Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Товарознавство промислових товарів


Терешкевич Наталія Андріївна. Товарознавча оцінка вовняних тканин для форменого одягу : Дис... канд. техн. наук: 05.19.08 / Львівська комерційна академія. — Л., 2006. — 141, [59]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 128-140.



Анотація до роботи:

Терешкевич Н. А. Товарознавча оцінка вовняних тканин для форменого одягу. — Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.08 — товарознавство промислових товарів. — Львівська комерційна академія, Львів, 2006.

Проведено товарознавчу оцінку зносостійкості вовно-лавсанових костюмних тканин для форменого одягу. На основі теоретичних і експериментальних досліджень тканин для форменого одягу сформульовано новий методологічний підхід до формування їх асортименту і властивостей. У ході експериментальних досліджень вивчено вплив волокнистого складу, способів обробки тканин на їхню зносостійкість.

З використанням спектроколориметричного аналізу розкрито механізм світлостаріння системи „субстрат — барвник” і її окремих компонентів. Виявлено, що підвищення в досліджуваних тканинах частки поліефірного волокна призводить до помітного зниження світлостійкості забарвлень та підвищення світлостійкості субстрату. Встановлено, що забарвлення досліджуваних тканин мають високу стійкість до дії періодичних хімчисток.

Проведено комплексну оцінку якості досліджуваних костюмних тканин методом ранжування для встановлення їх оптимальних варіантів. Встановлено, що економічний ефект від впровадження тканин вар.7 та 8 у серійне виробництво на текстильних підприємствах України (в розрахунку на 1000 пог.м) становить відповідно 1650 грн і 3050 грн.

Обгрунтовано доцільність масового виробництва вовно-лавсанових костюмних тканин форменого призначення з метою забезпечення існуючих потреб армії у форменому одязі.

1. Підтверджено необхідність і актуальність розробки нового перспективного асортименту тканин для форменого одягу, з врахуванням не тільки реальних потреб у цих тканинах для окремих категорій військовослужбовців, але й специфіки їх зношування.

2. Сформульовано новий методологічний підхід до формування їх асортименту і властивостей на основі проведених теоретичних і експериментальних досліджень тканин для форменого одягу. Суть його полягає в обґрунтованому виборі окремих параметрів будови і способів обробки цих тканин з урахуванням реальних умов експлуатації виробів із запропонованих тканин.

3. Проведено експериментальні дослідження споживних властивостей костюмних тканин для форменого одягу. Досліджено вплив волокнистого складу, способів обробки тканин на їх зносостійкість. Розроблено математичні моделі, які описують залежності окремих показників властивостей тканин. Із досліджуваних семи варіантів нових зразків тканин (вар. 4-10) і трьох еталонних (вар. 1-3), кращими за комплексом механічних властивостей визначено вовно-лавсанові костюмні тканини з вмістом 55% поліефірного волокна (вар. 7-10). За показниками міцності до розриву та стійкості до стирання ці тканини перевершують еталонні в середньому на 18 %.

4. Досліджено кінетику світлостаріння тканин і забарвлень. Порівнюючи абсолютні значення загального колірного контрасту, з одного боку, та розривних характеристик і стійкості до стирання, з іншого, встановлено, що зниження світлостійкості забарвлення усіх досліджуваних тканинах проходить значно швидше, ніж фотодеструкція їх волокнистої основи. Суттєвим резервом підвищення світлостійкості тканин є використання більш світлостійких марок барвників (кислотних і дисперсних), які забезпечують підвищення ресурсів волокнистої основи за їх розривними характеристиками і особливо за їх стійкістю до стирання.

5. Вивчено механізм світлостаріння системи „субстрат — барвник” на основі спектроколориметричного аналізу. Порівняння абсолютних значень показників колірних відмінностей вовно-лавсанових костюмних тканин форменого призначення за їх світлотою, насиченістю і колірним тоном дозволило встановити, що на зміну цих показників має вплив не тільки рецептурний склад барвника, але й компонентний склад субстрату. При цьому виявлено, що за інших рівних умов, підвищення в досліджуваних тканинах частки поліефірного волокна приводить до підвищення показників їх світлоти і насиченості майже в 1,5 раза.

6. Виявлено, що оптимальними за комплексною оцінкою забарвлення і субстрату є тканини вар. 2ТС, 3ТС, 7П. Отримані результати можуть бути використані під час проектування заданої світлостійкості тканин форменого призначення.

7. Встановлено, що забарвлення вовно-лавсанових костюмних тканин дослідженими барвниками стійкі до дії періодичних хімчисток. Загальний колірний контраст нових тканин (вар. 7-10) після шестиразового хімічного чищення знаходиться в межах від 0,02 до 0,70 од. Е. Хімічне чищення виробів з досліджуваних тканин є безальтернативним способом їх періодичного очищення від забруднень.

8. Проведено комплексну оцінку якості досліджуваних костюмних тканин з використанням методу рангових оцінок, що дозволило оцінити якість тканин за сумою місць, визначених методом переваг. Оптимальними за результатами проведених досліджень виявилися вовно-лавсанові костюмні тканини з вмістом лавсанових волокон 55 % (вар. 7, 8).

9. Розроблено з участю інженерно-технічних працівників Чернігівського ЗАТ “КСК “Чексіл” та затверджено нормативну документацію на нові вовно-лавсанові костюмні тканини для форменого одягу, проведено їх промислову апробацію. Встановлено, що економічний ефект від впровадження у серійне виробництво на ЗАТ “КСК “Чексіл” нових тканин (у розрахунку на 1000 пог.м) становить: для тканини зр.1519-97 (вар.7) — 1650 грн, а для тканини зр.1468-97 (вар.8) — 3050 грн.

10. Доведено доцільність виробництва вовно-лавсанових костюмних тканин форменого призначення з метою забезпечення існуючих потреб у форменому одязі військовослужбовців Збройних Сил України.

Публікації автора:

1. Терешкевич Н. А. Зношування вовняно-лавсанових костюмних тканин відомчого призначення під дією стирання та опромінення // Вісн. Львів. Комерц. Акад. — Вип. 5. — Львів, 2002. — С. 66-68.

2. Терешкевич Н. А. Вплив хімічного чищення на фізичні властивості вовно-лавсанових костюмних тканин // Легка пром-сть. — 2002. — № 2. — С. 63.

3. Терешкевич Н. А. Вплив компонентного складу, структури і умов експлуатації на одноциклові характеристики костюмних тканин // Матеріали міжнар. Наук.-практ. Конф. 24-25 жовт. 2002 р. «Товари XXI століття». — Полтава, РВВ ПУСКУ, 2002. — Ч.1. — С. 108-110.

4. Терешкевич Н. А. Дослідження механічних властивостей вовно-лавсанових костюмних тканин для форменого одягу // Легка пром.-сть. — 2005. — № 4. — С. 62.

5. Технічний опис 17 Україна 37-997-2000. Тканина костюмна напіввовняна відомчого призначення «Шериф». Зразок 1468-97»