Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Бояр Андрій Олексійович. Територіальна організація еколого-економічного комплексу Волинської області: Дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. - Луцьк, 2002. - 231 арк. - Бібліогр.: арк. 174-197.



Анотація до роботи:

Бояр А.О. Територіальна організація еколого-економічного комплексу Волинської області. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.02 – економічна і соціальна географія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2002.

У роботі вдосконалена науково-методологічна база дослідження ТО ЕЕК адміністративної області в умовах переходу до сталого розвитку. Проведено науково-географічний аналіз чинників ТО ЕЕК Волинської області, виявлено особливості його компонентної, територіальної, управлінської та економічної структур. Узагальнено найбільш адекватні в області на сучасному етапі важелі економічного регулювання еколого-економічних процесів. Розраховано економічні збитки, що виникають унаслідок забруднення довкілля суб’єктами господарювання Волинської області, показники антропогенного навантаження на геоекосистеми області та їх екологічної стійкості. Проведено еколого-економічне районування Волинської області. Окреслено найбільш актуальні шляхи вдосконалення ТО Волинського ЕЕК на перспективу.

У результаті проведеного дослідження можна сформулювати такі висновки:

1. Еколого-економічний комплекс – це складна поліструктурна система взаємозв’язків між компонентами природи і господарства певного регіону. Територіальна організація ЕЕК – це просторове поєднання підприємств сфери матеріального виробництва, сфери обслуговування, об’єктів інфраструктури та компонентів навколишнього природного середовища, яке виникає на основі взаємообумовленості природно-господарських процесів і спрямоване на досягнення оптимального співвідношення між екологічними та економічними інтересами розвитку суспільства. ТО ЕЕК властиві п’ять видів структур: функціонально-компонентна, функціонально-територіальна, функціонально-управлінська, функціонально-економічна і функціонально-екологічна.

2. Основою сталого розвитку ЕЕК адміністративної області є еколого-економічна конверсія, під якою розуміємо сукупність перетворень в усіх компонентах господарського комплексу, спрямованих на раціоналізацію та оптимізацію використання природних ресурсів, запобігання заподіяній унаслідок антропогенної діяльності шкоді довкіллю та її ліквідацію з метою збереження екологічної рівноваги й умов сталого розвитку суспільства. Еколого-економічна конверсія повинна відбуватися з урахуванням регіональних і локальних особливостей та охопити всі сфери і ланки СГК: галузі промисловості, сільського господарства, сфери обслуговування.

3. Вирішальний вплив на ТО ЕЕК адміністративної області справляють еколого-географічне положення і потенційний екологічний стан регіону. Останній формується внаслідок комплексної дії двох груп факторів: суспільно-географічних та природно-географічних. До природно-географічних факторів належать особливості територіальної диференціації природних умов та ресурсів, а також фактор екологічної стійкості геоекосистем до антропогенних впливів. Серед суспільно-географічних виділяються особливості розвитку та сучасний стан, структура і ТО господарського комплексу регіону, соціальна і демографічна ситуація, характер розселення, науково-теоретичне, нормативно-правове та інформаційне забезпечення еколого-економічної конверсії та рівень розвитку міжнародного екологічного співробітництва.

4. Система факторів ТО Волинського ЕЕК відзначається відносною сприятливістю у порівнянні з іншими регіонами України. Природно-географічні чинники загалом активізують продуктивність біоти у теплу пору року і підвищують екологічну стійкість геоекосистем. Найбільш антропогенно перевантажені геоекосистеми адміністративних районів з невисокою екологічною стійкістю, а саме: Володимир-Волинського (ІАН та ІЕС відповідно дорівнюють 0,47 та 0,14), Горохівського (0,35 та 0,22), Луцького (0,35 та 0,15), Іваничівського (0,34 та 0,17) та Рожищенського ( 0,32 та 0,10). Це дає підстави стверджувати про невідповідність тенденцій розвитку Волинського ЕЕК основним положенням сталого розвитку. Коефіцієнт кореляції між ІАН та ІЕС становить (– 0,78), що підтверджує необхідність удосконалення ТО Волинського ЕЕК. Сприятливі передумови для цього створює фактор прикордонного положення та розвиток транскордонної співпраці регіону.

5. Поширення нетрадиційних у минулому для Волині явищ (різкі коливання і підвищення середніх температур, часте підтоплення у долинах рік та перезволожених районах Полісся, пилові бурі (на піщаних сільськогосподарських угіддях поліських районів), переосушення і деградація ґрунтів, торфогоріння) свідчать про вплив глобальних екологічних процесів та про порушення гідрологічної рівноваги геоекосистеми Волинської області.

6. Для функціонально-компонентної структури ЕЕК Волинської області характерне переважання за еколого-економічними показниками діяльності житлово-комунального господарства (4,3% загальнообласних викидів і 86,2% стоків), транспортної системи (81,7% викидів ), гірничодобувної промисловості (47,4% викидів, 88,2% стоків і 98% твердих відходів промисловості), харчової промисловості (33,3% промислових викидів, 2,1% скидів, 32,4% утворених токсичних твердих відходів), а також деревообробної промисловості, промисловості будівельних матеріалів, машинобудування та ін. Більшість екологічно агресивних пунктів (45%) розміщено в Іваничівському (46,0% усіх викидів, 88,7% стоків та 98% нетоксичних відходів промисловості області), Луцькому (16,5% викидів і 7,1% стоків) та Горохівському (11,1% викидів) районах. Недостатнім залишається рівень екологічної освіти і виховання, науково-дослідних робіт, екологічного моніторингу й експертизи, діяльності громадських екологічних організацій. Еколого-економічна конверсія сільського господарства Волині має бути спрямована на припинення процесів дегуміфікації (Камінь-Каширський, Ківерцівський, Любомльський, Шацький, Маневицький райони), мінералізації (лісостепові райони), окислення (поліські райони) ґрунтів, а також їх дефляції (Рожищенський, Турійський, Ковельський, Володимир-Волинський, Локачинський, Любешівський райони) та водної ерозії (Володимир-Волинський, Горохівський, Іваничівський, Локачинський, Луцький райони).

7. Функціонально-територіальну структуру ЕЕК Волинської області формують еколого-економічні пункти, центри, вузли та райони. В області нараховується більш ніж півтора тисячі еколого-економічних пунктів різних типів, функціонує 1083 різних за значенням еколого-економічних центри, сформувалося 8 еколого-економічних вузлів (Луцький, Ковельський, Нововолинський, Ківерцівський, Горохівський, Любомльський, Шацький та Маневицький). На території Волинської області виділяється 4 еколого-економічних райони: Південний; Центральний; Північно-Західний; Східний. Найбільш сприятливими умовами для проживання населення характеризується Північно-Західний еколого-економічний район (низький рівень забруднення, низькі значення ІЕН (0,2–0,6)). Найгірша ситуація у Південному еколого-економічному районі (ІЕН коливається від 1,6 у Горохівському до 3,4 у Володимир-Волинському районах), що вимагає активізації у ньому процесів еколого-економічної конверсії.

8. Функціонально-управлінська структура Волинського ЕЕК формується на основі поєднання на території області управлінських і контролюючих органів, що виконують певні природоохоронно-регулятивні функції. В області сформувалося 2 центри управління і контролю природоохоронної діяльності міжнародного й обласного значення (м. Луцьк і м. Ковель), 18 центрів районного і міжрайонного значення та 13 центрів локального значення, де наявні спеціалізовані природоохоронні органи. Функціонально-управлінській структурі Волинського ЕЕК властиві структурна ускладненість, відомча роздробленість, децентралізація, низький рівень взаємозв’язків та функціонально-територіальна неузгодженість елементів, що вимагає її вдосконалення.

9. Функціонально-економічна структура ЕЕК Волинської області характеризується територіальною і галузевою диференціацією економічних показників, що настають унаслідок антропогенної зміни екологічних параметрів території. Так, від забруднень довкілля суб’єктами господарювання Волинського СГК господарству області та суміжних з нею територій завдаються економічні збитки у сумі 30,8 млн. грн. (2,1% валової доданої вартості області, найбільша частка Луцького та Іваничівського районів з містами Луцьк та Нововолинськ – 49,7% усіх економічних збитків. Розраховані в розрізі елементів територіальної структури ЕЕК показники економічних збитків від забруднення мають важливе прикладне значення. Територіально-галузевою специфікою відзначаються економічні методи регулювання еколого-економічних процесів, кількісні та якісні характеристики яких доповнюють економічну структуру Волинського ЕЕК. Насамперед це стосується системи екофондів, механізмів екологічного страхування, торгівлі правами на забруднення і відходами, податкового і кредитного стимулювання і т. д.

10. Удосконалення ТО ЕЕК Волинської області в умовах переходу до сталого розвитку передбачає створення територіальних комплексних програм еколого-економічної конверсії, проведення екологічної паспортизації підприємств, активізацію еколого-економічної конверсії галузей господарства (передусім вугледобувної і торфодобувної галузей паливно-енергетичного комплексу, житлово-комунального господарства, транспортної системи, харчової промисловості та ін.), удосконалення систем екологічної освіти і виховання, наукових природоохоронних досліджень, екологічного моніторингу тощо. У територіальному аспекті значної активізації процесів еколого-економічної конверсії потребують Луцький район та м. Луцьк, Іваничівський район і м. Нововолинськ, Володимир-Волинський район та м. Володимир-Волинський, Ковельський район та м. Ковель, а також Горохівський, Рожищенський, Ківерцівський та Маневицький райони. Тут важливими є еколого-економічні перетворення в усіх сферах господарства з особливим акцентом на еколого-економічній конверсії промисловості. У Шацькому та Любешівському районах особливу роль слід приділяти еколого-економічній конверсії сфери обслуговування. У решті районів існує необхідність активізації еколого-економічної конверсії сільськогосподарського виробництва і сфери обслуговування.

Публікації автора:

1. Бояр А.О. Територіальна структура системи управління і контролю природоохоронної діяльності у прикордонному мезорегіоні // Український географічний журнал. – 2002. – №1. – С. 65-70.

2. Бояр А.О. Фактори природоохоронної діяльності у прикордонному суспільно-територіальному комплексі // Науковий вісник ВДУ. – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2001. – № 2. – С. 27-31.

3. Бояр А.О. Проблеми та перспективи природоохоронної діяльності у прикордонному регіоні (на матеріалах Волинської області) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми європейської інтеграції і транскордонної співпраці. Вип. XXІX: В 2 т. / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редколегія: відповідальний редактор М.І.Долішній. – Львів – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2001. – Т. 2. – С. 449-459.

4. Бояр А.О. Принципи природоохоронної діяльності у прикордонному регіоні // Науковий вісник ВДУ. – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2001. – № 1. – С.74-76.

5. Бояр А.О. Еколого-господарське районування суспільно-географічного комплексу Волинської області // Науковий вісник ВДУ. – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2002. – № 4. – С. 273-278.

6. Бояр А.О. Економічні збитки господарства Волинської області від забруднення навколишнього середовища // Науковий вісник ВДУ. – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2002. – № 2. – С. 451-455.

7. Бояр А.О. Методичні основи інтегрального геоекосистемного аналізу транскордонного регіону // Науковий вісник ВДУ. – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2002. – № 4. – С. 258-263.

8. Бояр А.О. Научные предпосылки устойчивого развития: экологический аспект // Наука и образование на пороге ІІІ тысячелетия (Тезисы докладов Междунар. конф. г.Минск, 3-6 окт. 2000 г.). – В 2 кн. – Кн. 2. – Минск, 2000. – С. 76-77.

9. Бояр А. Стійкість геосистем до антропогенних впливів і нормування і нормування забруднення навколишнього середовища // Україна та глобальні процеси: географічний вимір. Зб. наук. праць: В 3 т. – Київ – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2000. – Т. 3. – С. 10-12.

10. Бояр А.О. Особливості співробітництва між Україною і Європейським Союзом // Науковий вісник ВДУ. – № 9. – Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 1999. – С. 101-103.

11. Бояр А.О. Міжнародне екологічне співробітництво прикордонного регіону (на матеріалах Волинської області) // Історичні політологічні дослідження. Україна в системі міжнародних відносин / Наук. журнал. – №3 (7). – 2001. – С. 101-104.

12. Бояр А.О. Економічний механізм природоохоронної діяльності в умовах переходу до сталого розвитку // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: “Природокористування та ресурсозбереження”. Зб. наук. праць. – Вип.4. – №4. – Луцьк: “Настир’я”, 2000. – С. 97-104.

13. Бояр А.О. Проблеми переходу до сталого розвитку: екологічний аспект // Психолого-педагогічні основи виховання. Зб. наук. праць. – Рівне: “Тетіс”, 2000. – С. 53-55.

14. Бояр А.О. Особливості та напрямки природоохоронної діяльності у прикордонній адміністративній області // Сучасна географія та навколишнє природне середовище. Зб. наук. праць. – Вінниця: Рекламна агенція “Стар-Трек”, 1999. – С. 70-71.

15. Бояр А.О. Екологічні аспекти сталого розвитку продуктивних сил регіону // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил. – К., 2001. – С. 54-55.

16. Бояр А.О. Теоретичні аспекти сталого розвитку регіону // Теоретичні та прикладні проблеми країнознавства і краєзнавства: Матеріали Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції (Рівне 24-25 квітня 2002 р.). – Рівне: РІС КСУ, 2002. – 107 с.

17. Бояр А.О. Екологізація сільського господарства Волинської області в контексті сталого розвитку регіону // Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: сучасний стан і перспективи вирішення. – К.: “Стафед-2”, 2002. – С. 98-99.

18. Бояр А.О. Сталий розвиток еколого-економічної системи Волинської області // Регіональні екологічні проблеми: Зб. наук. праць. – К.: ВГЛ “Обрії”, 2002. – С. 107-109.