Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Пасько Володимир Феодосійович. Територіальна організація земельно-ресурсного потенціалу Чернігівської області: дисертація канд. геогр. наук: 11.00.02 / Київський національний ун- т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Пасько В.Ф. Територіальна організація земельно-ресурсного потенціалу Чернігівської області. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук зі спеціальності 11.00.02. – економічна та соціальна географія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

Дисертаційна робота присвячена розробці теоретико-методологічних засад територіальної організації земельно-ресурсного потенціалу обласного регіону й обгрунтуванню практичних рекомендацій з його удосконалення. У роботі досліджено теоретичні аспекти становлення, розвитку і використання земельно-ресурсного потенціалу регіону (сутність, склад, принципи формування, основні завдання раціонального використання). Систематизовано методичні підходи щодо оцінки територіальної організації земельно-ресурсного потенціалу та розроблено методичні основи його дослідження. Аналізується вплив суспільно-географічних, природно-географічних та екологічних чинників на формування земельно-ресурсного потенціалу Чернігівської області. Виявлено компонентну, територіальну та управлінську структури земельно-ресурсного потенціалу Чернігівської області в період переходу до ринкової економіки. Сформульовано напрями підвищення ефективності використання земельно-ресурсного потенціалу Чернігівської області. Визначено і обґрунтовано основні напрямки вдосконалення територіальної організації земельно-ресурсного потенціалу області. На основі застосування новітніх методів моделювання розроблено оптимізаційну модель раціонального використання земельно-ресурсного потенціалу для зон Полісся та Лісостепу України.

На основі проведеного дослідження можна зробити наступні висновки:

1. З позицій системного підходу земельно-ресурсний потенціал – це складне природно-соціальне утворення, яке характеризується, як ознаками просторового та інтегрального природного ресурсу (протяжністю, рельєфом, надрами, водами, ґрунтовим покривом, рослинністю), так є і об`єктом господарської діяльності, базою для розміщення продуктивних сил суспільства і розселення людей, засобом виробництва та визначає екологічні умови сталості середовища життя людей. Його властивості: територіальна обмеженість, стійкість у часі і просторі, системність, структурність, ієрархічність. Територіальна організація земельно-ресурсного потенціалу регіону розглядається як існуюча система використання, територіального зосередження, відтворення та покращення наявних земельних ресурсів, що визначається єдиним управлінням та специфічними зв`язками з соціумом та довкіллям, на основі врахування особливостей природних, соціальних та економічних умов і чинників.

2. Землекористування регіону - це система використання, відтворення та покращення територіальних і ґрунтових ресурсів регіону на основі врахування особливостей природних, соціальних та економічних умов з метою забезпечення потреб населення в необхідних засобах життєдіяльності та відтворення природного середовища. Виходячи з цього, така система повинна охоплювати правові, економічні, адміністративні, організаційні та технологічні норми і заходи, що регулюють земельні відносини та створюють передумови для раціонального використання і розширеного відтворення не лише земельно-ресурсного потенціалу регіону, але й усього комплексу існуючих умов.

3. Формування властивостей, взаємозв`язків і функціонування земельно-ресурсного потенціалу регіону, як природно-соціального утворення, здійснюється під впливом основних факторів та чинників. Всю сукупність чинників, що впливають на процеси використання ЗРП області, з позицій суспільної географії можна поділити на 3 основні групи: природно-географічні, суспільно-географічні та екологічні. Групу природно-географічних чинників складають природні умови (клімат, рельєф, тощо) та різні види ресурсів (водні, лісові, фауністичні). В умовах проведення земельної реформи визначальний вплив на формування ЗРП області має група суспільно-географічних чинників. Основними складовими даної групи є суспільно-географічне положення території, соціально-демографічні чинники, розселення населення, рівень розвитку сільськогосподарського виробництва, реформування земельних відносин. Третю групу складають чинники, що визначають екологічну ситуацію в області (екологічна стійкість земель, рівень забруднення земель радіонуклідами та солями важких металів, еродованість угідь).

4. Методика суспільно-географічного дослідження процесів формування земельних ресурсів області повинна виходити з принципів регіональної цілісності, територіальності, комплексності та пропорційності розвитку всіх складових земельно-ресурсного потенціалу. Покомпонентне (по горизонталі) суспільно-географічне дослідження передбачає виявлення ролі окремих категорій ЗРП у формуванні регіональних суспільно-географічних комплексів і виступає важливим етапом галузевого планування. Але за даного підходу залишаються невирішеними такі важливі питання, як напрями комплексного освоєння ЗРП, визначення шляхів їх раціонального використання, виявлення ролі земельного фактору у формуванні регіональних суспільно-географічних комплексів. Ці питання вирішуються при комплексному суспільно-географічному дослідженні ЗРП, коли розглядаються і оцінюються не окремі їх види, а певні територіальні поєднання.

Методика суспільно-географічного дослідження ЗРП регіону передбачає такі етапи аналізу: перший етап – визначення суті і значення земельно-ресурсного потенціалу формуванні суспільно-географічного комплексу регіону; другий етап - оцінка природно-географічних, суспільно-географічних та екологічних чинників формування територіальної організації земельно-ресурсного потенціалу регіону; третій етап – суспільно-географічний аналіз та оцінка існуючого стану територіальної організації ЗРП регіону, дослідження його компонентної, територіальної та управлінської структури, виділених на основі системно-структурного аналізу; четвертий етап – виявлення проблем та обґрунтування заходів, спрямованих на вдосконалення структури, територіальної організації земельно-ресурсного потенціалу області та виявлення шляхів підвищення ефективності його використання.

В процесі суспільно–географічного дослідження територіальної організації ЗРП області найбільш ефективними серед спеціальних методів дослідження, що дозволяють отримати чітке уявлення про склад і структуру досліджуваної території, є методи математичної статистики, математичного прогнозування, побудови статистичних та трендових поверхонь, географо–математичні моделі тощо. Вся сукупність методів пізнання має на меті комплексне дослідження всіх процесів і явищ, що є визначальними у формуванні і використанні земельних ресурсів області.

5. Для порівняно глибокого пізнання ЗРП регіону, як суспільно-географічного об’єкта в роботі проаналізовано три головні складові функціональної структури: компонентну, територіальну та управлінську. Основу компонентної структури Чернігівської області складають сільськогосподарські угіддя (66% від загальної площі області), землі під лісами (22,3%), землі населених пунктів (3,2%), землі під промисловими об’єктами (0,1%) тощо.

6. Наявність в області значної кількості прикордонних та суміжних територій впливає на особливості використання земельно-ресурсного потенціалу області завдяки наданню особливого статусу цим територіям. На формування і розвиток землекористування Чернігівщини впливає вигідне сусідське положення, особливо близькість до столиці України – міста Києва, що особливо проявляється на використанні земель сільськогосподарського призначення.

7. Чернігівщина належить до регіонів з практично освоєним земельним фондом, відносно родючими ґрунтами, значним антропогенним навантаженням на одиницю території та низькою екологічною ефективністю використання земельно-ресурсного потенціалу. Переважна частина території області знаходиться в інтенсивному сільськогосподарському обробітку, що і визначає еколого-географічні умови використання та відтворення земельно-ресурсного потенціалу області.

8. Земельно-ресурсний потенціал Чернігівської області характеризується високим ступенем сільськогосподарської освоєності. Питома вага площ сільськогосподарських угідь відносно до загальної площі області в розрізі адміністративних районів досить диференційована – від 48,8% у Семенівському районі до 83,8% у Бахмацькому. Чернігівська область відноситься до областей, в яких показник розораності сільськогосподарських угідь є досить високим. Так в 2001 році по області цей показник був на рівні 63,7%. До районів, в яких показник розораності сільськогосподарських угідь є нижчим за середньообласний показник відносяться в основному північні та північно-західні райони області, що розташовані в зоні Полісся, а саме: Корюківський (40,4%), Ріпкинський (43,7%), Щорський (44,6%), та ін. райони.

Основною характеристикою використання земельних ресурсів у сільському господарстві області є їх групування, із виділенням сільськогосподарських типів земель. В основі такого виділення покладено принципи поєднання природної родючості ґрунтів, ландшафтних особливостей території та основних напрямів їх господарського використання. За результатами досліджень на території Чернігівської області виділено 6 поліських та 2 лісостепові сільськогосподарські типи земель.

9. Територіальна структура ЗРП області відображає специфіку його використання, утворюючи при цьому певні форми територіального зосередження земельних ресурсів. На території Чернігівської області виділено три земельно-ресурсні райони: Поліський, Полісько-Лісостеповий, Лісостеповий, які характеризуються різним рівнем освоєння земельних угідь, відмінними якісними характеристиками ґрунтів, різним рівнем господарського використання і структурою угідь.

На основі симплекс-методу лінійного програмування визначено оптимальні розміри землекористувань приватних сільськогосподарських підприємств зон Полісся та Лісостепу при яких ці підприємства отримують максимум прибутку з одиниці земельної площі.

10. Управлінська структура ЗРП області є складним та динамічним утворенням, що забезпечує функціонування і розвиток всіх його складових частин. Головними елементами державного управління земельно-ресурсним потенціалом Чернігівської області є наступні: Обласне управління земельних ресурсів; Головне управління сільського господарства і продовольства; Управління економіки облдержадміністрації; Обласне управління меліорації та водного господарства.

11. Механізм регулювання раціонального використання ЗРП Чернігівської області має базуватися на таких основних принципах: визнання пріоритетності екологічних вимог над поточними економічними інтересами, оптимальне їх поєднання; посилення відповідальності землевласників і землекористувачів за погіршення якості ґрунтів та підвищення економічної зацікавленості у проведенні землевідтворювальних і землеохоронних робіт; здійснення заходів щодо екологічного планування територій, зокрема консервації малопродуктивних, деградованих та техногенно-забруднених угідь; збільшення площ під угіддями, що сприяють екологічній стабілізації агроландшафтів (пасовища, сіножаті, перелоги); розробка екологічно обґрунтованих нормативів антропогенного навантаження на земельно-ресурсний потенціал. Наступним етапом має стати розробка та здійснення комплексної регіональної програми з раціонального використання, відтворення та охорони земельно-ресурсного потенціалу області.

Публікації автора:

1. Тьорло В.О., Пасько В.Ф. Суспільно-географічні засади дослідження територіальної організації землекористування // Економічна та соціальна географія: Міжвід. наук. зб. К. - 1999. – Вип. 48.- с. 72-81. Особистий внесок: визначено основні етапи та методи суспільно-географічного дослідження земельно-ресурсного потенціалу регіону (автору належить 50%).

2. Пасько В.Ф. Регіональні особливості аграрного землекористування Чернігівської області // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: сучасний стан і перспективи вирішення (Київ, 18-19 березня 2002 року). – К.: “Стафед-2”, 2002. – с. 94-95.

3. Пасько В.Ф. Основні напрями раціонального використання земельних ресурсів Чернігівської області // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: Знання, 1999. – с. 70-72.

4. Пасько В.Ф. Проблеми та основні заходи з удосконалення використання земельного фонду Чернігівської області // Економічна та соціальна географія: Міжвід. наук. зб. К. - 2000. – Вип. 49.- с.36-41.

5. Пасько В.Ф. Картографічний метод дослідження використання земельних ресурсів Чернігівської області // Картографія та вища школа. – К.: Укрморкартографія, 2000.- Вип. 4. – с. 107-111.

6. Тьорло В.О., Пасько В.Ф. Регіональне землекористування як об’єкт вивчення у вищій школі // Географічна наука і освіта в Україні. Збірник наукових праць. – К.: Фітосоціоцентр, 2000. - с. 99-100. Особистий внесок: проаналізовано місце і роль регіонального землекористування у системі географічних наук (автору належить 50%).

7. Пасько В.Ф. Реформування земельних відносин як основа розвитку АПК Чернігівської області // Тези Міжнародної науково-практичної конференції “Регіональні проблеми розвитку АПК України: стан і перспективи вирішення”. – К.: Знання, 2000. – с.86-87.

8. Пасько В.Ф. Еколого-географічні аспекти землекористування Чернігівської області. // Економічна та соціальна географія: Наук. зб. К., 2001. – Вип. 50 - с. 135-140.

9. Пасько В.Ф. Територіальна організація землекористування Чернігівської області в умовах багатоукладного господарювання. // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. Міжн. науково-практ. конференція.(м. Київ, 15-16 трав. 2001 р.).- К., 2001. - с.94-95.

10. Опорні схеми та довідкові матеріали до курсу “Економічна та соціальна географія України” (регіональна частина) / Упорядн. Л.Г. Баранова, С.П.Запотоцький, В.І.Остроух, В.Ф. Пасько, В.О.Тьорло. – К., 2001. – 44с. Особистий внесок: показано особливості використання земельних ресурсів в АПК суспільно-географічних районів України (автору належить 20%).