Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Качала Тамара Миколаївна. Територіальна організація житлово-комунального господарства України: методологія, практика та механізм регулювання: Дис... д-ра екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2002. - 554арк. - Бібліогр.: арк. 425-445.



Анотація до роботи:

Качала Т.М. Територіальна організація житлово-комунального господарства України: методологія, практика та механізм регулювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2002.

В дисертації розроблено теоретико-методологічні засади і перспективи розвитку територіальної організації житлово-комунального господарства України в умовах реформування національної економіки.

В роботі поглиблено методологію дослідження територіальної організації житлово-комунального господарства регіону, виявлено існуючі у цій сфері резерви та обґрунтувано напрями вирішення нагальних проблем. Запропоновано концептуальні підходи і стратегію регіонального розвитку галузі, розроблено організаційно-економічний механізм управління нею. Ґрунтовне наукове опрацювання отримали нові підходи до реформування системи оплати житлово-комунальних послуг, обраної стратегії тарифної політики, порядку ціноутворення на підприємствах житлово-комунального господарства.

1. У дисертації розроблено методологічні засади територіальної організації житлово-комунального господарства України та обґрунтувано перспективи його розвитку в умовах реформування національної економіки. При розробці були враховані дослідження, що проводились з даної проблеми як в нашій країні, так і за кордоном. Це дало можливість зіставити знання і особистий досвід автора дисертації та результати проведеного дослідження на матеріалах розвитку житлово-комунального господарства України і розвинених країн світу з проблемами, пошуками та рішеннями, що знайшли відображення в публікаціях і звітах.

2. Визначено соціально-економічну сутність територіальної організації житлово-комунального господарства як цілеспрямованого, динамічного процесу локалізації його об’єктів відповідного ієрархічного рівня та встановлення певних територіальних пропорцій у сфері житлово-комунального господарства. Сутнісні риси територіальної організації житлово-комунального господарства вперше розкриті через визначення її організаційно-економічного механізму, що являє собою внутрішньо несуперечливу систему економічних та організаційних методів та засобів, спрямованих на підвищення ефективного функціонування основних ланок житлово-комунального господарства в регіональній господарській системі на основі оптимізації їх регіональних пропорцій і створення раціональних територіально-виробничих утворень з урахуванням як специфіки об’єктів цієї галузі, так і специфіки соціально-економічного середовища їх функціонування. Доведено, що основними принципами формування організаційно-економічного механізму територіальної організації житлово-комунального господарства є такі: збалансованості основних складових; оптимальності їх розвитку; високої гнучкості організаційно-економічних важелів та адаптованості до соціально-економічних умов певної території; структурної підпорядкованості, згідно з якою кожний елемент цієї структури постає як складова підсистеми більш високого порядку.

3. Встановлено, що вдосконалення територіальної організації житлово-комунального комплексу неможливо здійснити без наукового з’ясування специфічних закономірностей його розширеного відтворення, які зумовлені якісними змінами у формуванні, розподілі і використанні залучених до цієї сфери господарювання основних матеріально-речових елементів та робочої сили. Вперше виявлено та доведено, що до основних закономірностей розширеного відтворення житлово-комунального господарства належать, насамперед, такі: досягнення оптимальної структури житлово-комунального господарства регіону та повної його інтеграції з іншими елементами соціальної інфраструктури і підсистемами регіонального господарства; першочергове створення необхідних ресурсних передумов для випереджаючого розвитку в регіонах галузей соціальної інфраструктури, у тому числі житлово-комунального господарства; забезпечення високої соціальної спрямованості розвитку цієї сфери господарювання на основі повного врахування реальних потреб населення у цьому виді послуг; постійне вдосконалення організаційно-економічного механізму розвитку і розміщення регіональних комплексів соціальної інфраструктури.

В дисертації сформульовано основні принципи розширеного відтворення житлово-комунального господарства, до яких слід віднести такі: соціальної орієнтованості, пріоритетності, збалансованого і пропорційного розвитку, оптимальності, сталого розвитку, комплексності та ефективності. Із розвитком продуктивних сил викладена система принципів доповнюється і збагачується новими елементами.

При виборі варіанта розвитку житлово-комунального господарства регіону має використовуватися багатокритеріальний підхід, що враховує його вплив на рівень соціально-економічного розвитку території; обсяг і склад нового будівництва, реконструкцію діючих підприємств; розміри житлового фонду, кількість робочих місць; мінімальний стандарт якості міського середовища та рівень ресурсоспоживання й екологічного впливу.

4. Вперше обґрунтовано концептуальні підходи до формування стратегії територіальної організації житлово-комунального господарства, зорієнтовані на те, щоб максимально використати потенціал, якомога повніше задовольнити потреби населення в житлово-комунальних послугах високої якості. Це має відбуватися з урахуванням таких чинників: надання пріоритетного значення суто ринковим механізмам регулювання; стосовно розвитку житлово-комунальної системи ринок повинен взяти на себе деякі важливі функції місцевої влади, в основному пов’язані зі стимулюванням інвестиційного механізму; влада та органи територіального управління для використання потенціалу житлово-комунального господарства регіону повинні працювати за новими функціональними і організаційними принципами – перейти від прямого вертикально-ієрархічного регулювання до непрямого горизонтального регулювання зовнішніх умов його діяльності; функції контролю за відтворенням житлово-комунального господарства території мають бути посилені і програмно забезпечені.

5. У роботі розроблено сценарії стратегічного розвитку житлово-комунального господарства регіону, які з урахуванням специфічних особливостей перехідної економіки можуть бути представлені чотирма типами. Основна ідея першої стратегії – пріоритетність завдань фізичного збереження житлово-комунального господарства; другої – орієнтація на інерційні тенденції у житлово-комунальному господарстві; третьої – здійснення часткових перетворень за окремими напрямами реформування житлово-комунального комплексу; четвертої – системна реалізація ефективної політики розвитку житлово-комунального господарства. Принципова відмінність між ними полягає у глибині трансформаційних перетворень, очікуваних соціальних наслідках, визначенні перспективних напрямів розвитку.

Вибір стратегії розвитку житлово-комунального господарства на перспективу має ґрунтуватись на таких вихідних положеннях: визнання багатоваріантності і навіть альтернативності можливих стратегічних напрямів розвитку; забезпечення їх узгодженості з основними напрямами державної регіональної економічної політики, концепцією трансформаційних перетворень в державі, інвестиційними ресурсами та кредитними вкладеннями; високий рівень комплексності галузі; різноманіття форм підпорядкованості у територіальному розрізі; багатоланковість структури; специфічність критеріїв оцінки ефективності; висока залежність виробничої структури та організації управління від розмірів господарства; стохастичний характер процесів, що відбуваються у цій сфері господарювання.

6. У дослідженні дано методологічне визначення ефективності послуг ЖКГ та його територіальної організації. Розроблена комплексна оцінка ефективності, що охоплює різні аспекти розвитку, розміщення та функціонування житлово-комунального господарства регіону. Використано нові критерії, принципи та напрями, що характеризують складність і багатофакторну зумовленість такої оцінки. Крім того, критеріальну оцінку доповнено показниками соціального характеру. В сучасних умовах особливого значення набуває запропоноване обґрунтування методів, використання яких сприятиме створенню і підтримці механізму економічного функціонування регіонального житлово-комунального господарства як важливої складової її ефективності.

7. На основі соціально-економічної оцінки сучасних тенденцій розвитку житлово-комунального господарства України на національному і регіональному рівнях виявлено ряд стійких позитивних зрушень у житлово-комунальній сфері. Також відмічено негативні тенденції, подолання яких сприятиме поліпшенню житлово-комунальних умов проживання населення.

Подолання негативних тенденцій потребує:

розширення обсягів державного фінансування житлового будівництва;

забезпечення достатньої підтримки кооперативного та індивідуального житлового будівництва; відповідності житлових відносин змінам в економіці держави та прискорення інтеграції житлової сфери в загальну систему ринкової економіки;

подолання невідповідності розмірів платежів за користування державним житлом фактичним витратам за його утримання, недосконалості чинної системи фінансування робіт, пов’язаних з обслуговуванням державного житлового фонду, утриманським ставленням споживачів до житла, що призводить до швидкого фізичного та морального його зношення;

сприяння формуванню економічних можливостей для будівництва або придбання житла молоддю. Адже відсутність житла є однією з причин погіршення демографічної ситуації в Україні;

подолання диспропорції в рівнях забезпеченості житлом та його благоустрою в різних за розміром населених пунктах шляхом здійснення житлового будівництва не лише у великих містах, а й у середніх і малих та у сільській місцевості;

вдосконалення системи розподілу та надання житла населенню і законодавчого врегулювання відносин, які виникли в процесі приватизації житлового фонду.

8. Житлово-комунальне господарство не може існувати відокремлено від економіки держави в цілому. Його функціонування об’єктивно визначається великою кількістю факторів, вплив яких на ефективну експлуатацію об’єктів ЖКГ залежить не тільки від зусиль працівників цієї сфери, а й від позитивних і негативних результатів роботи інших галузей. Ресурсомісткість галузі – не тільки внутрішньогалузева проблема. Тому запропоновані ресурсозберігаючі технології підвищують ефективність в суміжних галузях, що особливо актуально для національної економіки.

Запропонований організаційно-економічний механізм управління регіональним розвитком ЖКГ дає можливість виявити особливості управління ЖКГ у відповідності з визначенням його як динамічної системи; обґрунтувати принципи змін структури підприємств ЖКГ органів управління залежно від впровадження ресурсозберігаючих нововведень; розробити концептуальні основи резервно-потенціального методу формування раціональної системи територіальних, муніципальних органів управління; запропонувати методику оцінки ефективності системи управління на основі розрахунку потенціалів її активізації, вдосконалення, реорганізації.

9. Обґрунтовано напрями вдосконалення системи взаємодії місцевих органів влади та підприємств житлово-комунального господарства регіону, які логічно випливають з авторського бачення можливих шляхів розширення сфери договірних відносин між суб’єктами регіонального розвитку та посилення відповідальності органів влади за його соціально-економічні результати.

Подана макрооцінка ходу реформування системи оплати житлово-комунальних послуг, обраної стратегії тарифної політики та розроблено методи оцінки ефективності регіонального розвитку житлово-комунального господарства. У дисертації пропонується ряд моделей житлово-комунального забезпечення регіону, що дозволить на практиці втілити основні принципи логістики в управлінні ЖКГ. Одна з них – модель логістичної системи благоустрою територій.

10. Для розв’язання назрілих проблем в галузі, а також для забезпечення переходу до нової моделі сталого функціонування житлово-комунального комплексу автором доведена доцільність використання програмно-цільового методу. Програмно-цільовий підхід до вирішення структурних проблем розвитку регіонального господарства реалізується через Програму розвитку і реформування в регіональному житлово-комунальному господарстві. Державна програма перебудови в регіональному житлово-комунальному господарстві має розглядатися як органічна складова єдиної системи планування комплексного економічного і соціального розвитку регіону, що обґрунтовує вирішення його ключових проблем у зміцненні економіки території й підвищенні якості життя міського населення шляхом структурних перетворень господарства регіону.

Запропонована методика дає можливість розробити регіональні програми та привести їх, з однієї сторони, у відповідність з вимогами соціально-економічного розвитку території, а з другої, – бути складовою частиною Державної програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства.

Обґрунтовані у дисертації програмно-цільові підходи дають можливість реалізувати Програму в ринкових умовах господарювання та дозволяють спрогнозувати подальший розвиток житлово-комунального господарства і створити необхідні правові та організаційні умови для економічного розвитку територій як передумови вирішення їх соціальних проблем.

Публікації автора:

Монографії та брошури

  1. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Регіональний розвиток житлово-комунального господарства України. – Черкаси: ЧІТІ, 2001. – 326 с. (Рецензія: Борщевський П.П. Цінне дослідження регіональних проблем розвитку житлово-комунального господарства // Регіональна економіка. – 2002. – №1. – С.293-296.).

  2. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Ефективність розвитку житлово-комунального господарства в ринкових умовах. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – 28 с.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Управління житлово-комунальним господарством: досвід Кракова // Економіка України. – 2000. – № 11. – С. 74-77.

  2. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Рециклінг як ефективна програма повторного використання відходів у Сполучених Штатах Америки // Економіст. – 2000. – № 7-8. – С. 58-61.

  3. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Напрями розвитку житлово-комунального господарства в сучасних умовах // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – Вип. 27. – С. 70-73.

  4. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Економічний механізм освоєння нововведень у житлово-комунальне господарство // Зб. наук. пр. Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧІТІ. – 2000. – С. 122-128.

  5. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Організаційно-економічний механізм трансформації водопостачання в ЖКГ регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – Вип. 30. – С. 93-98.

  6. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Інноваційно-інвестиційне забезпечення як фактор розвитку регіонального житлово-комунального комплексу // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного університету: Зб. наук. пр.: В 4 ч. – Харків: ХДПУ. – 2000. – Вип. 122, Ч.1. – С. 311-314.

  7. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Еколого-економічна проблема утилізації сміття як складова розвитку ЖКГ регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – Вип. 31. – С. 21-28.

  8. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Фінансово-організаційна система управління житлово-комунальним господарством // Вісник Міжнародного слов’янського університету. Серія: Економіка. – 2000. – № 5. – С. 43-44.

  9. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Економічне регулювання викидів в атмосферу промисловими підприємствами міста // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – Вип. 33. – С. 69-76.

  10. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Організаційна роль житлово-комунального господарства міста в забезпеченні його благоустрою // Регіональні перспективи. – 2000. – №5 (12). – С. 115-117.

  11. Строкань Т.М. (Качала Т.М.), Ходирєва А.Є. Аспекти економічного регулювання зовнішньоекономічної діяльності підприємств житлово-комунальної сфери України // Вісник Тернопільської академії народного господарства: У 5 ч. – 2000. – Ч. 5. – № 15. – С. 307-310. Особистий внесок: визначено шляхи виходу українських комунальних підприємств на зовнішні та міжнародні ринки.

  12. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Розвиток міського транспорту у Черкасах: пошуки нових рішень // Регіональні перспективи. – 2000. – № 6 (13). – С. 74-76.

  13. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Переваги регенерації та повторного використання водних ресурсів на підприємствах житлово-комунального господарства міста // Вісник Рівненського державного технічного універститету “Водне господарство: економіка, екологія, менеджмент”. – Рівне. – 2000. – Вип. 4. – С. 189-192.

  14. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Регулювання територіальних взаємовідносин комунальних підприємств і місцевих органів управління // Регіональна економіка. – 2001. – № 1. – С. 136-139.

  15. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Забезпечення фінансової стабільності житлово-комунального господарства // Вісник Міжнародного слов’янського університету. Серія: Економіка. – 2001. – № 3. – С. 34-37.

  16. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Методологічні основи вивчення житлово-комунального комплексу // Зб. наук. пр. Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧІТІ. – 2001. – № 1. – С. 28-35.

  17. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Створення вільних економічних зон та удосконалення функціонування житлово-комунального господарства міста // Культура народов Причерноморья. – 2001. – № 16. – С. 200-203.

  18. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Регіональні особливості житлово-комунального господарства Черкащини // Регіональна економіка. – 2001. – № 2. – С. 95-101.

  19. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Територіальна організація житлово-комунального господарства і сучасні проблеми її розвитку // Економіст. – 2001. – №10. – С. 68-71.

  20. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Впровадження нових організаційних форм та системи оперативного управління ЖКГ у містах України // Коммунальное хозяйство городов: научно-техн. сб. Серия: Экономические науки. – Техника. – 2001. – Вып. 34. – С. 34-41.

  21. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Сучасні вимоги до якісної трансформації ЖКГ в умовах становлення ринкових відносин // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління: В 4 т. – Одеса: Астропринт, 2001. – Т. 4, Вип. 4. – С. 111-122.

  22. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Організаційно-економічне забезпечення функціонування житлової сфери міст України // Зб. наук. пр. Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧІТІ. – 2001. – С. 35-42.

  23. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Створення умов конкурентного існування різних організаційно-правових норм у сфері надання житлово-комунальних послуг // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2001. – № 2. – С.128-131.

  24. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Оплата муніципальних послуг (зарубіжний досвід і українська специфіка) // Вісник Тернопільської академії народного господарства: В 4 ч. – 2001. – Ч.4, № 18. – С. 208-211.

  25. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Фінансово-бюджетні інструменти розвитку житлово-комунального господарства регіонів України // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2001. – № 2 (11). – С. 71-76.

  26. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Теоретичні засади системи управління житлово-комунальним господарством міста та напрямки її реформування // Зб. наук. пр. Луцького державного технічного університету "Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону, фінансова політика та інвестиції”. Серія: розвиток соціальної інфраструктури. – Луцьк: Надстир’я. – 2001. – Вип. 7. – № 3 – С. 45-52.

  27. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Місцеве самоврядування: досвід розвинутих країн світу (територіальний аспект) // Регіональні перспективи. – 2002. – № 3-4 (22-23). – С. 298-302.

  28. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Нові підходи у формуванні тарифної політики в житлово-комунальному господарстві // Коммунальное хозяйство городов: Научно-техн. сб. – Техника. – 2002. – Вып. 37. – С. 38-42.

  29. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Соціально-економічна оцінка територіальної організації житлово-комунального господарства в регіонах // Економіст. – 2002. – № 3. – С. 70-73.

  30. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Територіальна організація житлово-комунального господарства: управлінський аспект // Менеджер: Вісник Донецької державної академії управління: Наук. журнал. – 2002. – № 1(17). – С. 98-103.

Статті в інших виданнях

  1. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Модель розвитку житлово-комунального господарства на сучасному етапі // Теорія і практика перебудови економіки: Зб. наук. пр. – Черкаси: ЧІТІ, 2001. – С. 173-176.

  2. Лега Ю.Г., Нейкова Л.І., Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Оцінка ефективності ресурсозберігаючих технологій та системи управління житлово-комунального господарства // Зб. матеріалів ХІ Міжнар. науково-техн. семінару 12-17 вересня 2001 року. – Харків: Бруксафоль - КурсорФолієнт. – 2001. – С. 131-137. Особистий внесок: сформульовано нові підходи до удосконалення існуючої системи управління підприємствами ЖКГ.

  3. Строкань Т.М. (Качала Т.М.), Джулай Т.М. Концепція розробки стратегії економічного розвитку міста та його адміністративних територій // Зб. наук. пр. Луцького державного технічного університету "Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону, фінансова політика та інвестиції”. Серія: розвиток соціальної інфраструктури. – Луцьк: Надстир’я. – 2001. – Вип. 7. – № 3 – С. 86-94. Особистий внесок: визначено напрямки і завдання розвитку територіального господарського комплексу.

Тези

  1. Строкань Т.М. (Качала Т.М.), Новілова Т.Б. Час потребує нового спеціаліста // Матеріали Міжнар. наук. конф. “Економічна освіта”. – Черкаси: Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників. – 1999. – С. 93-94. – Особистий внесок: обґрунтовано необхідність підготовки фахівців-менеджерів в сфері послуг.

  1. Строкань Т.М. (Качала Т.М.), Вакуленко О.В. Аналіз впливу факторів мікросередовища на діяльність типових підприємств середнього та малого бізнесу // Матеріали наук.-практ. конф. “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧІТІ. – 2000. – С. 103-105. Особистий внесок: проаналізовано дію факторів мікросередовища на комунальне підприємство в сучасних умовах.

  2. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Перехід на нові форми організації інноваційних розробок в науково-дослідних установах системи міського господарства // Зб. матер. наук.-метод. конф. “Інноваційна діяльність в системі вищої освіти”. – Івано-Франківськ: Факел. – 2000. – С. 59-61.

  3. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Аспекти регулювання викидів в атмосферу // Зб. тез доп. ІІІ Всеукраїнської науково-метод. конф. з міжнародною участю. “Екологія та інженерія, стан, наслідки, шляхи створення екологічно чистих технологій”. – Дніпродзержинськ: ДДТУ. – 2000. – С. 221-222.

  4. Строкань Т.М. (Качала Т.М.), Ходирєва А.Є. Концептуальні проблеми і напрямки демонополізації і децентралізації в житлово-комунальній сфері // Матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧІТІ. – 2001. – С.103-104. Особистий внесок: сформульовано перевагу приватної монополії над муніципальною в сфері надання житлово-комунальних послуг населенню.

  5. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Проблеми інвестування житлово-комунального господарства // Матеріали 4-ої Міжнар. конф. “Наука і освіта’2001”: В 5 т. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – Т. 5. – С. 30-31.

  6. Стеченко Д.М., Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Народногосподарська ефективність енергозбереження // Тези доповідей 1-ї Міжнародної наукової конференції “Раціональне використання природних ресурсів. Проблеми екології, енергозбереження, економіки, освіти та інформації в умовах ринкових відносин”. – Черкаси: ЧІТІ. – 2001. – С. 85-87. Особистий внесок: визначено економічні та адміністративні методи підвищення ефективності енергозбереження.

  7. Строкань Т.М. (Качала Т.М.), Ходирєва А.Є. Екологічний менеджмент водних об’єктів // Тези доп. 1-ї Міжн. наук. конф. “Раціональне використання природних ресурсів. Проблеми екології, енергозбереження, економіки, освіти та інформації в умовах ринкових відносин”. – Черкаси: ЧІТІ. – 2001. Особистий внесок: запропоновано створення більш ефективної системи управління водокористуванням.

  8. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Концепція змішаної системи управління // Матеріали VІІІ Міжн. наук.-практ. конф. “Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть”. – Київ: Політехніка. – 2001. – С. 225-226.

  9. Строкань Т.М. (Качала Т.М.), Ходирєва А.Є. Факторний аналіз розвитку територіальної організації житлово-комунального господарства регіонів України // Матеріали Першої всеукр. наук.-практ. конф. “Україна наукова’2001”. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – Т. 14 – С. 30-31. Особистий внесок: сформульовано концептуальні напрямки факторного аналізу територіальної організації житлово-комунального господарства регіонів України.

  10. Строкань Т.М. (Качала Т.М.), Ходирєва А.Є. Вплив поліпшення комунального обслуговування на створення позитивного інвестиційного середовища // Материалы научно-практ. конф. “Пути ускорения финансово-экономического развития региона”. – Симферополь: Крымская академия природоохранного и курортного строительства. – 2002. – С. 68-70. – Особистий внесок: визначено роль комунальних послуг як чинника, що суттєво впливає на потенціал громади як місця для інвестицій у підприємство.

  11. Строкань Т.М. (Качала Т.М.). Досвід реформування державного сектору економіки в сфері надання комунальних послуг // Матеріали ІХ Всеукр. наук.-практ. конф. “Менеджмент та маркетинг: досягнення і песпективи”. – Київ: Політехніка. – 2002. – С. 243.