Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Коржова Тетяна Павлівна. Терапія псоріазу з урахуванням особливостей клінічного перебігу дерматозу, процесів ліпопероксидації та при наявності ентеровірусної інфекції в організмі: Дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 157арк. - Бібліогр.: арк. 126-157.



Анотація до роботи:

Коржова Т.П. Терапія псоріазу з урахуванням особливостей клінічного перебігу захворювання, процесів ліпопероксидації та при наявності ентеровірусної інфекції в організмі.-Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20.-шкірні та венеричні хвороби. Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2002.

Дисертація присвячена вивченню ролі ентеровірусів Коксакі В в патогенезі псоріазу. Підтвердженням певного патогенетичного значення цих ентеровірусів є виявлення специфічних антитіл в діагностичних титрах та вище проти вірусів Коксакі В у всіх обстежених хворих на псоріаз. Додатковим аргументом певних патогенетичних зв’язків вірусів Коксакі В з псоріазом є виявлене наростання в 2-4 рази титрів специфічних антитіл у 44% серопозитивних осіб, а також наявність у 88% серопозитивних хворих антитіл проти асоціацій з 2, 3 або 4 серотипів цих вірусів. З допомогою клініко-лабораторних досліджень у хворих на псоріаз виявлено достовірні порушення в системі ПОЛ\АОС та доведено взаємозв’язок цих порушень. Ступінь порушень в системах ПОЛ\АОС залежить від стадії псоріазу, площі шкірних псоріатичних уражень, тривалості періоду загострення і перебігу дерматозу, а також наявності в організмі хворих специфічних антитіл проти ентеровірусів Коксакі В. З метою корегування порушень ліпопероксидації і анти оксидантного захисту та прискорення регресу псоріатичного висипання розроблено новий, патогенетично обгрунтований метод лікування псоріазу з включенням до комплексної терапії вітчизняного препарату “Теком”, що містить омега-3 поліненасичені жирні кислоти і антиоксидант токоферол, та трансфузій опроміненої ультрафіолетом аутокрові.

В дисертаційній роботі представлене теоретичне узагальнення та нове вирішання наукової задачі – підвищена ефективність терапії хворих на псоріаз за рахунок використання в комплексній схемі лікування препарату “Теком” і трансфузій опроміненої ультрафіолетом аутокрові, на основі вивчення процесів ліпопероксидації і антиоксидантного захисту та їх взаємозв’язку з Коксакі В вірусною інфекцією, розширені уявлення про патогенез захворювання.

1. Клініко-лабораторні дослідження, проведені у хворих на псоріаз дозволили виявити достовірні порушення в системі ПОЛ/АОС та доведений взаємозв’язок цих порушень. Ступінь порушень в системах ПОЛ/АОС залежить від стадії псоріазу, площі шкірних псоріатичних уражень, тривалості періоду загострення і перебігу дерматозу, а також наявності в організмі хворих специфічних антитіл до ентеровірусів Коксакі В. Ці порушення характеризуються зниженням вмісту гідроперекисей ліпідів і загальної пероксидазної активності, а також підвищенням вмісту відновленого і окисленого глутатіону. Аналіз результатів досліджень свідчить, що порушення інтенсивності ПОЛ і активності АОС є важливою ланкою патогенезу псоріазу.

2. Доведено, що при більш доброякісному клінічному перебігу псоріазу, з обмеженою площею шкірного псоріатичного висипання, активність ліпопероксидації вища порівняно з показниками у хворих з поширеним псоріазом і більшою тривалістю періоду загострення. Це свідчить, що підвищення інтенсивності ПОЛ впливає на саногенез і обгрунтовує застосування в комплексному лікуванні хворих на псоріаз засобів та методів, індукуючих пероксидацію ліпідів.

3. Вперше шляхом серологічних досліджень одержані дані про певну патогенетичну роль при псоріазі вірусів Коксакі В. При обстеженні хворих на псоріаз(25 пацієнтів) в 100% випадків виявлені специфічні антитіла в діагностичних титрах та вище проти вірусів Коксакі В, а в групі здорових донорів - тільки у 17,4%, що є підтвердженням патогенетичної ролі вірусів Коксакі В при цьому дерматозі.

4. Додатковими аргументами можливих патогенетичних зв’язків вірусів Коксакі В з псоріазом є виявлене наростання в 2-4 рази титрів специфічних антитіл у 44% серопозитивних осіб, а також наявність у 88% серопозитивних хворих антитіл проти асоціацій з 2, 3 або 4 серотипів цих вірусів. Частіше у серопозитивних хворих виявлялись антитіла проти вірусу Коксакі В1 та В5, що підтверджує особливе значення цих серотипів у розвитку псоріазу. Питання доцільності призначення спеціальних терапевтичних засобів, спрямованих на санацію ентеровірусної (Коксакі В) інфекції в організмі хворих на псоріаз, зокрема у пацієнтів з наростанням титрів специфічних антитіл проти вірусів Коксакі В, потребує подальшого більш поглибленого дослідження.

5. Розроблено новий, патогенетично обгрунтований метод лікування псоріазу з включенням до комплексної терапії вітчизняного препарату “Теком”, що містить омега-3 поліненасичені жирні кислоти і антиоксидант токоферол та трансфузій опроміненої ультрафіолетом аутокрові. Використання цього методу дозволяє корегувати порушення ліпопероксидації і антиоксидантного захисту в організмі та прискорює регрес псоріатичного висипання. Клінічна ефективність при його застосуванні оцінена як одуження, реєструвалась у 68% хворих, як значне покращання – у 27%.

6. Призначення пацієнтам через 3-4 місяці після закінчення комбінованого лікування профілактичного курсу препарату “Теком”, що містить поліненасичені омега-3 жирні кислоти і антиоксидант токоферол сприяє підтримці нормального балансу показників ПОЛ і активності АОС в організмі. Це дозволяє подовжити ремісію псоріазу.

Публікації автора:

1. Коржова Т.П. Значення перекисного окислення ліпідів (ПОЛ) і активності антиоксидантної системи (АОС) організму в регуляції мітотичної активності клітин епідермісу // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2001.-№2.-С.130-139.

2. Коржова Т.П. Аналіз результатів комплексного дослідження перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи організму при псорвазі // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2000.-№2.-С.230-233.

3. Коржова Т.П., Степаненко В.І., Сологуб Л.В., Пуришкіна О.Д. Раціональні підходи до місцевої глюкокортикоїдної терапії хронічних дерматозів з урахуванням потенційної активності препаратів // Дерматологія та венерологія. – 2001.-№3(13).-С.3-6.

4. Коржова Т.П., Коляденко В.Г., Степаненко В.І. Значення комплексного дослідження процесів перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи для індивідуальної корекції терапії псоріатичної хвороби // Зб. наук.-практ. праць.-К.,-2000.-С.167-168.

5. Коржова Т.П., Степаненко В.І. Сучасні аспекти зовнішньої терапії псоріазу // Укр. журн. дерматології, вененрології, косметології.-2001.-№1.-С.64-66.

6. Коржова Т.П., Степаненко В.І. Вірусна теорія псоріазу та сучасні погляди на роль ентеровірусної інфекції в етіопатогенезі псоріазу // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2001.-№2.-С.64-69.

7. Коржова Т.П., Широбоков В.П., Коляденко В.Г., Корнюшенко О.М., Ахрамєєва Н.В., Степаненко В.І. Роль Коксакі В вірусної інфекції в етіології та патогенезі псоріазу // Лік. справа.- 2001.-№3.- С.54-58.