Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


52. Вдовічен Анатолій Анатолійович. Теоретико-методологічні та методичні основи оцінки інвестиційних параметрів регіонального розвитку (на прикладі Чернівецької області): дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Вдовічен А.А. Теоретико-методологічні та методичні основи оцінки інвестиційних параметрів регіонального розвитку (на прикладі Чернівецької області). Дисертація у вигляді рукопису на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів 2004.

Дисертація присвячена дослідженню проблем інвестиційного забезпечення регіонального розвитку з позиції ресурсного підходу, визначення шляхів подолання негативних та посилення позитивних умов, сильних й слабких сторін залучення інвестиційних ресурсів в економіку регіонів України та розробки методики оцінювання регіонального інвестиційного ризику (на прикладі Чернівецької області). Запропонована технологія управління регіональною інвестиційною діяльністю та формування комплексного механізму залучення іноземних інвестицій, а також визначені та узагальнені основні завдання та принципи формування регіональної інвестиційної політики.

Практична цінність дослідження полягає у тому, що отримані наукові результати з комплексного теоретико-методологічного та методичного дослідження регіонального розвитку на інвестиційній основі збагачують організацію та методологію формування, управління та використання інвестиційних ресурсів регіону, які узагальнюють досвід економічно розвинених країн і можуть бути використані в практичній діяльності розвитку регіонів України на інноваційно-інвестиційній основі.

Дисертаційне дослідження “Теоретико-методологічні та методичні основи оцінки інвестиційних параметрів регіонального розвитку” дає підстави зробити низку висновків та узагальнень, які мають як теоретичний так і прикладний характер і можуть бути використані при подальшому удосконаленні системи управління регіональним інвестиційним розвитком.

1. Спроба перебудувати командно-адміністративну економіку в ринкову без чіткого врахування тенденцій сьогодення викликало “затягування” періоду реформування з переходом останнього в кризовий. Не було враховано з одного боку те, що в світі продовжують діяти сильні тенденції до глобалізації економіки на базі розширення діяльності транснаціональних корпорацій (ТНК) і загострення екологічної кризи, а з іншого – має місце постійний пошук до національно-державної, етнічно-територіальної, регіональної самоврядності та самодостатності.

2. Сьогодні від вибору оптимальної стратегії використання інвестиційного потенціалу, а отже, від умов використання інвестицій, що виникають, залежить не тільки життєздатність окремих підприємств, або галузей, але і конкурентоспроможність всієї національної економіки в системі світового господарства, подолання існуючої кризи й подальший розвиток всіх сторін суспільного життя. Дана стратегія повинна розроблятися на основі регіональної інвестиційної політики, оскільки будь-який проект реалізується або може бути реалізований в тому чи іншому регіоні і ефективність його реалізації залежатиме від державних територіальних органів управління так як останні найбільш краще володіють ситуацією, яка склалася на місцях. А тому, ми вважаємо, що даним органам слід надати більше повноважень проводячи політику, яка направлена на формування та залучення інвестиційних ресурсів усіма легітимними шляхами.

3. У роботі автором була розроблена цілісна теоретико-понятійна конструкція інвестиційного забезпечення регіонального розвитку, що базується на уточненому понятійному апараті інвестиційної проблематики і забезпечуючи зведення на єдиній теоретико-методологічній і однорідній семантичній основі категорій потенційних і реалізованих інвестиційних можливостей регіональних економічних систем. Включені до складу конструкції економічні категорії ієрархічно структуровані за принципом наростання ступеню охоплення інвестиційних відносин, що представляються ними:

інвестиції – це витрати грошових засобів, частина доходу, яка використовується не на поточне споживання, а на відтворення всього суспільного та індивідуального капіталу, кінцевою метою яких є отримання нових більш вищих доходів або соціального ефекту в майбутньому;

інвестиційні ресурси регіону ідентифіковані як поновлювані в ході суспільного відтворення фінансові ресурси, призначені для цілеспрямованого вкладення у фінансові активи і капітальні блага. По змісту ця категорія має вартісну природу, реалізовану в процесі нагромадження фінансових ресурсів. Тим самим, по суті, інвестиційні ресурси являються фінансовими передумовами інвестиційної діяльності, обсяги якої визначаються масштабами суспільного виробництва, а також його пропорціями в співвідношеннях споживання і нагромадження;

інвестиційні потоки являють собою спрямований, ієрархічно структурований рух маси інвестиційних ресурсів і їхніх складових елементів по каналах переливу в сфери і галузі регіональної економіки, відносно яких запропоновані наступні оціночні характеристики;

розмір інвестиційного потоку як кількісна оцінка маси фінансових ресурсів, акумульованих на визначений момент часу в інституціональних секторах економіки;

інтенсивність потоку як вираження розміру інвестиційних ресурсів в одиницю часу (місяць, квартал, рік), по елементно-приймаючих участь у формуванні фінансової бази інвестування;

регулятори потоку, тобто набір централізовано встановлюваних нормативів обов'язкової дії, зміна яких здійснюється відповідно до змін умов суспільного виробництва;

інвестиційний потенціал регіону ідентифікований як здатність до одержання максимально можливого обсягу інвестиційної складовий ВРП, реалізована за допомогою залучення наявних інвестиційних факторів економічного росту. Сформована теоретична конструкція цієї категорії заснована на результативному підході, адаптованому до інвестиційної проблематики, і інструментально-оформлена через ресурсний, інституціональний і інфраструктурний компоненти Чернівецької області;

інвестиційна активність Чернівецької області була розглянута з принципово відмінною від існуючих позицій як характеристика ступеня інтенсивності процесів інвестування в регіоні, що враховує ресурсні можливості, темпи і спрямованість інвестиційних процесів. Теоретична основа і моделювання конструкції категорії дозволяють реалізувати її функціональну орієнтацію як індикатора рівня використання ресурсних можливостей регіону і здійснити її логічне вбудовування в понятійний апарат інвестиційної проблематики з позиції співвідношення потенційних і реалізованих інвестиційних можливостей регіональної економічної системи, які в свою чергу в основному залежать від оцінки інвестиційних ризиків.

4. Визначені основні напрямки формування та використання інвестиційних потоків в Чернівецькій області, які будуть поштовхом для зростання інвестиційної привабливості Чернівеччини.

5. Обґрунтовано необхідність подолання негативних та посилення позитивних умов залучення інвестиційних ресурсів в економіку всіх регіонів України оскільки останні можна вирішити та сформувати тільки на загальнодержавному рівні.

6. У дисертації на основі SWOT – аналізу соціально-економічного розвитку Чернівецької області визначені сильні й слабкі сторони розвитку, внутрішні та зовнішні можливості і обмеження розвитку її господарства. Аналіз вказує на її потенціал і чим лімітується розвиток більшості видів економічної діяльності. Але використовуючи лише двобальну систему оцінки стану складових господарської системи регіону і окреслюючи більш чіткі рамки як потенціалу так і проблем, які виникають в регіональній інвестиційній політиці, необхідно її доповнювати іншими методами, а саме комплексом заходів, що направлені на формування інноваційно-інвестиційної стратегії розвитку Чернівецької області.

7. Визначення оцінки регіонального інвестиційного ризику, суть якої полягає в тому, що подібна оцінка повинна проводитися безпосередньо кожним учасником інвестиційного проекту., ставка дисконтування кожного конкретного інвестиційного проекту, який реалізується в конкретному регіоні, коректується на регіональний ризик даного регіону, який розрахований безпосередньо виходячи з переваг того господарюючого суб'єкта, з яким пов'язаний цей проект, з його власної експертної оцінки важливості того або іншого показника, який характеризує складові регіонального інвестиційного ризику.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Вдовічен А.А. Умови, принципи та завдання інвестиційної діяльності у XIX-XX століттях // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. IV. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. С. 148-157 (0,4 д.а.).

  2. Вдовічен А.А. Проблеми розвитку регіональних товарних ринків України // Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу: Матер. міжнар. наук.-практ. конф. Тези доповідей (24 – 25 жовтня 2002 р.) / Відп. ред. В.Д. Лагутін: У 2 ч. – К., 2002. – Ч. 1. – С. 165 – 168 (0,15 д.а.).

  3. Школа І.М., Вдовічен А.А. Умови залучення інвестиційних ресурсів в економіку регіонів України // Регіональна економіка. – 2002. – №2. – С.54-68 (0,6 д.а.).
    Особистий внесок автора: розглянуті основні умови, які характеризують інвестиційні процеси як у цілому в країні, так і між її регіонами. Даються конкретні пропозиції щодо поліпшення інвестиційного клімату в регіонах України (0,5 д.а.).

  4. Круглянко А.В., Вдовічен А.А. Роль інвестицій у розвитку регіонального підприємництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 162. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 3-12 (0,4 д.а.).
    Особистий внесок автора: визначена роль інвестицій у розвитку регіонального підприємництва та сформовані основні завдання які необхідно вирішити для досягнення стратегічної мети розвитку суспільства (0,3 д.а.).

  5. Школа І., Вдовічен А. Принципи регіональної інвестиційної політики // Управління сучасним містом. – 2002. – № 2, 4-6. – С.147-155 (0,33 д.а.).
    Особистий внесок автора: наведені основні принципи по яких має здійснюватися ефективна регіональна політика (0,25 д.а.).

  6. Вдовічен А.А. Завдання регіональної інвестиційної політики // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. пр. Вип. 141-142. Економіка. – Чернівці: Рута, 2002. – С. 156-160 (0,2 д.а.).

  7. Вдовічен А.А. Параметричні характеристики інвестування економіки регіону // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. пр. Вип. 162. Економіка. – Чернівці: Рута, 2002. – С. 43-47 (0,2 д.а.).

  8. Вдовічен А.А. Методологія визначення суті інвестицій у розрізі регіональної економічної політики // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. II. Економічні науки. – Чернівці: “АНТ Лтд.”, 2003. – С. 258-273 (0,7 д.а.).

  9. Козменко І.Д., Вдовічен А.А. Оцінка регіонального інвестиційного ризику. // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. IV. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд., 2003. С. 35-50 (0,63).
    Особистий внесок автора: запропоновано проводити оцінку кожного регіонального інвестиційного проекту безпосередньо кожним інвестором, а не посилатися на аналітичні розрахунки експертів (0,55 д.а.).

  10. Вдовічен А.А. Джерела формування інвестиційних ресурсів регіонів // Науковий вісник Київського національного торговельно-економічного університету. Вип. 5. – Київ, 2003. – С.37-45 (0,4 д.а.).

  11. Вдовічен А.А. Особливості інвестиційно-інноваційної діяльності в Україні // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матер. XIV Міжн. наук.-прак. конф., 13-14 травня 2004 року. Вип. I. Економічні наук. Ч.2. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. С.272-278 (0,3 д.а.)

  12. Вдовічен А.А. Зарубіжний досвід проведення інвестиційно-інноваційної політики. // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. III. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд., 2004. С.140-152 (0,5 д.а.).

  13. Вдовічен А.А. Фактори параметричного впливу на характеристики інвестування економіки регіону. // Наукові записки. Зб. наук. пр. ТАНГ. Вип. 13. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С.130-135 (0,2 д.а.).

У інших виданнях:

  1. Вдовічен А.А. Зовнішньоекономічна діяльність у Чернівецькій області // Державне регулювання торгівлі в ринкових умовах: Матер. міжн. наук.-практ. конф. (24 – 26 жовтня 2001 року, Київ) / Відп. ред. А.А. Мазаракі. – К., 2001. – С. 165-168 (0,15 д.а.).

  2. Вдовічен А.А. Умови залучення інвестиційних ресурсів в економіку регіонів України // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб. наук. пр. за матер. XIII міжн. наук.-прак. конф. (9-10 квітня 2002 року, Чернівці). Вип. II. Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – Ч. II. – С. 305-309 (0,2 д.а.).

  3. Вдовічен А.А., Вдовічена О.Г. Обґрунтування необхідності розвитку територіальних пріоритетів Чернівецької області (на інвестиційній основі) // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. III. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – С. 149-163 (0,6 д.а.).
    Особистий внесок автора: визначені основні територіальні пріоритети Чернівецької області на інвестиційній основі та зроблений аналіз соціально-економічних показників Буковини за 2000 – 2001 рр (0,5 д.а.).

  4. Україна – дорога в майбутнє (Програма Кабінету Міністрів України в дії) / Рибак В.В., Школа І.М., Романюк М.П., Цвєтков В.Д. та ін. Навч. посібн. – Чернівці: Зелена Буковина, 2003. – 312 с.
    Особистий внесок автора: параграфи 3.1., 3.2., 3.4., 3.5 (3 д.а.).

  5. Економічний потенціал регіону: пріоритети використання: Монографія / І.М.Школа, Т.М.Ореховська, І.Д.Козменко та ін.; за ред. І.М.Школи. – Чернівці, 2003. – 464 с.
    Особистий внесок автора: параграфи 4.3., 4.4. (C. 301-410) (4 д.а.).

  6. Вдовічен А.А. Розвиток інвестиційної діяльності регіону // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб. наук. пр. за матер. XII міжн. наук.-прак. конф. “Стратегічні пріоритети розвитку регіонів у системі економічної політики в Україні” (9-10 квітня 2001 року, Чернівці). Вип. II. – С. 91-95 (0,2 д.а.).

  7. Вдовічен А.А. Оцінка інвестиційної привабливості регіонів // Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду: Наук. вісн. – Чернівці: АНТ Лтд., 2001. – Вип. III. – С. 139-145 (0,3 д.а.).

  1. Вдовічен А.А. Україна у міжнародних рейтингах та інвестиційна привабливість її регіонів // Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду: Наук. вісн. – Чернівці: АНТ Лтд., 2001. – Вип. IV. –С.49-60 (0,5 д.а.).

  2. Вдовічен А.А. Умови, принципи та завдання інвестиційної діяльності у XV-XIX століттях // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб. наук. пр. Вип. I. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – С. 114-127 (0,6 д.а.).

  3. Вдовічен А.А., Вдовічена О.Г. Інвестиційні параметри регіонального розвитку: теоретико-методологічні основи оцінки//Матер.Всеукр. наук.-прак. конф. “Управління регіональним розвитком”. – Сімферополь: КАПКБ, 2003. – С.157-161 (0,25д.а.).
    Особистий внесок автора: запропоновано розглядати інвестиції не тільки з точки зору ex post із властивою їй атрибутикою зробленого вкладання коштів, а із – ex ante, тобто стадія формування інвестиційного забезпечення (0,2 д.а.).