Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Моргуновський Дмитро Захарович. Трансформація банківських продуктів і послуг в умовах зростаючої конкуренції в банківському секторі України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Моргуновський Д.З. Трансформація банківських продуктів і послуг в умовах зростаючої конкуренції в банківському секторі України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню проблем трансформації банківських продуктів і послуг в умовах зростаючої конкуренції в банківському секторі України. Аналізуються сутність трансформації банківських продуктів і послуг, зарубіжний досвід трансформації продуктового ряду комерційних банків на предмет адаптації до умов вітчизняного ринку, особливості та економічні передумови процесу трансформації банківських продуктів і послуг в банківському секторі України. На основі аналітичної оцінки трансформації банківських продуктів і послуг у забезпеченні ефективності діяльності комерційних банків удосконалено механізм трансформації банківських продуктів і послуг. Обґрунтовано необхідність та шляхи вдосконалення методів оптимізації пріоритетів в структурній трансформації банківських продуктів і послуг. Визначено вплив іноземного капіталу на трансформаційні перетворення в банківському секторі України. Побудована модель визначення пріоритетності варіантів підвищення ефективності трансформації банківських продуктів і послуг. Розроблено цілісну концепцію структурної трансформації продуктового ряду комерційних банків України.

Проведене в дисертаційній роботі комплексне дослідження процесів трансформації банківських продуктів і послуг в умовах зростаючої конкуренції в банківському секторі України дозволило обґрунтувати низку висновків теоретичного та науково-практичного змісту, а саме:

  1. На підставі проведеного дослідження узагальнено наукові підходи до визначення понять «банківський продукт» і «банківська послуга». Банківський продукт є сукупністю банківських послуг, згрупованих за певною ознакою. Банківська послуга – це коло банківських операцій з визначеними функціональними ознаками, за допомогою яких забезпечується обслуговування клієнтів з метою отримання прибутку. Суттєвий вплив на еволюцію банківського продукту і банківської послуги справляють: універсалізація банківської діяльності; лібералізація державного регулювання банківського бізнесу; територіальна диверсифікація; галузева та міжгалузева конкуренція; посилення ролі нецінової конкуренції; економічна глобалізація.

  2. Розкрито сутність трансформації банківських продуктів і послуг як узагальненої моделі дій, методів і інструментів щодо реалізації змін у продуктовому ряді комерційного банку з метою максимізації його прибутку. Зміни банківського продуктового ряду передбачають розробку нових продуктів і послуг, або модифікацію існуючих. Сукупність змін у продуктовому ряді банку, яка підлягає моделюванню та оцінці, варто розглядати як проект трансформації банківських продуктів і послуг.

  3. За результатами аналізу зарубіжного досвіду трансформації банківських продуктів і послуг розроблено практичні рекомендації, що знайшли відображення в стратегічному плані розвитку АКБ «ТАС-Комерцбанк».

  4. Визначено організаційно-економічні умови трансформації банківських продуктів і послуг, до яких віднесено: грошово-кредитний ринок, що розвивається під впливом галузевої та міжгалузевої конкуренції внаслідок масштабного проникнення небанківських інституцій, брокерських, іпотечних компаній; збільшення обсягів кредитування в умовах економічного зростання та збільшення попиту на кредитні та інвестиційні ресурси; універсалізація та комплексність обслуговування клієнтів; розвиток підприємницької діяльності та становлення бізнесу в регіонах; розвиток регіональної мережі шляхом створення філій і відділень у регіонах із високим промисловим потенціалом; об’єднання та поглинання в банківському секторі; використання інформаційних технологій задля обслуговування клієнтів; наявність у банках Комітетів клієнтської політики та Управлінь розробки банківських продуктів і послуг.

  5. Виявлено вплив трансформації банківських продуктів і послуг на ефективність діяльності комерційних банків, що проявляється у диверсифікації продуктового ряду комерційного банку. Особливість даного процесу полягає у визначенні пріоритетів в ієрархічній структурі стратегічних орієнтирів комерційних банків як об’єктивної умови реалізації концепції структурної трансформації банківських продуктів і послуг.

  6. Розроблено механізм трансформації банківських продуктів і послуг, що містить наступні області діяльності комерційного банку: ринок банківських продуктів і послуг; мікросередовище комерційного банку; продуктову політику комерційного банку; політику обслуговування клієнтів; інформаційні технології; можливості розширення регіональної мережі.

  7. Доведено, що множинність варіантів підвищення ефективності трансформації банківських продуктів і послуг має об’єктивний характер і знаходить своє модельне відображення у вигляді задачі прийняття багатоцільових багатокритеріальних рішень щодо встановлення їх пріоритетності у визначених умовах діяльності комерційного банку. Механізм трансформації банківських продуктів і послуг спирається на аналіз ієрархії, яка є систематизованою математичною процедурою для ієрархічного подання елементів, які визначають сутність ефективності процесу розробки та реалізації проектів трансформації продуктового ряду комерційного банку.

  8. Визначено кількісні та якісні показники впливу іноземного капіталу на трансформацію банківських продуктів і послуг в Україні.

  9. Запропонована ієрархічна модель визначення пріоритетності варіантів підвищення ефективності трансформації банківських продуктів і послуг одночасно описана та розглянута на прикладі АКБ «ТАС-Комерцбанк». Проведений аналіз дав змогу ранжувати альтернативні варіанти підвищення ефективності розробки проекту трансформації банківських продуктів і послуг АКБ «ТАС-Комерцбанк» у наступній послідовності: якість інформаційних технологій банку (S3, рейтинг - 0,538); якість регіональної мережі банку (S4, рейтинг - 0,252); якість дослідження ринку та мікросередовища банку (S1, рейтинг - 0,130); якість продуктової політики банку (S2, рейтинг - 0,079).

  10. Метою реалізації концепції структурної трансформації банківських продуктів і послуг є збільшення прибутку комерційного банку шляхом використання власних конкурентних переваг. Досягнення цілі реалізації концепції трансформації банківських продуктів і послуг забезпечує вирішення наступного кола завдань: вибір пріоритетних сегментів ринку банківських продуктів і послуг; розробка ідей і пропозицій нових продуктів і послуг; формалізація характеристик банківського продукту, його корисності для клієнта; визначення прибутковості для банку, оцінка трансформаційних ризиків; аналіз ресурсного забезпечення трансформації – обладнання, технологій, програмного забезпечення, засобів комунікацій, коштів, кадрів тощо, а також можливих протипоказань – юридичних, регулятивних, іміджевих; розробка проекту трансформації, який повинен містити зміст роботи з клієнтами, показники ринкового моніторингу, розрахунок витрат і очікуваного прибутку, визначення критерію беззбитковості, прогноз обсягів реалізації, складання технологічних карт, розроблення програми просування, навчання персоналу; розробка заходів адекватного реагування на непередбачені коливання попиту на банківські продукти і послуги; розробка гнучкої цінової політики.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

1. Моргуновський Д.З. Інтеграція банківського маркетингу у процес формування структури пасивів і активів комерційного банку/ Д.З. Моргуновський // Формування ринкових відносин в Україні. - 2008. - №4 (83). - С.8-12. (0,4 д.а.).

2. Моргуновський Д.З. Концепція трансформації продуктового ряду комерційного банку/ Д.З. Моргуновський //Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка» - 2007. - №92.- С. 55-57. (0,4 д.а.).

3. Моргуновський Д.З. Механізм реалізації концепції трансформації банківських продуктів і послуг/ Д.З. Моргуновський //Формування ринкових відносин в Україні. - 2008. - №5 (84). - С.146-149. (0,38 д.а.).

4. Моргуновський Д.З. Напрямки реалізації концепції трансформації банківських продуктів і послуг/ Д.З. Моргуновський //Підприємництво, господарство і право. - 2008. - №7 (151). - С.166-169. (0,4 д.а.).

5. Моргуновський Д.З. Технології продажу миттєвих кредитів кредитними спілками в Україні та банками «Русский стандарт», ХКФБ («Home credit»)/ Д.З. Моргуновський //Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка» - 2006. - №83 - С. 34-36. (0,3 д.а.).

6. Моргуновський Д.З. Міжнародна практика фінансування іпотечних кредитів/ Д.З. Моргуновський, Л.Є.Красавцев //Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка» - 2004. - №71. - С. 26-28. (0,25 д.а., автора – 0,15 д.а.).

за матеріалами конференцій:

7. Моргуновський Д.З. Бізнес-імідж комерційних банків України/ Д.З. Моргуновський/ Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції присвяченої 100 річчю КНЕУ «Економіка підприємства: теорія та практика» в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана. – К. 2006. - С. 169-170. (0,11 д.а.).

8. Моргуновський Д.З. Ефективність фінансового механізму комерційного банку/ Д.З. Моргуновський // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції молодих вчених і студентів «Актуальні проблеми економічного і соціального розвитку виробничої сфери». – К. 2006. – Том ІІ. - С. 24-25. (0,05 д.а.);

9. Моргуновський Д.З. Маркетингова орієнтація банківської діяльності/ Д.З. Моргуновський // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції «Наукова молодь: досягнення та перспективи» в Луганському національному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка. – Л. 2006. - Том ІІ. - С. 121-123. (0,11 д.а.);

10. Моргуновський Д.З. Трансформація банківських продуктів і послуг в фінансовому механізмі комерційних банків/ Д.З. Моргуновський //Збірник тез Всеукраїнська студентська конференція «Економіка. Менеджмент невиробничої сфери: теорія, практика, перспектив» в Кримському державному університеті. – Я. 2006. - С. 11-12. (0,06 д.а.).