Чжоу Сяо Юн. Трансформація економічних функцій держави в умовах ринкових перетворень : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2007.
Анотація до роботи:
Чжоу Сяо Юн. Трансформація економічних функцій держави в умовах ринкових перетворень. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія.
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. – Харків, 2006.
Роботу присвячено дослідженню трансформації економічних функцій держави в умовах ринкових перетворень. Доведено, що держава у перехідній економіці суттєво змінює свої функції. Розроблено методологічні підходи стосовно виділення та класифікації економічних функцій держави у транзитивній економіці.
У дисертації систематизовано економічні функції як ситемоутворюючі, системозакріплюючі та системовідтворювальні. Найбільш важливими системостворюючими функціями є роздержавлення і приватизація, формування ринкового середовища, створення ринкової інфраструктури. До системозакріплюючих функцій віднесено структурну трансформація, затвердження механізму конкурентноздатності національної економіки, сприяння зміцненню господарсько-ринкової культури соціального ринкового господарства.
Проаналізовано особливості ринкових перетворень в Китаї, виділено основні передумови успішної перебудови держави та реалізації економічних функцій.
Дисертація містить теоретичні узагальнення та нове розв’язання наукового завдання визначення економічної ролі держави за допомогою визначення змін її економічних функцій і особливостей їх реалізації в трансформаційній економіці. За результатами дослідження було сформульовано такі висновки теоретичного і науково-практичного значення.
Визначення ролі держави у трансформаційному періоді належить до найбільш дискусійних питань економічної науки. Без ефективної держави у сучасному світі неможливе забезпечення стійкого соціально-економічного розвитку суспільства. Тому роль держави значно зростає у світі, що глобалізується. Це зростання супроводжується докорінною трансформацією економічних функцій держави.
Трансформаційна економіка знаменує перехід від командно-адміністративної економічної системи до ринкової. Держава покликана провести системні та якісні перетворення старої господарської системи, в процесі яких вона стає головним соціальним інститутом, що діє від імені суспільства і забезпечує єдність його розвитку. Не існує універсальної ідеальної моделі ринкової трансформації, а тому кожна національна держава повинна розробляти свою модель виходячи з наявних соціально-економічних умов, рівня розвитку суспільства та його культури.
Головним протиріччям перехідного періоду є суперечність між тотальною і неоліберальною складовими економічної системи, що трансформується. Якщо держава не знаходить форм розв’язання цього протиріччя, то в перехідний період розгортається соціально-економічна криза (приклад: Росія, Україна та ін.); при знаходженні шляхів його розв’язання (приклад: Китай, В’єтнам) така криза не є іманентною в трансформаційній економіці. При цьому важливо, щоб держава також виходила з необхідності реалізації провідної тенденції сучасності – гуманізації економічного розвитку через вдосконалення якостей людини, людського капіталу і становлення економіки знань.
Для найбільш повної реалізації стійкого соціально-економічного розвитку у перехідний період держава повинна ефективно реалізовувати свої економічні функції, що дозволяють в значній мірі безболісно перейти до соціального ринкового господарства. Це системотворчі, системозакріплюючі та системовідтворювальні функції, кожна з яких має свої форми і механізми реалізації, що проаналізовані у дисертації.
Аналіз досвіду ринкових перетворень у Китаї показав, що головними факторами еволюційного переходу до ринкових відносин є науковий підхід щодо змісту перетворень, початкова орієнтація на соціально-етичну і моральну її спрямованість, всебічне врахування національних умов і культурних цінностей, а також орієнтація на формування знаннєємної економіки.
Подальше реформування національних економік у напрямку створення конкурентоспроможних механізмів забезпечення народного добробуту потребує вивчення міжнародного досвіду і творчого його застосування у конкретних національних умовах, створення ефективних інститутів виходячи з менталітету інтересів і потреб народу кожної країни, де відбувається ринкова трансформація. Очолити таку роботу повинна держава, кардинально змінюючи уявлення про свою роль і функції у світі, що глобалізується.
Публікації автора:
Статті у фахових виданнях
Чжоу Сяо Юн. Трансформация экономических функций государства в условиях глобализации // Соціальна економіка. – 2003. - № 2-3. – С. 56-60.
Чжоу Сяо Юн. Государство как субъект рыночной трансформации в Китае // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія економічна. – 2005. - № 89-3. – С. 93-99.
Чжоу Сяо Юн. Изменение содержания экономических функций государства в условиях рыночных преобразований // Соціальна економіка. – 2005. - № 1-2. – С.108-114.
Тези доповідей
Чжоу Сяо Юн. Эволюция экономической роли государства в условиях глобализации / Молодь України і соціально-орієнтована економіка. Матеріали міжнародної наукової конференції молодих учених і студентів. – Харків: ХДТУАТ, 2004. – С. 99.
Чжоу Сяо Юн. Социальная природа экономических функций государства // Соціально-економічні трансформації в епоху глобалізації: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Т.1. – Полтава: Скайтек, 2005. – С. 241-244.