Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Краус Наталія Миколаївна. Тіньовий та офіційний сектори економіки: антагоністичне співіснування і взаємодія : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Краус Н.М. Тіньовий та офіційний сектори економіки: антагоністичне співіснування і взаємодія. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. – ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”. – Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню теоретичних і практичних аспектів проблем взаємодії офіційного та тіньового секторів економіки. З’ясовані особливості соціально-економічних умов зародження та існування тіньового сектора економіки, а також причини девіантної поведінки економічних суб’єктів у межах морально-етичного підходу, що сприяє подальшому здійсненню процесу інституціоналізації тіньового сектора економіки. Визначені позитивні та негативні тенденції розвитку тіньового сектора економіки та обґрунтовані шляхи його легалізації.

Виявлено основні напрями взаємодії досліджуваних секторів в Україні через механізм взаємодії тіньового та офіційного секторів економіки, що включає економічні, правові, адміністративні регулятори. Доведено, що даний механізм є складовою частиною (елементом) механізму господарського регулювання економіки. Дію механізму розкрито через його функції (обмеження, стимулювання, спонукання, примусу, заборони), які випливають з його сутності.

Обґрунтовано та підтверджено, що ухиляння від сплати податків викликане, в першу чергу, великим податковим тягарем, перевищенням непрямих податків над прямими, недосконалістю механізму реалізації податкових реформ і репресивним характером податкового законодавства.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і вирішення важливої наукової задачі, що виявляється у дослідженні теорії та практики взаємодії офіційного та тіньового секторів в напрямку легалізації, визначенні природи, сутності та місця в сучасній економічній системі тіньового сектора економіки. На основі загальної концепції дослідження в дисертаційній роботі зроблено такі висновки:

1. Формування тіньового сектора економіки пов’язане з виникненням держави. Як тільки зародилися перші держави, які зобов’язували своїх підданих до відповідних обмежень та обов’язків, зародився й тіньовий сектор економіки (діяльність фізичних та юридичних осіб, які ігнорували суспільні договори та закони). Тіньова економічна діяльність характеризується загальними закономірностями розвитку соціально-економічних систем.

2. Тіньова економіка – досить складне утворення, що має різні визначення. В різних країнах її називають по-різному: “друга”, “вторинна”, “непрозора”, “прихована”, “паралельна”, “незаконна”, “невидима”, “кримінальна”, “чорна”, “нелегальна”, “аморальна” і т.п. Невизначеність термінології свідчить про те, що розробка основного методологічного підходу до даного визначення ще незавершена.

Пропонується змістовне тлумачення тіньової економіки, а саме: це економічна діяльність, що суперечить чинному законодавству, морально-етичним нормам суспільства, руйнує державні інститути, результати такої діяльності свідомо приховуються від державних та податкових органів управління з метою невиконання перед ними своїх обов’язків. Неофіційну економіку можна розглядати як вид діяльності, що породжує в людині різні недоліки, які морально деформують особистість. Причина девіантної поведінки економічних суб’єктів у межах морально-етичного підходу полягає у з’ясуванні корисності отриманої внаслідок девіантної чи недевіантної поведінки. Використовуючи термінологію інституційної теорії, можна зазначити, що йдеться про неформальну поведінку людини, яка зумовлена звичками, традиціями.

3. Виходячи з традиційної тріади економічної безпеки легального сектора економіки: “інтереси – загрози – захист”, під офіційною економікою розуміється система регламентованих державою та законом економічних відносин, що виникають у виробництві, розподілі, обміні та споживанні товарів і послуг, що відображаються офіційними, статистичними даними.

4. Причини розвитку тіньового сектора економіки виділено в основні групи: економічна, антропологічна, правова, політична, соціальна, недосконалість податкової політики, недосконалість бюджетної політики, соціокультурна. На основі цих причин неофіційний сектор економіки поступово створює зовнішнє економічне, інституціональне, соціальне середовище, яке сприяє і стимулює його подальший розвиток.

5. Структура тіньового сектора економіки класифікується за формами обліку (неформальна, фіктивна та підпільна економіки), умовами діяльності, тривалістю здійснення, рівнем організованості, відношенням до офіційної економіки (альтернативна, неальтернативна, неспівставна), видами та об’єктами діяльності, методами визначеного законодавством покарання. Запропоновано класифікаційну ознаку – індикатор ступеня задоволення клієнта від надання товарів і послуг тіньовим сектором економіки. Дана ознака дозволяє з’ясувати корисність (некорисність) та зручність від отриманих товарів і послуг на тіньовому ринку та показує ступінь задоволення (незадоволення) споживачів від надлишку чи дефіциту товарів і послуг.

Поглиблено розуміння структури тіньового сектора економіки за допомогою матричного методу, де критеріальною ознакою виступає тип економічних відносин, що складається в державному або підприємницькому секторі економіки. Це дозволить ширше бачити ініціативу юридичних і фізичних осіб у пошуках корисної економічної діяльності; охарактеризувати їх правові та економічні умови, що призводять до соціально-політичних наслідків тіньового сектора економічної діяльності; розкрити сутність нелегального сектора по відношенню до офіційного.

6. Наведено класифікацію взаємодії легального і неофіційного сектора економіки та з’ясовано, що взаємодія між цими секторами відбувається через складові елементи структури тіньового сектора економіки. Наприклад, виходячи із поставленої мети, взаємодія може бути: корисливою (отримання додаткових прибутків) та вимушеною; в залежності від відношення тіньового сектора економіки до легального: неспівставною (даний вид діяльності заборонений і не має аналогій в легальному секторі економіки) та співставною (окремі види діяльності тіньового сектору мають аналоги в офіційному); в залежності від тривалості здійснення: короткостроковою і довгостроковою; в залежності від соціально-економічних та економіко-правових наслідків взаємодія буває: антисоціальна, антиправова, позитивна або негативна.

7. Проблема оцінки характеру і масштабів неофіційного сектора економіки є актуальною. Для її вирішення рекомендовано використовувати на практиці, при визначенні прогнозних величин тіньового сектора економіки, комплекс методів, що дасть змогу підвищити достовірність прогнозів. З метою з’ясування рівня тінізації економіки, автором проведено розрахунки за двома методами: монетарним (методом Гутмана) та методом “витрати населення – роздрібна торгівля”.

8. В українській економіці сформувались дві основні форми прояву тіньового сектора (відповідно до розподілу приватної власності). До першої форми можна віднести олігархів, які володіють великими капіталами, що або обертаються в спекулятивно-фінансовій сфері всередині країни, або взагалі йдуть за кордон. До другої форми тіньового сектора економіки можна віднести всі малі підприємства, індивідуальних приватних підприємців.

9. На сучасному етапі основну роль у створенні ефективних економічних механізмів легалізації тіньової економічної діяльності до офіційного сектора відіграє податкова система України. Реформування системи оподаткування необхідно здійснювати в напрямі суттєвого скорочення кількості податкових пільг (виключенням може бути лише малий бізнес). Необхідно забезпечити стабільність і прогнозованість податкового законодавства, застосування економічних механізмів обмеження бартерних операцій, розробку обґрунтованого співвідношення окремих елементів податкової системи (суб’єкт і об’єкт оподаткування, ставка і податкові пільги), створити сприятливий інвестиційний клімат.

10. Для підприємств, які працюють в “тіні”, характерними є наступні ризики: ризик при придбанні сировини і матеріалів, ризик процесу виробництва на неофіційно діючих підприємствах, ризик неплатежів покупців на тіньовому ринку. Найістотнішими їх причинами є: відсутність інформації про постачальників ресурсів, недостатня кількість складських приміщень, не точна інформацією про реальні характеристики сировини і матеріалів, ненадійні посередники, зміна цін на сировину; відсутність чи недостатня кількість кваліфікованої робочої сили; неправильна оцінка надійності покупців.

11. Основні напрями макроекономічного впливу держави на динаміку тіньового сектора визначено через заходи, які спрямовані на легалізацію некримінальної частини тіньового сектора економіки в офіційний. В рамках даного напряму запропоновано механізм взаємодії легального та нелегального секторів економіки, який розкрито через його функції (обмеження, спонукання, стимулювання, примусу, заборони), що “випливають” з його сутності. Складовими даного механізму є економічні регулятори.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Краус Н.М. Причини виникнення та розвитку тіньового сектора економіки в умовах трансформаційних перетворень / Н.М. Краус // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Випуск 204, Том ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 862–866, (0,25 друк. арк.).

2. Краус Н.М. Ризики на мікрорівні за умов трансформаційних перетворень (методологічний аспект) / Н.М. Краус // Вісник ДонДУЕТ. Серія Економічні науки. – Донецьк: Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, 2006. – №3 (31). – С. 32–42, (0,42 друк. арк.).

3. Краус Н.М. Теоретичні та методологічні аспекти тіньової економіки за умов трансформаційних перетворень / Н.М. Краус // Вісник Львівської фінансової державної академії / Головний редактор Буряк П.Ю. – Львів: ЛДФА, 2007. – №12. – С. 233–243, (0,42 друк. арк.).

4. Краус Н.М. Тіньова економіка і методи визначення її обсягу в умовах трансформаційних перетворень / Н.М. Краус // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Випуск 222: В 5 т. – Т. ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 690–698, (0,42 друк. арк.).

5. Краус Н.М. Про структуру тіньового сектора економіки в умовах трансформаційних перетворень / Н.М. Краус // Науковий вiсник Полтавського унiверситету споживчої кооперацiї України: Серiя: Економiчнi науки. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2007. – № 1 (21). – С. 31–34, (0,42 друк. арк.).

6. Краус Н.М. Графічне моделювання впливу розмірів податкових ставок на легалізацію тіньового сектора за умов трансформаційних перетворень / Н.М. Краус // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка: Економіка і регіон. – Полтава: ПолтНТУ ім. Ю. Кондратюка, 2007. – №2 (13). – С. 127–132, (0,58 друк. арк.).

7. Ніколенко С.С., Краус Н.М. Взаємодія офіційного та тіньового секторів, як складова частина механізму господарського регулювання економіки / С.С. Ніколенко, Н.М. Краус // Вісник ДонДУЕТ. Серія Економічні науки. – Донецьк: Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Тугана-Барановського, 2007. – №3 (35). – С. 46–54 (0,33 друк. арк., особисто автору 0,3 друк. арк. розглядається механізм взаємодії офіційного та тіньового секторів, який розкритий через його функції, що “випливають” із його сутності та є методами реалізації взаємодії на практиці).

В інших виданнях:

8. Краус Н.М. Головні чинники тінізації економіки України / Н.М. Краус // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ‘2004”. Том 52. Економічна теорія. 21–30 червня 2004 року. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 47–49, (0,12 друк. арк.).

9. Краус Н.М. Тіньова економіка, як складова економічної системи України, її вплив та наслідки / Н.М. Краус // Матеріали науково-практичної конференції “Управління розвитком соціально-економічних систем: стан, проблеми, перспективи”. – Полтава, 29–30 квітня 2004 р. – Полтава: ПІБ МНТУ, 2004. – С. 55–58, (0,12 друк. арк.).

10. Краус Н.М. Детінізація стосунків у вищій школі як фактор зростання освітнього рівня студентів-заочників / Н.М. Краус // Матеріали ХХІХ міжвузівської науково-методичної конференції “Проблеми підготовки фахівців без відриву від виробництва в умовах реформування вищої освіти”, 20–21 травня 2004 року. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2004. – С. 292–294, (0,08 друк. арк.).

11. Похилюк В.В., Краус Н.М. Економічна безпека країни в умовах трансформації вищої освіти до Болонського процесу / В.В. Похилюк, Н.М. Краус // Матеріали ХХХ міжвузівської науково-методичної конференції “Модернізація змісту і технологія підготовки фахівців: проблеми і завдання вищих навчальних закладів щодо входження в європейський освітній простір”, 26 березня 2005 року. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2005. – С. 67–69 (0,08 друк. арк. особисто автору 0,04 друк. арк. про обґрунтування наслідків впровадження Болонського процесу, які можуть призвести до втрати “нової національної еліти”, до тінізації економіки).

12. Краус Н.М. Динаміка обсягів тіньової економіки та чинники, які впливають на зниження рівня тінізації / Н.М. Краус // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (3–5 черв. 2005 р.) “Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання” / Відп. ред. Р.А. Слав’юк. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волинського державного університету ім. Лесі Українки, 2005.– С. 407–408, (0,1 друк. арк.).

13. Краус Н.М. Вплив сфери неформальної “тіньової” діяльності на безпеку життєдіяльності людини / Н.М. Краус // Збірник матеріалів міжвузівської науково-технічної конференції “Психологічні та технічні проблеми безпеки праці, життя та здоров’я людини”, 27 квітня 2005 року. – Полтава: друкарня ПВІЗ, 2005. – С. 49–50, (0,1 друк. арк.).

14. Похилюк В.В., Краус Н.М. Розвиток сучасної інфраструктури продовольчого ринку України: шлях до вдосконалення ринкових відносин чи тінізації економіки? / В.В. Похилюк, Н.М. Краус // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Інфраструктурне забезпечення продовольчого ринку України”, 17–18 лютого 2005 року. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2005. – С. 23–25 (0,08 друк. арк. особисто автору 0,04 друк. арк. досліджуються інфраструктурні елементи ринку, що можуть відіграти і неконструктивну роль в умовах його недосконалості, порушивши економічну безпеку країни).

15. Краус Н.М. Глобальні аспекти тінізації економіки України / Н.М. Краус // Матеріали ІХ міжвузівської науково-практичної конференції “Економіка ХХІ століття: проблеми трансформації та глобалізації” 21 квітня 2005 року. – Полтава, 2005. – С. 127–129, (0,12 друк. арк.).

16. Краус Н.М. Обмеження тіньового сектора економіки у сфері оподаткування в умовах ринкових трансформацій / Н.М. Краус // Збірник матеріалів ІІІ Всеукраїнської міжвузівської науково-практичної конференції вчених, викладачів і практичних працівників “Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій”, 16–17 лютого 2006 р. Т.1 – Вінниця: Книга-Вега, 2006. – С. 309–310, (0,12 друк. арк.).

17. Краус Н.М. Менеджмент і тіньовий сектор економіки в Україні за умов трансформаційних перетворень / Н.М.Краус // Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 45 річниці Полтавського університету споживчої кооперації України “Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти”, 10–12 травня 2006 року. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2006. – С. 176, (0,1 друк. арк.).

18. Краус Н.М. Тінізація економічної діяльності в сфері підприємництва / Н.М. Краус // Тези доповідей ІV міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”, 30 березня 2006 року. Ч. 2 / Відп. ред. З.В. Гуцайлюк. – Тернопіль, 2006. – С. 82–83, (0,08 друк. арк.).

19. Краус Н.М. Вплив тіньового сектора економіки на інтеграційний процес в Україні за умов трансформаційних перетворень / Н.М. Краус // Матеріали ХV міжнародної науково-практичної конференції “Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція”, 11–12 травня 2006 року. Ч. І. – Чернівці, 2006. – С. 388–391, (0,12 друк. арк.).

20. Краус Н.М. Економічна безпека офіційного сектора економіки як противага тіньовому за умов трансформаційних перетворень / Н.М. Краус // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Економічна безпека країни: проблеми теорії та практики в умовах демократичної трансформації форми влади”, 24–25 квітня 2007 року. – Полтава: “Астрая”, 2007. – С. 115–117, (0,12 друк.арк.).