Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Наливайко Олег Іванович. Теоретико-правові проблеми захисту прав людини: Дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. - К., 2002. - 178арк. - Бібліогр.: арк. 163-178.



Анотація до роботи:

Наливайко О.І. Теоретико-правові проблеми захисту прав людини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню інституту захисту прав людини як категорії, що має теоретичний та практичний характер. На основі аналізу літератури та узагальнення практики дається власний погляд на природу, принципи, функції та призначення захисту прав людини. Визначається суттєва різниця категорій “захист”, “захищеність”, “гарантування”.

Аналізуються історичні основи становлення інституту правового захисту та можливих перспектив його розвитку в умовах правової держави та громадянського суспільства. Досліджується взаємодія та взаємозв’язок захисту прав людини та функцій права як засобу правового забезпечення захисту.

У висновках дисертації підводяться підсумки дослідження, визначаються основні теоретичні ідеї та засади, що надали змогу обґрунтувати пропозиції та рекомендації, що мають теоретичний та практичний характер. Йдеться, зокрема, про наступне:

1. Проблеми прав та свобод особи є виключно актуальними. В сучасному світі лише ті країни є демократичними, в яких права і свободи людини закріплені законом у відповідності до загальновизнаних міжнародно-правових стандартів, які підтримуються владою, які визнаються пріоритетними та верховними.

2. При тісній єдності та взаємодії понять права людини та права громадянина вони не є ідентичними. Їх змістовна специфіка повинна адекватно відображатися у наукових дослідженнях та при вирішенні практичних завдань зміцнення гарантій та захисту правового статусу особи.

3. Реалізація прав і свобод являє собою своєрідний юридичний механізм, що визначається як соціально обумовлений та законодавчо закріплений комплекс узгоджених дій суб’єктів по реалізації закріплених суб’єктивним правом благ. Серед юридичних засобів гарантування розрізняють ті, що націлені на забезпечення здійснення прав та на їх захист від правопорушення.

4. Механізм забезпечення прав людини сприяє: а) вияву змісту та перспектив розвитку принципів права у межах моделі громадянського суспільства та державності; б) пізнанню закономірностей та ефективності функціонування соціальних інститутів громадянського суспільства; в) аналізу соціальних функцій держави, їх відповідності меті світового співтовариства на створення достойного рівня життя; г) вияву психологічної готовності населення до сприйняття гуманітарних цінностей; д) виявленню ефективних засобів по дотриманню охорони та захисту прав індивідів та їх спільностей.

5. Приєднання України до міжнародних актів про права людини, прийняття Конституції, що проголошує права та свободи людини як вищої соціальної цінності, обумовлює новий підхід до визначення напрямків впливу права, визначаючи його межі та особливості. Під впливом вчення про права людини змінюються зміст, сутність та функціональне призначення права, надаючи йому особистісного, гуманістичного характеру. Це викликає необхідність більш глибокого вивчення та переосмислення функцій права України, використовуючи методи юридичної науки та характеризуючи взаємний вплив цих явищ. З однієї сторони, саме право є гарантією реалізації та захисту прав і свобод, а з іншої – права і свободи визначають гуманізм та демократизм права.

Публікації автора:

  1. Теорія правозахисної мети // Держава і право. Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Вип.11. – К., 2001. – С.33-38.

  2. 2. Правовий захист людини як предмет дослідження загальної теорії права // Держава і право. Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Вип.12. – К., 2001. – С.18-24.

  3. Принципи правового захисту людини: підходи до класифікації // Держава і право. Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Вип.13. – К., 2001. – С.26-33.

  4. Поглиблення правового захисту як форма демократизації правових систем (питання теорії) / Європа, Японія, Україна: шляхи демократизації державно-правових систем // Матеріали міжнар.наук.конфер. – К.: Ін-т держави і права ім.В.М.Коррецького НАН України, 2000. – С.325-327.

  5. Правовий захист як важливий напрям розвитку сучасного парламентаризму (питання теорії) / Парламентаризм в Україні: теорія та практика // Матеріали міжнар.наук.-практ.конфер. – К.: Книга, 2001. – С.270-274.