Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Майстренко Олександр Віталійович. Теоретико-правові аспекти колізій у законодавстві України : Дис... канд. наук: 12.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Майстренко О. В. Теоретико-правові аспекти колізій у законодавстві України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень. – Харківський національний університет внутрішніх справ; Харків, 2008.

Дисертацію присвячено комплексному теоретичному дослідженню правових колізії та колізій у законодавстві. Здійснено класифікацію колізій; встановлено причини їх виникнення та негативні наслідки існування. Виявлено систему превентивних заходів проти виникнення колізій та способів вирішення (усунення та подолання) колізій, до яких, зокрема віднесено реформування податкової системи України. Запропоновано напрями удосконалення законотворчої діяльності, наголошено на тлумаченні і роз’ясненні законодавства державними органами як на найефективніших способах вирішення юридичних колізій; розкрито діяльність Міністерства юстиції України, що спрямована на подолання законодавчих колізій.

У дисертації узагальнено наукові розробки щодо теорії правових колізій та, спираючись на правотворчу і правозастосовчу практику, запропоновано нове теоретико-правове вирішення наукових завдань, що полягають у дослідженні поняття колізій у законодавстві, критеріїв їх класифікації, причин виникнення і наслідків існування, системи заходів попередження, способів подолання та усунення. У зв’язку з тим, що вирішення завдань попередження, виявлення та подолання колізій може бути досягнуте лише на основі більш загальних правових положень, обґрунтовано авторське розуміння таких фундаментальних правових проблем, як законодавство, поняття та види колізій, принципи законотворчого процесу, тлумачення та роз’яснення норм права тощо.

З тих висновків, що зроблені в дисертації, найбільш загальними і важливими є такі:

Колізії у законодавстві – це суперечності або розбіжності між приписами нормативно-правових актів, що регулюють однакові правові відносини і виявляються в процесі їх застосування компетентними органами і уповноваженими посадовими особами.

Встановлюються причини породження колізій в законодавстві, виділяються такі, як недосконалість законів, судові помилки, довільне тлумачення Конституції й інших нормативно-правових актів, вихід окремих державних органів за межі своєї компетенції.

Наслідками великої кількості колізій у податковому законодавстві є значне погіршення ефективності оподаткування та податкової політики України, зведення нанівець стимулюючої ролі податків, зменшення надходжень до Державного бюджету, підвищення рівня корупції.

Вирішити проблеми колізій у законодавстві України можна заходами попередження їх появи. Серед превентивних або попереджувальних заходів проти виникнення колізій можна відзначити наступні: 1) прогнозування та планування нормотворчої діяльності; 2) вдосконалення законодавчої техніки; 3) проведення правової експертизи проектів нормативно-правових актів; 4) систематизація законодавства.

Усунення колізій правових актів у процесі правозастосування досягається такими заходами: 1) скасування одного (або декількох) колізійних актів; 2) внесення змін у нормативно-правовий акт; 3) прийняття нової норми (або нормативно-правового акта); 4) судовий розгляд.

Для усунення законодавчих колізії шляхом внесення змін необхідно: 1) виявити дійсне існування колізії; 2) визначити спосіб подолання колізії; 3) визначити, який орган буде вносити зміни; 4) визначити орган, який буде розробляти проект внесення змін; 5) розробити проект внесення змін; 6) прийняти проект внесення змін нормотворчим органом.

Варто посилити експертну роль Головного науково-експертного та Головного юридичного управлінь Апарату Верховної Ради України з тим, щоб їх висновки щодо законопроектів обов’язково враховувалися комітетами парламенту при підготовці законопроектів до відповідного читання.

Ефективним способом вирішення проблем юридичних суперечностей є тлумачення, що дає можливість виявити колізії в законодавстві, встановити зв’язок загальних і спеціальних норм, допомагає правильно зрозуміти сферу їх дії, коло осіб, на яких поширюється їх дія, зміст того чи іншого законодавчого терміна.

Проект Податкового кодексу України повинен стати першим в Україні кодифікованим законодавчим актом, який буде направлений на комплексне регулювання питань, пов’язаних з оподаткуванням. Основною метою розробки проекту Податкового кодексу України є необхідність систематизації та узагальнення нормативно-правових актів, що регулюють відносини в сфері оподаткування.

У проекті Податкового кодексу України слід передбачити норму, згідно з якою нормативно-правові акти з питань оподаткування не можуть суперечити цьому Кодексу. У разі існування суперечностей між нормами цього Кодексу та нормами інших нормативно-правових актів з питань оподаткування, застосовуються норми цього Кодексу.

Доцільно запровадити обов’язкове проведення правової експертизи Міністерством юстиції України всіх законопроектів, які готуються до першого читання у Верховній Раді України і у випадку виявлення колізій направляти висновок про такі результати до Кабінету Міністрів України з пропозиціями щодо їх вирішення. Це дозволить значно підвищити якість таких проектів, попередити виникнення колізій у законодавстві.

Публікації автора:

  1. Майстренко О. В. Деякі питання вирішення колізій у податковому законодавстві України // Право України. – 2005. – № 9. – С. 95-99.

  2. Майстренко О. В. Реформування податкової системи України як спосіб вирішення податкових колізій // Право України. – 2006. – № 2. – С. 39-42.

  3. Майстренко О. В. Попередження колізій в сфері нормотворчої діяльності як один із напрямів діяльності Міністерства юстиції України // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2006. – № 10. – С. 118-126.

  1. Майстренко О. В. Роль тлумачень та роз’яснень законодавства // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2007. – № 2. – С. 110-118.

  2. Майстренко О.В. Колізії у податковому законодавстві України // Законодавство України: Проблеми та перспективи розвитку. Збірник матеріалів міжнародної наукової конференції (27.01.2007 – 30.01.2007 р., м. Косів Івано-Франківської області). Випуск восьмий. – К. – 2007. – С. 137-139.