності від сенсобуттєвих і соціальних виявів відповідної епохи, що підтверджено наступними висновками:

– витоки протестантського есхато-хіліазму слід шукати в есхатологічних системах зороастризму, мітраїзму, ессеїзму (кумранізму), іудейській та ранньохристиянській апокаліптиці. До його сутнісних характеристик можна віднести орієнтацію на лінійний тип розвитку історії та дуалізм тлумачення майбутнього: апокаліптичний кінець світу або встановлення ідеального виміру існування при Божественному втручанні. Особливості функціонування та трансформування цього феномену пов’язані із змінами світоглядних парадигм та соціальних викликів епох, що дозволяє умовно виокремити в розвитку есхатологічних поглядів два етапи: протоесхатологію та всесвітню есхатологію, парадигмальними тенденціями еволюції яких виступало два комплекси ідей – вчення про Тисячолітнє Царство (хіліазм/міленіалізм) чи апокаліпсис;

– в контексті трансформаційних концептів есхато-хіліастична система ідей класифікується за об’єктом реалізації (індивідуальна та загальна есхатологія); за методами тлумачення подій та фактів (міфологічна і історична); формою застосування методологічних підходів щодо тлумачення пророчих й апокаліптичних текстів (футуристичний, претеристичний, історичний, символічний чи ідеалістичний) та видом основних теорій есхатології (ліберальна, модернізована, демодернізована, реалізована, екзистенціалізована, політизована);

– базовими концептами протестантського есхато-хіліазму є положення ранньохристиянської апокаліптики, викладені в пророчій і апокаліптичній літературі з двох позицій: позитивного (відкуплення гріха) та негативного (судному дні), наріжним каменем якої є христологія, як есхатологічна передумова екзистенції людини у вічності. Засадничими ж есхатологічними доктринами концепції кінця світу є майбутній другий прихід Христа, воскресіння мертвих, встановлення Царства Божого, які виступають системоутворюючими елементами есхатології і центральним ядром механізму трансформації апокаліптичних уявлень у світоглядні орієнтації особи віруючого;

– історичною формою есхатології, що актуалізувала ідеї Тисячолітнього Царства, виступав хіліазм/міленіалізм, який у своєму трансформаційному розвитку пройшов три етапи: ранній, період середньовіччя та Реформації, прогресивний. Сучасні теорії Тисячолітнього Царства представлені трьома напрямками: аміленіалізмом, постміленіалізмом і преміленіалізмом, різниця між якими полягає в різному тлумаченні доктрин другого приходу Христа, воскресіння мертвих та межового стану;

– структурні компоненти есхатологічного комплексу ідей постійно трансформувалися в контексті світоглядно-ціннісних систем епох чи суспільних співтовариств, системи ідеалів і основоположних імперативів буття релігійного середовища, отримуючи ту чи іншу форму: есхатологія періоду Реформації сформувалася як комплекс ідей доктринального рівня з термінологічним апаратом та спробами реалізації есхатологічних уявлень, що були препаровані і трансформовані до умов формування капіталістичних відносин; характерним для періоду пізнього протестантизму є формування комплексу есхатологічних ідей на ґрунті апокаліптичних уявлень: встановлення строків кінця світу, пов’язаних з другим приходом Христа (адвентисти і Свідки Єгови), відновлення ідеї боговибраного народу (п’ятидесятники) і її реінтерпретація (особлива роль “залишку” у адвентистів і свідків Єгови). Характерною тенденцією трансформації есхато-хіліастичного концепту цього періоду є його конфесіалізація та деталізація окремих структурних компонентів есхатологічного комплексу: ознаки приходу Христа (ототожнення з глобальними проблемами сучасності), Армагеддон (знищення системи зла), Тисячолітнє Царство (актуалізація ідей про відновлення втраченого раю та гармонійного суспільного буття), суду (невідворотність покарання або нагорода), сотеріологічної завершеності (проблема безсмертя і вічного життя);

– для функціонування комплексу есхато-хіліастичних ідей в новітній час характерним є його суперечливий характер: з одного боку, актуалізація апокаліптичних ідей в конфесійній теології, якій притаманна розробка доктрин, що відстрочують кінець людської історії, з іншого – адаптація цих ідей до умов буття людини, їх поміркована соціалізація та включення в соціальні доктрини церков, як і актуалізація соціального служіння релігійних співтовариств у контексті реформування суспільства. Разом з тим, це й реінтерпретація есхатологічних ідей, апокаліптичних біблійних сюжетів і образів та надання їм привабливого вигляду через оновлений термінологічний апарат у ліберальній теології і неоортодоксії;

– парадигмальною тенденцією розвитку сучасної протестантської есхатології є більш доктринально-приземлений, ніж апокаліптично-футуристичний характер. На найближчу перспективу, враховуючи загострення соціальних протиріч та духовних криз, малоефективні заходи по покращенню соціальних відносин і пагубні для оточуючого середовища наслідки НТР і НТП, в сучасній есхатології буде спостерігатися декілька тенденцій розвитку. З одного боку, неоортодоксальні течії та напрямки новітнього протестантизму будуть актуалізувати ідеї входження в Царство Боже за рахунок навернення у віру і моралізацію суспільних відносин; з іншого – конфесійна есхатологія буде підсилювати апокаліптичні настрої, звертаючись до низки проблем, які породило урбанізоване, техногенне суспільство, не відмовляючись від поміркованої участі у перебудовчих процесах.

Публікації автора:

Індивідуальна монографія:

1. Докаш В.І. Кінець світу: еволюція протестантської інтерпретації. – Київ-Чернівці: Книги–XXI, 2007. – 544 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Докаш В. Адвентистська апокаліптика: витоки, пророчий контекст //Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія №7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія: Зб. наукових праць. – Випуск 9/22. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2006. – С. 42-50.

2. Докаш В. Актуальна есхатологія в контексті новозавітніх пророцтв (протестантська інтерпретація) //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 64. Філософія. – Чернівці: Рута, 1999. – С. 20-23.

3. Докаш В. Вчення про воскресіння в контексті протестантської есхатології: компаративний аналіз //Українське релігієзнавство. – 2005. – № 18. – С. 49-65.

4. Докаш В. Глобальні проблеми сучасності в контексті протестантської теології //Матеріали V Конгресу Міжнародної асоціації україністів: Соціально-гуманітарні науки /Упоряд. і відповід. ред. В.Балух. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 145-150.

5. Докаш В. Громадянське суспільство чи єговістське теократичне царство: проблеми ідеалу //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 203-204. Філософія. – Чернівці: Золоті литаври, 2004. – С. 261-267.

6. Докаш В. Езотеризм як форма реалізації світоглядних уявлень про надприродне в есхатології пізнього протестантизму (на прикладі вчення есхато-месіанських течій) //Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наукових праць. Вип. 209-310. Філософія. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 184-187.

7. Докаш В.І. Есхатологічні пророцтва Свідків Єгови: історія становлення віровчення та його сучасна інтерпретація //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 198. Філософія. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 104-107.

8. Докаш В. Есхатологічна футурологія в контексті «ліберальної» філософії протестантизму та нової ортодоксії //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 242-243. Філософія. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 78-85.

9. Докаш В. Загальнохристиянські аспекти есхатології: наукова інтерпретація //Філософські обрії. Науково-тереотичний часопис Інституту філософії ім.Г.С.Сковороди НАН України та Полтавського державного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка. – Випуск 14. – Київ – Полтава, 2005. – С. 143-160.

10. Докаш В. История Церкви Адвентистов седьмого дня в Украине (XIX-XXI вв.) //Свобода совести в России: исторический и современный аспекты. Выпуск № 3. Сб. статей. – Москва: Российское объединение исследователей религии, 2006. – С. 277-300.

11. Докаш В. Концепція другого пришестя Ісуса Христа в контексті протестантської есхатології //Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наукових праць. Вип. 249-250. Філософія. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 112-117.

12. Докаш В. Ознаки часу кінця світу в контексті протестантської есхатології //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 69. Філософія. – Чернівці: Рута, 2000. – С. 81-84.

13. Докаш В. Принципи взаємовідносин держави і церкви в соціальних доктринах протестантів: правовий аспект //Релігійна свобода. Взаємини держави і релігійних організацій: правові та політичні аспекти. Науковий щорічник. За заг. ред. д.філос.н. А.Колодного (гол. ред.), д.філос.н. Л.Филипович, к.філос.н. М.Бабія. – Київ, 2006. – С. 122-126.

14. Докаш В. Проблеми смислу життя в контексті протестантської есхатології //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 264-265. Філософія. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 182-188.

15. Докаш В. Проблеми хіліазму у протестантській теології //Українське релігієзнавство. – 2001. – № 18. – С. 12-21.

16. Докаш В. Протестантизм в релігієтворчому процесі України //Екуменізм і проблеми міжконфесійних відносин в Україні //За заг. ред. А.Колодного, П.Яроцького, О.Сагана. – К.: Гнозіс, 2001. – С. 213-229.

17. Докаш В. Протестантська пророча есхатологія як форма пояснення цивілізаційного розвитку //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 163-164. Філософія. – Чернівці: Рута, 2003. – С. 12-16.

18. Докаш В., Загарія Н. Принципи здорового способу життя в контексті морального богослов’я Церкви АСД //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 198. Філософія. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 100-103.

19. Докаш В. П’ятидесятницька есхатологія: етапи становлення, сутнісні характеристики //Українське релігієзнавство. – 2006. – № 41. – С. 52-62.

20. Докаш В. Радикальний контекст есхатологічних поглядів Ульріха Цвінглі //Філософія, Культура, Життя. Міжвузівський збірник наук. праць. Вип. 27. – Дніпропетровськ: Дніпропетровська державна фінансова академія, 2006. – С. 192-199.

21. Докаш В. Соціальна доктрина церкви АСД та форми її реалізації в сучасному світі //Актуальні питання соціально значущої діяльності церков і релігійних організацій в Україні. Збірник матеріалів /За заг. ред. А.Колодного, М.Новиченко, В.Любчика. – Київ, 2004. – С. 47-50.

22. Докаш В. Сотеріологічний контекст есхатології Мартіна Лютера //Науковий часопис НПУ ім. М.П.Драгоманова. Серія № 7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія: Збірник наук. праць. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2006. – № 8 (21). – С. 24-37.

23. Докаш В. Соціальні ідеї в есхатологічних доктринах представників раннього протестантизму: елементи модернізму та фундаменталізму //Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наукових праць. Вип. 291-292. Філософія. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 106-114.

24. Докаш В.Теологічний модернізм та соціальний оптимізм в есхатологічних вченнях представників ліберальної теології //Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія № 7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія: Зб. наукових праць. – Випуск 12 (25). – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2007. – С. 3-14.

25. Докаш В. Теоретичні та практичні аспекти соціального есхатологізму Томаса Мюнцера //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 301-302. Філософія. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 168-173.

26. Докаш В.І. Тисячолітнє Царство як прототип суспільного ідеалу (протестантська інтерпретація) //Наука. Релігія. Суспільство. – ІПШІ, 2003. – №3. – С. 17-20.

27. Докаш В. Трансформація хіліастичних настанов у систему моральних цінностей у сучасній протестантській есхатології //Збірник матеріалів другої міжнародної наукової конференції циклу наукових конференцій «Християнство: історія і сучасність». – Київ: Знання, 1998. – С. 212-214.

28. Докаш В. Хіліастичні теорії в контексті протестантської есхатології (екзегетично-компаративний аналіз) //Українське релігієзнавство. – 2006. – № 38. – С. 70-89.

29. Докаш В. Ціннісно-смисловий потенціал протестантських апокаліпсичних вчень //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 148 – 149. Філософія. – Чернівці: Золоті литаври, 2003. – С. 74-80.

Статті в інших виданнях:

1. Докаш В. Глобальні проблеми сучасності в есхатологічно-хіліастській інтерпретації протестантської есхатології //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 43. Педагогіка та психологія. – Чернівці: Рута, 1999. – С. 157-163.

2. Докаш В. Майбутнє цивілізаційного розвитку в контексті протестантського есхато-хіліазму //Гуманітарна освіта: фактор світової інтеграції /Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Ч.3. – Чернівці: Рута, 1998. – С. 85-92.

3. Докаш В. Проблеми глобалізації в есхатологічній інтерпретації Свідків Єгови //Буковинський журнал. – 2003. – №3. – С. 255-263.

4. Докаш В. Проблеми спасіння в контексті християнської есхатології //Буковинський Журнал. – Чернівці, 2005. – № 4. – С. 218-230.

5. Докаш В. Соціальний радикалізм есхато-хіліастичних поглядів анабаптистів //Буковинський журнал. – 2006. – № 2. – С. 200-207.