Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Товарознавство промислових товарів


Пірковіч Катерина Анатоліївна. Товарознавча експертиза предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу : дис... канд. техн. наук: 05.19.08 / Київський національний торговельно- економічний ун-т. — К., 2007. — 174арк. — Бібліогр.: арк. 119-128.



Анотація до роботи:

Пірковіч К.А. Товарознавча експертиза предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.08 – товарознавство промислових товарів. Київський національний торговельно-економічний університет Міністерства освіти і науки України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено науково-теоретичному обґрунтуванню товарознавчої експертизи предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу.

У роботі розроблено класифікацію предметів сервірування столу для цілей експертного оцінювання, обґрунтовано критерії та показники документальної, видової, якісної та атрибутивної ідентифікації предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу.

Запропоновано використання граничних показників вмісту основних та легуючих компонентів у виробах зі срібла різних хронологічних періодів. Встановлено характерні домішки срібних сплавів різних хронологічних періодів та межі їх вмісту.

Визначено найбільш значущі критерії цінності предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу, уточнено механізм прогнозування їх вартості та здійснено розрахунок оціночної вартості предметів сервірування столу, що мають художню та історичну цінність.

  1. Теоретично обґрунтовано та експериментально доведено можливість проведення товарознавчої експертизи предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу різних хронологічних періодів завдяки використанню ідентифікації, визначенню цінності та прогнозуванню вартості.

  2. Запропоновано класифікацію предметів сервірування столу для цілей експертного оцінювання за ознаками соціального та функціонального призначення, способу виготовлення, розширено видовий асортимент шляхом включення старовинних предметів побуту і церковно-культових виробів.

  3. Оптимізовано критерії, показники, засоби і методи документальної, видової, якісної та атрибутивної ідентифікації предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу, які дозволяють встановити типову групу предмета за найсуттєвішими ознаками.

  4. Встановлено індикатори ідентифікації срібного сплаву певного хронологічного періоду. Запропоновані граничні показники хімічного вмісту основних та легуючих компонентів виробів різних хронологічних періодів. Визначено вміст срібла в сплавах предметів побуту скіфського і середньовічного періодів, який становить від 92,39 до 99,40 %, предметів XVIII – початку XX ст. – від 75,11 до 96,30 %. Так, скіфські і середньовічні вироби містять незначну кількість міді (до 4,39 %), а в предметах XVIII – початку XX ст. вміст міді складає від 3,46 до 24,01 %. Встановлений вміст міді в поєднанні з домішками є критерієм давності предмета.

  5. Встановлені характерні домішки срібних сплавів різних хронологічних періодів та межі їх вмісту. Так, в сучасних сплавах вміст Fe до 0,20 % (в антикварних – до 0,31 %), Au до 0,06 % (в антикварних – до 3,18 %).

  6. Виявлено неоднорідність структури срібних сплавів старовинних виробів, встановлено легкі домішки Ca, P, Cl, а також наявність більш крупних зерен порівняно з сучасними сплавами. Це свідчить про недосконалість технології виготовлення, в тому числі недостатній афінаж сировини і значний термін зберігання, що підтверджує давність сплаву.

  7. Розроблено технічний регламент товарознавчої експертизи предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу, що визначений із врахуванням їх видової специфіки.

  8. Запропоновано оцінку рівнів складності основних видів оздоблення та обробки предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу, а також уточнено алгоритм розрахунку базової вартості. Встановлено найбільш значущі критерії цінності, які використовуються при визначенні оціночної вартості предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу.

  9. Проведено товарознавчу експертизу предметів сервірування столу з Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України та з приватних колекцій, що надало можливість здійснити апробацію розробленої методики ідентифікаційної експертизи і довести об’єктивність визначення оціночної вартості предметів сервірування столу для цілей страхування, застави, купівлі-продажу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Артюх Т.М., Торопкова (Пірковіч) К.А. Деякі аспекти ювелірно-матеріалознавчої експертизи предметів сервірування столу з дорогоцінних металів // Вісн. Донецького держ. ун-ту економіки і торгівлі. Сер. Технічні науки. – 2004. - №1(21). – С. 24-30.

Особистий внесок здобувача полягає у проведенні досліджень хімічного складу предметів сервірування столу, виготовлених з дорогоцінних металів, на спектрометрі енергій рентгенівського випромінювання, обробці та аналізі отриманих результатів.

  1. Торопкова (Пірковіч) К.А. Основні підходи щодо експертного оцінювання предметів сервірування столу, виготовлених з дорогоцінних металів та коштовного каміння // Сучасні проблеми товарознавства: Зб. наук. пр. – К.: КНТЕУ, 2004. – С. 95-99.

  2. Торопкова (Пірковіч) К.А. Експертне оцінювання предметів, виготовлених із дорогоцінних металів // Вісн. КНТЕУ. Спецвипуск. – 2005. – №2. – Ч.1. – С. 117-120.

  3. Торопкова (Пірковіч) К.А. Особливості хімічного складу та структури антикварних предметів сервірування столу, виготовлених зі срібла // Вісн. КНТЕУ. Спецвипуск. – 2005. - №3. – С. 198-203.

  4. Артюх Т.М., Пірковіч К.А. Класифікація та оцінювання антикварних предметів із дорогоцінних металів для сервірування столу // Товари і ринки. – 2006. - №2 – С. 39-44.

Особистий внесок здобувача полягає у здійсненні аналізу видового асортименту предметів з дорогоцінних металів для сервірування столу та розподілу їх по групах за функціональним призначенням, а також розрахунку оціночної вартості обраних предметів.

В інших виданнях:

  1. Торопкова (Пірковіч) К.А., Індутний В.В., Артюх Т.М. Оцінка старовинних предметів сервірування столу, виготовлених з дорогоцінних металів та коштовного каміння // Коштовне та декоративне каміння. – 2003. - №3(33). – С. 3-18.

Особистий внесок здобувача полягає в обґрунтуванні критеріїв експертного оцінювання предметів сервірування столу, виготовлених з дорогоцінних металів, підборі зразків і розрахунку їх оціночної вартості.

  1. Торопкова (Пірковіч) К.А. Товарознавча експертиза предметів сервірування столу, виготовлених з дорогоцінних металів // Музейні читання. – 2006. – С. 178-186.

Матеріали конференцій:

  1. Торопкова (Пірковіч) К.А. Аналіз історико-культурних традицій у виготовленні ювелірних коштовностей як фактор їх оцінювання // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. 24-25 жовтня 2002 р. „Товари XXI століття”. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2002. – Ч.1. – С. 154-156.