Дьяченко Ольга Володимирівна. Теоретико-методичні підходи проведення зіставлення даних у статистиці зовнішньої торгівлі товарами : Дис... канд. наук: 08.00.10 - 2008.
Анотація до роботи:
Дьяченко О.В. Теоретико-методичні підходи проведення зіставлення даних у статистиці зовнішньої торгівлі товарами. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.10 – Статистика. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2008.
У дисертаційній роботі розглянуті існуючі методологічні основи статистики зовнішньої торгівлі товарами та організаційні аспекти статистичних спостережень за зовнішньою торгівлею як в Україні, так і в деяких зарубіжних країнах.
В роботі також узагальнено, проаналізовано та систематизовано існуючі методичні підходи та рекомендації щодо проведення зіставлення даних методом “дзеркальної статистики”, визначено та класифіковано типологію причин розбіжностей, що виникають у даних торговельних країн-партнерів, залежно від їхнього походження та висвітлено джерела їх виникнення.
На основі аналізу закордонного та вітчизняного досвіду проведення зіставлень, а також з урахуванням рекомендацій відповідних міжнародних організацій запропоновано новий методичний підхід до оцінки міри розбіжностей в статистичних даних взаємної торгівлі країн-партнерів з використанням спеціального коефіцієнту розбіжностей.
Проведено горизонтальний та вертикальний аналізи обсягів розбіжностей в даних України та її основних торговельних партнерів з числа країн – членів ЄС за групами товарів з найбільшими обсягами розбіжностей з використанням абсолютного та середнього відхилень розбіжностей.
Проведено зіставлення даних взаємної торгівлі України та Норвегії методом “дзеркальної статистики”.
Доведено доцільність використання методу “дзеркальної статистики” для визначення і аналізу причин розбіжностей в даних у взаємовідносинах з конкретними країнами.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що проявляється в розвитку теоретичних та обґрунтуванні методичних положень щодо проведення зіставлення за методом “дзеркальної статистики” статистичних даних взаємної торгівлі країн-партнерів за обсягами зовнішньої торгівлі товарами. Результати дослідження дозволили сформулювати низку висновків теоретичного та науково-прикладного характеру, що відображають вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети:
Відзначаючи високий ступінь відповідності національної практики багатьом ключовим рекомендаціям Статистичного відділу ООН, необхідно визнати, що перед статистикою України стоїть дуже непросте завдання щодо вдосконалення збирання первинних статистичних даних зовнішньої торгівлі, а також розрахунку макроекономічних показників для подальшого їх використання. Статистика зовнішньої торгівлі є однією з наймолодших галузей статистики в Україні, що зумовлює відсутність досвіду з організації статистики міжнародної торгівлі, наявність певного розриву з загальносвітовою статистичною практикою та необхідність переймати досвід у цій сфері в інших держав. Досі за багатьма напрямками не забезпечувалось зіставлення з міжнародними стандартами, показниками та методами їх формування, що використовуються розвиненими країнами та міжнародними організаціями. У вирішенні зазначених питань першочергове значення має побудова та ефективне використання методології статистичного забезпечення зовнішньої торгівлі.
Зважаючи на те, що аналіз, прогнозування та прийняття раціональних рішень у сфері зовнішньої торгівлі можливі лише за умови надійності та репрезентативності статистичних даних, автором доведено, що одним із засобів перевірки достовірності даних та підвищення якості статистичної інформації є зіставлення даних за методом “дзеркальної статистики”, який полягає у виявленні відмінностей методологічних засад країн-партнерів та визначенні обсягів розбіжностей між торговельними потоками країн при зіставленні їх статистичних даних, а також поясненні цих причин розбіжностей. Обґрунтовано, що використання методу “дзеркальної статистики” є одним з дієвих та пріоритетних напрямів розвитку статистики зовнішньої торгівлі.
Виявлено, що основна особливість “дзеркальної статистики” полягає в тому, що проведення порівняльного аналізу не обмежується виявленням великих обсягів розбіжностей у статистичних даних країн і внесенням коригувань до різних компонентів даних. Метою “дзеркального зіставлення” є також гармонізація понятійної бази двох наборів статистичних даних, що може привести до перегляду деяких процедур і визначень зовнішньоторговельної статистики.
Автором уперше проаналізовано, систематизовано та узагальнено існуючі методичні підходи та рекомендації міжнародних організацій і окремих країн щодо проведення зіставлень методом “дзеркальної статистики”, що дало змогу визначити основні типи коригувань методологічних аспектів статистики зовнішньої торгівлі товарами, використання яких дозволить підвищити якість результатів проведення порівняльного аналізу в Україні.
Встановлено, що розбіжності в даних торговельних країн-партнерів – наслідок дії багатьох факторів, розкрито вплив цих факторів на виникнення розбіжностей. Дослідження досвіду окремих країн проведення порівняльного аналізу дозволило автору з метою теоретичного розвитку методичних положень проведення зіставлення систематизувати та типологізувати можливі причини виникнення розбіжностей залежно від їхнього походження, а також внести зміни і доповнення до існуючої типології. Результати дослідження свідчать, що найчастіше розбіжності в даних країн виникають за рахунок систем торгівлі, які використовують країни при складанні зовнішньоторговельної статистики, встановлення країни-партнера в експорті/імпорті товарів, а також завищення (заниження) вартості товарів з метою ухилення від сплати податків.
На основі аналізу закордонного та вітчизняного досвіду проведення зіставлень, а також з урахуванням рекомендацій відповідних міжнародних організацій, автором запропоновано новий методичний підхід до оцінки міри розбіжностей у статистичних даних взаємної торгівлі країн-партнерів з використанням спеціального коефіцієнта розбіжностей у даних. Зазначений коефіцієнт визначає величину експорту однієї країни, що не покривається відповідним імпортом іншої країни та навпаки. На відміну від інших методичних підходів запропонований метод є найбільш простим й обґрунтованим.
Аналіз рекомендацій міжнародних статистичних організацій дозволив автору з метою удосконалення методики порівняльного аналізу запропонувати розрахунок абсолютного та середнього відхилень розбіжностей у даних країн-партнерів, що визначає ступінь відповідності статистичних даних взаємної торгівлі. Автором уперше проведено комплексний горизонтальний та вертикальний аналізи обсягів розбіжностей в даних України та її основних торговельних партнерів країн – членів ЄС (Австрії, Іспанії, Італії, Кіпру, Латвії, Нідерландів, Сполученого Королівства, Угорщини, Франції, Чехії) за 2004–2005 роки за групами товарів з найбільшими обсягами розбіжностей з використанням абсолютного та середнього відхилень розбіжностей у даних. Результати розрахунків свідчать, що у досліджуваному періоді дані експорту України та імпорту обраних країн – членів ЄС за групами товарів з найбільшими обсягами розбіжностей у середньому мають високий ступінь відповідності.
Проведене зіставлення методом “дзеркальної статистики” на прикладі взаємної торгівлі України та Норвегії дозволило виявити та пояснити можливі причини виникнення розбіжностей у статистичних базах даних обох країн, основними з яких є торгівля через треті країни, використання давальницької сировини, неправильне визначення країни-партнера та викривлення ціни товару.
Автором доведено, що метод “дзеркальної статистики”, за умови коректного його використання, дає можливість визначити і проаналізувати причини розбіжностей в даних у взаємовідносинах з конкретними країнами, виявити ті сфери у статистиці зовнішньої торгівлі товарами, які мають серйозні недоліки в обліку, обробленні, формуванні даних, а також знайти шляхи вдосконалення та доопрацювання даних статистики зовнішньої торгівлі товарами.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Дьяченко О.В. Аналіз зовнішньоекономічної діяльності України у 2004 році // Науковий вісник ДАСОА. – 2005. – №1. – С. 39–45. (0,43 друк. арк.).
Дьяченко О.В. Аналіз статистичних даних зовнішньої торгівлі товарами між Україною та Польщею // Науковий вісник ДАСОА. – 2006. – №4. – С. 33–38. (0,42 друк. арк.).
Дьяченко О.В. Організація статистичних спостережень у сфері зовнішньої торгівлі товарами в Україні // Статистика України. – 2006. – №3. – С. 4 – 8. (0,59 друк. арк.).
Дьяченко О.В. Проблеми “дзеркальної статистики” зовнішньої торгівлі товарами // Проблеми статистики: Зб. наук. праць. – К.: НТК статистичних досліджень, 2005. – №7. – С. 11–15. (0,35 друк. арк.).
Дьяченко О.В. Проблеми контролю якості та достовірності статистичних даних зовнішньої торгівлі товарами // Статистика України. – 2005. – №4. – С. 12–16. (0,62 друк. арк.).
В інших виданнях:
Дьяченко О.В. Аналіз “дзеркальних” статистичних даних зовнішньої торгівлі товарами. // Статистична оцінка соціально-економічного розвитку: Зб. наук. праць. – Хмельницький: Хмельницький ун-тет управління та права, 2007. – С. 72–75. (0,14 друк. арк.).
Дьяченко О.В. Ведення статистики міжнародної торгівлі товарами в країнах-членах Європейського Союзу // Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи: Зб. текстів доповідей на ІV науково-практичній конференції з нагоди Дня працівників статистики. – К.: ДАСОА, 2006 р. – С. 227–232. (0,34 друк. арк.).
Дьяченко О.В. Роль статистики зовнішньої торгівлі товарами в економічному житті України // Материалы III Международной научно-практической конференции „Дни науки-2007”. Том 1. Экономические науки. Днепропетровск: Наука и образование, 2007. – С. 30–32. (0,14 друк. арк.).
Методологічні положення статистики зовнішньої торгівлі України товарами. Методичний посібник, Держкомстат України, – К., 2006. – 41с. (особисто автору належить 0,2 друк. арк., окремий розділ щодо забезпечення порівнянності статистичних даних).
Михайлов В.С., Дьяченко О.В. Методологічне забезпечення статистики зовнішньої торгівлі. – К.: ДАСОА, 2007. – 106 с. (особисто автору належить 1 друк. арк., окремий розділ, у якому висвітлено основні статистичні показники, що використовуються для дослідження стану, динаміки, структури і взаємозв’язків зовнішньої торгівлі товарами країни).