Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Тарасова Оксана Миколаївна. Терапія супроводу альгінатами при хіміотерапії хворих на рак грудної залози та жіночих геніталій. : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Тарасова О.М. Терапія супроводу альгінатами при хіміотерапії хворих на рак грудної залози та жіночих геніталій. — Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 — онкологія. Інститут онкології АМН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена актуальному питанню онкології — підвищенню ефективності хіміотерапії хворих на рак грудної залози та жіночих геніталій за рахунок терапії супроводу.

Вивчені характер, частість і тяжкість ускладнень стандартних курсів ХТ-лікування хворих на рак грудної залози і жіночих геніталій та профілактичний ефект приймання альгінатів щодо тих ускладнень. Вивчені деякі механізми профілактичної дії альгінатів при стандартних курсах хіміотерапії хворих на рак грудної залози і жіночих геніталій.

Вперше доведено ефективність альгінатів як засобу зниження частості та ступеня токсичних ефектів хіміотерапії онкологічних хворих, що проявляється в послабленні ступеня лейкопенії і анемії, зниженні частості тяжкої нудоти та блювання, серцево-судинних ускладнень протягом проведення хіміотерапії та можливості завершення її в усіх хворих без зниження доз хіміотерапевтичних засобів, що сприяє підвищенню ефективності хіміотерапевтичного лікування хворих і якості їх життя. Вперше в клінічну практику впроваджено кількісну оцінку шкідливих ефектів хіміотерапії відповідно до міжнародних вимог GCP (Good Clinical Practice) за системою CTC v.3.

1. Найбільш значними небажаними ефектами хіміотерапії хворих на рак грудної залози (за стандартними протоколами CAF та CAMF) та рак жіночих геніталій (за стандартним протоколом CAP), які знижують якість життя хворих, призводять до необхідності зниження доз хіміопрепаратів або відмови від лікування, а в окремих випадках становлять загрозу життю, є гематологічні розлади (анемія, тромбоцитопенія, лейкопенія), токсичні реакції травної системи (нудота, блюванні і діарея) і слизових оболонок (стоматити, фарингіт, езофагіти), серцево-судинні ускладнення (аритмії, ішемія міокарда, перекардит, флебіти, периферичні набряки) та розлади сечовидільної системи (дизурія, гематурія).

2. Частість і ступінь небажаних ефектів ХТ хворих на рак грудної залози за системою СТС (v.3.0) становить: анемія (36 %, з них 18 % — 2–3 ст.), лейкопенія (71 %, з них 30 % — 2–3 ст. і 6 % — 4 ст.), нудота (100 %, з них 56 % — 2 ст. і 15 % — 4 ст.), блювання (41 %, з них 29 % — 2–3ст.), діарея (29 %, з них 17 % — 2–3 ст.), стоматити (41 %, з них 24 % — 2–3 ст. і 2 % — 4 ст.), фарингіти і езофагіти (24 %, з них 12 % — 2–3 ст.), аритмії (21 %, з них 6 % — 2–3 ст.), ішемія міокарда (47 %, з них 18 % — 2–3 ст.), перикардити (26 %, з них 6 % — 2–2 ст.), флебіт поверхневий (29 %), флебіт глибокий (12 %), дизуричні розлади (68 %) і гематурія (32 %, з них 18 % — 2–3 ст.).

3. Частість і ступінь небажаних ефектів ХТ хворих на рак жіночих геніталій (тіла матки і яєчника) за системою СТС (v.3.0) становить: анемія (44 %, з них 16 % — 2–3 ст.), тромбоцитопенія (80 %, з них 12 % — 2–3 ст.), лейкопенія (92 %, з них 40 % — 2–3 ст. і 4 % — 4 ст.), нудота (100 %, з них 52 % — 2–3 ст. і 8 % — 4 ст.), блювання (32 %, з них 16 % — 2–3 ст.), діарея (64 %, з них 24 % — 2–3 ст.), стоматити (52 %, з них 24 % — 2–3 ст.), фарингіти і езофагіти (52 %, з них 24 % — 2–3 ст.), аритмії (20 %, з них 12 % — 2–3 ст.), ішемія міокарда (48 %, з них 16 % — 2–3 ст.), перикардити (20 %), флебіт поверхневий (32 %), флебіт глибокий (20 %), периферичні набряки (16 %), дизуричні розлади (60 %, з них 24 % — 2–3 ст.) і гематурія — 32 %.

4. Визначати ступінь небажаних ефектів ХТ онкологічних захворювань за змінами середніх значень кількісних показників (вмісту в крові гемоглобіну, еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів, показників стану гепатоцитів, обміну речовин тощо) не коректно, позаяк індивідуальні особливості реакцій органів і систем окремих хворих характеризуються значним розкидом, внаслідок чого усереднені значення показників можуть призвести до хибних висновків. Єдиною системою оцінок небажаних ефектів методів лікування повинна стати система СТС (v.3.0, а в подальшому — її нові версії), яка дає можливість коректно врахувати навіть одиничні випадки небажаних реакцій, а також в єдиній шкалі визначити їх тяжкість і клінічну значущість.

5. Застосування альгінатів як засобів супровідної терапії за хіміотерапії хворих на рак грудної залози і жіночих геніталій (тіла матки і яєчника) істотно пом’якшує перебіг небажаних ефектів хіміотерапевтичних препаратів, запобігаючи у частині хворих їх розвиткові повністю, а у інших — тяжким ускладненням, загрозливим для життя і потребуючим невідкладних заходів.

6. При внутрішньому прийомі альгігеля, фармакопейного лікарського засобу на основі альгінатів із морських водоростей, частість і ступінь ускладнень ХТ хворих на рак грудної залози знижувались у такій мірі: анемія — в 2 рази, лейкопенія — в 1,4 разу (жодного випадку лейкопенії 4-го ступеня), нудота — у 15 % хворих була повністю відсутньою і жодного випадку нестерпної нудоти (4-й ст.), блювання — в 1,5 разу, діарея — в 3 рази (жодного випадку цього ускладнення тяжкого ступеня), стоматити — в 2 рази, фарингіти і езофагіти — 3,5 разу, ішемія міокарда — в 1,5 разу, флебіти — в 1,8 разу (жодного випадку флебіту глибоких вен), дизуричні розлади — в 1,4 разу, а за ХТ хворих на рак жіночих геніталій на фоні прийому альгігеля частість і ступінь ускладнень знижувалась таким чином: анемія — в 2 рази, тромбоцитопенія — в 2 рази, лейкопенія — в 6,5 разу (жодного ускладнення 4-го ст.), нудота і блювання — в 3 рази, діарея — в 1,5 разу, стоматити — в 1,7 разу, фарингіти і езофагіти — в 2 рази, алопеція — в 1,5 разу, перикардити — в 2 рази, флебіти — в 3,7 разу і дизурія — в 1,5 разу.

7. Одним із механізмів профілактичного ефекту альгінатів на розвиток небажаних ефектів ХТ може бути відновлення стабільності клітинних мембран і збільшення їх тривкості до ушкоджуючої дії хіміопрепаратів.

Публікації автора:

1. Френкель Л.А., Єфімова Г.С., Тарасова О.М., Узленкова Н.Є., Виноградова С.В., Дмитрієвський Д.І., Сухіна О.М. Нові фармакологічні способи підвищення ефективності променевої та комплексної протипухлинної терапії онкологічних хворих // Український радіологічний журнал. 1999. — т. VII, вип. 1. — С.95 - 97. Автором проведено клінічне обстеження хворих на рак грудної залози та жіночих геніталій, оцінка ефективності хіміотерапії, участь у розробці критеріїв вибору терапії на засаді стану хворого, стадії захворювання та стандартів терапії, рекомендованих ESMO, статистична обробка матеріалу.

2. Тарасова О.М. Профілактика ускладнень хіміотерапії раку грудної залози та жіночих геніталій // Український радіологічний журнал. — 2000. — т. VIIІ, вип. 3. — С. 292-294.

3. Тарасова О.М. Вплив хіміотерапії та альгігелю на периферичну кров, електролітний обмін і стан сполучної тканини // Український радіологічний журнал. — 2000 р., — т. VIIІ, вип. 4, с. 368-371.

4. Тарасова О.М. Застосування альгігелю з метою профілактики токсичних ефектів спеціальних методів лікування в онкологічних хворих тканини // Український радіологічний журнал. — 2000 р., — т. VIIІ, вип. 4, с.442.

5. Пилипенко М.І., Тарасова О.М. Якісна клінічна практика // Український радіологічний журнал. — 2002. — т. Х, вип. 3. — С.308-330. Особистий внесок дисертантки: Відбір літератури; аналіз даних літератури.

6. Тарасова О.М. Профілактика альгігелем гематологічних ускладнень хіміотерапії раку груді та жіночих геніталій. // Український радіологічний журнал. — 2004, т. ХІІ, вип. 2, с. 211 — 213.

7. Тарасова О.М. Клінічне дослідження ефекту альгігелю за хіміотерапії раку груді та жіночих геніталій // Український радіологічний журнал, 2005, т. ХІІІ, вип. 3, с. 415 – 421

8. Профілактика і лікування ускладнень хіміо- та променевої терапії у онкологічних хворих фармакологічними препаратами рослинного походження: Метод рекомендації / Френкель Л.А., Гайсенюк Л.О., Сухіна О.М., Виноградова С.В., Тарасова О.М. — Харків, 1998. Автором проведено лікування ускладнень хіміотерапії у онкологічних хворих і порівняння ефективності різних засобів профілактики препаратами рослинного походження. Розроблено методики профілактики та лікування ускладнень хіміотерапії запропонованим препаратом.

9. Тарасова О.М., Єфимова Г.С. Застосування препарату альгігель для профілактики та лікування променевих і хіміотерапевтичних ускладнень шлунково-кишкового тракту і гемопоетичної системи у онкологічних хворих // Інформаційний лист № 45-2000 про нововведення в системі охорони здоров’я. МОЗ України Укрмедпатентінформ. Автором проведено курацію хворих, оцінено стан хворих під час лікування альгігелем, проаналізовано отримані дані.

10. Использование новых фармакологических препаратов растительной природы для профилактики осложнений химио- и лучевой терапии злокачественных новообразований / Пилипенко Н.И., Френкель Л.А., Тарасова О.Н., Забобонина Л.В. // Материалы I конгресса Белорусских терапевтов радиологов-онкологов. — Минск. 1996. — С. 34. Автором проведено рандомізацію хворих; опис та порівняння клінічних проявів у пацієнтів, які отримували альгігель та контрольної групи; статистична обробка матеріалу.

11. Френкель Л.А., Виноградова С.В., Тарасова О.Н., Оридорога В.А. Альгинаты — эффективные противорадиационные препараты комплексного действия // Материалы международного cимпозиума “Лекарственные препараты на основе модифицированных полисахаридов”. — Минск. — 1998. — С.65-67. Автором виконано планування дослідження; відбір хворих досліджуваних груп; аналіз клінічного матеріалу.

12. Вплив препаратів Альгігелю та Ліпохроміну на електричні параметри мембран еритроцитів онкологічних хворих, в умовах протипухлинної терапії / Френкель Л.А., Тарасова О.М., Леонова І.О., Масленікова О.Л., Сухіна О.М., Виноградова С.В. // Тези доповідей ІІ з’їзду Українського Біофізичного товариства. — Харків, 1998. — С.169. Автором виконано планування проведення дослідження, рандомізація хворих для отримання альгігелю або ліпохроміну; аналіз клінічного матеріалу і його статистична обробка.

13. Біофізична оцінка гемолітичної стійкості мембран еритроцитів у онкологічних хворих при хіміотерапії // Мамотюк Є.М., Френкель Л.А., Батюк Л.В., Тарасова О.М. // Тези доповідей ІІ з’їзду Українського Біофізичного товариства. — Харків, 1998. — С.175. Автором проведено клінічне спостереження та аналіз стану хворих, які отримували хіміотерапію на тлі альгігелю і порівняння його у хворих контрольної групи.